MadZebra - Prvo BIAB kuhanje

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Avatar
dbunic
Postovi: 80
Pridružen/a: ned svi 22, 2016 7:47 pm
Lokacija: Zagreb (Dubrava)
Kontakt:

MadZebra - Prvo BIAB kuhanje

Post Postao/la dbunic » ned svi 29, 2016 12:55 pm

Pozdrav kolege!

Polako se bliži moje prvo kuhanje. Na slici je do sada prikupljena oprema - lonac 17l (ezerka), stakleni demižoni 10l, 5 galonke, čepovi (Šumoopskrba 100 komada 12kn), termometar i refraktometar stižu s eBay-a ...

Zadnih mjesec dana pijem samo Amber pivo da skupim smeđe boce :)

Za početak (prvu turu) želim napraviti "batch" od 8l i evo kako mi izgleda recept koji sam za sada pripremio:

SladNG 1,6kg
Crystal 120 0,1kg
ukupna količina vode 13l
ABV 4,85%
OG 1,049
FG 1,012
kvasac US 05


Još mi je na kraju ostalo pitanje kako i koje hmeljeve staviti. Budući da tek krećem u kuhanje piva, da mi ne bude prevelik šok s ŽKP ciljao bih na cca 25 IBU. Po tablici s teme:

slika -> http://www.pivarstvo.info/forum/files/hopsgraph_113.jpg
tema -> http://www.pivarstvo.info/forum/viewtopic.php?t=2473

... bi to trebalo biti balansirano.

Što mislite o sljedećem izboru:

Aurora (Super Styrian) - 8,8% - 6g - na 60min
Hmelj Styrian Golding - 3,8% - 10g - na 15min

Uzeo sam da će boiling size biti 10l obzirom da se na 1h isparava 2l vode i da je hmelj tip "pellet". E sad, pojma nemam na što da se referenciram i kakav će to imati okus. Kad bih "pogodio" odnos okusa i gorčine kako to ima Zmajsko Pale Ale bilo bi super. Svaki savjet je dobrodošao. Prvotno sam imao ideju da idem na SMASH, a onda sam čitajući po forumu vidio da mogu dodati do 10% karamel slada da malo "obojim" pivu - naravno to više nije SMASH, ali je ostala "enigma" što i kako s hmeljevima. Budući da jedino mogu po tablicama i kalkulacijama ciljati na količinu IBU i da ne bude previše gorko te koja je kombinacija do sada za jednostavni recept bila u većini slučajeva korištena, odlučio sam se za Auroru i Styrian - iako ne znam kakav imaju okus niti Aurora niti Styrian :?

Metoda kuhanja bi bila BIAB, s tim da bih vrećicu poslije ukomljavanja stavio nad lonac (pokušati ću nabaviti neku mrežicu) da se sve iscijedi, još bih malo stisnuo i to je to. Mislim da mi je sa "sparge" komplikacija jer onda ne znam kako računati s vodom. Ili, ako sam dobro shvatio, od svojih početnih 13l vode odvojim cca 1l i radim ukomljavanje s 12l, a nakon što je ukomljavanje gotovo, radim "sparge" (prskanje, ispiranje, polijevanje) s tom 1l vodom zagrijano na 75C po vrećici sa sladom. Cilj je imati što veću efikasnost. Imate li kakve podatke koja je efikasnost s i bez "sparge"? Negdje sam pročitao da se za BIAB uzima cca 70% efikasnosti samo nisam siguran je li to uključuje i sparge ...

I za kraj, jesu li to ove vrećice za BIAB u DM-u?

PS imam još pitanja, pa da ne duljim, to ću kroz ovu temu kasnije ...

Hvala
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Zadnja izmjena: dbunic, dana/u ned lip 26, 2016 10:58 am, ukupno mijenjano 3 puta.

