Prvo kuhanje - prvi recept

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
1rice
Postovi: 455
Pridružen/a: sub stu 03, 2012 11:19 am
Lokacija: st

Post Postao/la 1rice » pet stu 18, 2016 9:59 pm

Sta se tice aluminija, davno sam cita da se treba napravit sloj oksida na njemu da bi se moglo koristit za kuvanje piva. Uglavnom se moze prokuvat vodu u njemu i prolit je ili ga stavit u pecicu i zapec 15-20min. Ovo su informacije iz glave pa bi to trebalo dodatno istrazit...
Inace znam da ameri kuvaju u turkey fryerima koji su od aluminija...
Ako ne zelis riskirat, u kauflandu ti trenutno ima lonac od efektivnih 15l za cca 90kn. U njemu mozes s biabom i ispiranjem skuvat 10l pive za pocetak. Lonac ce ti uvik posli dobro doc za sarme, brudete, fazol...
Ili uzmi dva pa kuvaj dvi ture istovremeno :zivjeli2:
Homer Simpson je napisao/la:Ah, beer, my one weakness. My Achilles' heel, if you will.

Avatar
1rice
Postovi: 455
Pridružen/a: sub stu 03, 2012 11:19 am
Lokacija: st

Post Postao/la 1rice » pet stu 18, 2016 10:03 pm

I inace, klor ti nece bas isparit priko noci. Ostavi vodu par dana ili ko i svi prokuvaj 10 min pa usput i mozes odlit sa taloga kad se oladi i tako dobit meksu vodu za svijetle pive...
Homer Simpson je napisao/la:Ah, beer, my one weakness. My Achilles' heel, if you will.

Avatar
Vjeko
Postovi: 808
Pridružen/a: ned svi 31, 2015 9:37 pm
Lokacija: Zg<->Pž

Post Postao/la Vjeko » pet stu 18, 2016 10:10 pm

Evo sad sam negdje nasao da nema straha ako je loac dovoljno star jer je vec i oksidirao :lol:
Al ja to sve ovako malo komentiram cisto price radi, uz pivo, tako da Pale ti prouci koja je prica s aluminijem, jerbo ces ti istog koristiti i piti (ili ne :))
I obavezno javi sta si otkrio/odlucio, da nesto i naucimo novoga

Avatar
dbunic
Postovi: 80
Pridružen/a: ned svi 22, 2016 7:47 pm
Lokacija: Zagreb (Dubrava)
Kontakt:

Post Postao/la dbunic » sub stu 19, 2016 9:48 am

Što se tiče kade za hlađenje, kupio sam u Šumoopskrbi plastično "korito" (kadicu) volumena 62l u koje natočim vodu, stavim zaleđene boce i unutra ide lonac. Za moj lonac od 17l je taman.

Cijena je bila 84 kune.

Poslije hlađenja, vodu pretačem u wc vodokotlić da se iskoristi.

Avatar
Pale sam-na-svijetu Ale
Postovi: 211
Pridružen/a: pet stu 18, 2016 3:17 pm
Lokacija: Rijeka

Post Postao/la Pale sam-na-svijetu Ale » sub stu 19, 2016 12:14 pm

sharkyboy je napisao/la:
Pale sam-na-svijetu Ale je napisao/la: Dobivam u Starter Kitu i 100g nekog sredstva za to.
Nemam kadu hebemu. A boce sterilizirat de ne bude na njima koja bakterija
ak si mislio sibat te boce u lonac da te sprijecim prije neg se dogodi havarija :D nemoj :D

sta se tice hmeljeva, ak si reko da si pio americke pive onda uzmi neki od amerikanaca ili novozelanđana kao što si sam reko centeniel, chinook, simcoe, ...
IAKO bi po meni bolje bilo za iste ili slicne pare kupit tipa magnum il neki tako vrag za gorcinu da ne trosis skupi fini hmelj za gorcinu...štea je jebiga :D
a ak ti i ostane hmeljeva samo u škrinju s njima i sve 5
zasto ne sibat boce unutra? problem lonca je to da je dosta sirok, vise je sirok nego visok ako me kuzis pa nemam di bas da ga utopim. al racunam da ga bacim na terasu na nulu, posto je aluminij bolji provodnik topline plus par boca i da bi trebalo to bit to. za prvi put ce morat bit

a ovo za hmeljeve, tako cu vjerojatno drugu turu radit. prvi macici se u vodu bacaju
Beauty is in the eye of the beer holder!

Avatar
Pale sam-na-svijetu Ale
Postovi: 211
Pridružen/a: pet stu 18, 2016 3:17 pm
Lokacija: Rijeka

Post Postao/la Pale sam-na-svijetu Ale » sub stu 19, 2016 12:18 pm

A lonac je vec koristen par godina tako da je oksidirao. Citao sam negdje, ne mogu se tocno sjetit sve prednosti i mane i ako se stvori slok oksida i aluminij vise nije onako sjajan da je odlicno za pivo. Taj oksid zapravo jos dodatno stiti aluminij.

Samo me zanima sta kazete za ukomljavanje...dal da drzim na sporetu pa dogrijavam ili da stavim kraj peci i nadam se da ce drzat temp
Beauty is in the eye of the beer holder!

Avatar
dbunic
Postovi: 80
Pridružen/a: ned svi 22, 2016 7:47 pm
Lokacija: Zagreb (Dubrava)
Kontakt:

Post Postao/la dbunic » sub stu 19, 2016 1:20 pm

U mojem slučaju lonac (od 17 litara) tijekom ukomljavanja držim na "šporetu", svakih 15min miješam, provjeravam temperaturu i po potrebi podgrijavam (da temperatura bude 67C).
Zadnja izmjena: dbunic, dana/u sub stu 19, 2016 6:12 pm, ukupno mijenjano 2 puta.

Avatar
sharkyboy
Postovi: 430
Pridružen/a: sub pro 26, 2015 9:28 pm
Lokacija: Zagreb/Centar

Post Postao/la sharkyboy » sub stu 19, 2016 4:44 pm

To ces sam trebat utvrdit na svojoj opremi... meni na 12ish kila zrnja i jedno 30ak litri vode u inoxu u sat cremena temp padne za 1 stupanj...ukomljavam u inox bacvi poklopljenoj bez ikakvih omatanja i sl...prije u otklopljenim emajl loncima pola zapremnine od gore navedenog bez poklopca mi je temp pala za jedno 3-4stupnja pa je trebalo grijat... moras upoznat svoju opremu ;)
bolje piva u ruci neg pič*a na grani...Oi!!! živili

Avatar
Pale sam-na-svijetu Ale
Postovi: 211
Pridružen/a: pet stu 18, 2016 3:17 pm
Lokacija: Rijeka

Post Postao/la Pale sam-na-svijetu Ale » sri stu 23, 2016 9:22 am

http://allgrain.beer/recipes/6341/
ovako mislim - sve mi je otprilike u granicama
Beauty is in the eye of the beer holder!

Odgovori