Crna IPA

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
Pale sam-na-svijetu Ale
Postovi: 211
Pridružen/a: pet stu 18, 2016 3:17 pm
Lokacija: Rijeka

Post Postao/la Pale sam-na-svijetu Ale » uto sij 03, 2017 11:12 am

grga-osijek je napisao/la:U petak planiram jednu BIPA 8,4 ABV i 84 IBU 31 srm
Zanima me kako računate IBU za hmelj koji ide na 0 min ?
:hmelj: :hmelj: :guiness: :guiness:
So we recently tried an experiment when we did a collaboration with the local homebrew club (we being Riley's Brewing). We did some 5gal test batches, the basic recipe being a few IBU worth of Columbus at 60m and 8oz at flameout. We did not chill before adding flameout hops. Let them sit 20min and then chilled. Those test batches were IBU tested and showed 110-140 IBU. None of the samples tasted any more than 70.
When we scaled up to 10bbl, we used the recipe that had the 110 IBU result. This recipe had ~50IBU from FWH, ~20IBU @60m and ~5oz at flameout. We plugged it into Beersmith with the flameout charges adding 0 IBU. We ended up with ~70 IBU before dryhop and ~80 IBU after dryhop, tested by Alpha Analytics.
On the big system, it will take ~30min to chill and transfer 10bbl. We added flameout hops, stirred for a few min then let it sit for ~20min, then started transfer. So at the end those flameout hops were in 200F+ for about an hour. We didn't end up with some ridiculous IBU number and the end product tastes only slightly more bitter than the test batches.
Going forward, the next IPA we do we will only bitter with ~30IBU and hopburst at flameout. I expect it to end up with ~65IBU tested, and perceive about as bitter as Sculpin.
The moral of the story is that you should just brew a batch to get a starting point and use your senses on the end product to refine the beer. Don't get caught up on IBU calculations, it will drive you nuts unnecessarily and it's just a number that loses relevance when you consider all the other factors that contribute to perception of bitterness. In this case, perception is reality.

ja se vodim po tome
Beauty is in the eye of the beer holder!

Avatar
grga-osijek
Postovi: 1192
Pridružen/a: pet srp 17, 2015 12:50 pm
Lokacija: osijek

Post Postao/la grga-osijek » uto sij 03, 2017 11:46 am

hvala
Bolje malo pivo nego veliko hvala

Avatar
Tuff Gong
Postovi: 381
Pridružen/a: pet srp 17, 2015 11:01 am
Lokacija: Novi Zagreb

Post Postao/la Tuff Gong » uto sij 03, 2017 12:52 pm

Poljo, a zakaj nisi čokoladu cold steep-ao?

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la Poljo » sri sij 04, 2017 4:59 pm

Tuff Gong je napisao/la:Poljo, a zakaj nisi čokoladu cold steep-ao?
Jer sam htio da ipak ostane i tog okusa čokolade.

A što se tiće 0min i DryHop gorčine.. ima tu puno toga za proučavat.. mislim da ne možeš baš samo tako dobit neki broj koji će to dobro opisat.
Gorčina nije samo u izomerizaciji alfa kiselina. Gorčine ima i u ostalim spojevima u hmelju koji su jako dobro topivi u vodi.

Kak sam počeo puno hop burstat sam skužio da brojeve iz kalkulatora mogu lagano bacit u vodu..
17 IBU Session Wheat IPA ima više nego solidnu gorčinu.
za SessionIPA koji sam poslao kikiju je rekao da se osjeti da je puno gorča od njegove koja je 70, a moj kalkulator kaže 47
Jutros sam izvukao uzorak iz novog Session Rye Pale Alea koji sam ciljao na laganih 18. gorcina se osjeti postena..

Planiram uskoro napravit Mythbusters 0IBU IPA sa finom količinom na AromaSteep i DryHop.
slika

stane2006
Postovi: 315
Pridružen/a: uto sij 21, 2014 4:55 pm
Lokacija: Orašje

Post Postao/la stane2006 » sri sij 04, 2017 5:27 pm

Poljo je napisao/la:
Tuff Gong je napisao/la:Poljo, a zakaj nisi čokoladu cold steep-ao?
Jer sam htio da ipak ostane i tog okusa čokolade.

