Don - Dnevnik kuhanja

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » pon vel 27, 2017 2:26 pm

"#"#"#"#"# Za hefe je najbitniji kvasac. Dok nisam fermentirao sa tekućim kvascem nisam popio (svoj) dobro-odličan hefe "#"#"#"#"#

Grga, s prvom rečenicom se potpuno slažem !
druga mi priča o postupku kojim si radio. zanemarujući pauze i malo zahtjevniju proceduru ukomljavanja, gubio si na komponentama (i pragu osjetljivosti kvasca ) od kojih je npr. wb06 trebao složiti očekivani okus....
bolji , specijalizirani kvasac odradio je majstorski s onim što mu je ponuđeno i ispalo je puno bolje - zapravo zadovoljavajuče dobro..


"#"# Conversely, 60-90% of ferulic acid in wheat or wheat malt beer was hydrolyzed during fermentation, causing higher 4-vinylguaiacol levels in these beers. As cereal enzymes are most likely inactivated during wort boiling, the additional release of ferulic acid during fermentation suggests the activity of feruloyl esterases produced by brewer's yeast."#"#

.... naravno da ih je proizveo-oblikovao kvasac! a tko drugi ? Ali iz komponenti i spojeva koji su mu ponuđeni, koji su nastali na ukomljavanju encimskom aktivnošću na povoljnim temp za svakog pojedino ( koje se hoće naglasiti ) i s dovoljno vremena da se reakcija dogodi . u ovoj fazi sve je na kuharu...

probao sam odlične pšenične sa wb06 i ne dovoljno dobre sa tekučim . u oba slučaja nije kvasac kriv.

http://www.pivarstvo.info/forum/viewtopic.php?t=4115

Ž :hmelj: :pivo3:

ps. ferulic rest je na 43 c

Avatar
timi
Postovi: 460
Pridružen/a: ned svi 05, 2013 7:07 pm
Lokacija: Osijek

Post Postao/la timi » pon vel 27, 2017 3:17 pm

u teoriji to sve zvuci tako ali bih, iskreno, volio pronaci to nepce koji bi otkrilo je li hefe radjen step ili single infusion ukomljavanjem.

slika

http://byo.com/body/item/2265-german-he ... le-profile

ne znam kako za ostale, ali za mene je ono sto procitam na byo oduvijek prilicno "tesko".

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la Poljo » pon vel 27, 2017 3:28 pm

Ne znam, pregrabit 5-6l masha iz MLTa u BK i upalit plamenik mi se ne čini kao neka ultra teška radnja :D
slika

Avatar
timi
Postovi: 460
Pridružen/a: ned svi 05, 2013 7:07 pm
Lokacija: Osijek

Post Postao/la timi » pon vel 27, 2017 3:29 pm

kako za koga! :D :D :D

Avatar
grga-osijek
Postovi: 1192
Pridružen/a: pet srp 17, 2015 12:50 pm
Lokacija: osijek

Post Postao/la grga-osijek » pon vel 27, 2017 7:33 pm

Bademe , malo si me uvrijedio savjetujući da pročitam topic kojeg sam čitao bar desetak puta kao u ostalom i druge bitne.
Opet smo u zamci drugih. ON onako OVAJ ovako TAMO piše .
Uglavnom ja sam se šalio kad sam opisao kako sam kuhao.
Ovako je to bilo :

Malt: 60% wheat malt, 40% pale barley malt (color comes from <1% carafa)
Water: Grist Ratio: 5.5 to 1 (very liquid)
Mash (2 decoctions)35°C, mash in
44°C, 10-15 min (ferulic acid &#8594; 4VG)
52°C, protein rest
62°C, gelatinize
72°C, saccharification
Mash off
Lautering3.5 hr
Boil58 min @ ??°C with external calandria
Hops12 IBU
Whirlpool
Knockout12.8°P @ 16°C
Aeration5 mg of O2 in-line
Yeastproprietary yeast @ 4-7MM cells/ml (don&#8217;t reuse yeast &#8211;top crop)
Primary? Days @ 16-24°C in open fermenters &#8211;fully attenuated
Bottle Conditioningcentrifuge to drop yeast count to 0.3 to 0.5MM cells/ml
cool beer to 2.5g CO2/L (8&#730;C)
Mix Speise in tank for 6.5g CO2/L (3.2 CO2v/v)
Fob bottles after filling
1 week @ 20&#730;C, then 2 week @ 10&#730;C

Da tako jer se tako kuha i nikako drugačije SCHNEIDER WEISSE ORIGINALKELHEIM
Bolje malo pivo nego veliko hvala

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » pon vel 27, 2017 11:04 pm

SVE je otišlo na " malo čudno".
Domu smo pošarali dnevnik kao da mu pišemo spomenar :?
:arrow: malo čudno/kritike i mi miii mišljenje

