Ekser pivo - kuhanja

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Avatar
isvara
Postovi: 2119
Pridružen/a: sri sij 23, 2013 9:37 am
Lokacija:
Kontakt:

Post Postao/la isvara » sri sij 28, 2015 11:24 pm

ekser je napisao/la: Zadnjih cca 1 cm u boci se zamutio s kvascem pa ga nisam sipao - ima li kakva tehnika za što bolje odvajanje kvasca i tekućine u boci, srce mi se slama što toliko ostavljam...
ohladi ga prije točenja 3 dana u fridžu sa hranom
toči ga odjednom u politrenu čašu :idea:
Pivo teče bubrezi se liječe !

Avatar
ekser
Postovi: 305
Pridružen/a: pon sij 06, 2014 11:31 pm
Lokacija: Zg/Pž

Post Postao/la ekser » sri sij 28, 2015 11:25 pm

Požežanka
APA

Pri točenju primjetna slabija karboniziranost u obliku manje pjene, pogotovo u odnosu na prošlu. Zadovoljavajuće bistra, no opet, ne kao Parasanka (pun intended :)). Okus odaje gaziranost, no i nešto jaču slatkoću, znači, karbonizacija nije završila. Naravno, kako i priliči APA-i, prava eksplozija okusa i aroma na krilima Citre i Chinooka. Žao mi je sada samo što nisam JOŠ pojačao hmelj na flameoutu, da i još više naglasim Citru, no prava istina je da sam se pri kreiranju recepta zeznuo u količini koju sam trebao nabaviti, pri duplanju recepta od Senatorsa nisam poduplao narudžbu Citre, što sam skužio tek pri vaganju. No, i bez toga, mogu vam reći da će svaka kap biti užitak. Nadam se samo da će uspjeti dočekati karbonizaciju do kraja :wink:
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
keep calm and čitaj dalje forum

Avatar
slawoner
Postovi: 1697
Pridružen/a: uto lip 12, 2012 1:52 am
Lokacija: pozega

Post Postao/la slawoner » sri sij 28, 2015 11:25 pm

lijepo lijepo!
Nemojte šta zamjerit i pozdrav'te kod kuće!

Avatar
ekser
Postovi: 305
Pridružen/a: pon sij 06, 2014 11:31 pm
Lokacija: Zg/Pž

Post Postao/la ekser » sri sij 28, 2015 11:28 pm

i jedna zajednička fotka za kraj
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
keep calm and čitaj dalje forum

Avatar
Artanis
Postovi: 631
Pridružen/a: pet ruj 16, 2011 10:14 pm
Lokacija: Požega

Post Postao/la Artanis » sri sij 28, 2015 11:30 pm

Kolega, bilo bi mi neopisivo drago (a vjerujem i ostalim članovima UPP-a) kada bi sačuvao koju bocu pa donio na druženje koje ćemo imati vjerojatno idući tjedan.

Tako bi imali za degustaciju a ti bi dobio naše komentare i reakcije. Mene osobno zanima ovo tvoje prvo pivo. Osobno koristim cascade i citru u receptu Tropska bomba, dok si ti vidim kombinirao chinook i citru.

PS. Ako se dobro sjećam pobjednik 1. SMaSH druženja je bila citra a ovog drugog je chinook, stoga je ovo možda kombinacija iz snova!

Avatar
ekser
Postovi: 305
Pridružen/a: pon sij 06, 2014 11:31 pm
Lokacija: Zg/Pž

Post Postao/la ekser » sri sij 28, 2015 11:46 pm

Artanis je napisao/la:Kolega, bilo bi mi neopisivo drago (a vjerujem i ostalim članovima UPP-a) kada bi sačuvao koju bocu pa donio na druženje koje ćemo imati vjerojatno idući tjedan.

Tako bi imali za degustaciju a ti bi dobio naše komentare i reakcije. Mene osobno zanima ovo tvoje prvo pivo. Osobno koristim cascade i citru u receptu Tropska bomba, dok si ti vidim kombinirao chinook i citru.
naravno!
svaki komentar će biti dobrodošao, a sačuvati će se sigurno do tada, pogotovo APA koje ima cca duplo više.
jedino što nisam siguran za druženje onaj drugi wknd, ovaj bih mogao (osim u subotu, znači petak navečer), no pivo neće biti do tada spremno. Al drugi vikend imamo neku neodgodivu privatnu obvezu u Zg, stoga tek treći vikend (ako sve prođe ok s neodgodivom obvezom) sam raspoloživ i raspoložen opet za druženja!
uglavnom, javim pa se dogovorimo čim budem znao :zivjeli2:
ili, ako UPPu odgovara već ovaj petak?
keep calm and čitaj dalje forum

Avatar
ekser
Postovi: 305
Pridružen/a: pon sij 06, 2014 11:31 pm
Lokacija: Zg/Pž

Post Postao/la ekser » sri sij 28, 2015 11:57 pm

isvara je napisao/la: ohladi ga prije točenja 3 dana u fridžu sa hranom
toči ga odjednom u politrenu čašu :idea:
thnx za tip! a i logično je - da se bolje međusobno slijepi na taj način
keep calm and čitaj dalje forum

