MadZebra - Prvo BIAB kuhanje

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Avatar
dbunic
Postovi: 80
Pridružen/a: ned svi 22, 2016 7:47 pm
Lokacija: Zagreb (Dubrava)
Kontakt:

Post Postao/la dbunic » uto lip 28, 2016 11:05 am

Čepilica kupljena u Bauhaus-u 99,90kn - zadovoljan :)

Za probu sam začepio dvije boce i bogme sam jaaako trebao stisnuti. I boca ostaje "zaglavljena" pa je treba nekako osloboditi iz metalne glave. Kako kod vas radi čepilica ...

Hvala za "šećer" kalkulator i kako se priprema (sve u vodu i kuhati zajedno). Budući sam već kupio Traubenzucker prvo ću to potrošiti, a onda kasnije vjerojatno idem na običan.

Još pitanje za immersion chiller (spirala za hlađenje). sharkyboy je napisao da mi je dovoljno 10m - OK, a koliki promjer da uzmem? Obzirom da će mi max ture biti do 15 litara (jednog dana možda s mojim loncem od 17L), mislio sam da mi je bakrena cijev unutarnjeg promjera 8mm dovoljna.

Čitao sam da postoje tzv. mekane bakrene cijevi. Treba li to posebno naglasiti (da želim "mekane") kada se kupuju u kolutu. Našao sam i cijevi s izolacijom za klimu koje su oko 20kn po metru što je povoljno (samo mi ne treba izolacija pa bi to trebalo skinuti).

Hvala
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Post Postao/la Toples » uto lip 28, 2016 11:22 am

uzmi 12 mm ili pola cola, to se da lako savinuti, a imaš puno veću površinu hlađenja...

moraš uzeti mekane cijevi u kolutu (to su te za klimu isto) jer ih inače nećeš saviti prelako

savijati sve radijuse obavezno oko nekog lonca, rukama riskiraš da zdrobiš cijev i smanjiš protok ili ju čak potrgaš na tom mjestu
save a tree - drink beer

bruno.pavlovic
Postovi: 37
Pridružen/a: pon lip 20, 2016 5:39 pm
Lokacija: Viškovo

Post Postao/la bruno.pavlovic » uto lip 28, 2016 11:33 am

ovdije ima inox cijevi ali su najveće 10mm promjer https://www.oprema-uredjaji.com/?L=HR

Vidio sam da je netko to postao ranije na forumu i napisao da je dosta jeftinije od bakra, a zdravije

Avatar
WexZG
Postovi: 451
Pridružen/a: sri tra 29, 2015 3:09 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la WexZG » uto lip 28, 2016 11:52 am

MadZebra je napisao/la:Čepilica kupljena u Bauhaus-u 99,90kn - zadovoljan :)

Za probu sam začepio dvije boce i bogme sam jaaako trebao stisnuti. I boca ostaje "zaglavljena" pa je treba nekako osloboditi iz metalne glave. Kako kod vas radi čepilica ...
Ja imam istu takvu... meni ta cepi jako dobro. Istina ostane malo zaglavljena boca ali se pomakom lijevo il desno lako oslobodi. Nece se otvoriti cep.

Jedino je zajeb kada imas puno razlicitih boca. Podesavanje visine je malo zajebano.

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la Poljo » uto lip 28, 2016 2:02 pm

Imam istu takvu. Podesavanje visine zna malo zapinjat ali nista pretjerano. Sortiras nekak po visini dok flasiras da ne moras svako malo mijenjat.

Mislim da to koliko ce dobro drzat vise ovisi o cepu nego o cepilici. Sve one imaju jednaku glavu
slika

Avatar
sharkyboy
Postovi: 430
Pridružen/a: sub pro 26, 2015 9:28 pm
Lokacija: Zagreb/Centar

