Križevački dnevnici

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

tomoKZ
Postovi: 8
Pridružen/a: uto vel 24, 2015 8:40 pm
Lokacija: Križevci

Post Postao/la tomoKZ » sri vel 25, 2015 3:42 pm

Ma dobro, ovo drugo je sve ok. Fermentor je uvijek pokriven, ovo je bilo samo za slikanje, i uglavnom koristimo smeđe boce, ali imamo desetak zelenih pa moramo punit u to jer nemamo kaj drugo.

A prva primjedba, pa hvala. Ovo za istakanje iz MLT-a nisam znal, barem ja, ne znam kak kolege, a za istakanje iz lonca u fermentor smo baš namjerno pretakali sa što veće visine radi aeracije. Eto, zato je dobro otvoriti temu :)

Avatar
Sadvar
Postovi: 121
Pridružen/a: sub lis 04, 2014 11:34 am
Lokacija: Križevci

Post Postao/la Sadvar » sri vel 25, 2015 3:46 pm

Istakanje iz MLT-a obično nam ne izgleda ovako. Ove fotke su 'rani radovi'.
Fermentor je uvijek zagrnut dekicom, smješten u polumračnom podrumu adekvatne temperature. To smo samo malo kvasce 'uznemirili' za fotkanje.

tomoKZ
Postovi: 8
Pridružen/a: uto vel 24, 2015 8:40 pm
Lokacija: Križevci

Post Postao/la tomoKZ » sub vel 28, 2015 11:27 am

Danas kuhamo 2 ture. Prva je IPA koja već ide van lagano.
Pa da bacimo i slikicu jednu, prihvatili smo savjet i montirali smo crijevo na pipu od MLT-a.
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Post Postao/la Toples » sub vel 28, 2015 3:12 pm

Zvone je napisao/la:Također, preporučio bi da za punjenje koristite smeđe boce - one (donekle) filtriraju svjetlost, tako da (donekle) štite pivu od skunkanja. Jednom sam u kafiću u ZG okrenija turu Vukovarskog, i jedno je bilo u smeđoj boci, sve ostale u zelenoj - i bogami se osjetila razlika!
tako su i meni stručnjaci tvrdili da je erdinger bolji od paulanera, pa kad sam im na slijepo (ilitiga double blind test) ponudio 5 pšeničnih piva (uključujući paulaner), erginger je bio na dnu, a paulaner na vrhu

placebo je ejbena stvar

btw, ako boce čuvaš u mraku (kako bi i trebao) onda je svejedno

Zvone
Postovi: 145
Pridružen/a: sri vel 20, 2013 3:29 pm
Lokacija: Šibenik

Post Postao/la Zvone » sub vel 28, 2015 7:28 pm

Toples je napisao/la:
Zvone je napisao/la:Također, preporučio bi da za punjenje koristite smeđe boce - one (donekle) filtriraju svjetlost, tako da (donekle) štite pivu od skunkanja. Jednom sam u kafiću u ZG okrenija turu Vukovarskog, i jedno je bilo u smeđoj boci, sve ostale u zelenoj - i bogami se osjetila razlika!
tako su i meni stručnjaci tvrdili da je erdinger bolji od paulanera, pa kad sam im na slijepo (ilitiga double blind test) ponudio 5 pšeničnih piva (uključujući paulaner), erginger je bio na dnu, a paulaner na vrhu

placebo je ejbena stvar

btw, ako boce čuvaš u mraku (kako bi i trebao) onda je svejedno
Ma vjeruj ti u šta god te veseli :)

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Post Postao/la Toples » sub vel 28, 2015 10:05 pm

Zvone je napisao/la:
Toples je napisao/la:
Zvone je napisao/la:Također, preporučio bi da za punjenje koristite smeđe boce - one (donekle) filtriraju svjetlost, tako da (donekle) štite pivu od skunkanja. Jednom sam u kafiću u ZG okrenija turu Vukovarskog, i jedno je bilo u smeđoj boci, sve ostale u zelenoj - i bogami se osjetila razlika!
tako su i meni stručnjaci tvrdili da je erdinger bolji od paulanera, pa kad sam im na slijepo (ilitiga double blind test) ponudio 5 pšeničnih piva (uključujući paulaner), erginger je bio na dnu, a paulaner na vrhu

placebo je ejbena stvar

btw, ako boce čuvaš u mraku (kako bi i trebao) onda je svejedno
Ma vjeruj ti u šta god te veseli :)
ne, ne...

ti bi sad treba odgovoriti s konkretnim istraživanjem-statistikom o razlikama na pivu iz zelenih i smeđih flaša. u uvjetima bez svjetla kako sam ja i naveo da je svejedno

koliko ja znam problematično je jedino UV svjetlo koje malo više prolazi kroz zelene nego kroz smeđe boce. ali za to boce moraju biti na svjetlu

