Pozdrav s Viškova!

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
gnomix
Postovi: 237
Pridružen/a: pon ruj 12, 2011 11:59 am
Lokacija: Zagreb
Kontakt:

Post Postao/la gnomix » pet srp 15, 2016 9:36 am

Puno pretpostavki radim ovdje, ali...
Da, baš vidljiva fermentacija će vjerojatno završiti za nekoliko dana, onda će krausen (pjena) pasti i kroz nekih tjedan dana bi F.G. mogao pasti na nešto što ćeš zaključiti da je pivo gotovo. (tipa oko 1.010)
Ali po iskustvu, saison kvasci su mi još neko vrijeme skidali decimale gustoće i isušivali to pivo do razina tipa 1.002.
Ako se krausen drži dulje, ne diraj. Znalo se događati.
Dodatno, bistrilo se pivo.
Ja sam to radio najčešće u ipak malo hladnijim uvjetima sve skupa, ali ovaj kvasac kaže da mu je 26 stupnjeva DONJA granica, tak da nisam sasvim pametan kako ga hendlati.
Uz to kaže da mu je flokulacija slaba, pa će vjerojatno dosta kvasca ostati plutati po pivu (ostat će mutno).

Strasti na stranu, ovo što si skuhao bi trebalo prštati okusima i mirisima, nije ti nužno raditi još i dryhop.
Ako baš želiš, to možeš raditi u primaru, kada se ova burna fermentacija skulira (nema krausena, kvasci pali na dno, nema očite aktivnosti, gustoća je nisko), npr. drugi tjedan.
A ja bi ti preporučio da ostaviš bar 2 tjedna u primaru, OG je dost visok, a prilično sigurno neće škoditi pivu. Jedino nestrpljivim živcima. :)
Temperaturu bi držao na donjoj granici, ako netko ima bolji savjet, slobodno...

Pametnije od toga ne znam, baš mi je stigao taj isti kvasac, pa ću isprobati kako radi nekad uskoro. :)

bruno.pavlovic
Postovi: 37
Pridružen/a: pon lip 20, 2016 5:39 pm
Lokacija: Viškovo

Post Postao/la bruno.pavlovic » pet srp 15, 2016 12:04 pm

Hvala na opširnom odgovoru! Ipak neću dry hop raditi. Nek mi ostane to hmelja za idući put pa bi tad mogao dry hop raditi pa da imam s čime usporediti.

Sad si pripremam idući recept. Koristio sam ovaj kalkulator:
http://www.brewersfriend.com/homebrew/r ... alculator/

19l vode 74°C u loncu za ukomljavanje

3.3kg NG
0.7kg biscuit
0.6kg zobene
0.4kg caramel 120

Ukomljavanje pri 68°C 1h

Fly sparge 11l 75°C

Kuhanje 1h

200g Kokos 15min
80g Citra 10min

Kvasac Safale S-04

Ako iskoristivost bude 70% kalkulator predviđa:
O.G. 1.050
F.G. 1.012
ABV 5%
IBU 40.8

Meni dobro zvuči :)

Avatar
Vujo33
Postovi: 234
Pridružen/a: čet kol 06, 2015 11:50 am
Lokacija: Slavonski Brod

Post Postao/la Vujo33 » pet srp 15, 2016 12:59 pm

http://www.brewersfriend.com...jednostavan i praktičan, ja ga isto koristim za slaganje recepata i provjeru OG i FG...recept je dobar, ali sve ovisi o završnoj fermentaciji i temperaturi fermentacije, a prije toga naravno o UKOMLJAVANJU kao najbitnijoj stavki u proizvodnji uz naravno čistoći opreme i sirovina i hlađenju worta pred dodavanje kvasca i aeracije u fermentor.
„Ah, pivo, moja jedina slabost. Moja ahilova peta, ako baš hoćeš."

Avatar
t32
Postovi: 373
Pridružen/a: čet lis 18, 2012 12:51 pm
Lokacija: Đakovo

Post Postao/la t32 » pet srp 15, 2016 4:47 pm

Vujo33 je napisao/la:http://www.brewersfriend.com...jednostavan i praktičan, ja ga isto koristim za slaganje recepata i provjeru OG i FG...recept je dobar, ali sve ovisi o završnoj fermentaciji i temperaturi fermentacije, a prije toga naravno o UKOMLJAVANJU kao najbitnijoj stavki u proizvodnji uz naravno čistoći opreme i sirovina i hlađenju worta pred dodavanje kvasca i aeracije u fermentor.
još da znaš zalijepit link bilo bi odlično,evo ja ću popraviti:

http://www.brewersfriend.com/homebrew/r ... alculator/

:D

bruno.pavlovic
Postovi: 37
Pridružen/a: pon lip 20, 2016 5:39 pm
Lokacija: Viškovo

Post Postao/la bruno.pavlovic » sub srp 16, 2016 1:30 pm

Skuhano i drugo pivo :)

U fermentoru 19l
O.G. 1.048

Nešto mi ne ide iskoristivost. Ovo je opet oko 62%. Imao sam problema s održavanjem temperature ukomljavanja. Hladnije je nego neki dan pa je pala nešto ispod planirane. Ubacio sam u kutiju kad je bilo 66°C, a kasnije nisam mjerio. Slad sam počeo dodavati kad je temp. vode bila 74°C.

