Toples kuhanja

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Post Postao/la Toples » sub lip 20, 2015 10:26 am

probao sam porter nakon 2 tjedna i iako se može piti, sigurno je da treba još odstajati mjesec dana.

sretan sam što sam se odlučio pozabaviti vodom jer mislim da bi porter bio puno bolji da sam dodao malo kalcij klorida (kloridi su očajno niski u sisačkoj vodi)

no eto nakon tek nekoliko mjeseci zafrkancija vjerujem da kužim večinu teorije pa ćemo vidjeti jer ću za slijedeće ture izabrati ponovo neki recept za porter i vjerojatno bitno popraviti postupak, a samim time i pivo...
save a tree - drink beer

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » sub lip 20, 2015 11:25 am

:hmelj: :pivo3:

immer gerade aus , maestro Thoples . Ž

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Post Postao/la Toples » sub lip 20, 2015 12:25 pm

fur immer punk :lol:

evo mislim na tebe majstore i spremio sam STC za ZG, a CaCl već čeka u ZG

upravo prokuhavam vodu i spremam se flaširati ono pšenično koje sam bacio na višnje - više nema okus po ničemu osim kiselini od višanja :roll:

nek odstoji pa bumo vidli-možda bude ocat od višnje ak niš drugo, iovak imam kamenca posvuda :mrgreen:
save a tree - drink beer

Avatar
isvara
Postovi: 2119
Pridružen/a: sri sij 23, 2013 9:37 am
Lokacija:
Kontakt:

Post Postao/la isvara » ned lip 21, 2015 1:11 am

Toples je napisao/la:fur immer punk :lol:

:zivjeli2: :pivo3: :loce: :malosamsipopil: :malosamsipopil: :malosamsipopil: :pivo3: :zivjeli2: :zivjeli2:
Pivo teče bubrezi se liječe !

Vanja
Postovi: 26
Pridružen/a: čet tra 24, 2014 4:24 pm
Lokacija: Čakovec

Post Postao/la Vanja » ned lip 21, 2015 9:56 am

Toples je napisao/la:fur immer punk :lol:

evo mislim na tebe majstore i spremio sam STC za ZG, a CaCl već čeka u ZG

upravo prokuhavam vodu i spremam se flaširati ono pšenično koje sam bacio na višnje - više nema okus po ničemu osim kiselini od višanja :roll:

nek odstoji pa bumo vidli-možda bude ocat od višnje ak niš drugo, iovak imam kamenca posvuda :mrgreen:
Ak ti je jako kiselo, nemoj bacati..ostavi barem nekaj u arhivi za ubuduće, možda neki blend sa svježom turom weizena il nekaj slično...

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Post Postao/la Toples » ned lip 21, 2015 5:17 pm

Vanja je napisao/la:
Toples je napisao/la:fur immer punk :lol:

evo mislim na tebe majstore i spremio sam STC za ZG, a CaCl već čeka u ZG

upravo prokuhavam vodu i spremam se flaširati ono pšenično koje sam bacio na višnje - više nema okus po ničemu osim kiselini od višanja :roll:

nek odstoji pa bumo vidli-možda bude ocat od višnje ak niš drugo, iovak imam kamenca posvuda :mrgreen:
Ak ti je jako kiselo, nemoj bacati..ostavi barem nekaj u arhivi za ubuduće, možda neki blend sa svježom turom weizena il nekaj slično...
višnje su ma,o fermentirale u suradnji s kvascom tak da nisam lud da bacim pivo s barem 6% alkohola :malosamsipopil:

osim toga probao sam toplu negaziranu tekućinu, možda bude bolje ohlađeno , gazirano i kad malo odstoji (kao i sve druge pive)
save a tree - drink beer

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Post Postao/la Toples » ned lip 21, 2015 5:27 pm

eda

jebeš kuhanje bez sranja

sve je riješeno. Mild već lagano radi jer je rađen s opranim i startanim S-04 kvascem, ovi dva sa suhim šute ko...

sva voda je tretirana prema potrebi, dodano mliječne kiseline prema proračunu iz Brun Watera jer mi nije stigao pH metar

no zanimljiva mi se stvar desila s kuhanjem Božićnog, koje neće biti jako kao što sam mislio, ali će ga biti više
šugar kendi mi se sav polijepio s vrećicom u koju sam ga stavio, tako da sam ga samo mogao ispirati s vodom. bilo je vruće prošli tjedan pa se eto zasralo. tako da sam na kraju dodao 3 litre vode više i 250g šećera manje, no popit ću ga i slijedeća runda će biti bolja

inače mi je na pamet pala ideja da drugi put kuham direktno šećer za belgijanere dok kuham pivo. tako samo vrući šećer sipam direktno, neće niti prestati kipiti piva :idea:
save a tree - drink beer

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Post Postao/la Toples » čet lip 25, 2015 10:23 am

nakon nekoliko dana u boci, jučer sam otvorio pšenično s višnjama i mogu reći da je puno bolje kad je gazirano i ohlađeno.

