Ekser pivo - kuhanja

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Avatar
grga-osijek
Postovi: 1192
Pridružen/a: pet srp 17, 2015 12:50 pm
Lokacija: osijek

Post Postao/la grga-osijek » sub svi 28, 2016 9:10 pm

sjedi 5, jel aroma i miris vuče korjene iz pozadine?? :D :D :zivjeli2:
Bolje malo pivo nego veliko hvala

Avatar
Vjeko
Postovi: 808
Pridružen/a: ned svi 31, 2015 9:37 pm
Lokacija: Zg<->Pž

Post Postao/la Vjeko » ned svi 29, 2016 10:15 pm

Heh nije nazalost, imali smo jedan pokusaj s bazgom, sve je bilo super 2-3 tjedna nakon karbonizacije (postoje svjedoci :)) i onda odjednom nestala aroma bazge skoro preko noci...
Jucer smo kuhali svijetlo za Kriglu, i u nekoj pauzi sam ozbiljno razmisljao da nakrkam svjeze bazge koje je puno dvoriste, no odlucih se na uzmak ovaj put...

Avatar
grga-osijek
Postovi: 1192
Pridružen/a: pet srp 17, 2015 12:50 pm
Lokacija: osijek

Post Postao/la grga-osijek » pon svi 30, 2016 7:20 am

ma mislio sam na hmeljenje koje odaje bazgu u mirisu i aromi, znam da u 12 mj nema žive bazge :lol:
Bolje malo pivo nego veliko hvala

Avatar
Vjeko
Postovi: 808
Pridružen/a: ned svi 31, 2015 9:37 pm
Lokacija: Zg<->Pž

Post Postao/la Vjeko » pet lip 10, 2016 12:29 am

#22 Elderflower Ale

Dana 31.3.2016. kuhali smo jedan ale sa sušenom bazgom. Ideja je bila vidjeti kako se ponaša okus i miris bazge u pivu, radi budućih eksperimenata, stoga je bazno pivo bilo što jednostavnije.

Batch: 85l

17kg Pilsner NG
1,5kg Crystal 30L
50g Polaris 60 min
60g Sušena bazga 15 min
US-05

IBU: 27 EBC: 12 OG: 1050 FG: 1012 alk: cca 5%

Fermentacija na 18'c, pokušaj coldcrasha na 10'c (zatoplilo vani, a škrinja još nije bila spremna).

Pivo je imalo odličnu aromu i okus bazge pri flaširanju/kegiranju.
Prvi dani konzumacije piva iz flaše su bili popraćeni odličnom aromom bazge, te intenzivnim okusom na početku, koji je do kraja ispijanja nestajao.
Prva konzumacija iz kega je bila cca 40 dana od kuhanja (ranija slika Tkonskog piva) i od bazge nije bilo ništa, ni mirisa ni okusa. Najvjerojatniji uzrok je bio pothlađenost piva iz točionika, jer su boce koje sam pio nakon toga zadržale još neko vrijeme nijanse bazge.
Što se boca tiče, najslabije se bazga osjetila u zadnjim bocama koje sam predao na natjecanje, za što sam se ipak odlučio (u fotofinišu) radi dobivanja feedbacka na pivo. Pivo je dobilo 34 boda, drago mi je da nije bilo nikakvih off-flavoura primjećenih jer ih ni sam nisam mogao identificirati. Pretežita zamjerka je bila na premalu zastupljenost baznog stila u okusu (ubuduće bih upratio bazgu nekim hmeljem za aromu), iako su suci imali različita mišljenja o količini bazge u okusu (osobno, za ubuduće bih pojačao količinu bazge, npr na 100g, iako je i ovo bila 'busa').

Koji keg ovog piva će se naći i na Požeškoj Krigli, ali bit će mi iznenađenje ako se bazga još bude osjetila....

Jedina slika iz kutka neke fotografije (uz raniju sliku Tkonskog piva):
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » pet lip 10, 2016 12:48 am

Pa vidi se malo taloga od bazge pri dnu čaše (dolje desno) :) .
Kako god, zašto si zapeo za okus bazge iz same bazge? Ima hmeljeva koji su vrlo bazgični, samo ih treba odbrati, a puno su postojaniji nego saam okus iz iste. Probaj drugačiji pristup istom cilju, ako ne ide ovako. A možda i ekstrakt (bazga u alkoholu) u sekundar popravi tvoja očekivanja, jer fermentacija odnese puno nepostojanih okusa.
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

Avatar
Vjeko
Postovi: 808
Pridružen/a: ned svi 31, 2015 9:37 pm
Lokacija: Zg<->Pž

