cilehr-pivo

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la Poljo » sub vel 13, 2016 3:39 pm

Ja imam isto takvu kantu i nisam nikad imao aktivnosti na vrenjači. poklopac ne brtvi. Za zadnji batch sam čak maknuo crijevo za blowoff tube i zalijepio rupu na poklopcu. Nikakvih problema

Avatar
cilehr
Postovi: 83
Pridružen/a: sri pro 09, 2015 2:04 pm
Lokacija: Drniš

Post Postao/la cilehr » sub vel 13, 2016 5:46 pm

super..e sad po vasem iskustvu koliko drzite sekundar? citajuci ovdje i na homebrew to je nekakvih 10-ak dana,posto cu ubacit jos vaniliju koju natapam u votki ma 3 tjedna. mislio sam je ruknuti 24 sata prije flasiranja i kontam nekakvih 2-3g secera na pola litre..je li to dovoljno za porter?
Veselo!

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la Poljo » sub vel 13, 2016 9:27 pm

Ja za portere nisam ni radio sekundar. Ciljao sam na 3 tjedna u primaru samo.
Koristi ovaj kalkulator za priming:
http://www.brewersfriend.com/beer-priming-calculator/
Sad ovisi koliku karbonizaciju želiš. meni osobno ne paše preslaba kao u guinnesu pa sam za porter ciljao na gornju granicu (2.3)
to bi po ovom kalkulatoru za pivu na 20°C bilo 2.9g stolnog šećera ili 3.2g glukoze

Avatar
cilehr
Postovi: 83
Pridružen/a: sri pro 09, 2015 2:04 pm
Lokacija: Drniš

Sekundarna fermentacija-temperatura

Post Postao/la cilehr » ned vel 14, 2016 8:08 pm

Kuhao sam Porter s us04 kvascem,temperatura primarne od 17-19c cijelo vrijeme,sad me zanima pošto u sekundaru "nema" kvasca,koliko utječe temperatura.
1. mogu li demižon prebaciti u ostavu (temperatura 12-15).
2. Pošto mi demižon ima spinu,mogu li ga koristiti kao bottling bucket,da ponovno ne pretacem?
Pivili! :zivjeli2:
Veselo!

Avatar
Toples
Postovi: 2020
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Post Postao/la Toples » ned vel 14, 2016 8:19 pm

1. ideja sekundara je da se ostatak kvasca još istaloži, ali neki sele već nakon 5 dana kada on još radi o inda treba eventualno povećati, a ne smanjtii temp.

ako si siguran da je gotova fermentacija, onda može u sekundar i na 4C da poboljšaš taloženje kvasca (cold crash)

ipak pazi, što više kvasca istaložiš, treba dulje za gaziranje ako radiš s flašama

2.ako nemaš drugu mogućnost za bottling bucket, onda steriliziraj lonac za kuhanje i u njega pretoči pivu, operi i steriliziraj demižon i vrati pivu u njega.

u protivnom riskiraš da si badava radio sekundar jer možeš povući kvasac koji se istaloži
save a tree - drink beer

Avatar
cilehr
Postovi: 83
Pridružen/a: sri pro 09, 2015 2:04 pm
Lokacija: Drniš

Post Postao/la cilehr » pet ožu 04, 2016 11:51 am

prvi vanilla porter 17 litara u boci,ispalo vise nego dobro s obzirom da mi je prvo..nema coca cola pjene hvala Bogu. fg mi je nesto nizi 1.009 (1.013) po kalkulatoru,kvas s04
pjena fina gusta sporko bijela nekakva,brzo je pala posto je tek 7 dana proslo od flasiranja. Pitanje glasi koliko trebam drzat boce na sobnoj temp prije odlezavanja?
e i vanilija se osjeti u zraku kamoli u boci,namakao 20 dana 2 stapica sa sjemenkama i svim u 40% votki,cca 1dec. i ubacio dva dana prije flasiranja.
Veselo!

