eksperiment sa stoutom

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
jonathan livingston
Postovi: 402
Pridružen/a: pon pro 30, 2013 11:12 pm
Lokacija: zg
Kontakt:

Post Postao/la jonathan livingston » sub kol 13, 2016 8:20 pm

slawoner je napisao/la: dekokcija pravilno izvodi NE kuhanjem sladovine neko kuhanjem komine - sad pitanje: ako se kuhanjem žitarica dobiva astringency off flavor - na koji nacin se onda pravilno izvodi dekokcija??!?
Pravilno se izvodi kuhanjem komine. Radio sam jednom za lager i nije bilo nikakvog off flavora.

Ali nadovezao bih se na kuhanje komine. Pa i kad se radi sa neslađenim žitaricama koje treba želatinizirati, također ih treba kuhati. I onda se dodaju u glavnu kominu. Po tome bi i tu trebalo biti astrigency off flavor.

:zivjeli2:

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Post Postao/la Toples » sub kol 13, 2016 9:56 pm

save a tree - drink beer

Avatar
slawoner
Postovi: 1697
Pridružen/a: uto lip 12, 2012 1:52 am
Lokacija: pozega

Post Postao/la slawoner » ned kol 14, 2016 10:29 am

ispada da atringecy off flavor nije problem kod kuhanja žitarica ako je ph ispod 6!? - kaže: If the pH is low enough, any tannins you may extract will actually enhance flavor rather than cause harshness and astringency.
Nemojte šta zamjerit i pozdrav'te kod kuće!

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » ned kol 14, 2016 2:47 pm

da, ispada da je to presudno .pritom je sreća da cjeli proces prilično fleksibilan .ništa se ne događa u djeliču minute , stupnja C, djeliču pH ili količine dok god se ne zanemari jedan od faktora ili ode u krajnost.

Ferdo je jednom prilikom mjerio pH slada iz NG. ak se ne varam , ispalo je 5,8pH.dobra je stvar da tamni sladovi spuštaju Ph, a što je sa apa-ma i sl.
u fazi ukomljavanja trebali bi biti u granicama 5,2-5,6 .
što od ponuđenog koristimo za spuštanje pH ? mliječnu ili zakiseljeni slad ?promjena nastupa nakon ispiranja vodom koja ima viši pH .što znamo o vodi s kojom kuhamo ?
upravo to su mi kolege prepoznale kao problem u pivama dok sam ispirao slučajnom vodom iako je na mashu ph bio korektan. temp ispiranja 73-6 c i pH preko 6 ( valjda) bili su dovoljni da ih ne oduševi okus i zavšetak.


:hmelj: :pivo3:

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Post Postao/la Toples » ned kol 14, 2016 7:37 pm

mali badem je napisao/la:da, ispada da je to presudno .pritom je sreća da cjeli proces prilično fleksibilan .ništa se ne događa u djeliču minute , stupnja C, djeliču pH ili količine dok god se ne zanemari jedan od faktora ili ode u krajnost.

Ferdo je jednom prilikom mjerio pH slada iz NG. ak se ne varam , ispalo je 5,8pH.dobra je stvar da tamni sladovi spuštaju Ph, a što je sa apa-ma i sl.
u fazi ukomljavanja trebali bi biti u granicama 5,2-5,6 .
što od ponuđenog koristimo za spuštanje pH ? mliječnu ili zakiseljeni slad ?promjena nastupa nakon ispiranja vodom koja ima viši pH .što znamo o vodi s kojom kuhamo ?
upravo to su mi kolege prepoznale kao problem u pivama dok sam ispirao slučajnom vodom iako je na mashu ph bio korektan. temp ispiranja 73-6 c i pH preko 6 ( valjda) bili su dovoljni da ih ne oduševi okus i zavšetak.


:hmelj: :pivo3:
baš to
ljudi porikataju pH komine, a onda 2 puta ispiru s vodom kojoj nije pH poriktan..i eto vraga
save a tree - drink beer

Avatar
Svarun
Postovi: 329
Pridružen/a: ned lip 14, 2015 1:54 pm
Lokacija: Zadar

Post Postao/la Svarun » ned kol 14, 2016 8:37 pm

Ja sam se jednom prilikom zaboravio dok sam kuhao na drva i skoro zakuhao zrnje, otišlo mi negdje na 85 C skoro sam sve izlio u zahod nek ide u pičku materinu i nakraju je ispalo možda i najbolje pivo koje sam do danas napravio :lol:

Avatar
grga-osijek
Postovi: 1192
Pridružen/a: pet srp 17, 2015 12:50 pm
Lokacija: osijek