Avatar
ekser
Postovi: 305
Pridružen/a: pon sij 06, 2014 11:31 pm
Lokacija: Zg/Pž

Post Postao/la ekser » ned vel 01, 2015 11:40 pm

Jučer skuhana 3. runda:

#3 - Parasanka - Belgian Blond Ale


13.00 kg Pale Malt NG (5.9 EBC)
1.00 kg Cara-Pils/Dextrine (3.9 EBC)
20.00 g Magnum [9.40 %] - Boil 60.0 min 9.7 IBUs - nikako ga se riješiti više :)
30.00 g Aurora (Super Styrian Aurora) [11.30 %] - Boil 10.0 min 6.3 IBUs
30.00 g Aurora (Super Styrian Aurora) [11.30 %] - Boil 5.0 min 3.5 IBUs
20.00 g Chinook [12.10 %] - Boil 5.0 min 2.5 IBUs
2.0 pkg Safale American (DCL/Fermentis #US-05)

43l u fermentor, planirano 45l
OG: EST 1.063, dobiveno 1.060
22 IBUs
11.6 EBC
voda domaća, prokuhana dan prije, odlivena s kamenca kojeg je bilo podosta

Pa od kud sada iznebuha mi s belgijskim blond ale-tom?
Analizirajući u petak prve dvije (pre)mlade pive (brojni i detaljni eksperimenti većeg broja znanstvenika su poduzeti, a karboniziranje ludom radovanje*), te uzimajući u obzir dostupne nam sastojke (13+1 kg slada što smo ga već imali smljevenog, ostatke hmeljeva od prošlih kuhanja), odlučili smo skuhati jače pivo od #2, ali manje gorčine (magnume, magnume) uz više aroma, no ne previše, a boja se sama nametnula jer smo slad imali već spreman. Recept u BSu je bio spreman, samo nikako nismo stil mogli pogoditi, i onda se ukazao navedeni BBA. Kažu internetlije da nam na ruku idu carapils, alkohol >6%, smanjena goričina, boja, no da bismo za pun pogodak trebali koristiti belgijski kvasac te dodati šećera prije fermentacije radi suhoće. Kvasac nismo mogli birati, šećera dogovorno dodavali nismo.

Korištena 'nova' oprema - peć s kotlušom od 60l pronađena kod bake u podrumu. Drvo je zakon! Sve završili u 4 sata. Od ostale opreme, već tradicionalno posudili MLT od Tinla, no s obzirom da smo pribavili vlastitu inox bačvu koja čeka stiroporiranje i lažnodnoniranje, nadam se da već sljedeće kuhanje radimo s vlastitom infrastrukturom. Za domaću zadaću mi ostaje ponoviti teoriju oko mash outa i/ili ispiranja, nešto mi tu ne štima...

* UPPovci, sakrio sam par boca APAe za upisninu
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
keep calm and čitaj dalje forum

Avatar
Zedni
Postovi: 1287
Pridružen/a: pon pro 21, 2009 11:18 pm
Lokacija: Bjelovar

Post Postao/la Zedni » uto vel 03, 2015 8:33 am

Pokri OBAVEZNO fermentor sa necime da svjetlost ne ide na pivo, ako ga drzis tako kraj radijatora i prozora. :wink:
On Tap:
Extra Stout, ESB, APA
Fermenting:
Saaz Pale Ale
Next Brews:
Weizen, Porter, IPA

Avatar
ekser
Postovi: 305
Pridružen/a: pon sij 06, 2014 11:31 pm
Lokacija: Zg/Pž

Post Postao/la ekser » uto vel 03, 2015 9:25 am

naravno - topless je samo za slikanje, inače je čedno zakopčan do grla u gornjem poklopcu te plastike.

imam i manji od 34l koji je u bijeloj plastici s prorezima, njega uredno zamatam u nekakvu deku ne bi li ga zamračio.

thnx na sugestiji!
i ostalim veteranima - nemojte se sramiti, ako vidite (ili mislite :wink:) da nešto radim naopako - vičite!

npr trenutno pokušavam skužiti zašto mi baš nikad ne ispadne OG kao što recept izračuna, da li je to zbog loše konfigurirane opreme (ili iskoristivosti) u BS-u, možda ng slad ne odgovara onome kojeg sam postavio u BS (prema hocupivo-tu), možda nešto krivo radim kod ispiranja, a možda je hidrometar pimplav i razlike od 0.002 - 0.004 jednostavno ne mogu točno izmjeriti... a možda su to zanemarive razlike, ne znam...
Zadnja izmjena: ekser, dana/u uto vel 03, 2015 10:05 am, ukupno mijenjano 2 puta.
keep calm and čitaj dalje forum

Avatar
ekser
Postovi: 305
Pridružen/a: pon sij 06, 2014 11:31 pm
Lokacija: Zg/Pž

Post Postao/la ekser » uto vel 03, 2015 9:56 am

primjerice:

