Voda

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

tonto
Postovi: 20
Pridružen/a: pon svi 18, 2015 6:56 pm
Lokacija: Slavonski Brod

Post Postao/la tonto » pet srp 24, 2015 10:26 pm

Hvala svima na savjetima i objašnjenjima, znači sljedeće na rasporedu: voda. Inače čuo sam već da tvrda voda nije za svijetla piva, zanima me zašto. Do sada sam kuhao samo svijetla, zanima me što bi u okusu bilo drukčije da je voda mekša.
nemam pojma šta radim

tonto
Postovi: 20
Pridružen/a: pon svi 18, 2015 6:56 pm
Lokacija: Slavonski Brod

Post Postao/la tonto » sri kol 19, 2015 12:17 am

Ok, dosta sam pročitao, prokopao tablicu brew'n'water koja se čini jako korisna, međutim, nešto je čudno, ne poklapaju se izvješće na stranici vodovoda i ono koje je napisao mastermixxsb, na stranici voda ukupna tvrdoća je oko 400-430, dok je po izračunu onoga što je ovdje napisano ukupna tvrdoća oko 323. Je li moguće toliko odstupanje ili je riječ o greški?

I ima li netko kalkulator ili formulu isparavanje hco3 prokuhavanjem?
nemam pojma šta radim

Avatar
Ygor
Postovi: 420
Pridružen/a: pon kol 26, 2013 5:38 pm
Lokacija: Osijek

Post Postao/la Ygor » sri kol 19, 2015 1:26 am

tonto je napisao/la:I ima li netko kalkulator ili formulu isparavanje hco3 prokuhavanjem?

Možeš koristiti podatke iz ove tablice.

slika

Kopirana je iz :

http://www.amazon.com/Water-Comprehensi ... 0937381993


Što bi okvirno značilo da nakon 15 minuta kuhanja ukupnu tvrdoću smanjuješ za dvije trećine.

Mali je problem sa ovom metodom što osim karbonata jednim dijelom smanjuješ koncentraciju i drugih minerala ( kalcij itd. ) pa bi bilo korisno u takvu vodu dodati nešto gipsa i/ili kalcijevog klorida da kompenziraš taj gubitak.

No metoda je sasvim OK ako na jednostavan i dostupan način želiš smanjiti koncentraciju karbonata u vodi za pivarenje.

Bitno je samo nakon kuhanja ostaviti vodu da se lagano ohladi i pažljivo odliti gornji bistri sloj a talog baciti. Ne bi trebalo niti previše čekati sa dekantiranjem jer će se CO2 postepeno opet apsorbirati u vodi što će omogućiti da se karbonati iz taloga ponovo "otope" u vodi.


.

tonto
Postovi: 20
Pridružen/a: pon svi 18, 2015 6:56 pm
Lokacija: Slavonski Brod

Post Postao/la tonto » sri kol 19, 2015 7:44 am

Ygore, hvala, probat ću pronaći knjigu pa proučiti.

Nego, radio sam izračune u bru'n'water i ez water i dobio različit mash ph. S neobrađenom vodom + 8g gipsa i 3.3g NaCl u hipotetskom mashu s 6 kg pilsnera na 35 l mash water i 5 l sparge (radim biab) + 14 ml mliječne kiseline 80%, u bru'n'water mash ph ispada 6.0, a u ez 5.4. Nemam ph metra (naručio!), pa mi je teško odlučiti koga slušati. Je li netko uspoređivao ph izračune ove dvije tablice na svom primjeru, odnosno uspoređivao rezultate s onim što kaže metar/lakmus?

hrcimir
Postovi: 54
Pridružen/a: sri kol 14, 2013 2:52 pm

Post Postao/la hrcimir » sri kol 19, 2015 8:49 am

Da se i ja ubacim malo u temu dok je još friška. Isto se nisam toliko još bavio vodom pa ne znam ocjenit kaj mi govore podaci iz ove tablice

http://www.vgvodoopskrba.hr/o-vodi/tabl ... tete-vode/

Inače ne koristim tu vodu iz pipe nego vučem podzemnu s pumpom, pretpostavio sam da bi trebala bit kvalitetnija, ali ju planiram odnijet na analizu uskoro. U kratko me samo zanima kaj bi mogo popravit s ovom iz pipe, da okvirno znam gdi i šta.

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » sri kol 19, 2015 9:40 am

hrcimir je napisao/la:Da se i ja ubacim malo u temu dok je još friška. Isto se nisam toliko još bavio vodom pa ne znam ocjenit kaj mi govore podaci iz ove tablice

http://www.vgvodoopskrba.hr/o-vodi/tabl ... tete-vode/

Inače ne koristim tu vodu iz pipe nego vučem podzemnu s pumpom, pretpostavio sam da bi trebala bit kvalitetnija, ali ju planiram odnijet na analizu uskoro. U kratko me samo zanima kaj bi mogo popravit s ovom iz pipe, da okvirno znam gdi i šta.
http://www.pivarstvo.info/forum/viewtopic.php?t=1299

http://www.pivarstvo.info/forum/viewtopic.php?t=2555

ajmo redom . bit će lakše :hmelj:

osim toga , potraži ekipu iz VG koji več kuhaju odlične pive . puno ti može pomoči VG Dogy . ne zanemaruj njihovo iskustvo . Ž

hrcimir
Postovi: 54
Pridružen/a: sri kol 14, 2013 2:52 pm

Post Postao/la hrcimir » sri kol 19, 2015 12:11 pm

mali badem je napisao/la:
hrcimir je napisao/la:Da se i ja ubacim malo u temu dok je još friška. Isto se nisam toliko još bavio vodom pa ne znam ocjenit kaj mi govore podaci iz ove tablice

http://www.vgvodoopskrba.hr/o-vodi/tabl ... tete-vode/

Inače ne koristim tu vodu iz pipe nego vučem podzemnu s pumpom, pretpostavio sam da bi trebala bit kvalitetnija, ali ju planiram odnijet na analizu uskoro. U kratko me samo zanima kaj bi mogo popravit s ovom iz pipe, da okvirno znam gdi i šta.
http://www.pivarstvo.info/forum/viewtopic.php?t=1299

http://www.pivarstvo.info/forum/viewtopic.php?t=2555

ajmo redom . bit će lakše :hmelj:

osim toga , potraži ekipu iz VG koji več kuhaju odlične pive . puno ti može pomoči VG Dogy . ne zanemaruj njihovo iskustvo . Ž
Zahvaljujem, budem se pozabavio time malo detaljnije, prije sam bio na knap s vremenom.