Avatar
Gorann
Postovi: 315
Pridružen/a: ned lis 04, 2015 2:17 pm
Lokacija: Split

Post Postao/la Gorann » uto vel 28, 2017 12:41 am

Poljo je napisao/la:Prokuhavanjem ces se rijesit samo klora. Voda ce i dalje bit tvrda.
Nista se ne mora :) I sa 100% neprilagodjenom pipovacom bez dekokcija i ferulic restova sa losom kontrolom fermentacije pivo ce bit dobro ako nesto ne zajebes. E sad, ako zelis odlicno a ne dobro onda imas jos dosta posla :)
Poljo pobrko si loncice , dobrim prokuhavanjem skidamo tvrdocu vode bar za pola otprilike 8)

Avatar
Don
Postovi: 32
Pridružen/a: čet vel 16, 2017 2:52 pm
Lokacija: Split

Post Postao/la Don » uto vel 28, 2017 6:44 pm

Hvala na spamu, mnogo ste ljubazni :D <3

Amo rezime za prvu turu da se vratimo on-topic.

2 ili 2.5 kg NG Pils
2 ili 2.5 kg Pšenični slad
0.30 kg Caramunich (Da ili ne? Nebi volia da bude presvijetlo, nekako najviše zbog toga naginjen na ovo)


Hallertauer Mittelfrueh 10g - 45 min
Hallertauer Mittelfrueh 15g - 15 min
Bez Challengera?Htio sam nadodati malo voćnog okusa iskreno, pretpostavljam da će doći samo do okusa banane kroz hmelj, pa sam htio pojačati sa još možda malo Challengera pri kraju skroz.

Rehidrirani M20
Drugi Don. Don 2.

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » uto vel 28, 2017 7:30 pm

Done ne mudruj :) 8)
opet će se dogoditi isto . nema smisla komentirati nemušte pretpostavke. imaš gore link na " najbolje pšenično". tamo češ nači i linkove linkova i još par linkova a svi govore kako zakuhati pšeničnu-ispravno . brzo češ zaključiti da je pšenična za majstore koji žmireč barataju tehnikom i postupkom , poznaju sirovine i razumiju - zašto je nešto.
PROČITAJ sve na tu temu pa onda snimaj film . kad ga odsanjaš i preznojiš, udahni i skoči. eko

uspjeh ti želim . ahhhoooooooooooooj :hmelj: :pivo3:

svabac
Postovi: 250
Pridružen/a: sri tra 13, 2016 2:45 pm
Lokacija: Zagreb/Slavonski Brod

Post Postao/la svabac » uto vel 28, 2017 7:36 pm

iako se generalno slazem s donom, garantiram ti da ce ti dopro pivo ispast i bez step masha i bez kontrolirane fermentacije. napravi ovaj recept koji si napisao pa javi rezultate. stavi ovu caru ako vec hoces, al nemoj stavljat ovaj challenger, to mi se ne uklapa nikako. (sad sam naknadno skuzio da radis BIAB pa mozes komotno stavit i vise psenice a manje pilsnera)

uglavnom sretno, skuhaj to sto prije i javi dojmove

Avatar
Don
Postovi: 32
Pridružen/a: čet vel 16, 2017 2:52 pm
Lokacija: Split

Post Postao/la Don » sri ožu 01, 2017 11:36 am

Badem doša vikat na mene <3

Hvala na sugestijama. Danas cu narucit sve potrebno pa idemo dalje, ova vaga ce valjda doc kroz koji dan đavo ju odnia.

Oko kvasca san se jos premislja izmedu M-20 i WB06. Malo mi je teza kontrola temperature pa neznan koji ce bolje reagirat.


A mozda i previse pizdin, najbolje probat pa sta ispadne.
Drugi Don. Don 2.

Avatar
Don
Postovi: 32
Pridružen/a: čet vel 16, 2017 2:52 pm
Lokacija: Split

Post Postao/la Don » pon ožu 13, 2017 2:16 pm

Uf. Prvo cu napisat recept pa cu opisat kuvanje.

2.5 KG pšenice
2.0 NG
0.2 Munich

Hallertauer Mittelfrueh 18g - 45 min
Hallertauer Mittelfrueh 12g - 15 min

Rehidrirani M20.

Subota je pocela odlicno bila. Nisan spava vraga jer san bia uzbuden sta kuvan prvi biab ujutro, pa san se diga krvavih ociju, napravia pot kave i krenia u bitku. Večer prije san raskuva nesto vode iz špine, pogotovo jer kao nije bila preporucena za pit u Splitu.

Kad san vidia na sta lici ta voda, prikrizia san se i prolija ju. Izgledala je grozno i smrdila je. Opra lonac i nadoda destiliranu plus vodu iz butige. Negdi je razmjer bia 70%-30% naspram destilirane. Sve skupa je bilo 15 l vode u loncu od 20l. U tome trenutku mi nije bilo na pameti da je to premalo vode i da ce isparit i kurcu toga, al prvi put san radia ovako nesto pa ajde sta ces. Dovea san vodu na 72 stupnja, čak san se ugodno iznenadia pošto iman špaker na struju da je uspia dovest 15l do 72 stupnja u 20ak minuta. Ubacia sav slad i staja ko baba neka uz to i divia se mirisu. Mješanje da se ne stvore grudice i sve to. Temperatura je bila oko 64-66 stupnjeva kroz sat vremena.

