Ochifovo kuhanje

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
Ochif
Postovi: 62
Pridružen/a: uto ruj 15, 2015 5:18 pm
Lokacija: Našice

Ochifovo kuhanje

Post Postao/la Ochif » uto ruj 15, 2015 6:04 pm

Prije svega lijep pozdrav svima i veliko hvala svima koji sudjeluju na ovome forumu. Naime, ideju za kuhanjem piva sam, kao zagriženi pivopija i ljubitelj finih stvari, dobio prije nekih godinu dana, a ovaj forum mi je dao pregršt informacija da se konačno okušam u ovom plemenitom sportu.

Tako je sredinom kolovoza skuhana prva tura, a odabrao sam APA-u čiji sam recept našao na beersmithu:

Batch Size: 6.08 gal
Boil Size: 9.51 gal
Color: 7.3 SRM
Bitterness: 32.7 IBUs
Est OG: 1.047 (11.6° P)
Est FG: 1.010 SG (2.5° P)
ABV: 4.9%

Pilsner (2 Row) Bel (2.0 SRM) - 2,85 kg
Munich Malt (9.0 SRM) - 1,0 kg
Wheat Malt, Ger (2.0 SRM) - 1,0 kg
Caramunich Malt (56.0 SRM) - 0,30 kg
Amarillo Gold [8.5%] - Boil 60 min - 20 g
Amarillo Gold [8.5%] - Boil 20 min - 25 g
Whirlfloc Tablet (Boil 15 min) -
Amarillo Gold [8.5%] - Boil 0 min - 25 g
Safale American (DCL/Fermentis #US-05)

Ja sam, po uzoru na neke ljude koji su probavali recept na beersmithu, umjesto Amarilla koristio Auroru, i to u identičnim količinama, a umjesto Whirfloc tablete sam ubacio oko 5 g irske mahovine. Kao Pilsner (2 row) je korišten NG slad. U fermentatoru 16 dana, potom flaširanje i prva proba nakon tjedan dana i ostao sam šokiran kako je sve odlično ispalo, osobito za prvi put. Ukomljavao sam u prerađenoj kaci za kupus, gdje sam improvizirao lažno dno i grijao električnim grijačem od 2 kW. Kuhanje je bilo na kuhinjskom štednjaku, hlađenje je bilo uranjanjem u led i vodu te je potrajalo dobra dva sata (iako je plan što prije riješiti izmjenjivač topline (zmijaču). Sve u svemu, vrlo sam zadovoljan, ali to vjerojatno nebi sve tako dobro prošlo da nisam uspio dokopati puno dobrih podataka odavde.
Evo i slike nakon dva tjedna od flaširanja.
slika

E sad...trebao bih savjet. Meni je recept dobar i ponovio bih ga u dogledno vrijeme, samo bih radio male izmjene što se tiče hmelja. Dok velik dio ljudi hvali kako je dobro, opet kažu gorko im je. Ja volim gorko pivo, i ne postoji mi pojam pregorkog piva, ali možda bih ipak probao malo spustiti IBU tipa 27-28, ali dodati više arome. Mogao bih se igrati s tim u beersmithu, ali me zanima od iskusnih što bi mi preporučili kada bih uz auroru dodao još jedan hmelj za aromu i koji bi bio "kompatibilan" s aurorom ili nekim drugim hmeljem za gorčinu. Za auroru čisto pitam jer mi je ostalo oko 40ak grama koje bih htio iskoristiti.

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Post Postao/la Toples » uto ruj 15, 2015 7:34 pm

gorko im je zato jer si imao puno veći IBU s Aurorom koja ima oko 3% više AA :idea:

IBU ti je bio 40-45 vjerojatno :!:
save a tree - drink beer

Avatar
Ochif
Postovi: 62
Pridružen/a: uto ruj 15, 2015 5:18 pm
Lokacija: Našice

Post Postao/la Ochif » uto ruj 15, 2015 8:57 pm

Vidiš, vidiš moglo bi bit! Ipak, svejedno bih ga probao učinit malo kompleksnijim s barem dvije vrste hmelja. :)

