Don - Dnevnik kuhanja

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
Don
Postovi: 32
Pridružen/a: čet vel 16, 2017 2:52 pm
Lokacija: Split

Post Postao/la Don » čet ožu 16, 2017 1:44 pm

Grga sad san ti procita edit i isproliva se kavon od smija. Fala ti.

Fermentor je zasad pokriven i ne diran ga, nek odmara. Tu i tamo prošetan kraj njega i zaželin mu laku noć kad oden spavat.

Ovaj vikend će bit pregled situacije i svega. Usput, nabavia san ogromno cjedilo sa ovaj svoj lonac, koštalo je punih 18 kn.

Za sljedeće kuvanje mi se radi nešto zahmeljeno, nekakav pale ale. Ovo je prvi draft recepta.
Nadam se za nekih 15-18l

4.00 kg Pale Maris Otter
0.20 kg Cara-Pils
0.50 kg Crystal 60L(120EBC)

Columbus(Tomahawk) ~ 20g ~ 60 min
Cascade ~ 15g ~ 35 min
Cascade ~ 15g ~ 15 min
Cascade ~ 20g ~ 0 min

US West Coast M44

Po BS2 mi ispada 52.3 IBU što mi pari malo visoko, većinom radi Columbusa. Prvi draft, ako bude sugestija promjenit će se.
Drugi Don. Don 2.

Luksa
Postovi: 34
Pridružen/a: pon lis 31, 2016 4:45 pm
Lokacija: Cavtat

Post Postao/la Luksa » čet ožu 16, 2017 1:48 pm

ne osjećam se mjerodavnim da ti se petljam u recept, ali se osjećam dovoljno bahatim da cijedim informaciju gdje si našao to veliko cjedilo za 18 kn i koliko je točno veliko :zivjeli2:
manje priče, više kuhanja

Avatar
grga-osijek
Postovi: 1192
Pridružen/a: pet srp 17, 2015 12:50 pm
Lokacija: osijek

Post Postao/la grga-osijek » čet ožu 16, 2017 2:33 pm

Zajebavaš ti Don jelda ?
Prvo si htio kuhati pšenično sa us05 a sad utrpavaš maris otter gdje mu nije mjesto obzirom na kvasac i hmeljeve.
No moš probati i takvu IPA-u , osobno mi je želja odraditi jedno kuhanje bittera sa matičnim sladom maris otter al mi je uvijek žao para .
Nego jel ti to maštaš ili si već kupio sirovine. :D
Bolje malo pivo nego veliko hvala

Avatar
Don
Postovi: 32
Pridružen/a: čet vel 16, 2017 2:52 pm
Lokacija: Split

Post Postao/la Don » čet ožu 16, 2017 2:35 pm

Kurac zajebavam, racunam da mora ici pale ale pa sam mislio na maris otter :D

Nije kupljeno ništa, prvo konzultacije putem foruma uvijek idu. Gleda san obicni ječmeni pale ale slad i Maris Otter i lipo pise da je maris otter bolji pa san pretpostavia da je bolje da njega stavin.

Znaci bolje obicni pale ? :D
Drugi Don. Don 2.

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la Poljo » čet ožu 16, 2017 2:36 pm

Don je napisao/la:4.00 kg Pale Maris Otter
0.20 kg Cara-Pils
0.50 kg Crystal 60L(120EBC)

Columbus(Tomahawk) ~ 20g ~ 60 min
Cascade ~ 15g ~ 35 min
Cascade ~ 15g ~ 15 min
Cascade ~ 20g ~ 0 min

US West Coast M44
15% karamele mi se cini dosta.. ako bas volis karamelu u pivi super..

35min cascade je nepotreban.. arome nece ostat, ostat ce samo gorcina, a cascade tu nije dobar igrac.. visoki cohumeloni daju ostru neugodnu gorcinu.
Prebaci to na 5min radije.