Ćika Roso
Postovi: 31
Pridružen/a: čet vel 25, 2016 1:59 pm
Lokacija: SB/ZG

Re: Voda

Post Postao/la Ćika Roso » pet stu 24, 2017 6:04 pm

Evo novi podaci iz vodovoda ako nekoga zanima

Trenutačni rezultati analize prerađene vode su sljedeći :
Ukupna tvrdoća je 21,33 ⁰ dH , Ca 113,6 mg/L, Mg 23,55 mg/L, Na 20 mg/L, SO4 30,9 mg/L

Živili! :pivo:

svabac
Postovi: 250
Pridružen/a: sri tra 13, 2016 2:45 pm
Lokacija: Zagreb/Slavonski Brod

Re: Voda

Post Postao/la svabac » sub stu 25, 2017 1:25 am

Ćika Roso je napisao/la:
pet stu 24, 2017 6:04 pm
Evo novi podaci iz vodovoda ako nekoga zanima

Trenutačni rezultati analize prerađene vode su sljedeći :
Ukupna tvrdoća je 21,33 ⁰ dH , Ca 113,6 mg/L, Mg 23,55 mg/L, Na 20 mg/L, SO4 30,9 mg/L

Živili! :pivo:
Za Slavonski Brod, da nebi bilo zabune

ninoid
Postovi: 303
Pridružen/a: uto srp 28, 2009 9:36 pm
Lokacija: Zadar

Re: Voda

Post Postao/la ninoid » sub vel 03, 2018 10:41 am

Ako bi koristio direktno vodu iz vodovoda, bez prokuhavanja i odležavanja, koliko bi to u stvarnosti utjecalo na pitkost dobijenog piva?
Je li netko ima iskustva da je probao ili testirao sa istim receptom pa da kaže koliko se osjeti razlika?

Vjerujem da je za profesionalce to svetogrđe, ali za amatere koji prave pivo za sebe i društvo.

Avatar
Narentino
Postovi: 19
Pridružen/a: sri lip 15, 2016 9:20 am
Lokacija: Neretva

Re: Voda

Post Postao/la Narentino » sub vel 03, 2018 11:03 am

Je li itko ikad koristio gips (CaSO4 X H20) ali ne ovaj sa stranica za sirovine za pivo, već ovaj bauštelski? Tj. Zanima me čistoća ovog zidarskog?

Avatar
AlkoholUnited
Postovi: 426
Pridružen/a: pon stu 16, 2015 5:39 pm
Lokacija: Đakovo

Re: Voda

Post Postao/la AlkoholUnited » sub vel 03, 2018 12:35 pm

Narentino je napisao/la:
sub vel 03, 2018 11:03 am
Je li itko ikad koristio gips (CaSO4 X H20) ali ne ovaj sa stranica za sirovine za pivo, već ovaj bauštelski? Tj. Zanima me čistoća ovog zidarskog?
ne koristi! taj gips ima pun klinac aditiva razno raznih od onih protupozarnih pa nadalje...iskljucivo prehrambeni gips treba koristiti kao dodatak prehrani... uostalom okreni vrecu i pogledaj sastav pa ces vidjeti a ako nema na vreci onda ima na stranici proizvodjaca jer su duzni ispisat sastav.. ugl iznenadit ces se cega svega ima tamo...
Dođoh, vidjeh, popih, odoh..

Avatar
Narentino
Postovi: 19
Pridružen/a: sri lip 15, 2016 9:20 am
Lokacija: Neretva

Re: Voda

Post Postao/la Narentino » sub vel 03, 2018 1:33 pm

Lol. Nisam ni kupio nego kako nisam nigdje uspio naći prehrambeni ovako u slobodnoj trgovini, gledao sam građevinske ali nitko ništa ne piše o sastavu. Doslovno samo napišu kalcijev sulfat poluhidrat. A prilično sigurna pretpostavka je da ne može bit 100% :lol:

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Re: Voda

Post Postao/la Toples » sub vel 03, 2018 5:24 pm

admin je napisao/la:
sri ruj 04, 2013 3:15 pm
ja sam koristio takav i niko crko nije... tek nedavno sam nabavio prehrambeni....
:mrgreen:

viewtopic.php?f=2&t=3744&p=38209&hilit=crko#p38209
save a tree - drink beer

Avatar
Narentino
Postovi: 19
Pridružen/a: sri lip 15, 2016 9:20 am
Lokacija: Neretva

Re: Voda

Post Postao/la Narentino » sub vel 03, 2018 7:48 pm

Toples je napisao/la:
sub vel 03, 2018 5:24 pm
admin je napisao/la:
sri ruj 04, 2013 3:15 pm
ja sam koristio takav i niko crko nije... tek nedavno sam nabavio prehrambeni....
:mrgreen:

viewtopic.php?f=2&t=3744&p=38209&hilit=crko#p38209
:lol: hvala, ako ništa uvik se mogu zidovi gledat ako ne bude valjalo

Odgovori