Miris je lagani po pšeničnoj pivi i vinu, a okus podsjeća na mošt koji je počeo prelaziti u vino nakon 5-10 dana i nije izraženo kiselo više tako da glatko curi niz grlo ko sokići-limunići...

A puca sve u 16 jer su i višnje odfermentirale i ima preko 6% možda čak do 7,5% alkohola :malosamsipopil:
Zadnja izmjena: Toples, dana/u uto srp 14, 2015 8:36 am, ukupno mijenjano 1 put.
save a tree - drink beer

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Post Postao/la Toples » sub srp 04, 2015 10:11 pm

evo samo da se zna da sam poflaširao redom:
1. Mild
2. Dunkelweizen s M20
3. Božićno

Posjetimo se zajedno da je ovo bila prva tura kod koje sam riktao vodu i mogu reći od probe uzoraka da slad dolazi kod svih 3 u jednoj novoj dimenziji (jer su takve pive da se ide više na sladnu stranu pa je dodavano više CaCl2)

special B je neodoljiv u Božićnoj, a posebno sam sretan s Dunkelom i njegovim okusom i mirisom jer je baš kako treba biti. Mild također ima svoje čari, ali mislim da treba malo odstajati zbog čokoladnog slada da ga mogu isprobati po prave... :zivjeli2:
save a tree - drink beer

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » sub srp 04, 2015 11:39 pm

:hmelj: veseli me tvoja volja, slutim i natruhu vještine ( da tekuća žudnja ne krene u vješti-cu , svi smo strahovali u početku ) a neobično me veseli tvoja sistematičnost . .
imam špulijus da penješ eksponencijalno .

do kušanja u MBR-u :zivjeli2: :hmelj: da s Tobom podijelimo okus uspjeha i oduševljenja .
opet slutim zanimljivu jesen :mrgreen:

uživaj .... :hmelj:

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Post Postao/la Toples » ned srp 05, 2015 8:04 am

ne trebaš čekati jesen, čim nešto od ovog sazrije evo mene k tebi sa scoresheetom :D
save a tree - drink beer

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » ned srp 05, 2015 8:46 am

Toples je napisao/la:ne trebaš čekati jesen, čim nešto od ovog sazrije evo mene k tebi sa scoresheetom :D
ništa bez komisije 8)
...da nebi završili u jarku od stramputice :P

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Post Postao/la Toples » čet srp 16, 2015 10:36 pm

došlo doba da se opet kuhat probaaaaaa...

sad sam skužio da sam, osim weizena, sve drugo kuhao tamno-dunkel, porter, mild, neko šatro belgijsko-božićno

pa da promijenim ploču, odlučio sam se za dvije stvari. ovo sam možda trebao kuhati prije, a ne da bude gotovo tek u 8. mjesecu
no sad ćemo to ispraviti tako da ćemo piti mlado

prva pivica je SNPA clone, rađena će biti prema receptu tipa koji je gnjavio brewmastera u SN dok mu ovaj nije otkrio tajne velike moći

druga će biti pilsner, ali s ale kvascem-US-05 i naravno saazom

a ako budete dobri, možda ugledate i recepte...;)
save a tree - drink beer

Avatar
slawoner
Postovi: 1697
Pridružen/a: uto lip 12, 2012 1:52 am
Lokacija: pozega

Post Postao/la slawoner » čet srp 16, 2015 10:39 pm

Jel istina da US05 na lager temperaturi daje malinu i svakakvo neko voće? Nisam jos isprobao čekam hladnije dane, ali u zadnje vrijeme dosta o tom fenomenu čitah
Nemojte šta zamjerit i pozdrav'te kod kuće!

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Post Postao/la Toples » čet srp 16, 2015 10:42 pm

ne mislim ga držati na toj temperaturi nego ko da radim pale ale pa kaj bude
save a tree - drink beer

Odgovori