Matan

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

GeorgDjoko
Postovi: 139
Pridružen/a: pon ožu 02, 2015 6:36 pm
Lokacija: Valpovo/Zagreb

Matan

Post Postao/la GeorgDjoko » sub tra 04, 2015 10:34 pm

Dobar dan kolege, prijatelji i dobri ljudi pivari!
Zakuhah i ja dvije ture pivčuge pa reko da otvorim svoj dnevnik!

Za one koji me ne znaju, zovu me Đoko, Đorđe, Mata.

Prije svega se zahvaljujem svima koji su mi izašli u susret i pomogli u ovoj pivarskoj avanturi kuhanja domaćeg piva. Posebno PulsarZGu, koji me pozvao kod sebe i gdje sam prvi put vidio kako se kuha pivčuga, Jonathan Livingstonu znalcu kod kojeg sam također bio na kuvarenju i koji pravi odličan porter, Piccassu majstoru koji me savjetuje, Dobrim Pantelijama koja me također širokih ruku ugostila na kuhanju, Fići, Ygoru, nadam se da nisam koga zaboravio.

Moram priznat da pred jedno 3 mjeseca nisam imao pojma kako se pravi domaće pivo, niti sam do tad probao domaće. I tako sam bezveze bauljao po Youtubeu, kao i inače, klikćem, gledam nekakve gluposti i upišem iz nekakve znatiželje nešto tipa how to make own beer, čak se nisam ni sjetio upisat homebrewing, i tako pogledam filmić-dva i kažem sam sebi - pa jbte gle ljudi u STANU na ŠTEDNJAKU kuhaju pivo? Dafuq? I tako sam odjednom pregledao tonu filmića po jubito kako se pravi pivo i lagano se upoznao sa terminologijom, opremom itd.

Uzeo sam knjigu Pivo iz vlastitog podruma i pročitao, prošao hocupivo blog, naišao na ovaj forum i tu sam par tjedana čitao i čitao i čitao. Tu ste mi i odgovarali na glupava pitanja i uveli me u ovaj pivarski svijet iz kojeg ne idem više van :D

Onda sam i probao Zmajski porter u Tolkienu i oduševio se! Došao sam na druženje u MBR i upoznao nekolicinu vas i probao desetak domaćih, najboljih u mom životu, s ljubavlju i pažnjom napravljenih - piva!

Krenuh nabavljat opremu i kuhat.
slika

Mjesto zločina:
slika

Za početak BIAB dok se ne uštelim i ne naučim kuhanju. Već o nekakvom MLTu razmišljam, mlinu itd. ali korak po korak. Uzeo lonac 35,5l u Ezerka-promet, gusnati plamenik i visokotlačni regulator u Tho.m.gas, vrećice u DMu, sirovine od kolege, BS2, refrektometar s ebaya, još par sitnica sa svezapivo.hr i ajmo!

4,5kg NG slad (3,4 EBC)
0,3kg Crystal 150 (150 EBC)
0,2kg Cafe Light (250 EBC)
19g Aurora (11,4%) - Boil 60min
19g Willamette (6,2%) - Boil 10min
1 US-05

Mash In Add 15,00 l of water at 76,1 C
Fly sparge with 17,90 l water at 75,6 C
Boil Size: 27,89 l
Boil Time: 60 Minutes
Batch Size (fermenter): 24,00 l
Estimated OG: 1,045 SG

Prvo neko svijetlo pivo, ništa komplicirano. Došao sam s terena, imam 4 dana da zakuham i šta bude. Kolega mi složio recept i krenem lagano. I na prvom kuhanju napravim žešće sranje. Znam da moram usipat sirovine u vreću, al ko za***** sam taman prije kuhanja pogledao epizodu 54 brewing tv-a, gdje ovaj ubaci BIAB vreću punog slada u lonac (nije sipao i mješao). I ja nekako automatski i kako sam bio cijeli u tom svom filmu prvog kuhanja, ubacim sirovine u DM vreću i onda sve skupa počmem namakat u lonac... Slad je bio finije mljeven i naravno, voda nije ni došla do slada u sredini, a i napravilo se brdo grudica o tome ne moram ni pričat.

slika

Voda za ispiranje se grije:
slika

I to sam primjetio kad sam išao nakon pola sata ukomljavanja malo promješat. Issa ti, skužim slad u sredini suh ko barut. I sad sam ja to ko fol pokušavao spasit i mješam i mrdam i svašta nešto...