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » ned svi 29, 2016 2:20 pm

Ukomljavaj s 6l vode, kad si ukomio, zatvori vrečicu špagom na vrhu i istoči većinu sladovine u jedan fermentor, s poklopcem držeći da ti vreća ne pobjegne van :) , otvori vreću pa zalij s npr 4l vode na 76 do 78°C, ostavi 10 min, zatvori vreću, opet izlij sladovinu, pa još jednom s 3l isto tako, pa ožmići baš ako moraš. Makni trop, pa iz fermentora izlij u lonac i kuhaj. Dok se kuha operi fermentor.

Aurora 60' 10g

S Golding 10' 10g
Aurora 10' 7g

Kad zagasiš plamen, dodaj:
S Golding 0' 10g
Aurora 0' 10g,
ostavi 15min, pa brzo ohladi i prelij u fermentor preko nekog sterilnog filtera, radi hmelja i ostalog "trunja".
Izmjeri OG i rehidriraj obavezno kvasac, pa ga dodaj.
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

GeorgDjoko
Postovi: 139
Pridružen/a: pon ožu 02, 2015 6:36 pm
Lokacija: Valpovo/Zagreb

Post Postao/la GeorgDjoko » ned svi 29, 2016 3:28 pm

Napravi ovako kako ti je Don rekao, izvući ćeš iz slada više šećera i na kraju dobiti više gotove pive.

Možeš i bez ispiranja raditi kako si zamislio, ali šteta bi bilo ne iskoristit slad do kraja.

Pripremi si još jedan kuhinjski lonac (kojeg sigurno imaš u kući) gdje ćeš ugrijati ovih 4l vode + 3l vode za ispiranje.

Nakon što ugriješ strike water, tj. prvobitnih 6l vode i staviš vreću DM i slad unutra, ogrni sa barem dvije deke lonac sa svih strana da što manje gubi temperaturu.

Dok se to ukomljava sat vremena, tad možeš u drugom loncu početi grijat ovih 7l vode s kojima ćeš isprad slad. I to najbolje isperi kako je Don rekao. Proguglaj "dunk sparge" malo po internetu ako želiš znat više, to ti je po meni za BIAB najbolje i najsvrsishodnije rješenje. U suštini se svodi na to da samo prebaciš slad u drugi lonac na 10min da se ispere, ili prebaciš zagrijanu vodu u prvi lonac gdje već stoji slad.

U onu malu DM vrećicu što dolazi u pakiranju ubacuj hmeljeve kada je potrebno. Stegneš je i zavežeš za ručku lonca te kad je potrebno dodat još hmelja, otpustiš špagu, ubaciš hmelj i opet zavežeš za ručku.

Kada si završio kuhanje i ugasio plamen, ubaci u vrećicu za hmelj još Goldinga i Aurore te ostavi tako 10 minuta. Nakon tog izvadi hmelj i kreni s hlađenjem.

U ljekarni imaš za kupit sterilne gaze i trokutaste marame. Uzmi oboje. Kad budeš presipavao u fermentor, obavezno presipaj preko tih gaza.

Avatar
dbunic
Postovi: 80
Pridružen/a: ned svi 22, 2016 7:47 pm
Lokacija: Zagreb (Dubrava)
Kontakt:

Post Postao/la dbunic » ned svi 29, 2016 4:38 pm

Hvala na detaljima za "sparge". Googlam i čitam o tome na veliko. Ima zagovornika na jednostavnost postupka i druga struja za efikasnost. Ovi prvi pišu da se doda malo više "zrnja" i tako nadomjesti par postotaka koji bi se dobili s ispiranjem - jer se radi o maloj količini. Naravno, za veći "batch" je to skroz druga pjesma.

Drago mi je da sam "pogodio" kombinaciju hmelja za prvo kuhanje tako da su Aurora i Golding na listi za kupovinu :) Na stranici svezapivo izgledaju kao mali valjčići pa pretpostavljam da su u obliku "pellet". Dakle i "pellet" hmelj se stavlja u zasebnu vrećicu - ja mislio da se samo ubaci u sladovinu i da se sve raskuha kroz sat vremena.

