MadZebra - Prvo BIAB kuhanje

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » uto lip 07, 2016 9:17 pm

Onda je najbolje zalediti punu kantu vode u škrinji i led blebnuti u vodu u kadi, ako će hladiti u kadi?
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

Avatar
timi
Postovi: 460
Pridružen/a: ned svi 05, 2013 7:07 pm
Lokacija: Osijek

Post Postao/la timi » uto lip 07, 2016 10:49 pm

upravo tako, to je i meni prvo palo na pamet! ;)

nema rasipanja i rezanja ambalaze! ;)

Avatar
grga-osijek
Postovi: 1192
Pridružen/a: pet srp 17, 2015 12:50 pm
Lokacija: osijek

Post Postao/la grga-osijek » sri lip 08, 2016 8:21 am

10 boca od 1,5l sa par žlica soli (točka smrzavanja -7) ima veću površinu odavanja hladnoće , veći potencijal hlađenja (usoljeni led) i duže hladi. :roll: (iz iskustva)
Bolje malo pivo nego veliko hvala

Avatar
dbunic
Postovi: 80
Pridružen/a: ned svi 22, 2016 7:47 pm
Lokacija: Zagreb (Dubrava)
Kontakt:

Post Postao/la dbunic » sri lip 08, 2016 5:34 pm

Ovo sa soli (da se koristi za hlađenje sladovine) nisam znao - good point!

Samo se to sada ne može direktno "bubnuti" u sladovinu ... ili možda može :wink:

Avatar
grga-osijek
Postovi: 1192
Pridružen/a: pet srp 17, 2015 12:50 pm
Lokacija: osijek

Post Postao/la grga-osijek » sri lip 08, 2016 9:00 pm

MadZebra je napisao/la:Hlađenje sam mislio riješiti stavljanjem lonca sa sladovinom u hladnu vodu i to "nakrcati" ledom (zamrznute plastične boce).
Na to sam ja mislio , a u pivovinu ne bubaj ništa ( osim gospodina kvasca), nikad , i opet ništa nikad do dry h.
Bolje malo pivo nego veliko hvala

Avatar
dbunic
Postovi: 80
Pridružen/a: ned svi 22, 2016 7:47 pm
Lokacija: Zagreb (Dubrava)
Kontakt:

Slad

Post Postao/la dbunic » sub lip 11, 2016 1:22 pm

Stigao slad, hmelj, vrenjače i StarSan. Kupio sam vreće za BIAB u DM-u - one do 60C. Tražio sam i u Milleru i našao do 95C, ali imaju čini mi se prevelike rupice tako da bi vjerojatno kroz njih sitnije mrvljeno zrnje prošlo. Ukomljavat ću s DM-ovim vrećicama, a za kuhanje ću direktno u sladovinu ubacivati hmelj.

Još čekam da mi stigne termometar, kvasci i čepovi za demižione i oprema za prvo kuhanje je kompletirana :)
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Zadnja izmjena: dbunic, dana/u sri lip 22, 2016 1:45 pm, ukupno mijenjano 1 put.

Avatar
dbunic
Postovi: 80
Pridružen/a: ned svi 22, 2016 7:47 pm
Lokacija: Zagreb (Dubrava)
Kontakt:

Finalna priprema

Post Postao/la dbunic » sri lip 22, 2016 1:42 pm

Evo da stavim zadnje informacije po pitanju prvog kuhanja. Uglavnom, sva opreme je stigla - doduše još mi nije stigao termometar s eBay-a pa sam za prvo kuhanje odlučio koristiti multimetar - taman sam na GO i treba to iskorisiti. Testirao sam ga na uzavreloj vodi i pokazivao je 98/99C tako da ću vodu za ukomljavanje "naštimati" za stupanj toplije. Refraktometar je baždaren s destiliranom vodom. One DM vreće na kojima piše da su za 60C sam prokuhao 10ak minuta i izdržale su. Za ukomljavanje je OK, a kod kuhanja ću ovih 10g hmelja (nekoliko puta) baciti direktno u lonac.

Na slikama se nalazi još par sitnica koje sam kupio - čepovi, kvasac, itd. U plastičnu "kadicu" ću staviti lonac nakon kuhanja i zaleđene boce (boce su već spremne).