Avatar
Vjeko
Postovi: 808
Pridružen/a: ned svi 31, 2015 9:37 pm
Lokacija: Zg<->Pž

Post Postao/la Vjeko » uto ruj 15, 2015 10:31 pm

Aurora gorcina
Citra+Chinook aroma

Npr: http://www.pivarstvo.info/forum/viewtop ... 8432#48432
Samo umjesto magnuma spici auroru, vidi u nekom kalkulatoru koju kolicinu trebas za zeljeni ibu

Radna Skela
Postovi: 63
Pridružen/a: pet srp 11, 2014 11:57 am
Lokacija: Daruvar

Post Postao/la Radna Skela » uto ruj 15, 2015 10:40 pm

Bok...cestitke! Odlicno izgleda! Kako si improvizirao lazno dno? Mozes li poslikati?

Avatar
Ochif
Postovi: 62
Pridružen/a: uto ruj 15, 2015 5:18 pm
Lokacija: Našice

Post Postao/la Ochif » sri ruj 16, 2015 4:47 pm

Vjeko: Sirovine sam naručivao sa svezapivo.hr, a trenutno vidim da nemaju citru, a skupa još s chinookom bi me dosta izašlo (trenutno se čeka iduća plaća za malo veća ulaganja). Kako bi bilo da umjesto aurore na 20 min i aurore za steep ubacim cascade, a auroru ostavim za gorčinu te je smanjim prema kalkulatoru, kako bih dobio manji IBU. Hvala na savjetu, vjerujem da bi s citrom ipak bilo prva liga, moram i to obavezno probati!

Radna skela: Ukomljivač sam napravio od plastične kace za kupus od kojih 30 litara. Dno i plašt sam izvana izolirao stiroporom i omotao sve alu folijom (doduše u žurbi pa je ispalo malo neuredno, ali ići će dorade), a blizu dna sam ugradio plastičnu pipu. BIAB sam nekako probao u startu preskočit, valjda zbog iskoristivosti ne znam ni sam, pa sam mozgao kako da što jeftinije napravim lažno dno. Na kraju sam kupio pritiskivač za kupus većeg promjera, koji sam malo stanjio te izrezo po polumjeru, kako bih ga mogao uglaviti u donji dio ukomljivača, iznad pipe. Kao potporu sam ispod još ubacio malu staklenu bocu, a sam pritiskač sam duplo obložio s mrežicom za komarce, te sam dobio otvore taman dobre veličine. Problem je bio jedino u potpori pa se tokom ispiranja dogodilo da se pritiskač pomaknuo (vjerojatno zbog miješanja komine) te je komina uletila ispod njega i začepila pipu pa je sve moralo van. Ubacio sam onda nekoliko staklenki i nastavio te više nije bilo problema. Za idući put (dok se ne nađe kakva drenaža od cijevi ili inox lažno dno) ću doraditi još potpore uz rub dna, vjerojatno ću dodati debelu bakrenu žicu.
Na slici je dno, samo je slikano kada je mrežica već bila maknuta s pritiskivača.

slika

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » sri ruj 16, 2015 5:29 pm

Toples je napisao/la:gorko im je zato jer si imao puno veći IBU s Aurorom koja ima oko 3% više AA :idea: IBU ti je bio 40-45 vjerojatno :!:
Aurora ima otprilike isti iznos AA, 7.0 - 9.5% , npr. :
http://beerlegends.com/super-styrian-aurora-hops
Kompatibilnost Aurore s drugim hmeljevima provjeri po receptima u kojima je Aurora hmelj za gorčinu, ili sam probaj nešto izvesti. Zašto radiš pivu tzv. "gorčine za druge"? Ako se tebi sviđa, drži se toga. Možeš i smanjiti količinu (masu!) hmelja na 60', pa dodati na 10'. Ili, dodao si puno na 20', pa drugi put to dodaj na 10' , tako ćeš smanjiti gorčinu, a aroma će ostati ista.
Ne miješaj "gorčinu" hmelja koju dobiješ dugim kuhanjem od 60', s aromom hmelja, čiju "količinu" (arome) dobiješ uglavnom iznosom mase, i dodavanjem hmelja od 15' do 0'.
Sama gorčina pive relativno je linearna skuhanoj (60' i više) masi hmelja, a apsolutno (no i opet je linearna, samo obrnuto proporcionalna) i gustoći sladovine. Što je gustoća sladovine veća, konačna gorčina, za istu masu hmelja bude manja. Ima i još, tvrdoća vode, odnos klorida i sulfata u vodi ...
Uglavnom, dobro proguglaj da gorčinu dobiješ dugim kuhanjem izlučujući alfa kiseline iz hmelja, a arome dobiješ kratkim kuhanjem izlučujući beta kiseline i eterična ulja, a i još, ono gore navedeno. Sve to dobro prouči, naberi si puno dobrih recepata različitih hmeljeva (kombinacija), pa ćeš i sam sve jednog dana moći lakše mijenjati.
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Post Postao/la Toples » sri ruj 16, 2015 8:10 pm