Dođe ispiranje i ja vodu s lončićem malo po malo krenem sipat po sladu preko sita. Tu sam vidio da mi malo vode samo lizne po rubovima slada i ode dolje u lonac, a mala količina prođe skroz kroz slad.

slika

I tako uglavnom - usrao sam prvo kuhanje! Nastavio sam do kraja, skuhao, ohladio u kadi.

slika

te izmjerio gustoću na refraktometru. OG je bio 1.028! Žali bože vremena i sirovina, aaajme! Šta ću sad, jedno 25 litara je u fermentoru, kvasac je gore, dobit ću jedno 2,3% alkohola. Shit, ništa, prespavao sam tu noć, konzultirao se s kolegom i malo researcha po netu, te sam došao do jedne računice i na kraju prokuhao 850g šećera u 3 deci vode i kad se ohladilo ubacio u fermentor. Kvasac radi sad nakon dan i po, nešto će ispast od sveg tog. Trebalo bi dić za jedno 2% ABV, al vidjet ćemo!

Danas, dva dana poslje, skuhah jedno tamnije pivo. Poštivajući naučene lekcije i puno organiziraniji ulazim u drugo kuhanje.

5,5kg NG slad (3,3 EBC)
0,5kg Crystal 150 (150 EBC)
0,5kg Melanoiden Malt (59,1 EBC)
0,3 Chokladmalt (689,5 EBC)
25g Aurora (11,4%) - Boil 60min
15g Willamette (6,20%) - Boil 5min
1 S-04

Mash In Add 17,73 l of water at 76,6 C
Fly sparge with 16,97 l water at 75,6 C
Boil Size: 27,89 l
Boil Time: 60 Minutes
Batch Size (fermenter): 25,00 l
Estimated OG: 1,059 SG

Pripremim sladove, dok se voda zagrije na 74C. Stavim DM vreću i krenem s ubacivanjem slada. Ovaj put sam baš polako ubacivao sladi i dobro promješao. Krenilo ukomljavanje, prekrio sa 4 ogromne deke (da mu ne bude zima), a i ispirao sam polako i temeljito. Krenilo kuhanje, hmeljenje, nakon toga hlađenje u kadi i uzmem OG 1,052 na hidrometru! Probao sam sample i sviđa mi se i fina gorčina i karamel/čoko aftertaste. Presipam u fermentor uz koliko-toliko areacije, pa kvasac i ćao! Drugo kuhanje prošlo super!

slika

Dodao kvas:
slika

Eo oba u fermentorima:
slika

Ovaj talog u porteru je velik jer sam odmah nakon sipanja u fermentor slikao.

Eto ljudi udavih i sebe i vas sa textom, evo i par slika ću stavit. Sad iza Uskrsa idem na teren 3 tjedna, nabavio sam od Ygora masu knjiga o pivarenju i definitivno ću čitati što više. Sve mi je na stand-by dok ne odem na teren.

Hvala još jednom za sve do sad, bez vas ne bih nikada ne bi okusio pravu vrhunsku domaću pivčugu, a kamoli zakuhao.

Pozdrav!

EDIT: smanjio slike.
Zadnja izmjena: GeorgDjoko, dana/u sub ruj 07, 2019 7:58 pm, ukupno mijenjano 6 puta.

Avatar
babangida
Postovi: 976
Pridružen/a: uto kol 23, 2011 4:23 pm
Lokacija: Slavonski Brod

Post Postao/la babangida » sub tra 04, 2015 11:33 pm

...napisi lijepo zakurac, a ne tu nekakve zvjezdice mecat. Dobro dosao i sretno!
Dvije litre na dan, doktor iz kuce van!!

Avatar
Fićo
Postovi: 20
Pridružen/a: pon sij 12, 2015 9:19 am
Lokacija: Pušća

Post Postao/la Fićo » ned tra 05, 2015 9:47 pm

Postupak ti je gotovo identičan mojem, od cjediljke iz Ikee do hlađenja u kadi s jamnicama :)

Sretno kuhanje!

Avatar
celo
Postovi: 88
Pridružen/a: uto svi 13, 2014 9:42 am
Lokacija: Petrinja

Post Postao/la celo » pon tra 06, 2015 8:53 am

Dobro došao i sretno!!

