Mash out dekokcijom

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Mash out dekokcijom

Post Postao/la Poljo » pon vel 01, 2016 3:56 pm

Pozdrav,
Radim danas Rauch Dunkelweizen.
Htio bi mash out napraviti dekokcijom, a pošto ju još nisam radio imam par pitanja.
Mash mi je BIAB 6.1kg zrna u 13l vode na nekih 66-67°C.

Zanima me koliko bi gusta trebala bit dekokcija. Jel da samo izgrabim sa šefljom ili da grabim sa cjedilom? Ili bi trebao ciljat na nešto rjeđu pa grabit samo wort?

Druga stvar koja me zanima je količina koja bi trebala ići u dekokciju. Ako se ne varam za podić temperaturu sa 66°C na 76°C bi trebao izvaditi oko trećinu što bi bilo nekih 6kg.

Avatar
1rice
Postovi: 455
Pridružen/a: sub stu 03, 2012 11:19 am
Lokacija: st

Post Postao/la 1rice » pon vel 01, 2016 4:19 pm

Homer Simpson je napisao/la:Ah, beer, my one weakness. My Achilles' heel, if you will.

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la Poljo » pon vel 01, 2016 4:42 pm

Jako si pametan. Bistar kao napoj reklo bi se.
Nebi otvorio temu da nisam googlajuči našao različite informacije oko decoction thicknessa. Zanimaju me iskustva ljudi. Količinu sam više manje izračunao već.
Ako nisi u stanju konstruktivno doprinijet temi redije se ne javljaj.

Avatar
jonathan livingston
Postovi: 402
Pridružen/a: pon pro 30, 2013 11:12 pm
Lokacija: zg
Kontakt:

Post Postao/la jonathan livingston » pon vel 01, 2016 4:47 pm

Poljo je napisao/la:
Jako si pametan. Bistar kao napoj reklo bi se.
Ako nisi u stanju konstruktivno doprinijet temi redije se ne javljaj.
:lol: :lol: :lol:
ja ću puknut od smijeha :lol: :lol: :lol:

p.s. i ne, ne slažem se sa ovakvim načinom komuniciranja, niti se slažem sa opaskom cijenjenog kolege Polje :oops:

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » uto vel 02, 2016 7:23 am

Poljo je napisao/la:
Jako si pametan. Bistar kao napoj reklo bi se.
Nebi otvorio temu da nisam googlajuči našao različite informacije oko decoction thicknessa. Zanimaju me iskustva ljudi. Količinu sam više manje izračunao već.
Ako nisi u stanju konstruktivno doprinijet temi redije se ne javljaj.
Zar si pomislio da ćeš ovdje naći 100 od 100 istih odgovora? Ni svi nijemci kojima je dekokcija stoljetna tradicija ne rade isto, zašto bi onda ovdje to bio slučaj? Uzmi nekoliko različitih primjera, isprobaj svaki od njih, pa zaključi koji se od njih tebi najviše sviđa. Imaš i nekoliko stručnih portala koji se bave time, ako ti pojedinačni primjeri nisu dovoljno vjerodostojni.
A ovakvom komunikacijom na ovom forumu teško da ćeš zavrijediti da ti itko poželi podijeliti ikakva svoja iskustva, osim ako je i ovaj ispad bio plod nekakvog žešćeg oblijevanja rakiještinom, pa na kraju i tebi bude žao takve komunikacije, te se lijepo ispričaš striki Riži.
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

Avatar
1rice
Postovi: 455
Pridružen/a: sub stu 03, 2012 11:19 am
Lokacija: st

Post Postao/la 1rice » uto vel 02, 2016 8:56 am

ma dobro nisam bas mora na taj nacin... pardon...
ali malo mi je dopizdilo da svak prvo pita ovdi bez da sam nesto iscacka.
internet je pun informacija, dobro cesto i krivih, ali ako se znas koristiti trazilicom vecinu puta ces u po ure nac sve sta ti treba...
ili bar dovoljno naucit da znas koja pitanja treba postavit
:zivjeli2:
Homer Simpson je napisao/la:Ah, beer, my one weakness. My Achilles' heel, if you will.