vodio sma se brojevima na svezapivo - kažu da je arurora 11,3% :?
save a tree - drink beer

Avatar
Ochif
Postovi: 62
Pridružen/a: uto ruj 15, 2015 5:18 pm
Lokacija: Našice

Post Postao/la Ochif » sri ruj 16, 2015 9:57 pm

:) Hvala za info, nisam znao za ove odnose gorčine i gustoće sladovine. Vjerujem da ima puno faktora u igri, trebat će još dosta kuhanja da sve legne na svoje mjesto. Meni je gorčina ok, ali fali mi ipak arome, npr. volio bih dobiti nešto iole blizu sierra nevadi ili slično. Za auroru sam isto gledao podatak sa svezapivo, jer sam je od tamo i uzimao, ali također sam negdje vidio da alfa kiseline kod nje inače ne prelaze 10%.

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » sri ruj 16, 2015 10:40 pm

Ochif je napisao/la::) Hvala za info, nisam znao za ove odnose gorčine i gustoće sladovine. Vjerujem da ima puno faktora u igri, trebat će još dosta kuhanja da sve legne na svoje mjesto. Meni je gorčina ok, ali fali mi ipak arome, npr. volio bih dobiti nešto iole blizu sierra nevadi ili slično. Za auroru sam isto gledao podatak sa svezapivo, jer sam je od tamo i uzimao, ali također sam negdje vidio da alfa kiseline kod nje inače ne prelaze 10%.
Ma, to su iznmke kod Aurore, i, ako i je tako, treba ih poštivati, i uračunati, no to nije tolika razlika. Ako želiš baš američki tip pive, onda moraš uzeti hmelj iz takvog stila, a Aurora, baš mi se i ne čini da je dio standardnog američkog profila njihovih ... jer imaju oni i dovoljno svojih sorata koje "nemilice" koriste :) ... Sierra Nevada ima svoj karakteristični profil recepta koji možeš naći na netu, i ... Ako sad, kao manje iskusan želiš kopirati određene američke stilove, probaj se držati barem sastava hmelja iz provjerenih recepata i kvasca (american ale, aka S-05), jer je sastav slada uglavnom poprilično jednostavan. U tome i je bit tih piva. Jednostavan sladni niz, a razlika u kombinaciji hmeljeva je ogromna, baš zbog tih različitih aroma novijih tipova hmelja, hibrida i ...
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

Avatar
Vjeko
Postovi: 808
Pridružen/a: ned svi 31, 2015 9:37 pm
Lokacija: Zg<->Pž

Post Postao/la Vjeko » čet ruj 17, 2015 12:08 am

aurora slovenska je imala 9,7% AA tamo negdje u 4. mjesecu
ali.... šta ti piše na vrećici od hmelja?

vidi na koji sam se recept ja nabrijao: http://www.popularmechanics.com/home/ho ... s/?slide=3
ništa od hmelja za gorčinu, ovo ono, samo aroma bato! i to toliko arome da ti zagorča pivo :)