E sad, po onom IBU kalkulatoru ako stavim količinu hmelja po Donovom receptu, ispada mi 43 IBU (nisam dopisao u kalkulator još na kraju Auroru i Golding što se stavlja jer pretpostavljam da je samo za aromu) što se bojim da će za prvo pivo možda biti pregorko - ili je to recept blizak Zmajskom. Ako je Zmajsko Pale Ale koje sam pio s 43 IBU onda mi je to sasvim OK. Teško mi je ovak' pisati kad nemam referencu pa molim za razumijevanje.

U svakom slučaju, slušam savjet iskusnih pivara.
Tnx
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

GeorgDjoko
Postovi: 139
Pridružen/a: pon ožu 02, 2015 6:36 pm
Lokacija: Valpovo/Zagreb

Post Postao/la GeorgDjoko » ned svi 29, 2016 5:14 pm

Napravi kako misliš da je najbolje. Isprati ili ne - na kraju ti odlučuješ što ćeš i kako ćeš. To je čar homebrewinga! Probaj različite tehnike i varijante iz kuhanja u kuhanje i vidi što ti najviše odgovara. Naruči sirovine da imaš odmah za dva-tri kuhanja i probaj i jedno i drugo.

To što naručuješ su pelleti da, e njih ubacuj u onu malu vrećicu kod kuhanja. U jednom pakiranju DM vrećica dolaze zapravo dvije vreće, velika i mala.

Zmajski pale ale ima 38 IBUa, tak da će ti tih 43 bit sasvim ok.

Sretno!

Avatar
grga-osijek
Postovi: 1192
Pridružen/a: pet srp 17, 2015 12:50 pm
Lokacija: osijek

Post Postao/la grga-osijek » ned svi 29, 2016 5:22 pm

Mad , ne znam na čemu ćeš kuhati (plamenik ili kuh. štednjak) , ovisno o tome ,ako možeš dobar boil postići sa 16 l sladovine tada bi ja ovako.
Ukomio u 12 l 4 kg gradiške i 250gr kristala-120.
Isprao sa ukupno 9 l vode
IBU nikako ispod 40 ,malu dm vrećicu sa hmeljom ostavi do kraja hlađenja,
i Magnum za sve.
E sad me strah silnih pretakanja i oksidacije neprokuhane sladovine.
Možda ako nemaš drugih lonaca za zagrijavanje vode da za prvi puta ne ispireš nego biabiraš u sveujedno.Kako god bitno je da kreneš , ima još 100-tinjak ?? ali dok sam ne zakuhaš neće nestajati.Muke oko iskoristivosti ostavi za sutra i nemoj se zajebavati sa pivima ispod 5% ABV :pivo4:
Kila slada košta ko pola litre pive u nekoj jeftinoj birtiji :D
Bolje malo pivo nego veliko hvala

Avatar
dbunic
Postovi: 80
Pridružen/a: ned svi 22, 2016 7:47 pm
Lokacija: Zagreb (Dubrava)
Kontakt:

Post Postao/la dbunic » ned svi 29, 2016 7:55 pm

E, ovo mi je super :) Nakon proučavanja teorije u zadnjih mjesec dana, sve mi polako sjeda na mjesto. Ovi odgovori su zlata vrijedni.

Kuhati ću na štednjaku (plinskom) kojem je najveći "burner" (grijač) 3,5kW - taj bi trebao biti dovoljan za moj lonac od 17l. Sad kad sam "uglavio" sirovine, mogu ići u nabavku za prvo kuhanje: SladNG Pilsen, Crystal 120, Aurora i Styrian Golding. Usput ću kupiti i vrenjače te StarSan za dezinfekciju (čitao sam da su bolja iskustva nego IzoSan). Količine ću uzeti za nekoliko kuhanja da se ima što za popiti :D
grga-osijek je napisao/la:Mad , ne znam na čemu ćeš kuhati (plamenik ili kuh. štednjak) , ovisno o tome ,ako možeš dobar boil postići sa 16 l sladovine tada bi ja ovako.
Ukomio u 12 l 4 kg gradiške i 250gr kristala-120.
Isprao sa ukupno 9 l vode
IBU nikako ispod 40, malu dm vrećicu sa hmeljom ostavi do kraja hlađenja,
i Magnum za sve
Hvala, ovo mi je naputak kako izvući maksimum iz mojeg lonca od 17l - naravno kad malo ovladam vještinama kuhanja (craft - vještina) - pa da se napravi tura od 16l. Pa to je 32 pivske boce ... morat ću malo poraditi i na potrošnji :lol:

Mislim da ću za početak bez ispiranja. Ipak je to kuhanje prvi puta što znači da se upoznajem s opremom, procesom i tehnikom da ne kažem tehnologijom pripreme i izrade ovog napitka, nektara što stvara prijateljstva i veze, produbljuje spirituiztam i poimanje duhovnosti, neizostavni dio bilo koje filozofske rasprave, sudjeluje u izradi postulata i teorija ... i malo me ponijelo 8)

Nu, kuhanje će biti kroz 2 tjedna kad mi stigne termometar i refraktometar (eBay nabavka). U međuvremenu ću naručiti sirovine sa sajta svezapivo. Koliko sam vidio, može se odmah naručiti i mljevenje. Znate li koliko može stajati mljeveni slad a da ne gubi svojstva - čisto da znam planirati količinu obzirom na dinamiku kuhanja.

I još za kraj, kad se otvori paketić s hmeljom, ostatak se stavi zajedno s vrećicom u staklenku i u zamrzivač na -15C. Nažalost nemam stroj za vakumiranje tako da se moram nekako snaći. Pretpostavljam da tako spremljeni hmelj može biti par mjeseci dok se skroz ne potroši.

I da, znači dobro sam vidio one vrećice u DM-u, to su te koje u jednom paketiću imaju malu i veliku vrećicu. Nisu skupe, a koliko puta se može koristiti te vreće - pretpostavljam da se nakon kuhanja operu i ako nisu poderane koriste ponovo ...

Avatar
grga-osijek
Postovi: 1192
Pridružen/a: pet srp 17, 2015 12:50 pm
Lokacija: osijek

Post Postao/la grga-osijek » ned svi 29, 2016 8:17 pm

Idemo od kraja. Vrećice možeš prati kao i čarape dok ne progledaju.
Hmelj koji ti ostane zarolaš i okomotaš izolir-trakom i nazad u zamrzivač nikakva staklenka.
Slada mljevenog uzmi koliko stane u jedan paket bilo GLS dostava (naj kulturnija) ili todor -tisak veliki paket. (ako kuhaš i piješ nema šanse za kvarenje).
Moj savjet je da osim što trebaš poraditi na potrošnji još bitnije je da poradiš na hlađenju :roll: :wink:
Bolje malo pivo nego veliko hvala

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » ned svi 29, 2016 8:22 pm

Mljeveni slad zatvori u zrakotijesnu posudu na tamno i hladno, mjesec dana neće mu biti niš'', ako moljca nije vidio. Hmelj u vrećici zalijepiš seljotejpom i u staklenku od krastavaca i u hladnjak, ne treba zamrzivač, i tri mjeseca. DM vrećica je bilo i do 95°C. Ova je do 60. S ovom ukomljavaj (dobro opereš i imaš za +desetak puta), a hmelj baci direkt, ili što ja znam.
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

Avatar
grga-osijek
Postovi: 1192
Pridružen/a: pet srp 17, 2015 12:50 pm
Lokacija: osijek

Post Postao/la grga-osijek » ned svi 29, 2016 8:30 pm

Don, prijatelju stari nije da se drvim sotobom ali hmelj u zamrzivač što prije, DM sa hmeljom hladno 4 puta na 104 stupanja a može i više a slad u baltazarovu kantu.
Bolje malo pivo nego veliko hvala

Avatar
dbunic
Postovi: 80
Pridružen/a: ned svi 22, 2016 7:47 pm
Lokacija: Zagreb (Dubrava)
Kontakt:

Post Postao/la dbunic » pon svi 30, 2016 6:37 pm

Hlađenje sam mislio riješiti stavljanjem lonca sa sladovinom u hladnu vodu i to "nakrcati" ledom (zamrznute plastične boce).

