pripolis u kuhanju

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Avatar
AlkoholUnited
Postovi: 426
Pridružen/a: pon stu 16, 2015 5:39 pm
Lokacija: Đakovo

pripolis u kuhanju

Post Postao/la AlkoholUnited » ned ruj 04, 2016 5:30 pm

Postovani kolege pivari,

Zanima me dali se netko susreo sa kuhanjem pive uz dodavanje svijezeg propolisa?
kada bi u kuhanje bilo dobro da se ubaci propolis?
Dođoh, vidjeh, popih, odoh..

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » ned ruj 04, 2016 8:07 pm

U sekundar. Kako sam po sebi ne bi trebao biti (pretpostavljam) inficiran ičime, grijeh ga je temperaturom i fermentacijom uništavati. Prije dodavanja u pivu trebao bi ga rastopiti u jakom alkoholu da se homogeno umiješa.
Zadnja izmjena: Don Genovese, dana/u ned ruj 04, 2016 8:13 pm, ukupno mijenjano 1 put.
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

Avatar
isvara
Postovi: 2119
Pridružen/a: sri sij 23, 2013 9:37 am
Lokacija:
Kontakt:

Post Postao/la isvara » ned ruj 04, 2016 8:11 pm

KOLIKO JA ZNAM PROPOLIS JE NE TOPIV U VODI

jedino da ga staviš kao tinkturu već otopljenog propolisa u alkoholu :idea:
Pivo teče bubrezi se liječe !

Avatar
AlkoholUnited
Postovi: 426
Pridružen/a: pon stu 16, 2015 5:39 pm
Lokacija: Đakovo

Post Postao/la AlkoholUnited » ned ruj 04, 2016 8:30 pm

Ok znaci prvo ga rastopit u akloholu a onda u sekundar... imate li ideja sto bi to bilo 'previse' u gramima ili dozama onim od kapi za oci na turu od 25l?

Znam da je pitanje malo klimavo i da se moze rastopit vise ili manje grama u alkoholu al cisto sumnjam da je previse propolisa dobrodoslo ipak je dosta intezivnog i mirisa i okusa...
nesto sam proucavao na netu al nema bas informacija... mada ja osobno sto znam da bi neka kolicina propolisa trebala dati laganu mednu aromu pivi...
Dođoh, vidjeh, popih, odoh..

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » ned ruj 04, 2016 9:04 pm

Kako ide ispitivanje "koliko čega"? Skoro uvijek: uzmeš malu mjeru pive i izdoziraš potrebno, pomnožiš sa količinom šarže. Gotovo.
Kod kraja primara istočiš 0,5l i nakapaš koliko ti se svidi. Cca 15 kapi je 1ml. Do sekundara nabaviš propolis. Ja bih to napravio s nekarboniziranom pivom, bolje se osjeti uzorak dodanog.
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

Avatar
AlkoholUnited
Postovi: 426
Pridružen/a: pon stu 16, 2015 5:39 pm
Lokacija: Đakovo

Post Postao/la AlkoholUnited » pon ruj 05, 2016 7:54 am

Sto vise proucavam ova mi ideja se cini malo cudnom jer propolis ima anti fungicidna svojstva neznam bas kako bi se kvasac s time nosio...
al u svakom slucaju bice jedna mala tura pa budem vidio kako ce ispasti...
najvjerovatnije cu kada fermentacija zavrsi ubaciti propolis al opet postoji sansa da nasteti kvascu prilikom karbonizacije.... eh kad bi bar bilo nekih linkova po tom pitanju al nemogu nista naci...

Jedina opcija koja je sigurna je ta da se propolis ubaci u sekundar pa onda u keg i gazira se umjetno... al ja tu opremu nemam...
Dođoh, vidjeh, popih, odoh..

Avatar
grga-osijek
Postovi: 1192
Pridružen/a: pet srp 17, 2015 12:50 pm
Lokacija: osijek

Post Postao/la grga-osijek » pon ruj 05, 2016 8:36 am

Na tvom mjestu ja bih taj propolis prodao ili mijenjao za hmelj.Ali nisam . :cry:
Bolje malo pivo nego veliko hvala

Avatar
AlkoholUnited
Postovi: 426
Pridružen/a: pon stu 16, 2015 5:39 pm
Lokacija: Đakovo

Post Postao/la AlkoholUnited » čet pro 29, 2016 8:43 pm

napravio sam pivo sa propolisom sve je uredno odradilo propolis je dodan sa pocetkom kuhanja pive u 60 min propolis se osjeti extra pri fermentaciji nije bilo nikakvih problema propolis je bio sirov ravno iz kosnice ne topljen u alkoholu.. receptura je neko specijalno pivo BOZICNO da bi malo ublazio preagresivnu aromu i okus propolisa u kuhanje sam ubacio djumbira, korijandera i narancine kore ispalo je sasvim oko u svakom slucaju nesto novo.
propolisa ide nekih 10 grama na 65 litara nije neki trosak....

p.s. zaboravih napomenuti kad se popije pivo i nakon toga stisnes zube propolis ljepi zube sto me je iznenadilo osobito na tako malu gramazu da se tako rasporedio, a da i razbijemo mit nema onog mednog okusa pretjeranog...
Dođoh, vidjeh, popih, odoh..

Odgovori