DIY dimljenje slada

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Avatar
sharkyboy
Postovi: 430
Pridružen/a: sub pro 26, 2015 9:28 pm
Lokacija: Zagreb/Centar

DIY dimljenje slada

Post Postao/la sharkyboy » uto sij 03, 2017 2:17 pm

Pozdrav,

zanima me jel se iko okušo u spomenutoj tehnici da podijeli iskustva, rezultate, opremu i slično :D

Ideja i misao vodilja je napraviti dimionicu "sam" od posude u kojoj ce biti žar te ce se na nju metat vlazno drvo koja je spojena sa drugom "komorom" u kojoj je na mrezastom inoxu (veliko cijedilo ajmorec) stavljen jecam/zob/senica/stagod te odvod te posude je spojen na neki dimljakic :D
znaci neki MALI homemade "rostiljcic" tj dimljač po uzoru na one masovne američke smoaker roštilje:
slika
Zasto ne zelim sistem tipa ovoga je taj kaj toplina koja pece ovo meso u sredini ce ispec i jecam tj osim smoaka ce radit i roast a to zelim izbjec...za roast cu imat zasebnu masineriju...

slika
E sad oko tehniko kolko sam čito po netu (prvenstvno američnim forumima) trebalo bi biti tzv. hladno dimljenje sa temp dima oko 50ak °C, navlazit slad prije da se a)ne preprzi b)bolje upije dim a od hvaljenih stvari su voćke i to jabuka, kruska, visnje/tresnja (za nju vele da je lagana aroma dima) te neke sorte drva koje (barem ja vjerujem) nama nisu dostupne pa me ni ne zanimaju prevec... cijeli postupak dimljenja traje nekih 45-90 min sveovisno o stupnju dimljenosti koja se zeli postici i intenzitetu aroma koje samo drvo pruza...
Htio bih isprobati, te imam pristup drvetu:
jabuke, kruske, marelice, visnje, loze, ružmarina, lavande i tak :D

Dodatno molim sve dušebrižnike koji misle stavit savjet da je to glupo, da cu zapalit kucu, dimit cijeli komšiluk i slicno bez dodatnih korisnih razloga ili konsktruktivnih kritika da iste zadze za sebe :D more less znam kaj radim :D Hvala
bolje piva u ruci neg pič*a na grani...Oi!!! živili

Avatar
Vjeko
Postovi: 808
Pridružen/a: ned svi 31, 2015 9:37 pm
Lokacija: Zg<->Pž

Post Postao/la Vjeko » uto sij 03, 2017 2:34 pm

citaj forum: slawonerova tema
pitaj: slawoner, artanis

Avatar
Vjeko
Postovi: 808
Pridružen/a: ned svi 31, 2015 9:37 pm
Lokacija: Zg<->Pž

Post Postao/la Vjeko » uto sij 03, 2017 2:37 pm


Avatar
slawoner
Postovi: 1697
Pridružen/a: uto lip 12, 2012 1:52 am
Lokacija: pozega

Post Postao/la slawoner » uto sij 03, 2017 5:37 pm

moze se i to jako fino! Arome dima su intenzivnije u pivo što je slad sviježije odimljen... Kad radim rauche dimim ga noc prije - od kad sam vlastitim dimljenjem slada dobio izvrsne rezultate vise rauchmaltz ni ne kupujem jer nije ni do koljena domaćem uratku... Jedini savijet kojeg ti mogu dati (jer sam skuhao puuno tura dimljenog piva s vlastitim sladom) je da smanjiš hmelj maksimalno jer ce ti dimljeni slad ( ako je dobro doimljen) dati dosta gorčine - obično kad radim rauchbier ciljam na 15 IBU-a, da bih uz gorčinu dima na kraju dobio nekih 20-25 IBU-a...
Nemojte šta zamjerit i pozdrav'te kod kuće!

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » uto sij 03, 2017 8:55 pm

ev ga sad ! več sam i sam shvatio da malo teže shvačam pa sam često dosta zbunjen, a sad me Slawoner vrati u podrum . opet isti osjećaj .

"#"# obično kad radim rauchbier ciljam na 15 IBU-a, da bih uz gorčinu dima na kraju dobio nekih 20-25 IBU-a...
"#"#
ako je ibu jedinica za gorčinu , vrijedi li to i za senf , pelinkovac, stolisnik... kako određuješ gorčinu... vrijedi li za sve isti kalkulator =? prtpostvljm da je procjena sbjktvna...
važnije od ovog pitanja je gdje osjećaš tu gorčinu u ustima i kada.. khm babane ( da nisi ni okom trepnuo prema prstu i lajsni :twisted: )pozdrav ti šaljem.
htio sam zapravo šarkiDboju diči zastavu .
--upuštaš sa u jednu veselu igru .... sa zrnjem..
dimio sam jednom - dvaput al ti dimovi me nisu ponovili. ni moj dim ni šlenkerla me nisu osvojili i prestao sam . Ali pečenje sladova je , več odavno.. i zapazio sam...."#"#"#.za roast cu imat zasebnu masineriju... "#"#"# e taj dio me zanima i pratim te , da znaš .
postoje teme o prženju - pečenju slada.. pocicaj to i napreduj...
ak ti nešto znači - ja ti velim da se isplati- kroz grmlje do ceste doči. dahčem ti za vratom , ak zatreba , tu sam ti na rukohvat. vježbaj i rasti .

a za dušebrižnike ne brini ! ako ih uopće ima, oni su zbunjeni tvojom idejom i voljom , tek se koprcaju od beja do dučana za zrnjem u strahu da ne bude drugačija a zapravo nikad nije ista. isto kao ni tvoj dan , raspoloženje i oblaci na nebu... velim Ti, hrabro i po volji Ti...

:hmelj: :zivjeli2: :hmelj: :hmelj:

Avatar
slawoner
Postovi: 1697
Pridružen/a: uto lip 12, 2012 1:52 am
Lokacija: pozega

Post Postao/la slawoner » sri sij 04, 2017 6:01 pm

mali badem je napisao/la: ako je ibu jedinica za gorčinu , vrijedi li to i za senf , pelinkovac, stolisnik... kako određuješ gorčinu... vrijedi li za sve isti kalkulator =? prtpostvljm da je procjena sbjktvna...
gorčina je okus i ne vidim zasto bi mjerna jedinica za gorčinu bila vezana iskljucivo za pivo i hmelj... sto se mene tice IBU kao mjerna jedinica vrijedi i za senf i za pelinkovac. :lol:

Procjena je subjektivna! ako znamo koliko je gorko pivo sa 15 IBU-a i ono sa 60 IBU-a i ono sa 35 IBU-a... onda svojim jezičcima mozemo otprilike odrediti koliko je to 25 IBU-a (??)
Nemojte šta zamjerit i pozdrav'te kod kuće!

Avatar
Svarun
Postovi: 329
Pridružen/a: ned lip 14, 2015 1:54 pm
Lokacija: Zadar

Post Postao/la Svarun » čet sij 05, 2017 7:26 pm

Hm taman sam htio naručit rauchmalz al sad kad ovo čitam baš ću podimit par kila pa da vidim kako će ispasti. I to ću baš založit borovinu, ona baš ima specifičan miris pa da vidimo što će ispasti.

Avatar
isvara
Postovi: 2119
Pridružen/a: sri sij 23, 2013 9:37 am
Lokacija:
Kontakt:

Post Postao/la isvara » čet sij 05, 2017 7:38 pm

hej
borovina ima spojeve koji su otrovni

koristi bukovinu + krupna strugotina od bukovine
Pivo teče bubrezi se liječe !

Odgovori