Kiki, Dnevnici kuhanja

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
kiki
Postovi: 381
Pridružen/a: čet ruj 17, 2015 12:53 pm
Lokacija: Đakovo

Post Postao/la kiki » ned svi 01, 2016 8:27 pm

Malo kasnim sa objavama skuvanih receptura.

19.Kuvanje Porter 12.04.2016. : (nekakav izmodificirani jer uvik nešta fali)

5kg Ng slad
100g melanoidni
100g black
200g pšenični
500g zobenih (da se to već potroši)

Northern brewer 60min 25g
Northern brewer 25min 25g
Kvasina Safale 05 20g (četvorke nemam)

Dobio 26 litara

o.g. 1,050
f. g. 1,013
alc 4,95%

Naravno pušiona. Ja ne merem napravit crno pivo. Prije par dana sam trebo flaširat, f.g. 1,012, osjeti se note kave i čokolade ali i zeru kisi. Da spasim stvar, nazvah Slawonera jer mi je pala ideja na pamet (bogati koju pamet kiki?) da napravim varijantu njegovog Stouta sa druženja u OS (s kojim sam blago rečeno bio oduŠEVLJEN), ok u ovom slučaju umjesto Stouta Porter al nebitno. Reko da se ne zamaram sa flaširanjem sumnjivog piva, ako krknem 200g Nesa i deci ruma u Nikčev keg, vjerujem da ću uspit spasit turu na način da će kava jebeno preuzet sve na sebe i totalno sjebat tu laganu kiselost (naravno, laganu za sad, ne mora bit, al vidit ćemo). Eto pa u četvrtak će biti iskarboniziran keg i očekujem da ćemo ga taj isti dan cijelog i popit i samo kvarenje neće uzeti maha jer je riječ o kraćem karboniziranju nego u boci.

20. Kuvanje - Hefeweizen 13.04.2016.

4kg Ng slad
4kg pšenični slad
0.5 crystal
Kvasina: Kvasac Bavarian Wheat M20 dvi kesice

Halertau perle 60min 50g

o.g. 1,046
f.g. 1,011

42 litre pive

21. Kuvanje - Pale Ale

NG slad 11kg
Crystal 0,6
Zobene 0,5 (da se ne bace :-), potrošio sam sad sve)

60 min Columbus 45g
10 min Columbus 25g
5 min Columbus 35g
0 min Cascade 35g

Kvasina, u svaki fermentor po 10grama Safale 05

o.g. 1.049
f.g. 1,012

Količina dva fermentora po 24 litre, 14 dan

Nakon 14 dana suvi skoč različit, jedan fermentor sa 40grama Aurore, a drugi sa 40grama Polarisa. Zašto se ne igrati ako već imam tu mogućnost pošto mi je ista piva u dva fermentora? Flaširano jučer u jutro i jako fino miriši.

22. Kuhanje 30.04.2016. : Sierra Nevada Torpedo Extra IPA

Na trećem druženju Đakovačkih pivara su moji mentori predložili da svi napravimo jednu šaržu ove IPE pa ćemo na četvrtom druženju uspoređivati rezultate. Recept imate na forumu, objavio ga je t-32 vel 27, 2013. Jedna po njima skroz solidna IPA a bogami i po RateBeeru (http://www.ratebeer.com/beer/sierra-nev ... ipa/59261/) s naočigled malo hmelja. Shodno tome, bacih se na posao.
Linak na tu davnu temu
http://www.pivarstvo.info/forum/viewtop ... 334e388b2f

Ng slad 15.5kg
Crystal 1kg
Biscuit 0,3kg (ovo zapravno ne morate stavit no ja jesam, potepo se i ispalo mi u kom, jebi ga)

60 min Magnum 100g
5 min Magnum 30g
5 min Hallertau Mittelfrüh 30g

Kvasac safale 05 22g u svaki fermentor po 11

U Suvi skoč 11 dan fermentacije

Citra 40g
Hallertau Mittelfrüh 40g
Magnum 40g

Pravio sam 50 litara i doista zvuči malo 280g za jednu takvu šaržu, (Poljo nemoj odma kosu čupat!) Ovo je službeni recept Sierra Nevade i objavljen na njihovim stranicama i t-32 je to sve fino elaborirao u gore umetnutom linku.

