Pozdrav s Viškova!

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Post Postao/la Toples » ned lis 02, 2016 8:37 pm

Safale K-97 ti je za Kolsch (otuda K u imenu), ima čisti profil, pogotovo ako fermentiraš nisko

Ljudi koju su probali raditi pšenično ili wit nisu bili sretni, ta piva moraju imati mirise i okuse koje ovaj kvasac neće dati

istraži iskustva s kvascima prije nego povjeruješ onome što piše na paketiću
save a tree - drink beer

stane2006
Postovi: 315
Pridružen/a: uto sij 21, 2014 4:55 pm
Lokacija: Orašje

Post Postao/la stane2006 » ned lis 02, 2016 8:46 pm

Za wit sa ovom količinom piva je previše koriandera i još koje čega i u sirovinama i tehnikama plus kvasac pa temperatura fermentacije, ovo je dobronamjerno :wink:

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Post Postao/la Toples » ned lis 02, 2016 9:16 pm

stane2006 je napisao/la:Za wit sa ovom količinom piva je previše koriandera i još koje čega i u sirovinama i tehnikama plus kvasac pa temperatura fermentacije, ovo je dobronamjerno :wink:
korijandera nije puno previše, ja stavio 20g na 40 litara i bilo je OK

to više ovisi o tome koliko voliš tka miris/okus. neke to uopće ne pali
save a tree - drink beer

bruno.pavlovic
Postovi: 37
Pridružen/a: pon lip 20, 2016 5:39 pm
Lokacija: Viškovo

Post Postao/la bruno.pavlovic » pon lis 03, 2016 9:05 am

Hvala vam na savjetima!

Što se tiče kvasca za wit imam još jedan paketić bavarian wheat M20 pa bi mogao s tim, a ovaj K-97 bi mogao onda za nešto drugo iskoristiti..

Za kontrolu temperature sam nabavio stc. Doduše frižider još nije u funkciji ali danas ga planiram spojit. Za sad je u prostoriji 17°C. U frižideru bi držao isto toliko..

Koja je fora s lagerima da ih ljudi baš ne kuhaju ? Čini mi se da je većini najveći problem hlađenje. Ne znam ima li još koja caka.. jer meni se laički čini sve isto, samo drugi kvasac i druga temperatura fermentacije..

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Post Postao/la Toples » pon lis 03, 2016 9:32 am

lager da bi bio dobar, mora dobro odstajati (a mi bi pili :cry: )

jedan ale možeš imati od kuhanja do pijenja za 3 tjedna
samo fermentacija kod lagera potraje toliko, a trebaš i duplo više kvasca (kuna)

M20 je solidan za njemačke pšenične
za wit možeš koristiti WB-06 na višim temp. (oko 23C) ili kupi kvalitetan tekući kvasac za 70-tak kuna.

WLP400 ili WY3944 je obično izbor (to je isti kvasac, navodno Hoegaarden/Celis)
save a tree - drink beer

bruno.pavlovic
Postovi: 37
Pridružen/a: pon lip 20, 2016 5:39 pm
Lokacija: Viškovo

Post Postao/la bruno.pavlovic » uto lis 04, 2016 8:54 am

Hvala na savjetim!

Imam još jednu nedoumicu vezano za jodnu probu. Nisam posve skužio kako bi trebao ići redoslijed radnji.. Recimo imam u vreći 5kg slada i ukompljavam u 1. loncu, a u drugom imam spreman ostatak vode za batch sparge. Trebam li držati slad u 1. loncu sve dok jodna proba pokaže pozitivan rezultat i tek onda prebaciti u drugi lonac ili mogu prebacit nakon 1h u drugi lonac pa će se tamo dovršiti proces ?

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Post Postao/la Toples » uto lis 04, 2016 9:09 am

bruno.pavlovic je napisao/la:Hvala na savjetim!

Imam još jednu nedoumicu vezano za jodnu probu. Nisam posve skužio kako bi trebao ići redoslijed radnji.. Recimo imam u vreći 5kg slada i ukompljavam u 1. loncu, a u drugom imam spreman ostatak vode za batch sparge. Trebam li držati slad u 1. loncu sve dok jodna proba pokaže pozitivan rezultat i tek onda prebaciti u drugi lonac ili mogu prebacit nakon 1h u drugi lonac pa će se tamo dovršiti proces ?
drži sat i pol ako imaš vremena pa nećeš imati tih problema
sve više od toga je natezanje. nikad nisam radio jodnu probu, no nadam se da nisi kupio Betadine jer to nije to što trebaš
također promiješaj 2-3 puta u toku tog vremena da poboljšaš iskoristivost
save a tree - drink beer

Avatar
lepinjica
Postovi: 212
Pridružen/a: uto lis 04, 2016 7:21 pm
Lokacija: Novi Zagreb, Sopot

Post Postao/la lepinjica » sri lis 05, 2016 3:38 pm

bruno.pavlovic je napisao/la:Evo ga moj immersion chiller. Nije baš najljepši al valjda će hladiti. Cijev je promjera 10mm i 10m dugačka. Sa poštarinom i spojevima me izašlo 240kn
Super izgleda.Gdje si to nabavio za 240 kn?

bruno.pavlovic
Postovi: 37
Pridružen/a: pon lip 20, 2016 5:39 pm
Lokacija: Viškovo

Post Postao/la bruno.pavlovic » čet lis 06, 2016 9:05 am

cijev ovdje: inox 304L https://www.oprema.com/?L=HR
spojeve ovdje: http://dsk.hr/trgovine/

Dalje sam sam.. prvo sam montirao spojeve na krajeve i priključke za vodu, ispunio cijev vodom, zatvorio ventil i počeo motati oko lonca. Treba biti dosta oprezan kod motanja i to je to.. Ja sam jako zadovoljan. Ohladi mi 20-ak litara sladovine uz miješanje za 10-ak min.

Avatar
lepinjica
Postovi: 212
Pridružen/a: uto lis 04, 2016 7:21 pm
Lokacija: Novi Zagreb, Sopot

Post Postao/la lepinjica » čet lis 06, 2016 3:00 pm

bruno.pavlovic je napisao/la:cijev ovdje: inox 304L https://www.oprema.com/?L=HR
spojeve ovdje: http://dsk.hr/trgovine/

Dalje sam sam.. prvo sam montirao spojeve na krajeve i priključke za vodu, ispunio cijev vodom, zatvorio ventil i počeo motati oko lonca. Treba biti dosta oprezan kod motanja i to je to.. Ja sam jako zadovoljan. Ohladi mi 20-ak litara sladovine uz miješanje za 10-ak min.
Znači tako se sa vodom riješava da se ne savije cijev.Ja bi trebao na inox chilleru saviti dovod i odvod koji se spaja sa crijevom jer mi na spoju curi malo voda kad pustim na hlađenje a ne mogu tako dobro zabrtviti da ne pušta pa ako malo savijem vrhove chillera će se voda vraćati van iz bačve a ne u sladovinu. Ok.thanks.

Odgovori