Post Postao/la sharkyboy » uto lip 28, 2016 5:16 pm

eto da i ja budem jedn u nizu istih takvih :D
ja imam istu takvu i da boce ostanu zaglavljene, al ju primis za dno i povuces prema sebi (znaci u koso u odnosu na glavu cepilice) i to je to

sta se tice bakrenih cijevi ja imam vanjskog promjera 10mm ZBOGPORADI toga sto za nju imaju klasicni vodo/grijanje instalaterski prikljuci i spojnice i sve mi je iskljucivo na "šaraf" stegnuto bez ikakvog lemljenja... a ovih 10m sam ja odoka bacio jer ja imam 11.5m a kuham po 50ak L i malo je preslab al je trenutno jedini koji imam :D

ovo savijanje oko lonca svakako a kad ces raditi ove izvodnice van preko valjka za tijesto ili neceg tipa "čaša" samo ne staklenog da ne polomis...inace ce ti se prežmeknuti (neznam kaka se to hrv ispravno i tocno veli) i onda si napravio poso...ja bi ti ju posliko, ALI za to se moras strpit dok dodjem doma s mora...trenutno ladim jajca i pivice i boli me patkica
Zadnja izmjena: sharkyboy, dana/u uto kol 23, 2016 10:45 am, ukupno mijenjano 1 put.
bolje piva u ruci neg pič*a na grani...Oi!!! živili

Avatar
dbunic
Postovi: 80
Pridružen/a: ned svi 22, 2016 7:47 pm
Lokacija: Zagreb (Dubrava)
Kontakt:

Post Postao/la dbunic » čet srp 14, 2016 7:42 pm

Evo, nakon 3 tjedna u fermentoru, danas sam pretočio u boce. Malo sam se preračunao pa mi je ostalo viška koji odmah pijem. Mlado, taman gorko pivo - zadovoljan.

Za 10 pivskih boca pripremio sam 40g traubenzucker u 1,5dl vode. Prokuhao i u svaku bocu natočio 10ml otopine. Po proračunu to treba ispasti oko 2,7g šećera po boci (40 / 15 = 2,67). I ovo koje odmah pijem je malo gazirano tako da mislim da će biti OK.

Imao sam OG = 1,049 (12,2 brix) a FG mi je ispao 7 brix tj. po kalkulatoru je to 1,014 što će reći da je to 4,6 ABV - nice!

Eto, u međuvremenu sam nabavio i immersion chiller u oprema-uredjaji. Imali su gotovu zavojnicu unutarnjeg promjera 8mm, koja lijepo paše u moj lonac. Cijena 160kn tako da nisam previše razmišljao. Vidjet ćemo kako će to hladiti - sigurno bolje nego s ledenim bocama.

Hehe, sad treba još malo pričekati da se može probati moje prvo pivo koje sam nazvao Čupa - Čulinec Pale Ale :)

Živjeli ...
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Avatar
lijepimisko
Postovi: 181
Pridružen/a: uto kol 23, 2016 10:35 am
Lokacija: Senj
Kontakt:

Post Postao/la lijepimisko » uto kol 23, 2016 10:40 am

Može dva blic pitanjca, koliko si platio lonac i gdje si nabavio immersion chiller?

Avatar
dbunic
Postovi: 80
Pridružen/a: ned svi 22, 2016 7:47 pm
Lokacija: Zagreb (Dubrava)
Kontakt:

Post Postao/la dbunic » uto kol 23, 2016 11:02 am

Može, nema problema.

Lonac sam platio 435kn u Ezerka, a immersion chiller me je došao 160kn

Evo linkova:

http://www.ezerka-promet.hr/sudje.htm
http://www.oprema.com/
http://www.oprema.com/support/cat/Oprema_Tubes-en.pdf

S ovom zavojnicom još nisam radio - kad bude drugo kuhanja (a trebalo bi uskoro budući smo sve popili) onda ću napisati kako je prošlo. Cijev je 8mm jer nisu imali 10mm pa sam svejedno uzeo zbog cijene.

Kontakt osoba u "Oprema-uređaji" je gosp. Sven koji je bio jako ljubazan i izašao u susret.

Avatar
lijepimisko
Postovi: 181
Pridružen/a: uto kol 23, 2016 10:35 am
Lokacija: Senj
Kontakt:

Post Postao/la lijepimisko » sub kol 27, 2016 1:09 pm

Hvala, ja sam našao dosta jeftinije lonce od nekakvog Berglanda na ebayu, jedino ekipa reklamira da se da prstom probit rupa na njima, to mi ne izgleda baš dobro. Obzirom da niti nemam mjesta za neke velike ture probat ću s tim u Ezerki.