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la Poljo » pet ožu 04, 2016 12:08 pm

cilehr je napisao/la:Pitanje glasi koliko trebam drzat boce na sobnoj temp prije odlezavanja?
14 dana je navodno najbolje. Makar i sam često otvorim pivu već nakon 5-6 jer sam nestrpljiv i bude ok karbonizirana :)
slika

Avatar
cilehr
Postovi: 83
Pridružen/a: sri pro 09, 2015 2:04 pm
Lokacija: Drniš

Post Postao/la cilehr » čet ožu 10, 2016 5:43 pm

sutra kuham american pale ale,17L sladovine, OG oko 1.045-1.050,pa me zanima da li je dovoljan paketic od 5g za tu kolicinu.
Veselo!

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la Poljo » čet ožu 10, 2016 8:04 pm

Hoce li odradit, hoce.. Pogotovo ako ga rehidriras.
Bez startera ce to bit malo underpitch, pa racunaj na nesto vise estera od ocekivanog.
Btw sad sam skuzio tek da tvoj nick nije "chiller" :D
slika

Avatar
cilehr
Postovi: 83
Pridružen/a: sri pro 09, 2015 2:04 pm
Lokacija: Drniš

Post Postao/la cilehr » uto ožu 22, 2016 10:26 pm

Prvi porter u zivotu ! Mjesec dana u boci,pjenica je tu.Vanilija se jako osjeti i bas sam sretan. eto :zivjeli2:
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Veselo!

Avatar
cilehr
Postovi: 83
Pridružen/a: sri pro 09, 2015 2:04 pm
Lokacija: Drniš

American amber

Post Postao/la cilehr » sub ruj 17, 2016 10:30 am

american amber,muci me hmelj,posto nikad nisam koristio columbus.
Premalo ili previse?
Suho hmeljit ?
Ideja je malo vise malty pivo pa koristim us04 kvasac i ukomljavanje na 68c.
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Veselo!

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » sub ruj 17, 2016 4:44 pm

American amber, english kvasac, Columbus hmelj, malty želje ... :) Imaš 20% minkena, i uz to brdo carana. Uz tolko minkenskog ne treba ti melanoidin. Zato i carapils i caramel reduciraj za 2/3 navedenog. I ne sirotanjuj s 5g kvasca. Za malty pivu mogao bi radije neki cvjetonosni hmelj koristit', npr. EKGolding, s još malo Brewers Gold, Target i balans Challenger.
Eto, tak' malo ... Ali, probaj ti i ovak', nemam ja niš'' protiv. I javi kak' je ispalo.
Neki dan sam ostavio blizu što treba osnovno za pročitati, al' ti ne trzaš, evo sad tu:

http://www.pivarstvo.info/forum/viewtop ... 3184#73184


:hmelj: :zivjeli2: :hmelj:
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

Avatar
cilehr
Postovi: 83
Pridružen/a: sri pro 09, 2015 2:04 pm
Lokacija: Drniš

Post Postao/la cilehr » sub ruj 17, 2016 9:00 pm

Vidio sam post,poucno,ali opet racunam bolje se malo posavjetovat,ipak sam ja jos relativno neiskusan. Naravno dojmove dijelim.
Veselo!

Avatar
cilehr
Postovi: 83
Pridružen/a: sri pro 09, 2015 2:04 pm
Lokacija: Drniš

Pomoc oko stila

Post Postao/la cilehr » ned lis 23, 2016 1:46 am

Htio sam skuhati jedan vanilija american porter za natjecanje,posto osim zitarica stavljam i vaniliju,da li je to jos uvijek stil 20A po BJCP-u?
Veselo!

Avatar
Toples
Postovi: 2020
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Re: Pomoc oko stila

Post Postao/la Toples » ned lis 23, 2016 9:15 am

cilehr je napisao/la:Htio sam skuhati jedan vanilija american porter za natjecanje,posto osim zitarica stavljam i vaniliju,da li je to jos uvijek stil 20A po BJCP-u?
pošalji u dvije kategorije pa ćeš vidjeti...

ako se vanilija osjeti onda bi vjerojatno trebao ići u herb&spice, tamo je (u BJCP 2008) bio naveden jedan komercijalni vanilla porter kao primjer stila
save a tree - drink beer

Odgovori