Dodaj dry hop :)

M44 je super.
slika

Avatar
grga-osijek
Postovi: 1192
Pridružen/a: pet srp 17, 2015 12:50 pm
Lokacija: osijek

Post Postao/la grga-osijek » pet ožu 17, 2017 10:15 am

Don je napisao/la:Kurac zajebavam, racunam da mora ici pale ale pa sam mislio na maris otter :D

Nije kupljeno ništa, prvo konzultacije putem foruma uvijek idu. Gleda san obicni ječmeni pale ale slad i Maris Otter i lipo pise da je maris otter bolji pa san pretpostavia da je bolje da njega stavin.

Znaci bolje obicni pale ? :D
Nije bolje al je jeftinije :lol:
Ja to automatski prebacim na moje količine pa mi na 10 kg razlika ispadne 100 kn a to je 200-300 grama hmelja. Zato sam skočio na zadnje.
Sve što ti je Poljo rekao stoji a posebno u vezi M44. Oduševio me i ko stvoren za hmeljna piva amerikanskog štiha.
Složi si pivo da je abv oko 6 i nemaš problema sa gorčinom .
Ako već hoćeš mekše ond spusti columbus na 50 min.
Ako ćeš dry hopati onda možeš ići sa cascadeom na 15 i 5 min.
Ma složi si sam recept neš se zajebati receptom nego izvedbom :D
Pazi na vodu , ispiranje i ciđenje. Operi ruke i obrij se prije kuhanja.
Moš ubaciti i koji oče naš u pauzama , neće škoditi i kuhaj rode kuhaj.


:indianabeer:
Bolje malo pivo nego veliko hvala

Avatar
Don
Postovi: 32
Pridružen/a: čet vel 16, 2017 2:52 pm
Lokacija: Split

Post Postao/la Don » pon ožu 20, 2017 1:25 pm

Zadnja verzija pred kupovinu. Malo san nesiguran oko ovog dry hopa, količinom i slično. Mislio sam ubaciti jednog i drugog oko 40g negdi nakon 5 dana. Ako ima ko kakve sugestije vičite, ako ne ide nabavka :)

4.00 kg Pale Ale
0.20 kg Cara-Pils
0.20 kg Crystal 60L(120EBC)

Columbus(Tomahawk) ~ 20g ~ 60 min
Cascade ~ 15g ~ 15 min
Cascade ~ 15g ~ 5 min
Cascade ~ 20g ~ 0 min


Dry Hop : 40g Cascade & 40g Columbus (5 days)

US West Coast M44
Drugi Don. Don 2.

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la Poljo » pon ožu 20, 2017 2:06 pm

5 days ti znači 5 dana prije flaširanja, ne 5 dana nakon kuhanja.
U principu nema neke mudrosti (bar ne na osnovnoj razini). otvori fermenter, ubaci unutra i zatvori. Pazi da ne zapjeniš puno.

Napredne tehnike tu sad uključuju izbjegavanje unošenja kisika na razne načine, jer kisik uništava hmeljne mirise i okuse.
Ako se želiš poigrati s tim, najjednostavnije što možeš napraviti je prokuhat 100g šećera u pola litre vode, ohladiti i ubaciti u fermenter kad ubacuješ i hmelj.
To će ti razbuditi kvasac, koji će čim krene razgrađivati taj šećer potrošiti i sav kisik koji si uz hmelj ubacio u pivo, i stvoriti mali sloj co2 na vrhu koji će štititi pivo od daljnje oksidacije.

Btw. Maris Otter je savršen za Pale Ale, ako ti par kuna više ne igra neku ulogu nećeš sigurno požaliti. Nisi ga trebao izbacivati.
slika

Avatar
grga-osijek
Postovi: 1192
Pridružen/a: pet srp 17, 2015 12:50 pm
Lokacija: osijek

Post Postao/la grga-osijek » pon ožu 20, 2017 2:30 pm

Ne znam Poljo , te napredne tehnike me zbunjuju. Ako fermentacija i aktivni kvasci ne škode DH onda jednako tako može po završetku burne fermentacije ubaciti hmelj bez šećera . Znam da imaš podlogu u obliku nekog linka pa ako je takav način bez sekundara kvalitetniji za okus i miris zašto ne ? :pivo3: :hmelj:
Bolje malo pivo nego veliko hvala