Zvone
Postovi: 145
Pridružen/a: sri vel 20, 2013 3:29 pm
Lokacija: Šibenik

Post Postao/la Zvone » ned ožu 01, 2015 1:01 am

Toples je napisao/la:
Zvone je napisao/la:
Toples je napisao/la:
Zvone je napisao/la:Također, preporučio bi da za punjenje koristite smeđe boce - one (donekle) filtriraju svjetlost, tako da (donekle) štite pivu od skunkanja. Jednom sam u kafiću u ZG okrenija turu Vukovarskog, i jedno je bilo u smeđoj boci, sve ostale u zelenoj - i bogami se osjetila razlika!
tako su i meni stručnjaci tvrdili da je erdinger bolji od paulanera, pa kad sam im na slijepo (ilitiga double blind test) ponudio 5 pšeničnih piva (uključujući paulaner), erginger je bio na dnu, a paulaner na vrhu

placebo je ejbena stvar

btw, ako boce čuvaš u mraku (kako bi i trebao) onda je svejedno
Ma vjeruj ti u šta god te veseli :)
ne, ne...

ti bi sad treba odgovoriti s konkretnim istraživanjem-statistikom o razlikama na pivu iz zelenih i smeđih flaša. u uvjetima bez svjetla kako sam ja i naveo da je svejedno

koliko ja znam problematično je jedino UV svjetlo koje malo više prolazi kroz zelene nego kroz smeđe boce. ali za to boce moraju biti na svjetlu
Ne petljaj. Ti si dobacio da nema razlike između smeđih i zelenih flaša za pivu u kafiću, odnosno da je razlika placebo. Ako su boce u mraku, skunkanja fala bogu nema - ali sad, ako ti vjeruješ da se pive iz kafića tijekom transporta i skladištenja čuvaju u mraku, be my guest:)

Inače, problematično je svjetlo valnih duljina ispod 500 nm, gdje spadaju UV i plavo vidljivo svjetlo. Ne emitira svaki izvor svjetla zračenje u tom dijelu spektra, niti u istoj količini. Npr. - sunce će sjebat pivu u par minuta (neki kaže i 15-30 sekundi!), a fluorescentne cijevi u par sati. Za žarne niti se još vode polemike da li su i koliko štetne, ali u najgorem slučaju piva može ostati par sati pod žaruljom i neće se ništa desiti.

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Post Postao/la Toples » ned ožu 01, 2015 9:07 am

ja sam samo želio reći da ne smiješ znati da je pivo iz zelene flaše prije nego ga probaš, inače je tvoje mišljenje o tom pivu uvjetovano tim saznanjem. vrlo lako da je tvoje pivo koma i daj e bilo očito da skunkano ali bitan je test naslijepo da bi rezultati imali težinu

vjerujem da je danas većina prozvođača riješila taj problem sa zelenim flašama jer sam davno čitao da rade i te zelene boce sa UV zaštitom.

nemam insajder informacije, bilo bi dobro saznati od naših proizvođača tko koristi, ili ne, takve boce

Giga
Postovi: 233
Pridružen/a: pet lis 11, 2013 9:58 pm
Lokacija: Moslavina

Post Postao/la Giga » ned ožu 01, 2015 10:31 am

Ma teško bi i veči pivopije na sljepo prepoznao žuju, karlovačko, pan..., a kam još i boju flaše...:)

Avatar
1rice
Postovi: 455
Pridružen/a: sub stu 03, 2012 11:19 am
Lokacija: st

Post Postao/la 1rice » ned ožu 01, 2015 10:28 pm

Toples je napisao/la:ja sam samo želio reći da ne smiješ znati da je pivo iz zelene flaše prije nego ga probaš, inače je tvoje mišljenje o tom pivu uvjetovano tim saznanjem. vrlo lako da je tvoje pivo koma i daj e bilo očito da skunkano ali bitan je test naslijepo da bi rezultati imali težinu

vjerujem da je danas većina prozvođača riješila taj problem sa zelenim flašama jer sam davno čitao da rade i te zelene boce sa UV zaštitom.

nemam insajder informacije, bilo bi dobro saznati od naših proizvođača tko koristi, ili ne, takve boce
Hoces reci da nikad nisi probao skunkano pivo???!! Skoro svaka kupljena zelena boca mi bude skunkana, smeđa malo rjeđe.
Isto pivo u zelenoj i smeđoj boci više ne postoji pa baš i ne možeš napravit test na sljepo.
Najviše skunkana piva u zadnje vrime mi je karlovačko royal, još uvik je nisam proba ne skunkanu.
Homer Simpson je napisao/la:Ah, beer, my one weakness. My Achilles' heel, if you will.