A što se tiće 0min i DryHop gorčine.. ima tu puno toga za proučavat.. mislim da ne možeš baš samo tako dobit neki broj koji će to dobro opisat.
Gorčina nije samo u izomerizaciji alfa kiselina. Gorčine ima i u ostalim spojevima u hmelju koji su jako dobro topivi u vodi.

Kak sam počeo puno hop burstat sam skužio da brojeve iz kalkulatora mogu lagano bacit u vodu..
17 IBU Session Wheat IPA ima više nego solidnu gorčinu.
za SessionIPA koji sam poslao kikiju je rekao da se osjeti da je puno gorča od njegove koja je 70, a moj kalkulator kaže 47
Jutros sam izvukao uzorak iz novog Session Rye Pale Alea koji sam ciljao na laganih 18. gorcina se osjeti postena..

Planiram uskoro napravit Mythbusters 0IBU IPA sa finom količinom na AromaSteep i DryHop.
I dobit ćeš gorčine

Avatar
Tuff Gong
Postovi: 381
Pridružen/a: pet srp 17, 2015 11:01 am
Lokacija: Novi Zagreb

Post Postao/la Tuff Gong » sri sij 04, 2017 8:57 pm

Pa ja kolko se sjećam, i sami kalkulatori ti dodaju gorčinu i na aroma steep i to skoro isto kao boil.

svabac
Postovi: 250
Pridružen/a: sri tra 13, 2016 2:45 pm
Lokacija: Zagreb/Slavonski Brod

Post Postao/la svabac » sri sij 04, 2017 9:56 pm

da, ja koristim beer smith i kad dodajes hmelj ima opcija Use (koja je defaultno na boil) koja se moze postavit na Steep/Whirlpool i za koju takodjer treba navesti vrijeme. Npr meni za IPU OG-a 1066 (23L), 35g mosaica na 15 min whirlpoola racuna kao 11.6 IBU-a.

Avatar
grga-osijek
Postovi: 1192
Pridružen/a: pet srp 17, 2015 12:50 pm
Lokacija: osijek

Post Postao/la grga-osijek » sri sij 04, 2017 10:07 pm

Tuff Gong je napisao/la:Pa ja kolko se sjećam, i sami kalkulatori ti dodaju gorčinu i na aroma steep i to skoro isto kao boil.
+

hmm. moj ne dodaje ili ga ne znam upaliti :roll: ( brewtarget 2.1.0)

a nije mi jasno ni ovo # i to skoro isto kao boil # skoro isto kao 40 min boil 20min , 1 min :?:
Bolje malo pivo nego veliko hvala

Avatar
grga-osijek
Postovi: 1192
Pridružen/a: pet srp 17, 2015 12:50 pm
Lokacija: osijek

Post Postao/la grga-osijek » sri sij 04, 2017 10:34 pm

Poljo je napisao/la:
Tuff Gong je napisao/la:Poljo, a zakaj nisi čokoladu cold steep-ao?
Jer sam htio da ipak ostane i tog okusa čokolade.

A što se tiće 0min i DryHop gorčine.. ima tu puno toga za proučavat.. mislim da ne možeš baš samo tako dobit neki broj koji će to dobro opisat.
Gorčina nije samo u izomerizaciji alfa kiselina. Gorčine ima i u ostalim spojevima u hmelju koji su jako dobro topivi u vodi.

Kak sam počeo puno hop burstat sam skužio da brojeve iz kalkulatora mogu lagano bacit u vodu..
17 IBU Session Wheat IPA ima više nego solidnu gorčinu.
za SessionIPA koji sam poslao kikiju je rekao da se osjeti da je puno gorča od njegove koja je 70, a moj kalkulator kaže 47
Jutros sam izvukao uzorak iz novog Session Rye Pale Alea koji sam ciljao na laganih 18. gorcina se osjeti postena..