GeorgDjoko
Postovi: 139
Pridružen/a: pon ožu 02, 2015 6:36 pm
Lokacija: Valpovo/Zagreb

Post Postao/la GeorgDjoko » ned svi 17, 2015 7:48 pm

Popio se svijetli Matan nakon tri dana! Degustacija malo s jednim susjedom, pa drugim, malo rodbine, prijatelji i ode dvije i pol gajbe. Crnog je ostala gajba pa pomalo pijuckam preko vikenda.

Planovi za preuređenje podruma bi se uskoro mogli realizirati. Uzor mi je naravno pivovara Pivan! Kuhalo bi se na vatru, a grijanje vode za ispiranje na plin. To otprilike izgleda ovako:

Ulaz
slika

BK bi išao kod dimnjaka očigledno:
slika

Ormari idu van:
slika

Vrlo vjerovatno ću uzet BK od Branilovića od 150l, košta negdje oko 2000kn:
slika

Ovo sve isto ide van. Nekakav sudoper/kaca bi išli na označeno mjesto za pranje i dezinfekciju, zatim u sredini stalak i HLT i pored MLT. Prebacivanje iz MLTa u BK, na pipu dolje u lonac pa ho-ruk u BK.
slika

Ovo je radionica i svaštara, gdje bi većinu stvari izbacio i malo uredio jer sad izgleda katastrofa. Odmah desno pored vrata mi je glavni odvod, i tamo bi na zid stavio bojler:
slika

Treba mi vaša pomoć oko odvoda! Odvodna cijev se nalazi 74cm od poda do koljena. Nisam pričao s vodoinstalaterom oko toga, al meni izgleda da mogu staviti sudoper/kacu jednostavno na povišeno, iznad razine odvoda pa da sve ide tako u odvod, ili staviti sudoper/kacu dolje na pod i ugraditi nekakvu pumpu (od perilice?) da diže tih 74cm gore u odvodnu cijev. Što bi bilo najbolje? Nekako se bojim da bi mi se pumpa štopala kad bi se zaletilo koječega u sudoper/kacu za pranje...
slika

Ovdje bi stajali fermentori, alati i oprema.
slika

I ovo je pogled prema izlazu. Lijevo od mjesta slikanja je pranje, HLT, MLT, a desno BK i ulaz u moju sobu itd.
slika

Ne žurim se nego lagano uzimam komad po komad opreme, od svake plaće po malo, pa će jednog dana ovo bit moja mala pivovara :)
Ovo je idejno, podložno promjenama.
Kako vam se čini sve skupa?
Zadnja izmjena: GeorgDjoko, dana/u sub ruj 07, 2019 8:01 pm, ukupno mijenjano 1 put.

Avatar
Saša
Postovi: 532
Pridružen/a: uto ožu 20, 2012 1:13 pm
Lokacija: Zagreb, Špansko

Post Postao/la Saša » ned svi 17, 2015 8:22 pm

Sta rec prostora imas ko u prici pa malo po malo I napravis avion od pivare. Odvod ti je malo zeznuto napravljen neznam sto predlozit vezano uz to. U svakom slucaju vode treba I to dosta za puno pranja I pranja.
Sto si si zamislio za koju kolicinu bi radio sustav za kuhanje. Herms ili ne ?
Fermentacija u plasticu ili ?
Hladenje cfc ili?

Uzdravlje

Avatar
ekser
Postovi: 305
Pridružen/a: pon sij 06, 2014 11:31 pm
Lokacija: Zg/Pž

Post Postao/la ekser » ned svi 17, 2015 11:20 pm

Tooo Djoko, samo naprijed, prostor je odličan!
već mogu zamisliti nacvrcanu UPP delegaciju u njemu kako lelujamo s čašama u ruci dok nam se hvališ šta si sve i kako složio :)
keep calm and čitaj dalje forum

Avatar
isvara
Postovi: 2119
Pridružen/a: sri sij 23, 2013 9:37 am
Lokacija:
Kontakt:

Post Postao/la isvara » ned svi 17, 2015 11:49 pm

E SAD ......

odlično zamišljeno ... ali

1. ako na tom dimnjaku imaš spojeno išta u kući makar i napu .... zaboravi kuhanje na vatru

2. NE KUPUJ OD BRANILOVIĆA

3. može do-grijanje na plin...
ali razmisli o stc-u i grijaču na struju i za hlt i mlt
ušparaš 1h za pripremu vode

4. odvod je super. imaš poklopac.. kupi onu kacu širine 1.5m i visine pol metra... napravi stalak za nju na 1 m ispoji se



:zivjeli2:
Pivo teče bubrezi se liječe !