Radio sam fly sparge sa 11l vode pri 75°C.

IBU bi trebao biti oko 46 ako dobro računam (80g Citre zadnjih 10min).

Malo je toplije u sobi pa sam nabavio bujoj u koji ću uronti fermentor i u njemu ću održavati 16°C. Kvasac je Safale S-04

Sad čekamo rezultate :)

bruno.pavlovic
Postovi: 37
Pridružen/a: pon lip 20, 2016 5:39 pm
Lokacija: Viškovo

Post Postao/la bruno.pavlovic » sub srp 23, 2016 6:14 pm

Ekipa, treba mi savijet za refermentaciju u boci. Kad pretočim u boce mogu pustiti na sobnoj temperaturi ili prebaciti u frižider. Sad sam upalio frižider i stavio na najmanje pa ne znam koliko će to biti ali mislim da će biti manje od 10°C. Ili možda da pustim 3 dana na sobnoj pa ubacim u frižider. Jer idem an put u srijedu i nema me skoro 3 tjedna..

Inače IPA je na 1.006. Tj možda i manje jer nemam dovoljno duboku menzuru. A pale ale na 1.028. Nadam se da će odraditi do srijede

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la Poljo » sub srp 23, 2016 6:24 pm

Ostavi ju onda 3 tjedna na sobnoj. Idealno bi bilo 2 tjedna na sobnoj pa u frizider, ali posto te nema nek ostane duze.
Kvasac mora radit u toj fermentaciji, i bit ce mu zima u frizideru.
slika

bruno.pavlovic
Postovi: 37
Pridružen/a: pon lip 20, 2016 5:39 pm
Lokacija: Viškovo

Post Postao/la bruno.pavlovic » pon kol 22, 2016 10:07 pm

Degustacije su bile :)

Pive su nešto duže od tjedan dana u frižideru.

Ipa mi je super. Gorka kako treba. Baš sam jako zadovoljan za prvo pivo. Jedino malo mi je puno alkohola. Osjeti se u okusu. Idući put ću ciljati na nekih 6%

Pale ale nije ispao baš coconut. Nisam htio dry hoppati s kokosom da se nešto ne kontaminira no očito mi se i pored toga nešto provuklo. Nisam sad siguran di. Ugl. okusi nije loš. Ok mi je. Ali nije baš karbonizirano. morao sam flaširati pri nekih 0.022 tako da sam dodao samo 30g glukoze da ne bi prekarbonizirao. No nije bilo dovoljno. A možda i kontaminacija ima svoje prste u tome. Na slici se vidi neki rub na površini. Nisam večeras pio, ali sutra ću još jednu sliku objaviti. Ovo na vrhu boce je nešto kruto što se nakuplja u svim bocama. Kad se natoči plutaju mali komadići zelenkaste boje pa ne znam je li to možda hmelj. S obzirom da u ipi nema tih komadića rekao bi da je prije kontaminacija..
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Avatar
grga-osijek
Postovi: 1192
Pridružen/a: pet srp 17, 2015 12:50 pm
Lokacija: osijek

Post Postao/la grga-osijek » uto kol 23, 2016 9:08 am

Ovaj pale ale ne kokosiran mi djeluje primamljivo za moju baktero-zbirku.
Iskreno bilo bi me pomalo i strah. Nemoj me krivo shvatiti ali zašto odmah udarati po ipama od 8 ABV zašto ludovati sa kvascima , dodacima ,stilovima i dryhopovima dok se ne iznapijaš ugodnim, očaravajućim, okusima, bojama, "jednostavnih " piva . :hmelj:
Bolje malo pivo nego veliko hvala

bruno.pavlovic
Postovi: 37
Pridružen/a: pon lip 20, 2016 5:39 pm
Lokacija: Viškovo

Post Postao/la bruno.pavlovic » uto kol 23, 2016 10:18 am

Dosta toga dođe s iskustvom. Teško je nekome tko još nije probao poput mene nešto objasniti. Sad bi za iduće pivo svakako nešto jednostavnije. Čini mi se da mi fermentor stane u frižider pa bi lager bio idući. Također, naučio sam da je teško dobiti 20l sladovine biab tehnikom. Tj. ispiranje je zahtjevno. Sad smo za kamp kupili još jedan lonac od 20-ak litara pa ću iduće probati sa batch sparge. Mislim da će to biti daleko jednostavnije od fly sparge.