Planiram uskoro napravit Mythbusters 0IBU IPA sa finom količinom na AromaSteep i DryHop.

To je Poljo pravo promišljanje . Sam IBU po meni ne govori ništa o onome što ću popiti. Uvijek nastojim dobiti uravnoteženu i pitku gorčinu . Svaki kvasac, stil , vrste slada , kem. sastav vode mjenja osječaj gorčine i okusa makar ga istim hmeljom indentično hmeljili. 70 IBUa zna biti mnogo pitkije nego 35. Zato jebo kalkulator :lol: :lol: :hmelj: :loce:

PS o zero ibu ipi dugo sanjam a pošto sam konačno u posjedu jednog bretta
vjerojatno bude nešto slično ovom
http://www.pivarstvo.info/viewtopic.php?t=5288
Bolje malo pivo nego veliko hvala

Avatar
Tuff Gong
Postovi: 381
Pridružen/a: pet srp 17, 2015 11:01 am
Lokacija: Novi Zagreb

Post Postao/la Tuff Gong » čet sij 05, 2017 9:44 am

grga-osijek je napisao/la:
Tuff Gong je napisao/la:Pa ja kolko se sjećam, i sami kalkulatori ti dodaju gorčinu i na aroma steep i to skoro isto kao boil.
+

hmm. moj ne dodaje ili ga ne znam upaliti :roll: ( brewtarget 2.1.0)

a nije mi jasno ni ovo # i to skoro isto kao boil # skoro isto kao 40 min boil 20min , 1 min :?:
Ovo ti sad napamet govorim, po sjećanju: aroma steep npr. 20 min daje otprilike isto gorčine kao boil 20 min. Naravno, govorimo vjerojatno o 80-100°C, a sumnjam da kalkulator daje temperaturu kao varijablu. (beersmith)

Avatar
sharkyboy
Postovi: 430
Pridružen/a: sub pro 26, 2015 9:28 pm
Lokacija: Zagreb/Centar

Post Postao/la sharkyboy » čet sij 05, 2017 1:12 pm

ako se ja samo slobodno nadostukam na ovu raspravu (koja doduse nije o Black IPA-ma vec nesto sto bi komotno mogla bit nova tema koju sam ionako ponukan jucerasnjim razgovorom s Poljom mislio otvoriti)

FWH kazemo daje 10% gorcine tj FWHan i boilan hmelj daju 1.1IBU(boil)
Istom logikom dogadja se i kod hlađenja... nije bas 100% tj 1na1 preslikavanje al odoka je...dodatno hmeljeve koje nismo izvadili do sada ce dat isto neku gorcinu tokom tog flame-out aroma stepa sto se isto ne racuna nigdje

evo dva liknka koja dodatno opisuju problem, rjesenje i onda mozemo dalje polemizirati :D jedan je za aroma step (flamo out) i jedan je za DH

https://alchemyoverlord.wordpress.com/2 ... e-hopping/
http://scottjanish.com/increasing-bitte ... y-hopping/
bolje piva u ruci neg pič*a na grani...Oi!!! živili

Avatar
Tuff Gong
Postovi: 381
Pridružen/a: pet srp 17, 2015 11:01 am
Lokacija: Novi Zagreb

Post Postao/la Tuff Gong » čet sij 05, 2017 1:39 pm

Ajd otvori ti tu temu (i ja sam mislio) pa da tamo prenesemo da ne zaseremo Black IPA-u :D
Ja bi ju onda proširio na diskusiju o FWH i mash hoppingu.

BravićCRO
Postovi: 109
Pridružen/a: ned sij 03, 2016 1:10 pm
Lokacija: Đakovo, Viškovci

Post Postao/la BravićCRO » čet sij 05, 2017 4:31 pm

Vec ste ju zasrali :lol: :lol: :lol: :zivjeli2: :zivjeli2:
Sve sam pare spisko kod Đoku u disko ...

Odgovori