Avatar
dbunic
Postovi: 80
Pridružen/a: ned svi 22, 2016 7:47 pm
Lokacija: Zagreb (Dubrava)
Kontakt:

Drugo kuhanje

Post Postao/la dbunic » pon ruj 12, 2016 7:16 pm

Ljeto polako prolazi i jučer je bilo drugo kuhanje. Puno mi je bolje išlo nego prvi puta. Popravio sam neke korake i bilo je manje živciranja. Stavio sam sliku s kuhanja gdje sam hmeljeve stavio u onu vrećicu i nakon aerizacije u fermentoru (ručno mućkanje cca 5min). Danas već vrenjača bućka tako da je sve OK.

Hm, skužio sam da je prošlo skoro pa 3 mjeseca od kad su mi došli mljeveni sladovi pa sam odlučio ubrzati - treba se što prije potrošiti. Držao sam ih dobro zatvorene na tamnom i hladnijem mjestu tako da vjerujem da tu neće biti problema - još su mi preostale vrećice (njih 3 po 2kg) originalno zatvorene.

Prva šarža se sva popila i jako zadovoljan. Fino i ukusno pivo - pretpostavljam da spada u red APA piva (40 IBU, Aurora i Golding, NG Slad i Crystal 100).

Eto krećemo dalje i živjeli.
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Avatar
dbunic
Postovi: 80
Pridružen/a: ned svi 22, 2016 7:47 pm
Lokacija: Zagreb (Dubrava)
Kontakt:

Post Postao/la dbunic » čet lis 20, 2016 11:24 am

Pripremam se za 5. kuhanje i htio bih umjesto Aurore probati Magnum za gorčinu pa bih ovako rasporedio hemljeve (bach size je 10l):

Magnum 10g 60min
Styrian Golding 15g 10min
Styrian Golding 15g 0min (15 minuta ostaviti)

Magnum je 13,2% AA, a Styrian Golding je 3,8% AA

Ciljani IBU je 40

Svaka sugestija iskusnih pivara je dobro došla.

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Post Postao/la Toples » čet lis 20, 2016 12:53 pm

gorčina ti ovisi i o sladu, više slada-manje gorčine od hmelja

npr. moja zadnja piva (tj recept blond ale, još nije kuhano) ako povećam duplo slad, pada IBU za 8 po proračunu
save a tree - drink beer

Avatar
dbunic
Postovi: 80
Pridružen/a: ned svi 22, 2016 7:47 pm
Lokacija: Zagreb (Dubrava)
Kontakt:

Post Postao/la dbunic » čet lis 20, 2016 2:16 pm

Ovaj IBU sam dobio iz kalkulatora s parametrima koje sam mu upisao (FG = 1,049). Pitanje je više usmjereno na okus/aromu tj. "pašu" li odabrani hmeljevi obzirom da želim "pogoditi" APA.

Vrijedi li pravilo da se hmelj za gorčinu kuha 60min, a hmelj za aromu se stavlja u zadnjih 10 minuta kuhanja i na kraju. Još mi je enigma kakav omjer udjela treba biti hmelja za gorčinu i hmelja za aromu ... nešto kao 40 : 60 ili to ovisi od slučaja do slučaja.

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Post Postao/la Toples » čet lis 20, 2016 2:24 pm

MadZebra je napisao/la:Ovaj IBU sam dobio iz kalkulatora s parametrima koje sam mu upisao (FG = 1,049). Pitanje je više usmjereno na okus/aromu tj. "pašu" li odabrani hmeljevi obzirom da želim "pogoditi" APA.

Vrijedi li pravilo da se hmelj za gorčinu kuha 60min, a hmelj za aromu se stavlja u zadnjih 10 minuta kuhanja i na kraju. Još mi je enigma kakav omjer udjela treba biti hmelja za gorčinu i hmelja za aromu ... nešto kao 40 : 60 ili to ovisi od slučaja do slučaja.
dobit ćeš nešto slično engleskom strong bitteru (ESB bivši) s obzirom na hmelj koji je vrlo sličan Fugglesu.
ja bih povećao na 20 grama ta dva zadnja dodatka (znam da je samo 10 litara :D), meni paše styrian skroz, pa smanjiš magnum koliko treba da dobiješ gorčinu koju želiš. kad sam radio engleski bitter stavio sam na 20 i 10 minuta samo, niš na flameout...ispalo je bogovski
save a tree - drink beer

Odgovori