MadZebra - Prvo BIAB kuhanje

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Avatar
sharkyboy
Postovi: 430
Pridružen/a: sub pro 26, 2015 9:28 pm
Lokacija: Zagreb/Centar

Post Postao/la sharkyboy » sub lip 25, 2016 8:36 am

done istina je, ali ljudi (tipa ja) koji žive u stanu nemaju bas prostora za neki hermsic slozit i slicno :D ovak manje mijesta zauzima ne ;D
bolje piva u ruci neg pič*a na grani...Oi!!! živili

Avatar
grga-osijek
Postovi: 1192
Pridružen/a: pet srp 17, 2015 12:50 pm
Lokacija: osijek

Post Postao/la grga-osijek » ned lip 26, 2016 12:01 am

MZ ajd pročitaj svoju temu od početka i sve ono što ti je na vrijeme dobronamjerno savjetovano. Pusti Dona i sexbab-e. BIAb i ti, bez žene kuha jednako dobra piva . Kad uhvatim vremena dokažem da MOŽE biti i kompliciraniji i skuplji od HERMSa.
Bolje malo pivo nego veliko hvala

Avatar
dbunic
Postovi: 80
Pridružen/a: ned svi 22, 2016 7:47 pm
Lokacija: Zagreb (Dubrava)
Kontakt:

Post Postao/la dbunic » ned lip 26, 2016 10:48 am

@sharkyboy - Tnx za vrećice. Kupiti ću one na svezapivo 19kn 5kom od muslin-a

Vrećice za kuhanje hmelja - http://www.svezapivo.hr/proizvod/44

Fermentor sam otkrio samo za slikanje/snimanje, inače je na njemu stalno krpa da kvasac može mirno i u mraku obaviti posao :)

Inače, našao sam PVC ventil za mlijeko cca 13kn koji ću si vjerojatno za svaki slučaj nabaviti. Evo link:

https://www.trgo-agencija.hr/ventil-pvc ... ijeka.aspx

Nije skup, a ipak ću imati kontrolu nad protokom iz lonca u fermentor. Ovo je kao ideja s opremom koju finiširam. Inače ste sjajna ekipa na forumu. I svaki komentar je i više nego dobrodošao jer pomaže nama početnicima da se upustimo u kuhanje piva.

Moja prva ideja je bilo kupiti onaj gotovi komplet za pivo pa samo "smutiti" i pripremiti pivo, no čitajući po forumu sam se odlučio za BIAB metodu. Nije komplicirana i teorija se brzo svlada. Kad se pređe na praksu, za očekivati je da se napravi nekoliko grešaka koje će se u sljedećem postupku popraviti. Kod mene je to bio slučaj s pretakanjem i sad točno znam na što treba paziti - to nikako ne bih mogao bez da se proba.

Stavio sam sliku DM traubenzucker (šećer za flaširanje) tako da olakšam još nekom u potrazi. Čitao sam po forumu i samo da potvrdim da se stavlja 10g/L traubenzucker-a tj. 5g/L za pivsku bocu od pola litre. Primjerice, ako imam u fermentoru otprilike 6L onda si mogu otopiti 60g u recimo 1dl prokuhane i ohlađene vode. Prije flaširanja u pivsku bocu od pola litre treba ubaciti 5ml šećerne otopine - ako mi je računica ispravna.

E sad, zašto je na drugoj slici neka posuda sa skalom. Heh, zato jer je "shit". Skužio sam da ona skala na njoj nema veze s vezom i da "mjeri" cca 2dl manje tekućine. Doduše na računu tek sad vidim da piše "Vrč s mjernom skalom 0,8L"?! Koristio sam ju za incijalno punjenje lonca vodom - izmjerio sam 13,5L s tom posudom i vjerojatno izmjerio manje. Iz tog razloga si radim "mjerilo" za svoj lonac i kad završim ću ga pokazati. Hm, kako sam na kraju dobio dobar FG i kakva će piva biti. Kad malo razmislim, čini mi se da sam i manje slada na kraju izvagao jer je težina posude bila taman tu negdje da se te dvije greške koliko toliko ponište. Budući da je hmelj išao po receptu, a manja je količina sladovine, vjerojatno sam pripremio svoju prvu IPA pivu ;)

@grga-osijek - Za mene je sada HERMS "viša matematika". Slično kao i sharkyboy, nemam prostora za složiti i zato sam se odlučio za BIAB. Dugo sam kalkulirao koji lonac kupiti a da bude dovoljno velik za moje ture i dovoljno mali da mogu imati "rolling boil" na štednjaku - ispao je lonac od 17L. Za sada sam skroz zadovoljan i ostajem na BIAB-u do daljenjeg dok ne "doktoriram" na tome :)

Naravno da sam gledao kako poboljšati i hlađenje. Bacio sam oko na spiralu za hlađenje sladovine od nehrđajućeg čelika:

http://www.svezapivo.hr/proizvod/137

Na tako nešto ću se vjerojatno kasnije odlučiti, a za sada sam na bocama s ledom.