Post Postao/la Vjeko » pet lip 10, 2016 12:53 am

Don Genovese je napisao/la:Pa vidi se malo taloga od bazge pri dnu čaše (dolje desno) :) .
Kako god, zašto si zapeo za okus bazge iz same bazge?
1. nije to talog vec mjehurici co2
2. prošle godine smo kuhali apa-u i nadali se da ćemo dobiti arome manga i bazge od američanskih hmeljeva, a istovremeno oko nas bazge je visilo na sve strane, pa reko ko je tu lud :)
Don Genovese je napisao/la: Ima hmeljeva koji su vrlo bazgični, samo ih treba odbrati, a puno su postojaniji nego saam okus iz iste. Probaj drugačiji pristup istom cilju, ako ne ide ovako. A možda i ekstrakt (bazga u alkoholu) u sekundar popravi tvoja očekivanja, jer fermentacija odnese puno nepostojanih okusa.
e ovo je već na pravom putu, zapravo sam i razmišljao osuhobazgiti pivo, no našao sam recept koji se baš kune u suhu bazgu 15 min prije kraja kuhanja, pa reko idem vidjeti kako će sada to ispasti... za drugi put ćemo vidjeti, tko zna kad će drugog puta biti, još jedno kuhanje i onda pauza za neko vrijeme...

krumember
Postovi: 71
Pridružen/a: sri vel 03, 2016 3:49 pm
Lokacija: Slavonski Brod

n

Post Postao/la krumember » pet lip 10, 2016 9:52 am

Vidjevši recept i ja sam se pitao zašto nema hmelja za aromu no možda onda ne bi mogli ocijeniti odakle aroma dolazi.
Možda bi bilo dobro isprobati dodavanje sirupa od bazge umjesto običnog šećera za karbonizaciju pa se nadam da bi arome bazge mogle ostati.
Prema receptu za pravljenje sirupa od bazge izračunao sam da bi količina od 0.03l sirupa odgovarala količini od 3g šećera pa bi to bilo dovoljno za karbonizaciju boce od 0,5l.

Avatar
Vjeko
Postovi: 808
Pridružen/a: ned svi 31, 2015 9:37 pm
Lokacija: Zg<->Pž

Post Postao/la Vjeko » pet lip 10, 2016 10:00 am

Eh, da, al najvažniji sudac mi je punac, koji kaže da mu je ovo naše najbolje pivo :) no to skoro svaki put kaže...
Trebalo je biti na natjecanju neko Elderflower&Maple Ale pivo na točioniku, ali se čovjek nije pojavio ili nešto tako, no baš me zanimala usporedba... šteta

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Post Postao/la Toples » pet lip 10, 2016 10:01 am

dry hop s bazgom ne bi bila dobra ideja zbog infekcija

možda napraviti jaki čaj od bazge i dodati da u botlling bucket ili keg?
save a tree - drink beer

Avatar
Vjeko
Postovi: 808
Pridružen/a: ned svi 31, 2015 9:37 pm
Lokacija: Zg<->Pž

Post Postao/la Vjeko » pet lip 10, 2016 10:05 am

ma radio bih dry hop kao i uvijek - potplahnuo bazgu/hmelj rakijom šljivom, pustio par minuta i onda sve pljus u fermentor :) otkad sam vidio pljesnivi hmelj, samo tako dry hopam

Avatar
timi
Postovi: 460
Pridružen/a: ned svi 05, 2013 7:07 pm
Lokacija: Osijek

Post Postao/la timi » pet lip 10, 2016 3:03 pm

obavezno javi rezultat kad probas! ;)

@Don, koji su tebi "najbazgicniji" hmeljevi? cuo sam da je nelson takav te kombinacija cascadea i citre i dalje ne znam. :D :D :D

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » pet lip 10, 2016 11:27 pm

Ne znam napamet, no znam da ih ima (ovi noviji križanci neki), čak i kombinacija, jer sam u prijevodu tražio značenje okusa za koji nemam pojma, ali meni osobno okus bazge u pivi ne treba za sada :) . Potraži guglatorom.
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

Avatar
Vjeko
Postovi: 808
Pridružen/a: ned svi 31, 2015 9:37 pm
Lokacija: Zg<->Pž

Post Postao/la Vjeko » čet lip 23, 2016 8:28 pm

Pozdrav svim pivarima, s otoka daleko od civilizacije... Tocionik na solarni pogon, kolko sunca tolko pive :)
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Avatar
petro
Postovi: 862
Pridružen/a: ned svi 15, 2011 11:51 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la petro » čet lip 23, 2016 9:18 pm

Lijepa slika pive i mora, uskoro cu i ja tak.
Jučer sam slučajno u špajzi otkrio tvoju black ipu sa chinookom koja mi je očito promakla u ova 3 i pol mjeseca.Nemam pojma koliko ti jeto dugo u boci ali još uvijek je odlična,pitka i solidno se osjeti chinook i dalje. :zivjeli2:

Avatar
sinco
Postovi: 194
Pridružen/a: ned sij 11, 2015 10:23 pm
Lokacija: Split

Post Postao/la sinco » pon lip 27, 2016 9:49 am

Warning.. gay moment...

Ekser je bio najljepsi pivar na homebrew prvenstvu.. dakle i onako mastan od mesine, zracio je posebnom profinjenoscu i elegancijom!
ono kad ti punica proba IPAu na koju si ponosan i kaze: mmmm vockasto isto ko i radler!!!

Odgovori