Avatar
Ochif
Postovi: 62
Pridružen/a: uto ruj 15, 2015 5:18 pm
Lokacija: Našice

Post Postao/la Ochif » pon ruj 21, 2015 6:15 pm

Jbg, vrećice više nemam, jer sam prebacio hmelj u drugu kad sam izvakumirao. :o

bogami fin recept, ali fino se čovjek ima iskeširat za toliko hmelja :)

naručio sam cascade pa budemo vidili onda

Avatar
Ochif
Postovi: 62
Pridružen/a: uto ruj 15, 2015 5:18 pm
Lokacija: Našice

Post Postao/la Ochif » ned ruj 27, 2015 11:10 am

Jučer odrađeno drugo kuhanje. :D Recept isti, samo sam ubacio cascade umjesto aurore za drugo ubacivanje i steep, a auroru smanjio. Prvi put hlađenje sa spiralom i pumpom. Ispalo je sranje jer je pumpa na početku stalno crkavala i strah me da zbog mučkanja i bučkanja valjda nije bilo previše oksidacije worta, ali bogami kad je proradila, ohladili smo na 23-24 stupnja za nekih 20ak min što je super naspram 2 sata. Jutros u fermentatoru bućkanje, znači dosad izgleda sve dobro.

E sad...pitanje u vezi hmelja. Aurora koju sam koristio, preostala od prošlog kuhanja, je totalno podbacila. Znači, nije uopće nabubrila od vode, nije bilo ni mirisa kad se kuhala, dok. je npr. svježi cascade normalno nabubrio od vode te je miris i gorčina u wortu bila jasna. Zato sam ga pustio malo duže nego po receptu jer me bilo strah da neću imati dosta gorčine. Pretpostavljam da je bio problem u stajanju aurore, naime vakumirao sam je , ali tek nekih 10ak dana nakon što sam je načeo. Kasno sam je vakumirao jer sam tek onda našao informacije da bi to bilo preporučljivo. Sad sam cascade dobro zapakirao i bubnuo u duboki da mi isto ne propadne. Koliko bi mi cascade mogao izdržati tako u zamrzivaču nevakumiran, a da bude još iskoristiv za iduće kuhanje? Pitanje je za općenito bilo koji hmelj :)

Avatar
Ochif
Postovi: 62
Pridružen/a: uto ruj 15, 2015 5:18 pm
Lokacija: Našice

Post Postao/la Ochif » pet lis 09, 2015 5:40 pm

Narode pomaži! :? Danas 13. dan u fermentoru, vizualno se činilo da je gotovo pa sam probao izmjeriti i FG s hidrometrom i to mi je potvrdilo sumnje. Problem je u tome, kad sam otvorio poklopac, da su na rubu poklopca vidljive male nakupine plijesni, a kvasac pluta po samoj površini. E sad, znam da je pivo gorenjeg vrenja po tome dobilo i ime, ali zadnji put mi je sav kvasac sedimentirao na dnu, a sada to nije slučaj. Probao sam, pivo je ok, nema kiseline ili nekog lošeg aftertastea, samo se kvasac malo jače osjeti. E sad...što mi je raditi? Da flaširam sutra/preksutra ili prebacujem u sekundar? Pretpostavljam da će okus kvasaca nestati dužim stajanjem. Da je infekcija u pitanju pretpostavljam da bih skužio vrlo brzo. :)

slika

Avatar
jonathan livingston
Postovi: 402
Pridružen/a: pon pro 30, 2013 11:12 pm
Lokacija: zg
Kontakt:

Post Postao/la jonathan livingston » pet lis 09, 2015 6:29 pm

To je gotovo. Flaširaj dok ti plijesan nije ušla u pivu.

Kvasac bi i trebao ostati na površini, iako neki put završi na dnu. Ovisi o puno faktora. Kolko dugo stoji nakon gotove fermentacije, vrsti kvasca, jačini pive i najbitnije bih rekao temperaturi fermentacije.
Kolko sam ja skužil, kad mi je temperatura fermentacije bila previsoka, kvasac nakon završetak fermentacije mi je potonul na dno. Od kad imam kontroliranu temperaturu uvijek ostane na površini (US-05). :zivjeli2:

Odgovori