Tek sam prvu turu kuhanja kako tako završio i paralelno s tim imam lagane pripreme za sljedeću. Trudim se sve dokumentirati/slikati da može pomoći novacima kad se upuste u kuhanje piva!

Pivili!
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Avatar
grga-osijek
Postovi: 1192
Pridružen/a: pet srp 17, 2015 12:50 pm
Lokacija: osijek

Post Postao/la grga-osijek » ned lip 26, 2016 11:47 am

MZ , krivo si razumio, ni jedan slovak nije bio usmjeren ka tome da te nagovaram na HERMS i ja sam na BIAB-u . Sve što činiš vidim da vodi ka čestitom pivaru i to me veseli toliko da za prvu ruku ti nudim (darujem ) Cu
spiralu za hlađenje tvoje količine dovoljnu. Neki pivar sa KRIGLE ti vjerojatno bude dostavio.Šečer, za kako ti kažeš flaširanje, je dobar i običan kuhinjski , jednako tako i doziranje može biti jednostavnije ali otkrivaj , zaključuj i uživaj. :hmelj: :zivjeli:
Mala DM vrečica za hmelj praktičnija i bez negativnih otisaka po okus i zdravlje po treći put :D
Bolje malo pivo nego veliko hvala

Avatar
sharkyboy
Postovi: 430
Pridružen/a: sub pro 26, 2015 9:28 pm
Lokacija: Zagreb/Centar

Post Postao/la sharkyboy » ned lip 26, 2016 3:31 pm

vezano za vrečice koje si linkao...te nisu dobre (barem kolko vidim po slici) jer su prerijetke...to je za hmelj koji nije u paletima nego u češerima

vezano za spiralu napravis si ju sam za 200tinjak kn od 10m bakra (što je za tvoje potrebe i vise neg dost) i raznoraznih fitinga za cijev i sve samo nasarafis i radi ko urica nikakvo lemljenje kurci palci...

ostalo sve 5 :D i da moš i sa obicnim secerom secerit...ja ga rokam 3g po politri žlicicom za koju sam izvago da mi u prosijeku dok je vrhom puna daje izmedju 2.9 i 3.1g sto cemo odoka zaokruziti na 3g po politri...tododuse ovisi o stilu pive koji radis takodjer...

btw nisi napravio ipu bez brige :D
bolje piva u ruci neg pič*a na grani...Oi!!! živili

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Post Postao/la Toples » pon lip 27, 2016 7:05 am

sharkyboy je napisao/la:vezano za vrečice koje si linkao...te nisu dobre (barem kolko vidim po slici) jer su prerijetke...to je za hmelj koji nije u paletima nego u češerima

vezano za spiralu napravis si ju sam za 200tinjak kn od 10m bakra (što je za tvoje potrebe i vise neg dost) i raznoraznih fitinga za cijev i sve samo nasarafis i radi ko urica nikakvo lemljenje kurci palci...

ostalo sve 5 :D i da moš i sa obicnim secerom secerit...ja ga rokam 3g po politri žlicicom za koju sam izvago da mi u prosijeku dok je vrhom puna daje izmedju 2.9 i 3.1g sto cemo odoka zaokruziti na 3g po politri...tododuse ovisi o stilu pive koji radis takodjer...

btw nisi napravio ipu bez brige :D
vrećice is svezapivo su ok za hmelj, iako na prvu može izgledati da su prerijetke, nikad mi nijedan peletić nije iscurio...fora je upravo u tome da su dosta porozne što osigurava da ne bude problema kod kuhanja, a peleti ne iscure van

za razliku od ntih vrećica, znam 2 osobe koje su probale kuhati hmelj u vrećici iz DM-a, i to nije dobro ispalo, pivo nije dobilo gorčinu...
save a tree - drink beer

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la Poljo » pon lip 27, 2016 9:12 am

MadZebra je napisao/la:vjerojatno sam pripremio svoju prvu IPA pivu
Nisi, bez brige :D
IPA se ne dobiva slucajno, pogotovo ne sa 47g aurore i goldinga :wink:
slika

Avatar
dbunic
Postovi: 80
Pridružen/a: ned svi 22, 2016 7:47 pm
Lokacija: Zagreb (Dubrava)
Kontakt:

Post Postao/la dbunic » pon lip 27, 2016 12:20 pm

Ja mislio da će piva biti pregorka (neka IPA) - ma kakva god bila, popit će se do zadnje kapi :)

Jedini mi je problem što se nikako strpiti da probam što sam to skuhao - danas je tek 4. dan fermentacije - uhh.

@grga-osijek - Što reć' nego puuuno hvala na ponudi. Moj lonac je promjera 28cm, ako stane, bio bih zahvalan na spirali za hlađenje. Budući sam skroz novi u kuhanju, ne znam niti jednog pivara tako da sam otvoren za suradnju - hvala.