Na vrećici kvasca piše da je za 20-30 litara tako da ću uzeti samo trećinu na svojih 7 litara za prvu turu. Po uputama "Pitching: Sprinkle into wort" znači da ne treba rehidrirati nego direktno nakon hlađenja staviti u sladovinu. Dakle nakon hlađenja ide mućkanje cca 5min pa ubacivanje kvasca i onda još malo mućkanja za kraj.

U vrenjaču ću staviti rakiju - čitao sam da je to OK - i ostaviti 3 tjedna pa flaširanje.

... i na kraju ću rezimirati svoj prvi recept za moj lonac od 17l - to je ujedno i priprema za sutrašnje kuhanje :D

Stil piva bi trebao biti Pale Ale
- pretpostavljam slično Zmajskom

SladNG 1,6kg
Crystal 120 0,1kg
ukupna količina vode 13,5l (s kojom se započinje kuhanje)
količina dobivene sladovine 8l (nakon ukomljavanja i 1 sat kuhanja)
količina za fermentor je 7l (1l se izgubi zbog taloga itd.)
ABV 4,85%
OG 1,049
FG 1,012
IBU 43
kvasac US 05 (trećina vrećice)

Aurora 60' 10g
Styrian Golding 10' 10g
Aurora 10' 7g

Kada se zagasi plamen, još dodati:
Styrian Golding 0' 10g
Aurora 0' 10g

Ostaviti 15min, brzo ohladiti i preliti u fermentor preko nekog sterilnog filtera


Po obavljenom kuhanju ću staviti još par slika.
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Avatar
dbunic
Postovi: 80
Pridružen/a: ned svi 22, 2016 7:47 pm
Lokacija: Zagreb (Dubrava)
Kontakt:

Post Postao/la dbunic » čet lip 23, 2016 7:07 pm

Prvo pivo skuhano. Sve je išlo po planu osim pretakanja iz lonca u fermentor. Tu sam se isprolijevao i to pošteno. Stavio sterilnu gazu u lijevak, povukao iz crijeva i krenulo. Pomagač je gurnuo crijevo do kraja u lonac i onda je povuklo talog, začepilo gazu u lijevku i sve se prelilo. Drugi puta smo promašili grlo demižona. Uglavnom sve ostalo je OK. Dobio sam OG 12,2 po Brix skali - što je 1,049 - mašala.

Još par detalja:

- hlađenje je trajalo cca 1sat
- stavio sam 3g US-05 kvasca

Naradih se za ovaj puta dok još sve ne uštimam. Negdje sam pročitao da se na vrh crijeva koji ide u lonac stavi kao dodatak (napravljen od žice) da crijevo ne dođe do dna. To moram usavršiti i kako sa sterilnom gazom manevrirati. Vjerojatno mi treba lijevak većeg promjera.

Za kraj par slika kako je to izgledalo.
Živjeli!
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Zadnja izmjena: dbunic, dana/u čet lip 23, 2016 7:11 pm, ukupno mijenjano 1 put.

Avatar
dbunic
Postovi: 80
Pridružen/a: ned svi 22, 2016 7:47 pm
Lokacija: Zagreb (Dubrava)
Kontakt:

Post Postao/la dbunic » čet lip 23, 2016 7:10 pm

Još zadnje dvije slike ... valjda je ograničenje 3 slike po post-u
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Avatar
sharkyboy
Postovi: 430
Pridružen/a: sub pro 26, 2015 9:28 pm
Lokacija: Zagreb/Centar

Post Postao/la sharkyboy » čet lip 23, 2016 7:54 pm

ako mogu/smijem par savjeta da ti olaksam muke...
kolko vidim hmelj si dirke šibnuo u lonac pa se izmeđuostalog i zato štopalo :D neznam jesi sa onim gustim cijedilom (najčešće koristenim za juhu) pobirao proteine sa vrha tokom kuhanja jer se i oni istaloze ak ih se ne kupi, da ne spominjem irish moss koji kad sibnes se isto na dnu natalozi...zato predlažem: iskoristi onu manju vrečicu iz dm kompleta za hmelj :D izbuši po svakoj strani po 2 rupe na onom vrhu pročeraj krozto neke cijevi/šipke/2kuhače nesto i napravi si hop spidera...nest slicno ovom slika proguglj malo možda dobiš ideju...