I onda nastupa sranje. Preračuna san vlastitu snagu i snagu DM-ove vrečice čini mi se. Kad san izvuka slad vanka na kraju ukomljavanja, usra san se di cu sa sladon. Uspia san iscidin jedan dio, i spargat sa par litara vode, al san u ovome momentu osta bez vode pitke. Samo sa 2l vode san spargea vražju vriću, a voda iz špine je izgledala više ko sluz nego voda pa nisan to tia niti koristit. Nakon šta san izvuka to jada još i rješia se kese i svega krenia san na rolling boil.

Usput, isprasa san sve unaokolo sa ton vrićon, zalipia san se za pločice skoro.

Krenia je rolling boil dobro bia, hmelj je ubacen i kuvan tocno kad je i triba. Mirisalo je na divotu.
Dok se vrtilo, rehidrira san kvasac koji je izgleda ko sa slike. Čak san se revitalizira kad san ga vidia, cili san sritan bija.

Nakon kuvanja, krenilo je lađenje na primitivne načine jer još neman imm chiller. 5 kila leda na teću i trajalo je jebeno dugo da se oladi. U međuvremenu san odlučia to ostavit da se ladi, i otić na utakmicu da izgubin sve živce do kraja i vratin se u miru doma.

Kad san se vratia i provjeria da je palo na pristojnu temperaturu sobnu, uvalia san kvasac koji je izgleda vrhunski. A bome i mirisa je tako. Aerira san dobro bi reka, iako je možda moglo i bolje kad sad razmislin. Bačvica stoji na teplo meni kraj kreveta i grgoljila je ko luda do jutros. Malo je sad usporila ritam, do danas je ko luda radila, i mirisalo mi na banane i klinčiće il koji je već vrag kad bi približia nos vrenjači.

Sve u svemu, prošlo je okej, moglo je i bolje puno bi reka. Mudriji san za drugi put.
OG je oko 1.70. Pretjerano visoko zbog toga šta nisan računa da ce mi isparit tona jebene vode, a i bia san ograničen sa vodon iz vodovoda jer je neupotrebljiva.

Sve skupa u bačvi je na kraju oko 10l, nada san se imat baren 15-18 l al sve skupa san sam si kriv jer san triba bolje organizirat sebe i uračunat isparavanje i sparge bolje.

Upute za ubuduće:
- Bolja organizacija vode
- Ne pretjerivat sa kilogramima slada, kvragu i ove vriće
- Nabavit vražje cjedilo metalno da mogu uvalit slad u njega da se toči u lonac odnosno da mogu spargat, jer san na to totalno zaboravia.

Sljedeći vikend ću izračunat na koliko je palo pa cu vidit sta cu dalje. U međuvremenu cu gledat dalje neke recepte, mislin se neku IPU laganu sljedece.

Ispričavan se na romanu, ponilo me ovo.
Drugi Don. Don 2.

Avatar
grga-osijek
Postovi: 1192
Pridružen/a: pet srp 17, 2015 12:50 pm
Lokacija: osijek

Post Postao/la grga-osijek » pon ožu 13, 2017 2:37 pm

:lol: :lol: Usput, isprasa san sve unaokolo sa ton vrićon, zalipia san se za pločice skoro.

:lol:

Još se smijem zamišljajući restove i dekokacije u donovoj izvedbi.

Probio si led , sad znaš da moraš organizirati vodu i nabavit vražje cjedilo a i još ponešto. Živio, samo kuhaj i piši. :indianabeer: :hmelj:
Bolje malo pivo nego veliko hvala

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la Poljo » pon ožu 13, 2017 2:38 pm

Radio hefeweizen, dobio weizenbock :)
Neka, nije to lose.
Ja sam sparge u slicnom sistemu radio tak da sam izdvajao cjedilom iz vrece i preko cjedila sprgeao. tek kad je ostalo skoro nista vadio vrecu. Znalo je potrajat.
slika

svabac
Postovi: 250
Pridružen/a: sri tra 13, 2016 2:45 pm
Lokacija: Zagreb/Slavonski Brod

Post Postao/la svabac » pon ožu 13, 2017 3:53 pm

cestitam na prvom pivu, javi kako je ispalo kad probas :zivjeli: :zivjeli2:

btw, umjesto sto si otisao na utakmicu, mogao si otic kupit jos 5L vode, prokuvat, oladit i ubacit u sladovinu pa bi s tim nadoknadio manjak vode.

al dobro, znas za drugi put, najvaznija je organizacija. nije lose zapisat si sve korake! sretno!

Odgovori