Što se tiče vrećica, na kraju sam ih danas naručio u svezapivo - nisu skupe (19kn 5 komada) i vidjeti ćemo kakvo će biti kuhanje sljedeći puta. Sve ću slikati i podijeliti dojmove na forumu. U mojem slučaju kad sam prvi puta kuhao bez vrećice, sigurno će biti bolje ;)

Još slika mjerke za volumen tekućine za moj lonac. Uzeo sam šipku iz starog A3 printera (pretpostavljam da je to neki nehrđajući čelik - inox, krom ili već nešto) i na njoj napravio oznake. Za lonac promjera 28cm, litra je svakih 16,24mm. To ću koristiti kod pripreme vode (da znam koji je incijalni volumen) i prilikom pretakanja sladovine u fermentor (koliko će trebati pripremiti boca za flaširanje).

Danas još idem u Bauhaus na Žitnjaku (Zagreb) po čepilicu pa da kompletiram opremu. Zvao sam ih i kažu da imaju po 100kn, 150kn i 200kn. Kad kupim - poslikam.
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Avatar
sharkyboy
Postovi: 430
Pridružen/a: sub pro 26, 2015 9:28 pm
Lokacija: Zagreb/Centar

Post Postao/la sharkyboy » pon lip 27, 2016 4:54 pm

moja preporuka kupi stolnu ne rucnu...iako tu su misljenja podeljenja... ja sam iz klana koji zagovara stolnu cepilicu :D
bolje piva u ruci neg pič*a na grani...Oi!!! živili

Avatar
Svarun
Postovi: 329
Pridružen/a: ned lip 14, 2015 1:54 pm
Lokacija: Zadar

Post Postao/la Svarun » pon lip 27, 2016 4:59 pm

Toples je napisao/la: za razliku od ntih vrećica, znam 2 osobe koje su probale kuhati hmelj u vrećici iz DM-a, i to nije dobro ispalo, pivo nije dobilo gorčinu...
Ja radim tako i nisam imao problema sa gorčinom nikad.

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la Poljo » pon lip 27, 2016 5:00 pm

Mislim da u bauhausu/pevecu samo stolne i imaju. Bar ja tamo nikad nisam vidio rucnu.
slika

Chvembo
Postovi: 183
Pridružen/a: sri kol 04, 2010 12:13 pm
Lokacija: Bistra

Post Postao/la Chvembo » pon lip 27, 2016 5:55 pm

Zbog nekonzistentnosti gorcine s hmeljem u DM vrecici unazad 5 kuhanja hmelj stavljam iskljucivo direktno u kotao, ionako na kraju sve to sjedne na dno, a bistra sladovina ide na hladjenje.

Avatar
grga-osijek
Postovi: 1192
Pridružen/a: pet srp 17, 2015 12:50 pm
Lokacija: osijek

Post Postao/la grga-osijek » pon lip 27, 2016 7:33 pm

MZ ,lonac ti je uzak a u svezi gorčine najbitnije je DM vrećicu pozicinirati na način da dno DM vr. bude točno 86,3 mm od dna lonca. Godina berbe, pozicija , klima,proizvođač, uvjeti prilikom transporta i skladištenja su manje bitni i ne igraju nikakvu ulogu u % AK . :cry:
Bolje malo pivo nego veliko hvala

Avatar
tamni
Postovi: 34
Pridružen/a: uto tra 26, 2016 1:49 pm
Lokacija: Zg

Post Postao/la tamni » pon lip 27, 2016 10:22 pm

MadZebra je napisao/la:Čitao sam po forumu i samo da potvrdim da se stavlja 10g/L traubenzucker-a tj. 5g/L za pivsku bocu od pola litre. Primjerice, ako imam u fermentoru otprilike 6L onda si mogu otopiti 60g u recimo 1dl prokuhane i ohlađene vode. Prije flaširanja u pivsku bocu od pola litre treba ubaciti 5ml šećerne otopine - ako mi je računica ispravna.
Ovako otvaraš rizik infekciji, ako šećer ima u sebi nešto. Šećer dodaj u hladnu vodi i onda prokuhaj, poklopi i čekaj da se ohladi (stavi u hladnu vodu). Prije kuhanja dobro promješaj da se šećer otopi, inače može malo zagoriti.

Možeš staviti 5-7g po litri, ovisi za stil.
Heraklita su zbog dubine njegove misli zvali - tamni.

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la Poljo » uto lip 28, 2016 9:12 am

http://www.brewersfriend.com/beer-priming-calculator/
unesi ovdje parametre i racunaj.
table sugar ti je kuhinjski secer,
corn sugar taj iz DMa

Na početku sam koristio dekstrozu, kasnije sam prešao na običan šećer, nisam primjetio nikakvu razliku. Tih 100-200g blizu 100% fermentabilnog secera u teoriji ni ne moze napravit nikakvu razliku.
slika

Odgovori