1. pivo (APA)
Beersmith: OG:1.054 - FG:1.012
Stvarnost: OG:1.051 - FG:1.012

2. pivo (SMaSH Magnum)
Beersmith: OG:1.038 - FG:1.009
Stvarnost: OG:1.041 - FG:1.011
Napomena: nismo ispirali, samo iscjedili i krenuli kuhati

3. pivo (Blond Ale)
Beersmith: OG:1.063 - FG:1.014
Stvarnost: OG:1.060 - FG: ?
keep calm and čitaj dalje forum

Avatar
ekser
Postovi: 305
Pridružen/a: pon sij 06, 2014 11:31 pm
Lokacija: Zg/Pž

Post Postao/la ekser » uto vel 03, 2015 10:12 am

stane2006 je napisao/la: Jedina razlika koju ja napravim je ta što kada pretočim u posudu za flaširanje dobro promiješam ali ne da se stvara pjena, odnosno pravim nekakav vir (naravno prije toga rastopim šećer u 2-2,5 dl vode koja kuha 3-5 minuta) nakon toga lagano saslušam, http://www.youtube.com/watch?v=PfAWReBmxEs, pustim da se sve ujedini i onda idem na flaširanje, i prva i zadnja flaša su bile iste, ili loše ili super :D
savjet kojeg ću ubuduće obavezno prakticirati 8)
jedino se ne smijem zeznuti pa pustiti onu verziju s pucnjem iz Japana, da ne bi ekipu herc strefio od pomisli da je jedna boca već ruknula
keep calm and čitaj dalje forum

Avatar
ekser
Postovi: 305
Pridružen/a: pon sij 06, 2014 11:31 pm
Lokacija: Zg/Pž

Post Postao/la ekser » pon vel 09, 2015 1:09 am

inače, slažem mini opremu (BIAB) i za max 20l u Zgu, previše mi je ova razdvojenost od 'baze'

sve sam kompletirao (opet), još samo fermentor i slad i probat ću vlastoručno iscjediti nekakav red ale, ako tko ima savjet neka savjetuje:

Ingredients
Amt Name Type # %/IBU
5.00 kg Pale Malt NG (3.0 EBC) Grain 1 83.3 %
1.00 kg Carared (39.4 EBC) Grain 2 16.7 %
15.00 g Magnum [12.00 %] - Boil 60.0 min Hop 3 20.0 IBUs
15.00 g Aurora (Super Styrian Aurora) [8.00 %] - Boil 10.0 min Hop 4 4.8 IBUs
25.00 g Aurora (Super Styrian Aurora) [8.00 %] - Boil 0.0 min Hop 5 0.0 IBUs
1.0 pkg Safale American (DCL/Fermentis #US-05) [50.28 ml] Yeast 6 -

+ možda 20g cascade na dry hop

Beer Profile

Est Original Gravity: 1.060 SG
Est Final Gravity: 1.013 SG
Estimated Alcohol by Vol: 6.1 %
Bitterness: 24.9 IBUs Calories: 427.1 kcal/l
Est Color: 14.7 EBC
Mash Profile

Mash Name: BIAB, Medium Body Total Grain Weight: 6.00 kg
Sparge Water: -0.00 l Grain Temperature: 20.0 C
Sparge Temperature: 75.6 C Tun Temperature: 20.0 C
Adjust Temp for Equipment: TRUE Mash PH: 5.20

Mash Steps
Name Description Step Temperature Step Time
Saccharification Add 23.13 l of water at 74.1 C 66.7 C 75 min
Mash Out Heat to 75.6 C over 7 min 75.6 C 10 min

i sad, prema BSu, navodno još na to dodam samo 5l vode da dobijem cca 24l preboila, znači kaže ludi BS da će 6 kg slada upiti samo 3,5 vode, koji mu je? Zbog BIAB-a ili?

da odgovorim sam sebi - da. sad bacio oko u postavke, stvarno biab srće manje vode, ok ima smisla, baš ću vidjeti koliko točno.
keep calm and čitaj dalje forum

munja
Postovi: 294
Pridružen/a: sri vel 27, 2013 10:05 am
Lokacija: Šibenik

Post Postao/la munja » pon vel 09, 2015 9:46 am

ekser je napisao/la: i sad, prema BSu, navodno još na to dodam samo 5l vode da dobijem cca 24l preboila, znači kaže ludi BS da će 6 kg slada upiti samo 3,5 vode, koji mu je? Zbog BIAB-a ili?

da odgovorim sam sebi - da. sad bacio oko u postavke, stvarno biab srće manje vode, ok ima smisla, baš ću vidjeti koliko točno.
zrnje pije isto vode, ne zna slad jel u vreci ili nije. vreca ti isto nesto sitno popije. cisto da se ne iznenadis.

Avatar
ekser
Postovi: 305
Pridružen/a: pon sij 06, 2014 11:31 pm
Lokacija: Zg/Pž

Post Postao/la ekser » pon vel 09, 2015 9:59 am

heh svjestan sam toga, no iznenadilo me da BS računa toliko slabo upijanje
ali uvijek mogu pimplat s preboil dodavanjem, tj nekakvim biab ispiranjem preko slada u vreći u drugom loncu, što ću i napraviti
keep calm and čitaj dalje forum

Odgovori