Chvembo
Postovi: 183
Pridružen/a: sri kol 04, 2010 12:13 pm
Lokacija: Bistra

Post Postao/la Chvembo » uto vel 02, 2016 10:05 am

Dekokciju možeš raditi na 2 naćina:

Kod dekokcije ako se radi tako da se izuzme dio sladovine zajedno s kominom (to je originalna, "prava" dekokcija) je problem mogućnost zagorjevanja komine na dnu lonca u kojem kuhaš taj dio za dekokciju, zato je jednostavnije u drugi lonac prebaciti samo dio bistre sladovine, što nije problem kod BIAB metode.
S druge strane, vjerojatno na taj način nećeš dobiti ništa drugačiji okus nego da dižeš temperaturu dodavanjem vrele vode u MLT (pod uvijetom da je MLT dosta velik da primi dodatnu vodu).

Određena specifičnost dekokcije je upravo to kuhanje dijela cijele komine gdje onda dolazi od djelomične "maillardova reakcije" u komini i dobivaju se dodatni karamelni okusi. Nemam iskustva, ali sam tako nešto čitao, nisam nikad radio na ovaj način. Samo sam radio prvi način, grijanje bistre sladovine u nezavisnom kotliću da podignem temperaturu u MLT-u, s time da tada nisam ozbiljno kuhao tu sladovinu, nego samo čekao da zavrije i odmah onda vratio u MLT.

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la Poljo » uto vel 02, 2016 10:18 am

1rice je napisao/la:ako se znas koristiti trazilicom vecinu puta ces u po ure nac sve sta ti treba...
apsolutno sve se može nać na googlu, ako ćemo tom logikom, zašto ovaj forum uopće postoji?
U moru tema tipa "piva mi je žuta, smeđa, zelena, plivaju mi kečige, dodao sam kvasac u mash, jel sve u redu?", mislim da koja tema sa nekom pravom tehničkom diskusijom dobro dođe.
Ali izgleda da je na žalost na forumu ostalo premalo aktivnih ljudi koji bi mogli sudjelovat u takvim temama.

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Post Postao/la Toples » uto vel 02, 2016 10:21 am

ILI MOŽDA VRLO MALO LJUDI RADI DEKOKCIJU :idea:
save a tree - drink beer

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la Poljo » uto vel 02, 2016 10:24 am

Chvembo je napisao/la:Kod dekokcije ako se radi tako da se izuzme dio sladovine zajedno s kominom
Zahvaljujem :zivjeli2:
Tako sam i napravio. Izdvojio gušći dio i uz neprestano miješanje kad je prokuhalo kuhao još nekih 10-15min.
Malo sam morao improvizirat jer mi je u pomočni lonac stalo samo 3.5kg
pa sam nakon ove dekokcije izvukao još jednu (prije nego sam prvu vratio) od 3kg i samo ju pustio da zakipi i sve vratio u mash da budem siguran da sam napravio mash out.

Avatar
1rice
Postovi: 455
Pridružen/a: sub stu 03, 2012 11:19 am
Lokacija: st

Post Postao/la 1rice » uto vel 02, 2016 12:35 pm

Forum je tu da se clanovi druze i razmjenjuju informacije, premda su u zadnje vrijeme uglavnom krive, bas zbog manjeg broja aktivnih clanova. Cak se i meni samome cesto neda ispravljat dezinformacije koje su se ovdje pocele podvaljivat pod cinjenice.

Ali sad on topic:
Dekokciju sam radija samo na pilsu i najvjerovatnije necu nikad ponavljat postupak. Prvu temp sam pogodija iz prve, a vec drugu nikako. Par puta sam vadija kominu da bi dosa do zeljene temp, koristeci isti kalkulator. Tako da uz sve pripreme mislim da se dosta moras oslonit i na iskustvo, jer ko ti npr moze opisat gustocu komine koju moras zakuvat.
Takodjer sam par puta radija cereal mash sa istim/slicnim kalkulatorom i pogodija sam temp svaki put, pa sad ko ce ga znat...
Homer Simpson je napisao/la:Ah, beer, my one weakness. My Achilles' heel, if you will.