i drugo je..nakon hlađenja s ovom vecom vrecom obgrli bilokakvo cijedilo (cisto radi lakseg manevriranja) i prelij to iz lonca u drugi lonac (ili njih par ak nemas tak velki još jedan, ili malo po malo u neki manji pa iz njega u demižon) i onda profiltriras kroz tu vrecu i samo kasnije šibneš u demižonku...ionak se kuhana olađena nefermentirana piva treba malo izaerirati tak da to preljevanje nije greda (naravno ak je sve sterilno)
bolje piva u ruci neg pič*a na grani...Oi!!! živili

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » pet lip 24, 2016 1:01 am

dok nemaš bolje mogućnosti , brže je hlađenje ako led izvadiš iz flaša . razreži flaše skalpelom po obodu i uzdužno ( aksijalno i radialno ) i konstantno mješaj vodu u kojoj je led....
:hmelj:

Avatar
dbunic
Postovi: 80
Pridružen/a: ned svi 22, 2016 7:47 pm
Lokacija: Zagreb (Dubrava)
Kontakt:

Post Postao/la dbunic » pet lip 24, 2016 6:09 pm

Da, hmelj je direktno ubacivan u lonac i nisam ništa skupljao tijekom kuhanja - prvo kuhanje pa sam još neuk :)

Sljedeći puta ću napraviti s malom vrećicom kako mi je poslao sharkyboy. Jedino me bilo "strah" staviti vrećice u lonac tijekom kuhanja jer su ove moje (plastične) iz DM-a "projektirane" do 60C. I žena mi je rekla da bolje ne plastiku stavljati kad se kuha - hm.

I trik s cjedilom je nice - danke!

Hvala ekipa na savjetima. Sad mi je jedina aktivnost svako malo skoknuti do podrumčića (jer je stvarno podrumčić - 2x2m) i gledati kako vrenjača brboće. Evo, i filmić da se vidi:

https://youtu.be/OoWGKzuFZU4

Što se hlađenja tiče za sada sam zadovoljan. Kadica je taman po mjeri za lonac i mislim da je hlađenje išlo i brže. Budući je samo pola lonca bilo s kuhanom sladovinom, lonac je "plivao" u kadici pa me bilo strah da se ne prevrne - treba raditi veće ture hehe. Kako mi nije došao termometar, onda sam mjerio temperaturu s ovim multimetrom pa mi je i to bilo malo drukčije.

Moram si napraviti mjerku za lonac da znam koliko vode je unutra prije kuhanja (uzeo sam plastičnu cjevčicu koju ću baždariti) - ovo s pretakanjem litru po litru je OK dok se ne zbuniš kod brojanja pa onda ajmo iz početka. Nadalje, mislim si napraviti malu pipu na crijevu da mogu zatvoriti ako mi se filter/lijevak začepi pa da mogu zaustaviti dotok. I još na onom kraju koji ide u lonac dodatni filter da ne povuče mulj :)

Sad sam u "lovu" na stolnu čepilicu. Najjeftinija je u Novom Marofu za 129Kn. Ima u Dubravi na placu za 169kn, Pevec Žitnjak nemaju.

Avatar
sharkyboy
Postovi: 430
Pridružen/a: sub pro 26, 2015 9:28 pm
Lokacija: Zagreb/Centar

Post Postao/la sharkyboy » pet lip 24, 2016 11:32 pm

eto da se opet ja malo pravim pametan...

ak se bojis hmelja (iako ja kuham vec jendno 12ak tura s tim vrecicama i nema posljedica...barem vidljivih) prokuhaj ih prije nekad na "suho" tj u obicnoj vodi sat vremena pa probaj vodu kad se ohladi jel ima cudan okus i vidi vrecicu jel se raspala...po mom iskustvu sve ce dobro proc...dodatno imas u pevecu (ak vec raja nije pokupovala) na odjelu s loncima lopte velicine rukoemtne lope napravljene od inox cjedila(sita) koje služe za kuhanje povrča pa se moš pravit da je hmelj povrče :D 8kn komad volumena cca 1L pa moš i satim probat ak se bojis vrečica...