Vidiš, nisam obratio pozornost na temperaturu za koju su DM vrećice napravljene. Vrećice sam samo slikao u trgovini pa ću potražiti one za 95C - tnx.

... i baš sam se veselio kak' sam dobre hmeljeve odabrao, a upravo su ti sastojci navedeni (i slad i hmelj) na site-u kojeg prvo treba proučiti: https://hocupivo.wordpress.com/2012/05/ ... e-od-zrna/

Heh, nekad je odgovor pred nosom i samo ga treba znati "pročitati" :pivo:

Avatar
dbunic
Postovi: 80
Pridružen/a: ned svi 22, 2016 7:47 pm
Lokacija: Zagreb (Dubrava)
Kontakt:

Refraktometar

Post Postao/la dbunic » uto lip 07, 2016 6:12 pm

Stigao refraktometar, direkt fom China ;) ... sad treba pročitati kako se koristi (ima samo Brix skalu - kako sam i tražio).

TODO
- treba još stići termometar s eBay-a
- sirovine (slad, hmelj), StarSan i dvije vrenjače su naručene (svezapivo)
- čepovi za demižone će biti u positiv za 2 tjedna
- i onda može krenuti prvo kuhanje
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Avatar
tamni
Postovi: 34
Pridružen/a: uto tra 26, 2016 1:49 pm
Lokacija: Zg

Post Postao/la tamni » uto lip 07, 2016 7:19 pm

Savjet za zaleđene boce. Ako imaš toliko mjesta u frižideru, napuni ih više ali samo do pola, otčepi i stavi u kadu (i potopi). Tako će voda doći većom površinom u kontakt s ledom i puno brže će preuzeti toplinu na sebe. (da se pohvalim, to je moj izum :D ) Ako ti se da, svako malo promućkaj bocu i izli vodu iz boce i napuni s vodom u kadi. Ako imaš uzmi kanistar od 5l i napola ga napuni i zaledi (u ležećem položaju da bude što veća površina leda). A ako ti nije žao boca, još bolje je sve zalediti i onda sa skalpelom po pola prerezat i baciti čisti led u kadu.

No ne zamaraj se sada s detaljima, samo kreni s kuhanjem!
Heraklita su zbog dubine njegove misli zvali - tamni.

Avatar
grga-osijek
Postovi: 1192
Pridružen/a: pet srp 17, 2015 12:50 pm
Lokacija: osijek

Post Postao/la grga-osijek » uto lip 07, 2016 7:54 pm

tamni je napisao/la:Savjet za zaleđene boce. Ako imaš toliko mjesta u frižideru, napuni ih više ali samo do pola, otčepi i stavi u kadu (i potopi). Tako će voda doći većom površinom u kontakt s ledom i puno brže će preuzeti toplinu na sebe. (da se pohvalim, to je moj izum :D ) Ako ti se da, svako malo promućkaj bocu i izli vodu iz boce i napuni s vodom u kadi. Ako imaš uzmi kanistar od 5l i napola ga napuni i zaledi (u ležećem položaju da bude što veća površina leda). A ako ti nije žao boca, još bolje je sve zalediti i onda sa skalpelom po pola prerezat i baciti čisti led u kadu.

No ne zamaraj se sada s detaljima, samo kreni s kuhanjem!
Ili u svaku bocu par žlica soli i puna do čepa .
Bolje malo pivo nego veliko hvala

Chvembo
Postovi: 183
Pridružen/a: sri kol 04, 2010 12:13 pm
Lokacija: Bistra

Post Postao/la Chvembo » uto lip 07, 2016 8:44 pm

Eh da sad kazem kako sam hladio sladovinu prije 6 godina. Ovo nije preporucljivo i ogradjujem se od svake mozebitne pokvarene pive. Kuhalo se gusto, jer je lonac bio premali, dobrim dijelom od ekstrakta. Zaledili bismo boce i kad je trebalo hladiti nozem izrezali boce i led direktno u sladovinu ubacili, tako bi ju razrijedili na zeljeni OG i odmah ohladili :D uglavnom amaterizam najteze vrste, ali pivo je bilo dobro i nijedno se nije pokvarilo.

Odgovori