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la Poljo » pon ožu 20, 2017 2:46 pm

Kad sam vidio da je grga postao, mislim si evo svađe oko Ottera :D

U pravu si, burna fermentacija izbacuje arome van, i jedna od tehnika i je dry hop na kraju fermentacije dok kvasac još ima aktivnosti. S time se postižu 3 stvari:
- Rješava se kisika.
- Aktivnost kvasca miješa dodani hmelj.
- Postiže se biotransformacija hmelja i pojačavaju neke arome.
Problem je jedino što u tom slučaju hmelj duže stoji u pivu. Jer flaširanje obično ne bi trebalo biti 5 dana nakon dana kad je fermentacija još aktivna.

Podloga s detaljima je sljedeće štivo:
https://byo.com/stories/issue/item/3187 ... techniques

Ali sad smo opet zaglibili s naukom u temi čovjeka koji kuha drugu pivu :D
slika

stane2006
Postovi: 315
Pridružen/a: uto sij 21, 2014 4:55 pm
Lokacija: Orašje

Post Postao/la stane2006 » pon ožu 20, 2017 3:28 pm

Recept je OK, ako se bojiš suhog hmeljenja (infekcije ili kisika iako je po meni smješna količina da bi se sad time zamarao) ti onda to što si imao namjeru na suho hmeljenje odradi ovako, kad završiš kuhanje ugasi plamenik spusti temperaturu na 80c prestani hladiti ubaci hmelj i drži tako 20 minuta nakon toga hladi i spusti tempetaturu na minimalno 20c prije aeracije i ubacivanja kvasca.
Kako god se odlučio raditi bit će dobro a ti se rađe za sad koncentriraj na temperaturu ukomljavanja i ispiranja, čistoće, dezinfekcije, aeracije, tempetaturu prije ubacivanja kvasca, kontrole tempetature fermentacije, strpljenja ( ne otvarati fermentor bez potrebe), oprezno pretakanje prije flaširanja, čistoća i sterilnost flaša.
Eto to su odprilike osnove osnova, ako budeš zagrizao onda možeš za relativno kratko vrijeme doći na razinu poljinog znanja.

stane2006
Postovi: 315
Pridružen/a: uto sij 21, 2014 4:55 pm
Lokacija: Orašje

Post Postao/la stane2006 » pon ožu 20, 2017 3:31 pm

Pod relativno kratko vrijeme mislim par godina :wink:

Avatar
Don
Postovi: 32
Pridružen/a: čet vel 16, 2017 2:52 pm
Lokacija: Split

Post Postao/la Don » pon ožu 20, 2017 6:00 pm

Luksa je napisao/la:ne osjećam se mjerodavnim da ti se petljam u recept, ali se osjećam dovoljno bahatim da cijedim informaciju gdje si našao to veliko cjedilo za 18 kn i koliko je točno veliko :zivjeli2:

Joj kvragu stalno ovo zaboravljan da ti napisem.

Bilo u Tommya u Splitu nekakva akcija, koštalo 18 kn i najveće je šta ja imam. Široko je ko moj lonac od 20l skoro i od tvrde je plastike. Ja bi reka da će mi taman leć između 4-5 kg u to cijedilo. Radujen se vikendu da istestiran točno.

Hvala svima na sugestijama, mnogo ste ljubazni, ljubim ruke :)

Narudžba se zakotrljala, nadan se ovaj vikend radit sljedeću turu.

Što se tiče recepta NO1, odnosno weizenbock/hefe/štagoddaispadne to bi trebalo ovih dana bocirat. Lagano se razina u vrenjači krenila levelirat, dosad je u fermentoru 9 dana. Počekat ću par dana pa krećem sa 2 litre vode i 130 g corn sugara za karboniziranje. Gađam na 3.3.