O.g. je trebao ispasti originalno 1,070, ja sam čak i pojačao sve da bih ga dobio, no ispalo je 1,066. Ne zamaram se s tim.
f.g. bi trebao skončat na 1,018
alc izvorno impozantnih 7,22 bez karbonizacije
IBU: 65

To je to moj narode. Izvješće o pokušaju spasa Portera stiže u četvrtak i nekako sam uvjeren u dobar ishod. Torpedo IPE mi upravo torpediraju vrenjače iza leđa. Do sljedećeg kuvanja! :-)

U zdravlje!
I may be a vegan but i still eat pussy

http://bogbogova.blogspot.hr/

Avatar
Ygor
Postovi: 420
Pridružen/a: pon kol 26, 2013 5:38 pm
Lokacija: Osijek

Post Postao/la Ygor » ned svi 01, 2016 9:00 pm

kiki je napisao/la:
5kg Ng slad
100g melanoidni
100g black
200g pšenični
500g zobenih (da se to već potroši)


Naravno pušiona. Ja ne merem napravit crno pivo. Prije par dana sam trebo flaširat, f.g. 1,012, osjeti se note kave i čokolade ali i zeru kisi.
Kiki. Samo bez panike. Sva piva sa black "patent" sladom dok su jako mlada imaju notu kiselosti koja se sa vremenom izgubi. Daj mu malo vremena ( minimum dva-tri mjeseca u boci ) pa onda sudi.


.

kiki
Postovi: 381
Pridružen/a: čet ruj 17, 2015 12:53 pm
Lokacija: Đakovo

Post Postao/la kiki » ned svi 01, 2016 9:04 pm

Ygor je napisao/la: Kiki. Samo bez panike. Sva piva sa black "patent" sladom dok su jako mlada imaju notu kiselosti koja se sa vremenom izgubi. Daj mu malo vremena ( minimum dva-tri mjeseca u boci ) pa onda sudi.
Ovo je ohrabrujuće čuti (pročitati);-)
I may be a vegan but i still eat pussy

http://bogbogova.blogspot.hr/

Avatar
slawoner
Postovi: 1697
Pridružen/a: uto lip 12, 2012 1:52 am
Lokacija: pozega

Post Postao/la slawoner » ned svi 01, 2016 9:32 pm

ima neka fora da se ti tamni 'kiseli' sladovi dodaju na ukomljavanje zadnjih 15 minuta ili tako nesto sam čitao ali nisam jos do kraja proučio ni shvatio...
Nemojte šta zamjerit i pozdrav'te kod kuće!

kiki
Postovi: 381
Pridružen/a: čet ruj 17, 2015 12:53 pm
Lokacija: Đakovo

Post Postao/la kiki » ned svi 01, 2016 9:35 pm

Da ne bi ispustili tu kiselost u većoj mjeri?
I may be a vegan but i still eat pussy

http://bogbogova.blogspot.hr/

Avatar
t32
Postovi: 373
Pridružen/a: čet lis 18, 2012 12:51 pm
Lokacija: Đakovo

Post Postao/la t32 » ned svi 01, 2016 9:52 pm

slawoner je napisao/la:ima neka fora da se ti tamni 'kiseli' sladovi dodaju na ukomljavanje zadnjih 15 minuta ili tako nesto sam čitao ali nisam jos do kraja proučio ni shvatio...
black ipa?? STOUT!! :D

Avatar
Vjeko
Postovi: 808
Pridružen/a: ned svi 31, 2015 9:37 pm
Lokacija: Zg<->Pž

Post Postao/la Vjeko » ned svi 01, 2016 9:57 pm

Cold steep preko noci, i onda tu tintu 10-15 min prije kraja?

kiki
Postovi: 381
Pridružen/a: čet ruj 17, 2015 12:53 pm
Lokacija: Đakovo

Post Postao/la kiki » ned svi 01, 2016 9:57 pm

Ah, aluzija to je. slika
I may be a vegan but i still eat pussy

http://bogbogova.blogspot.hr/

stane2006
Postovi: 315
Pridružen/a: uto sij 21, 2014 4:55 pm
Lokacija: Orašje

Post Postao/la stane2006 » ned svi 01, 2016 10:32 pm

Ja bih komentirao SNTEIPA, kuhao sam ovo pivo preko nekoliko puta, čak sam imao sreću i da probam original, pivo je naravno odlično.
Kuhao sam po receptu od kolege t-32 i stvarno je svaki put ispalo odlično (čak ga je i Ferdo pohvalio) s tim da sam ja na dry hopu išao sa 4gr po litri. Par stvari koje bih napomenuo a koje sam ja primjetio, je da će kućni pivari taj torpedo hop teško ponoviti, dalje kod jedne ture kad je došlo na vrijeme suho hmeljenje nisam imao hallertau pa sam se odlučio na 40gr citre i 40gr cascade i moje subjektivno mišljenje je da je ta tura bila najbliže originalu ali meni je nekako bila bolja ova verzija od kolege t-32 ali suho hmeljenje sa 4gr po litri, još samo da napomenem vodu, bez prilagođavanja vode ovo pivo može biti i totalno drugačije od onoga koje je skuhano sa prilagođenom vodom.