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Post Postao/la Toples » pon ožu 02, 2015 6:36 am

1rice je napisao/la:
Toples je napisao/la:ja sam samo želio reći da ne smiješ znati da je pivo iz zelene flaše prije nego ga probaš, inače je tvoje mišljenje o tom pivu uvjetovano tim saznanjem. vrlo lako da je tvoje pivo koma i daj e bilo očito da skunkano ali bitan je test naslijepo da bi rezultati imali težinu

vjerujem da je danas većina prozvođača riješila taj problem sa zelenim flašama jer sam davno čitao da rade i te zelene boce sa UV zaštitom.

nemam insajder informacije, bilo bi dobro saznati od naših proizvođača tko koristi, ili ne, takve boce
Hoces reci da nikad nisi probao skunkano pivo???!! Skoro svaka kupljena zelena boca mi bude skunkana, smeđa malo rjeđe.
Isto pivo u zelenoj i smeđoj boci više ne postoji pa baš i ne možeš napravit test na sljepo.
Najviše skunkana piva u zadnje vrime mi je karlovačko royal, još uvik je nisam proba ne skunkanu.
Zvone tvrdi da postoji i sram te bilo što piješ taj otrov ;)
možemo i sami to napraviti s pivom koje kuhamo (hello!!!)

treba probati ss znanstveno relevantim testom jer mislim da se praznovjerje prenosi bezveze

također sam negdje pročitao da neki proizvođači koriste hmelj koji neće uzrokovati skunkanje

Avatar
1rice
Postovi: 455
Pridružen/a: sub stu 03, 2012 11:19 am
Lokacija: st

Post Postao/la 1rice » pon ožu 02, 2015 4:33 pm

Royal sam proba 3-4 puta pokusavajuci iz raznih izvora da nabasam na normalnu. I to sam ti dao kao primjer di ces najvjerovatnije okusit tu aromu.
Svoje pive ne zelim namjerno skunkat, nemam si sta dokazivat, jer mi je vec godinama poznata ta aroma, cak dok nisam ni zna sta je to i zbog cega je.
Ali definitivno, nebi bile problem zelene boce da se kod nas pivo normalno skladisti. Jedan od vecih distributera zkp pivi u splitu ih drzi ispred skladista na otvorenom, cak i usred lita na temperaturama na kojim bi se mogle ponovo pasterizirat :)
Homer Simpson je napisao/la:Ah, beer, my one weakness. My Achilles' heel, if you will.

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Post Postao/la Toples » pon ožu 02, 2015 4:44 pm

1rice je napisao/la:Royal sam proba 3-4 puta pokusavajuci iz raznih izvora da nabasam na normalnu. I to sam ti dao kao primjer di ces najvjerovatnije okusit tu aromu.
Svoje pive ne zelim namjerno skunkat, nemam si sta dokazivat, jer mi je vec godinama poznata ta aroma, cak dok nisam ni zna sta je to i zbog cega je.
Ali definitivno, nebi bile problem zelene boce da se kod nas pivo normalno skladisti. Jedan od vecih distributera zkp pivi u splitu ih drzi ispred skladista na otvorenom, cak i usred lita na temperaturama na kojim bi se mogle ponovo pasterizirat :)
e to je to - loše skladištenje i izloženomst svjetlu/suncu, tu ti čak ni smeđa flaša ne pomaže.

i nemojte zaboraviti da je stanje u prozirnim flašama još gore.

sjetite se kak se corona po uputama pije da nam nosić ne osjeti miris (limeta i slamka)

luka18
Postovi: 40
Pridružen/a: pon lip 06, 2011 2:13 pm
Lokacija: Križevci

Post Postao/la luka18 » sub ožu 14, 2015 9:43 am

danas kuhamo tri ture.

Prva, Belgian wheat dubbel
batch size: 27l
6 kg NG 3ebc
0,7 kg pšenice 3ebc
0,5 kg amber 45ebc
0,35 kg Cara 120
0,2 kg Special B 350ebc

15 g Magnum 90min
35 g Hallertau 15 min
20 g Styrian goldings 10min

Kvasac mauribrew
IBU 31
EBC 26
ABV 6,2%

Druga, Belgian dubbel
batch size: 25l
6 kg NG 3ebc
0,4 amber 45ebc
0,35 cara 120
0,3 caramunich 110ebc
0,2 special b 350ebc

20 g magnum 90 min
15 g styrian goldings 10 min
isti kvasac
IBU 28
EBC 31
ABV 6,3%


Treća, APA
5kg NG 3ebc
1kg cara 35ebc
0,5 kg melanoiden 40ebc
0,4 amber 45ebc

35 g magnum 60min
15 g saaz 15 min
10 g saaz 5 min
isti kvasac
IBU 42
EBC 18
ABV 5,6%

Avatar
Pop
Postovi: 853
Pridružen/a: pet srp 06, 2012 2:36 pm
Lokacija: Slavonski Brod

Post Postao/la Pop » sub ožu 14, 2015 9:20 pm

Jel još kuhate? :lol:
Buđav lebac

Odgovori