Avatar
johnny2211
Postovi: 362
Pridružen/a: čet lis 24, 2013 11:53 am
Lokacija: Varaždin

Post Postao/la johnny2211 » pon svi 18, 2015 10:20 am

Zašto ne od Branilovića?

GeorgDjoko
Postovi: 139
Pridružen/a: pon ožu 02, 2015 6:36 pm
Lokacija: Valpovo/Zagreb

Post Postao/la GeorgDjoko » pon svi 18, 2015 10:37 am

@Saša
Da, odvod mi je za sada najveći problem, dok to ne riješim ne mogu dalje ništa. Ne bi radio HERMS, nego nešto slično Isvarinom. Kapacitet BK 150l, MLT isto 150l inox bačva za vino, HLT 100l, a fermentaciju bi na početku odrađivao u plastičnim bačvama. O inox bačvi za fermentaciju ili duplikatoru ću poslije razmišljati, ako sve ovo zaživi kako sam zamislio. Hlađenje vodom iz bunara, plate chilleriom:
http://www.pivarstvo.info/forum/viewtop ... &start=645

@ekser
Hvala! Kad se osposobi prvo zovem UPP i Pantelije na krštenje :D

@isvara
1. Nemam ništa spojeno na taj dimnjak, slobodan je, al moram dimnjačara zvat da napravi generalku.

2. Gledao sam te kotlove od Branilovića i ne vidim zašto se ne bi mogli koristiti za kuhanje piva. Ljudi kuhaju u koje kakvim loncima, kotlušama, a ovaj je inox, može se kipati... djeluje OK. Jedino se dvoumim zbog onog što piše u opisu proizvoda:
"Ne preporučamo korištenje brzoparnih kotlova za pećenje pekmeza, ajvara i sličnih gustih masa zbog mogućnosti zagorijevanja istih na spoju podnice i plašta kotla."
a pivo i nije nešto gusto da bi "zagorilo" na dnu... ne znam.

Pa sam im poslao mail da pitam za cijenu i što misle o kuhanju piva u tom kotlu, i citirao sam im ono iz opisa proizvoda i dobio sam odgovor:
"Poštovani,
Cijena za BK 150 lit inox iznosi 1.993,97 kn sa PDV i popustom.
Za kuhanje piva, nemamo iskustva."

Tak da mogu zaboravit kuhanje ičega drugog u tom kotlu ako budem u nekoj prilici... ha, još ću ovih dana gledati po netu kotlove pa ću vidit.
3. može do-grijanje na plin...
ali razmisli o stc-u i grijaču na struju i za hlt i mlt
ušparaš 1h za pripremu vode
3. Vidio sam kako si ti to složio, i definitivno je dobra stvar, svakako bi uložio u takvo nešto (nakon što prvo pospajam sve :)
4. odvod je super. imaš poklopac.. kupi onu kacu širine 1.5m i visine pol metra... napravi stalak za nju na 1 m ispoji se
4. Super! Tako ću i napravit.

Hvala na odgovorima!

Avatar
isvara
Postovi: 2119
Pridružen/a: sri sij 23, 2013 9:37 am
Lokacija:
Kontakt:

Post Postao/la isvara » uto svi 19, 2015 1:32 am

johnny2211 je napisao/la:Zašto ne od Branilovića?
gle... ovako
ne mogu reći da neće raditi... nisam probao... ali
čovjek radi kotlove od dva različita komada..
prvi je debela podnica .... a drugi je tanki plašt koji je zavaren za tu podnicu
mjesto vara je dosta kritično u takvom kotlu i napravljeno je pod 90 stupnjeva
dobro poznam mjesta na kojima sam povećavao MLT kao i BK
jako teško ih je oprati ... sva sreća pa se nalaze visoko i nisu u dodiru sa vatrom !
.... kuham u kotlu koji je savršeno napravljen od " jednog" dijela (u podnici po kojem ga liže vatra)
dakle napravljen je od dva komada jednake debljine koji su tako zavareni da ja jednostavno ne mogu naći mjesto na kojemu su spojeni....
nakon kuhanja inox žičica za pranje je jedini način da skineš bojicu koja se pojavila.
postavljam pitanje što će se dogoditi nakon 10 kuhanja na mjestu koje non-stop zagara i koje ne možeš ničime (osim žičanom četkom) očistiti .... a ni tad ...