Šta bude bude. Javim FG kad krene bociranje.
Drugi Don. Don 2.

Luksa
Postovi: 34
Pridružen/a: pon lis 31, 2016 4:45 pm
Lokacija: Cavtat

Post Postao/la Luksa » uto ožu 21, 2017 11:16 am

HVala :zivjeli2:
manje priče, više kuhanja

Avatar
Don
Postovi: 32
Pridružen/a: čet vel 16, 2017 2:52 pm
Lokacija: Split

Post Postao/la Don » pon ožu 27, 2017 10:12 am

Vrime je za novi raport.

U petak navečer bocirana pšenica. Znači stavljeno je nekih 130g corn sugara na 12l i lipo je bocirano. Miriše solidno, iman baren gajbu ( s obziron na krivi izračun vode prvi put ) pa to i nije tolko loše amo reć. Stavljeno na 20ak stupnjeva u sobu da odmara. Svaki dan ih malo rotiran da bi došle sebi. Bia san zakuva 2 litre vode sa 130g, uvalia to u fermentor, malo promiša i bocira ka šta je šjor Grga preporučia.

Dosad kad bi kuva svkai put ( kit ), uvik bi pjena bila slaba i nikakva pa sad ocu vidit tu vrazju pjenu, dosta mi je tih mekanih piva.

Sve skupa je bilo u fermentoru 14 dana, ostat će 7 dana sigurno u bocama na karbonizaciji prije prvog kušanja.

Ovaj vikend ce bit prvo kušanje i slike.

U subotu se kuvala i prva BIAB IPA po već navedenon receptu.
Kuvanje je prošlo u redu, bolje san kontrolira temperaturu ovaj put. Cjedilo kurca nije pomoglo jer san opet ima 5 kila slada i sa time je jebeno nemoguće manevrirat jednon rukon a drugon namištat cjedilo.

Posla san sve u tri pm jer san isproliva sve po kužini i počea se derat da neću više nikad kuvat ništa. Onda san popija jednu i smirija se.

Pronaša san inspiraciju u tome šta san uvalia tih 5kila slada u kantu steriliziranu i u njoj spargea i onda to ulia nazad u glavni lonac. Napunjen do vrha ovaj put da nebude zajebancije oko vode. Kvragu necu trosit pare na slad i hmelj pa onda imat samo 10 litara pive.

Kuhanje proslo više manje u redu, hmeljevi nadodani kad su i tribali, mirisali su famozno. Došlo mi ih je pojist. Nakon kuvanja trajalo je opet pritjerano dugo da se oladi, al kad se oladilo onda je krenila aeracija i dodavanje kvasca.

E da, bilo je i nerviranja oko kvasca M44. Napravia san rehidraciju, koja nakon po ure nije pokazivala kurca aktivnosti. Opet san se bia iznervira i posla sve kvragu. Onda nakon jos 15 minuti san vidia da je kvasac popizdia i pocea odrađivat svoje. Kasnije san malo gugla i ubra da M44 ima poprilican lagtime naspram drugih kvasaca pa pretpostavljan da je do toga problem.

Sve je bilo aerirano dobro bi reka, čak dosta bolje nego prvi put. Kad san ulia puni lonac koji je navodno od 20l, u fermentoru san dobia samo 16l pa san popizdia totalno jer me i lonac laže. U trenutku inspiracije san napravia top up do 20l.

Ovom kvascu je tribalo malo duže da se pokrene nego šta je to bilo kod M21, al sad kad je krenilo pići ko ludo. Ostavit ću 14 dana sve skupa u fermentoru, s obziron na to da ću zadnjih 5 dana odradit Dry Hop sa 40g Cascadea i 40g Columbusa.

Jedino još nisan siguran za metodu Dry Hopanja. Vrećica DM-a ili ne? Nekako naginjen na to da dezinficiran hmelj i uvalin ga unutra, jebeš vrečice, al nisan siguran koliko je to pametno.

Hvala na slušanju.
Drugi Don. Don 2.

Odgovori