Fermentacija u Kegu

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
fegi
Postovi: 489
Pridružen/a: čet srp 31, 2014 6:15 pm
Lokacija: Čakovec
Kontakt:

Re: Fermentacija u Kegu

Post Postao/la fegi » pet sij 17, 2020 2:47 pm

misliš da će odfermentirati u 7 dana?
Ja držim na 1,5b i to počevši od cca četvrtog dana fermentacije, prvo burno vrenje puštam van.
NAUTILIS Home Brewery

DEDA PEPO
Postovi: 28
Pridružen/a: ned tra 22, 2018 9:53 pm
Lokacija: Zaprešić

Re: Fermentacija u Kegu

Post Postao/la DEDA PEPO » pet sij 17, 2020 6:02 pm

Poštovani kolega,

radio sam BEPA-u sa OG 1048 i kvascem S04, fermentacija u običnom plastičnom fermentoru mi je prije završavala unutar 7 dana kada sam krenul u cold crash, šarža od 24 lit podijeljena je u dva kega i mislim da bi fermentacija do cold crashiranja trebala završiti za 7 dana, uostalom vidjet ćemo. Hvala na sugestiji da u početku radim beztlačnu fermentaciju, a nakon 4 dana dignem tlak. Inače sve radim u hladnjaku sa temperaturom prostorea unutar oko 19 stupnjeva C.

Pozdrav!

Avatar
stribor7
Postovi: 337
Pridružen/a: uto srp 08, 2014 1:13 pm
Lokacija: Slavonski Brod

Re: Fermentacija u Kegu

Post Postao/la stribor7 » pet sij 17, 2020 9:45 pm

Kolege, što mislite da u prvs tri dana upuhujem kisik da ubrza fermentaciju. Imam mogučnost to odraditi s medicinskom bocom. I nakon toga zarvaram odzraku i držim da se digne tlak na 2b
STRIBOR7

Avatar
Jonas
Postovi: 357
Pridružen/a: uto sij 29, 2019 2:11 am
Lokacija: Zagreb
Kontakt:

Re: Fermentacija u Kegu

Post Postao/la Jonas » pet sij 17, 2020 9:53 pm

stribor7 je napisao/la:
pet sij 17, 2020 9:45 pm
Kolege, što mislite da u prvs tri dana upuhujem kisik da ubrza fermentaciju. Imam mogučnost to odraditi s medicinskom bocom. I nakon toga zarvaram odzraku i držim da se digne tlak na 2b
Bolje ne , veliki ti je rizik da oksidiras pivu , a kratka aeracija(2-3 minute) je vec dovoljna
a druga stvar je da propuhivanjem izbacujes aromu hmelja van

Avatar
fegi
Postovi: 489
Pridružen/a: čet srp 31, 2014 6:15 pm
Lokacija: Čakovec
Kontakt:

Re: Fermentacija u Kegu

Post Postao/la fegi » sub sij 18, 2020 8:35 am

stribor7 je napisao/la:
pet sij 17, 2020 9:45 pm
Kolege, što mislite da u prvs tri dana upuhujem kisik da ubrza fermentaciju. Imam mogučnost to odraditi s medicinskom bocom. I nakon toga zarvaram odzraku i držim da se digne tlak na 2b
KAd je sve u redu nemoj bez potrebe oksidirati; Ali moglo bi biti od pomoći kod 10+ABV :)
NAUTILIS Home Brewery

TripleS
Postovi: 42
Pridružen/a: sri srp 10, 2019 11:22 am

Re: Fermentacija u Kegu

Post Postao/la TripleS » pon tra 11, 2022 4:25 pm

Kakva su iskustva kod pretakanja iz kega u boce, onak zdravo seljacki, napunis bocu, zacepis i popijes doma u par dana? Jel se izgubi karbonizacija skroz ili recimo malo jace se karbonizira pa se postigne neka kompenzacija? Nemam u stanu mjesta za kegove i tocionik tak da mi je ovo jedina opcija jer kuham u vikendici, a pivo se pije i doma...

Avatar
Jonas
Postovi: 357
Pridružen/a: uto sij 29, 2019 2:11 am
Lokacija: Zagreb
Kontakt:

Re: Fermentacija u Kegu

Post Postao/la Jonas » pon tra 11, 2022 5:17 pm

TripleS je napisao/la:
pon tra 11, 2022 4:25 pm
Kakva su iskustva kod pretakanja iz kega u boce, onak zdravo seljacki, napunis bocu, zacepis i popijes doma u par dana? Jel se izgubi karbonizacija skroz ili recimo malo jace se karbonizira pa se postigne neka kompenzacija? Nemam u stanu mjesta za kegove i tocionik tak da mi je ovo jedina opcija jer kuham u vikendici, a pivo se pije i doma...
Ja punim na counter pressure punilici , pa mala potresem da se zapjeni i zatvaram na pjenu ,
piva mi drzi godinu dana bez problema , makar nikad ne dozivi godinu ;)

Ako punis preko pipe onda se gubi malo gaziranosti , ali je veci problem oksidacija

TripleS
Postovi: 42
Pridružen/a: sri srp 10, 2019 11:22 am

Re: Fermentacija u Kegu

Post Postao/la TripleS » sri tra 13, 2022 11:03 pm

Ne brine me oksidacija, pive bi se popile kroz par dan, tipa vikend... Molim iskustva ako je neko radio slicno

Avatar
fegi
Postovi: 489
Pridružen/a: čet srp 31, 2014 6:15 pm
Lokacija: Čakovec
Kontakt:

Re: Fermentacija u Kegu

Post Postao/la fegi » čet tra 14, 2022 2:32 pm

Samo ohladi keg i ide preko pipe i nema brige sve je ok
NAUTILIS Home Brewery

Odgovori