Post Postao/la grga-osijek » ned kol 14, 2016 9:23 pm

Tek sad nish ne razmem
Ako je poanta u praksi prvi sam da izjebemo teoriju. :lol:
Bolje malo pivo nego veliko hvala

stane2006
Postovi: 315
Pridružen/a: uto sij 21, 2014 4:55 pm
Lokacija: Orašje

Post Postao/la stane2006 » ned kol 14, 2016 9:39 pm

grga, što bi rekli stari Mongoli: i ćorava koka zrno nađe :lol:

Avatar
grga-osijek
Postovi: 1192
Pridružen/a: pet srp 17, 2015 12:50 pm
Lokacija: osijek

Post Postao/la grga-osijek » ned kol 14, 2016 10:01 pm

Ej,Oraška bitango, ima jwdna ubitačna .....poz :indianabeer:
Bolje malo pivo nego veliko hvala

Avatar
slawoner
Postovi: 1697
Pridružen/a: uto lip 12, 2012 1:52 am
Lokacija: pozega

Post Postao/la slawoner » pon kol 15, 2016 1:27 am

ma poanta je u tome da se htjelo dobiti vise kavenih aroma iskuhavanjem przenog ječma (nego ukomljavanjem istoga) ... pa se povela rasprava oko off okusa koji se dobiju tom tehnikom... na kraju ispadne da je isti kurac kao kad radis dekokciju - da nema tu previse straha oko off okusa ako je ph u normalnim rasponima...

Opet kazem : Cijenim svaku teoriju i sve prihvacam ali ako na kraju balade ja dobijem dobro pivo onda sve u kurac...

...ceka se gotov proizvod pa cemo biti pametniji...
Nemojte šta zamjerit i pozdrav'te kod kuće!

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » pon kol 15, 2016 2:15 am

Slawoneru naš , slažem se . u mđvrmnu će i grga povezati ... :D
samo jedan detalj se još moramo dogovoriti .
što je dovoljno dobro ( za gutanje ) , što je dobra piva , što je odlična piva .
bez toga , samo ću ti na riječ vjerovati da je sve ok .
zapravo uopće nisam bitan ja , nego da svaki pivar sazrije tehnikom kuhanja i iskustvenom percepcijom da je zadovoljan samo s vrlodobrim i odličnim doživljajem ,pive koja je bezgrešna.
do toga možemo doči ako podržimo grgo-os-a u namjeri da pronađe zamjenske off- flavore i provježba barem osnovne nametnike.
bez takvog koraka naprijed , poneko samo tapka , zavaravamo sami sebe , poneko čak na tržište izleti , zavaravajući sam sebe vrišteći - sve je dobro.

zato Slawoneru :pivo3: za topic i pokušaj.

Avatar
grga-osijek
Postovi: 1192
Pridružen/a: pet srp 17, 2015 12:50 pm
Lokacija: osijek

Post Postao/la grga-osijek » pon kol 15, 2016 11:08 am

Hm, još uvijek ne povezujem. :lol:
Stane meni je pametnije da se držim one stare Turkmenske. Više kuhaj manje pričaj. :wink:
Bolje malo pivo nego veliko hvala

Avatar
slawoner
Postovi: 1697
Pridružen/a: uto lip 12, 2012 1:52 am
Lokacija: pozega

Post Postao/la slawoner » pon kol 15, 2016 12:44 pm

bademe - taj stout ide u keg i dolazi u zagreb na druzenje u močvaru 27.8. - spojit cemo ga na tocionik pa cemo probati i biti pametniji... :lol:

Ja sam uvijek za to da se svašta proba i isproba... 30 litara na kraju krajeva mogu i u kanalizaciju prosuti ako ne bude bilo fino pivo. Ali ja sam to jednostavno morao isprobati :lol:
Nemojte šta zamjerit i pozdrav'te kod kuće!

stane2006
Postovi: 315
Pridružen/a: uto sij 21, 2014 4:55 pm
Lokacija: Orašje

Post Postao/la stane2006 » pon kol 15, 2016 2:33 pm

grga-osijek je napisao/la:Hm, još uvijek ne povezujem. :lol:
Stane meni je pametnije da se držim one stare Turkmenske. Više kuhaj manje pričaj. :wink:
Samo da ne bude kao ona drevno Japanska, tko se mača laća od mača i gine :lol:

Avatar
grga-osijek
Postovi: 1192
Pridružen/a: pet srp 17, 2015 12:50 pm
Lokacija: osijek

Post Postao/la grga-osijek » pon kol 15, 2016 3:45 pm

stane2006 je napisao/la:
grga-osijek je napisao/la:Hm, još uvijek ne povezujem. :lol:
Stane meni je pametnije da se držim one stare Turkmenske. Više kuhaj manje pričaj. :wink:
Samo da ne bude kao ona drevno Japanska, tko se mača laća od mača i gine :lol:[/quote
Ma ne od mača, od kuhače se nadam zaginut. :lol:
Bolje malo pivo nego veliko hvala

Odgovori