vezano za podrumčić...neznam jel ovo samo radi slikanja ili je uvijek tako, al piva je foto osjetljiva pa bi bilo dobro da ovaj gornji dio pokrijes s necim da bude u kmici :D

sta se tice crijeva za pretok ak koristis metodu s loncem koju sam ti spominjo nece se imat kaj stopat kad vec procijedis kroz cijedilo oko kojeg je vrecica...no ako bas zelis s cjevcicom pretakat...jednako brzo kak mozes zacepit pipu tak brzo mozes i taj kraj koji je u ljevku dignut u zrak...sve ce se sibnut nazad u lonac (iz crijeva) i miran si...bitno da je "nadmorska visina" dijela kroz koji ističe viša od "nadmorske visine" dijela kroz koji utječe u crijevo i amen :D posto je ista nadmorska visina onda se radi od relativnoj visini jednog kraja naspram relativnoj visini drugog kraja :D ito je to...zivio i nemoj zamjerit na nonstop "prigovaranju"...samo te ocu spasit kroz djecje bolesti kroz koje sam ja prolazio :D
bolje piva u ruci neg pič*a na grani...Oi!!! živili

Avatar
sharkyboy
Postovi: 430
Pridružen/a: sub pro 26, 2015 9:28 pm
Lokacija: Zagreb/Centar

Post Postao/la sharkyboy » pet lip 24, 2016 11:33 pm

eto da se opet ja malo pravim pametan...

ak se bojis hmelja (iako ja kuham vec jendno 12ak tura s tim vrecicama i nema posljedica...barem vidljivih) prokuhaj ih prije nekad na "suho" tj u obicnoj vodi sat vremena pa probaj vodu kad se ohladi jel ima cudan okus i vidi vrecicu jel se raspala...po mom iskustvu sve ce dobro proc...dodatno imas u pevecu (ak vec raja nije pokupovala) na odjelu s loncima lopte velicine rukoemtne lope napravljene od inox cjedila(sita) koje služe za kuhanje povrča pa se moš pravit da je hmelj povrče :D 8kn komad volumena cca 1L pa moš i satim probat ak se bojis vrečica...

vezano za podrumčić...neznam jel ovo samo radi slikanja ili je uvijek tako, al piva je foto osjetljiva pa bi bilo dobro da ovaj gornji dio pokrijes s necim da bude u kmici :D

sta se tice crijeva za pretok ak koristis metodu s loncem koju sam ti spominjo nece se imat kaj stopat kad vec procijedis kroz cijedilo oko kojeg je vrecica...no ako bas zelis s cjevcicom pretakat...jednako brzo kak mozes zacepit pipu tak brzo mozes i taj kraj koji je u ljevku dignut u zrak...sve ce se sibnut nazad u lonac (iz crijeva) i miran si...bitno da je "nadmorska visina" dijela kroz koji ističe viša od "nadmorske visine" dijela kroz koji utječe u crijevo i amen :D posto je ista nadmorska visina onda se radi od relativnoj visini jednog kraja naspram relativnoj visini drugog kraja :D ito je to...zivio i nemoj zamjerit na nonstop "prigovaranju"...samo te ocu spasit kroz djecje bolesti kroz koje sam ja prolazio :D
bolje piva u ruci neg pič*a na grani...Oi!!! živili

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » sub lip 25, 2016 1:34 am

Umišljam li si, ili je problem s BIABom utoliko veći, koliko više ima pristalica istoga u jedinici vremena, tj. koliko dolazi novih članova na forum, i sve se vrti u krug, brzo ćemo smislit' i zakuhat nešto, da nam se prije toga nešto ne zakomplicira ... već desetak godina, jedno te isto .... ah, umišljam si ... a BIAB metodom napravio sam tek jednu pivu ... kupio nakon toga bačvu 50l, od nje napravio i lažno dno, i poslije toga ništa nije više bilo isto. Sve je poslije vuklo na ozbiljan proces. Čak i na uštrb pretakanja u dodatne lonce, vrlo kratko. Na našu radost, prohibicija na ovom terenu "leći" će tek za osam do dvanaest godina (planirani Attack na ostatak čula u EU), a onda, kud koji>mili moji. Do tad ... biab, triab, or quadrobab?
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

Odgovori