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » sri vel 03, 2016 8:50 am

Forum je tu da se pomogne, nakon istraživanja po svijetu (interneta) izabrati neku od pitateljevih navedenih varijanti, a ne tražiti opet još izlaganja istih. Starijim, iskusnijim članovima vjerojatno je dozlogrdilo pisati ponovo isto i isto, ali na konkretnim pitanjima lakše je ukratko objasniti stav pojedinaca. Da je homebrewing i ovdje, a i u svijetu još u povojima, i da su informacije uskraćene kao prije pedeset godina, to bi bila posebna priča, no ovako ...
1rice je napisao/la: Forum je tu da se clanovi druze i razmjenjuju informacije, premda su u zadnje vrijeme uglavnom krive, bas zbog manjeg broja aktivnih clanova. Cak se i meni samome cesto neda ispravljat dezinformacije koje su se ovdje pocele podvaljivat pod cinjenice.
Ovo je još jedan problem, slažem se u potpunosti.

Ono što mene najviše boli je način komunikacije, u tome je najveći problem.
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

Avatar
1rice
Postovi: 455
Pridružen/a: sub stu 03, 2012 11:19 am
Lokacija: st

Post Postao/la 1rice » sri vel 03, 2016 8:54 am

Je, u pravu si. Zato sam se i isprica...
Homer Simpson je napisao/la:Ah, beer, my one weakness. My Achilles' heel, if you will.

Avatar
sharkyboy
Postovi: 430
Pridružen/a: sub pro 26, 2015 9:28 pm
Lokacija: Zagreb/Centar

Post Postao/la sharkyboy » sri vel 03, 2016 9:57 am

ako se smijem samo ubacit kao "novi i neiskusni" clan...mozda cak i bez navodnika...i definitivno offtopic

problem je sto je masa toga pisana po raznim dnevnicima od XY pivara, i slicnim temama di ti nebi palo napamet trazit ili ako bi ti palo nije trivić i onda je nekome JAKO tesko pronaći traženo te stoga nastaju ovakve teme... bilo bi stvarno super kad bi se tih par stvari napravilo u normalne teme njih stavit da su always on top, aka sticky, i onda pisat po raznim dnevnicima ko sta oce al da ima i sabrano na jednom mjestu...

eto ja mogu iz svog vlastitog primjera reci da sam listajuci i citajuci kroz forum naiso na neke zanimljivosti i u datom trenutku mi nisu trebale...poslije tipa 2 tjedna nebi ju naso da se na trepavice postavis...cak i da se sjetis teme u kojoj je bilo napisano i onda ta tema ima recimo 10+ strana i opet frula...

bez ljutnje i uvreda ikome, no hhard feelings i zivili


a sad ontopic...
ja sam jednom radio dekokciju i rekoh nikad vise barem ne u skorije vrijeme i odvajo sam samo tekucinu bez krutog materijala...i mogu rec samo da je to fail...onda proracuni ne rade kak bi trebali i temp nisam dizao na zeljene temperature nego redovito na neke nize pa sam brze bolje trebo ponovo podgijavat i sl...pivo je na kraju ispalo nelose (radi se o psenicnom pivu aka weitzenu), al da bi se sad ponovo upustio u to i napravio isti ili slican postupak nebi...vjerojatno bi uzimao sve iz lonca i grijao i pazio da se ne zagori i primi za dno
bolje piva u ruci neg pič*a na grani...Oi!!! živili

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » čet vel 04, 2016 8:56 pm

1rice je napisao/la:Je, u pravu si. Zato sam se i isprica...
:shock: :shock: :shock: :roll: :roll: :roll:
Krvavicu ti ... koji ti je ?? Poljo bi se trebao tebi ispričati jer je bio bezobrazan :roll:

Sharkyboy, ima nekoliko vrlo ozbiljnih online portala (npr. BYO) koji vrlo kvalitetno obrađuju teme od A do Z pivarstva. Može se preko linkova (rapidshare, torrents) skinuti dobrih knjiga, starijih i novijih izdanja o pivarstvu. Zašto to nitko od novih ne čita? Zato jer iziskuje "napor". Što dalje reći? Oooj lijenosti, kako si teška?
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

Odgovori