Ova dva recepta po kojima sam radio sam našao i ulovio za njih. Dobro su mi zvučali. Nisu posebno zahtjevni, bar meni bili. Tj. izbacio sam dry hop, da si olakšam za prvi put. Zadovoljan sam rezultatom i ponovo bi kuhao po tim receptima. Samo naravno više opreza oko rukovanja s fermentorom i drugom opremom koja je u doticaju s ohlađenom sladovinom.

Avatar
grga-osijek
Postovi: 1192
Pridružen/a: pet srp 17, 2015 12:50 pm
Lokacija: osijek

Post Postao/la grga-osijek » uto kol 23, 2016 10:37 am

Vidim ja da si ti začarobiran i da ti nema ni povratka ni spasa iz ovih voda.
Kuhaj i kuhaj , širi vidike , novači nove pivare i tko zna možda na slijedećim izborima nastupimo ka stranka jača od Bandića i inih.
:lol: :pivo3: :hmelj:
Bolje malo pivo nego veliko hvala

bruno.pavlovic
Postovi: 37
Pridružen/a: pon lip 20, 2016 5:39 pm
Lokacija: Viškovo

Post Postao/la bruno.pavlovic » sri kol 24, 2016 8:44 am

Je, gotovo je sad :D

bruno.pavlovic
Postovi: 37
Pridružen/a: pon lip 20, 2016 5:39 pm
Lokacija: Viškovo

Post Postao/la bruno.pavlovic » ned lis 02, 2016 7:25 pm

Evo skuhao sam novu pivu. Ova je pšenična. Nadam se da je sve ok prošlo. I da mi se neće ponoviti greška kao s pale ale-om iako ne znam što je uzrok kontaminacije.. Ovaj put sam sterilizirao sa 0.6% otopinom NaOH.

Recept

2kg NG pils
2kg pšenični slad
0.5kg zob

Ukomljavanje je počelo u 18l vode iz pipe na 72°C i padalo je prema 65°C.

Ovaj put sam radio batc sparge u 12l vode na 75°C, a ne fly sparge kao prethodna 2 puta.

Kuhalo se 26l sladovine 1h.

Dodao sam 20g citre 15 min pred kraj. Tu me iznenadila navala pjene i malo se prolilo. Nisam očekivao takvu reakciju. Prošli put sam valjda sporije ubacivao hmelj pa nije došlo do tako burne reakcije.

Ohladio sam sladovinu na 18°C i kvasac Mangrove Jack Bavarian Wheat M20 samo istresao u fermentor.

OG 1.048 što odgovara 75% iskoristivosti. Jako sam zadovoljan s obzirom da sam prethodna 2 puta imao samo 60%. Vjerujem da tehnika ispiranja ima velik utjecaj.

FG bi trebao bti 1.013
ABV 4.6
IBU 14
SRM 3.3

U ponedjeljak mi je u planu wit prema ovom receptu:

2kg NG pils
2kg pšenica
0.5kg zob

Ukomljavanje 1.5h u 18l vode na 72°C i onda batch sparge pol sata u 12l vode na 75°C.

Kuhanje 1h

20g chinook 15min
20g suhe narančine kore 15min
10g sjemenki korijandera 5min

Kvasac Fermentis Safale K-97.

A onda nakon toga za nekih 10-ak dana kad mi se oslobode fermentori imam u planu lager :)

stane2006
Postovi: 315
Pridružen/a: uto sij 21, 2014 4:55 pm
Lokacija: Orašje

Post Postao/la stane2006 » ned lis 02, 2016 8:04 pm

Ostavi ovaj recept za drugi put, kuhaj za početak APA ili nešto slično, polako i sa lagerima

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » ned lis 02, 2016 8:06 pm

to što imaš hladnjak a u njega stane fermentor ne znači da trebaš kuhati lager . što got odabrao za sljedeče , vaznije je kontrolirati temp hladnjaka i fermentacije . nije dobro da temp fermentacije oscilira stupanja gore dole .
npr ako bude ale , onaj od 15.7. smanji zob ili ju izbaci jer od nje dobivaš mutnoču a ubaci npr viennu.
več ove dvije promjene će ti popraviti sliku i okus

:hmelj: :pivo3:

Odgovori