... i dalje zagara..... :twisted:

ps. debljina lima na ložištu je užasno tanka !!!
može proći za klanje svinje jednom godišnje.....
pa za 10 klanja kupiš novi jer ovaj progori
ali ako planiraš 20 kuhanja godišnje...
onda ne drži vodu


:idea: :zivjeli2:
Pivo teče bubrezi se liječe !

Avatar
Ygor
Postovi: 420
Pridružen/a: pon kol 26, 2013 5:38 pm
Lokacija: Osijek

Post Postao/la Ygor » uto svi 19, 2015 9:17 am

GeorgDjoko je napisao/la:
Treba mi vaša pomoć oko odvoda! Odvodna cijev se nalazi 74cm od poda do koljena.

U takvim situacijama obično se koristi takozvano "prepumpno okno"

Ovo je slika profi rješenja :

http://www.aco.hr/images/Muli_Max_F-0_rdax_750x524.jpg

Normalno da će tvoje potrebe zadovoljiti i neko jednostavnije i jeftinije riješenje izvedeno u kućnoj radinosti. Npr. neka malo prostranija PVC posuda ukopana u pod podruma u kojoj će se koncentrirati svi kanalizacijski ispusti. U posudu postaviš potopnu pumpu sa "plovkom", gledaj da je deklarirana za "prljavu vodu" :

http://www.conrad.hr/?websale8=conrad-h ... &pi=376958

Ova sa linka je u stanju pumpati otpadnu vodu sa česticama do 30mm tako da će bez problema "progutati" i koje zrno slada i češere hmelja koji zalutaju u odvod.

Ne mora biti baš taj model, siguran sam da ćeš naći i nešto jeftinije sa sličnim karakteristikama.

Preko tog prepumpnog okna postaviš poklopac sa rešetkama i odmah si dobio i podni odvod kojega je uvijek korisno imati u pivari.


.

Avatar
slawoner
Postovi: 1697
Pridružen/a: uto lip 12, 2012 1:52 am
Lokacija: pozega

Post Postao/la slawoner » uto svi 19, 2015 10:48 am

isvara je napisao/la:E SAD ......

odlično zamišljeno ... ali

1. ako na tom dimnjaku imaš spojeno išta u kući makar i napu .... zaboravi kuhanje na vatru
Što to? Kod mene u pivovari na moj dimnjak je gore spojen gazda. U kući gdje zivim je na istom dimnjaku dolje bila spojena baba gore ja...
Nemojte šta zamjerit i pozdrav'te kod kuće!

Avatar
isvara
Postovi: 2119
Pridružen/a: sri sij 23, 2013 9:37 am
Lokacija:
Kontakt:

Post Postao/la isvara » uto svi 19, 2015 1:21 pm

izvrsno....
ti dolje kuriš vatru ... a gore gazda ima plinsku peć ... i onda se uguši...

ni jedan dimnjačar ti neće dati atest za to !
Pivo teče bubrezi se liječe !

Avatar
jonathan livingston
Postovi: 402
Pridružen/a: pon pro 30, 2013 11:12 pm
Lokacija: zg
Kontakt:

Post Postao/la jonathan livingston » uto svi 19, 2015 1:29 pm

slawoner je napisao/la:
isvara je napisao/la:E SAD ......

odlično zamišljeno ... ali

1. ako na tom dimnjaku imaš spojeno išta u kući makar i napu .... zaboravi kuhanje na vatru
Što to? Kod mene u pivovari na moj dimnjak je gore spojen gazda. U kući gdje zivim je na istom dimnjaku dolje bila spojena baba gore ja...
Na istom dimnjaku možeš imati spojene potrošaće na isto gorivo pod nekim uvjetima.
Ako su kruta goriva, može na isti dimnjak više potrošaća na kruta goriva. Ali ne možeš kombinirati kruta goriva, plin, napu...

Ako je dimnjak za više plinskih trošila, sva plinska trošila moraju biti istog proizvođača i isti model. U suprotnom se može stvarati podtlak pa dimnjak neće raditi kako treba ili još gore dođe do trovanja.

Odgovori