Avatar
slawoner
Postovi: 1697
Pridružen/a: uto lip 12, 2012 1:52 am
Lokacija: pozega

Post Postao/la slawoner » ned svi 01, 2016 10:46 pm

Vjeko je napisao/la:Cold steep preko noci, i onda tu tintu 10-15 min prije kraja?
ne, samo 15 minuta pred kraj ukomljavanja ubacis te tamne 'kisele' sladove - moram jos malo proučiti sto se time točno dobiva i dali mora ici veća količina slada i tako neke 'sitnice' - kazu ljudi da su takvim ukomljavanje dobivali puno finija piva posebice sa black sladom...
Nemojte šta zamjerit i pozdrav'te kod kuće!

Avatar
t32
Postovi: 373
Pridružen/a: čet lis 18, 2012 12:51 pm
Lokacija: Đakovo

Post Postao/la t32 » ned svi 01, 2016 11:27 pm

slawoner je napisao/la:
Vjeko je napisao/la:Cold steep preko noci, i onda tu tintu 10-15 min prije kraja?
ne, samo 15 minuta pred kraj ukomljavanja ubacis te tamne 'kisele' sladove - moram jos malo proučiti sto se time točno dobiva i dali mora ici veća količina slada i tako neke 'sitnice' - kazu ljudi da su takvim ukomljavanje dobivali puno finija piva posebice sa black sladom...
točno tako. radio sam na način da sam sladove dodavao 5 min prije ispiranja, samo dobro pomješati i zamješati. naravno, ne pretjerivati sa sladovima nego koliko ti treba za boju. mjeriš preko beersmitha ili drugog alata. dobiješ arome prženog slada, ali izbjegneš dugotrajnije gorak i jak okus tamnog slada, po meni dobitna kombinacija ako se u pivu želi dobiti tamna boja i dominacija hmelja. idealno za recimo black ipa-u.

kiki
Postovi: 381
Pridružen/a: čet ruj 17, 2015 12:53 pm
Lokacija: Đakovo

Post Postao/la kiki » pet svi 20, 2016 4:50 pm

Zareko sam se da neću suvo hmeljit ovu turu pive koja za 7 dana treba bit flaširana al jednostavno ne mogu izdržat. I sad gle ovo, odvadim prije otvaranja fermentora 20g magnuma, 20g Aurore i 20g Citre, sve spremno, otvorim fernentor a ono smrdi u mp3. Šta da radim jadan ne bio, najradije bi ga odma prolio. Koji ću klinac stavljat hmelj u nj? Ajd reko otvorit cu drugi F. Otvorim drugi, drugi miriši pravo pivski. Aspolutno isti uvjeti i pivo u oba. Ajd krknem u taj drugi taj hop al prvo skočim - prokuvati grabljaču da oprobam onaj prvi smrdež pa da vidim šta ću s njim...probam, pivo super okusom. Ništa, oba zahmeljio i vozdra. E svašta ti će....
I may be a vegan but i still eat pussy

http://bogbogova.blogspot.hr/

Avatar
grga-osijek
Postovi: 1192
Pridružen/a: pet srp 17, 2015 12:50 pm
Lokacija: osijek

Post Postao/la grga-osijek » pet svi 20, 2016 5:38 pm

Nema ti druge nego urok skinuti (neki hođa ili hođinica) preučestalo je to moj kiki . :) :) nego , što magnum u dh?
Bolje malo pivo nego veliko hvala

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » pet svi 20, 2016 5:42 pm

usmrdio se kvasac iznad pive zaljepljen na stjenci fermentora . imal si vjerojatno burnu ferm prvi dan pa su dečki, umjesto da igraju, ostali zjakati na tribinama i naravno-suha grla protestirali..
iiiiii obrati pažnju na taj fermentor..Ž

tak si mislim :wink:

kiki
Postovi: 381
Pridružen/a: čet ruj 17, 2015 12:53 pm
Lokacija: Đakovo

Post Postao/la kiki » pet svi 20, 2016 5:56 pm

Hodža ili hodžinica, jebote ovo ko da je moja mater napisala a ne ti. Dobra ideja Grle. Magnum u dry hop? Pročitaj ponovo post o Torpedo IPI.
Bademe, umrt ću od smija od stavljanja kvasaca u uloge ljudi. Da, odlično objašnjenje. Pogotovo uzevši u obzir da su ti navijači ovaj put ušli i u vrenjače pa sam ih moro ispirat. To je zato što trpam u szp ferm preko limita a u tom smrdljivku je bila još malo žešća reakcija pa sam 2put prao vrenjaču i da, bilo je raje na tribinama i vjerojatno su ih zadržali na tribinama dok se domaći navijači nisu razišli.
I may be a vegan but i still eat pussy

http://bogbogova.blogspot.hr/

Odgovori