Ekser pivo - kuhanja

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Avatar
ekser
Postovi: 305
Pridružen/a: pon sij 06, 2014 11:31 pm
Lokacija: Zg/Pž

Post Postao/la ekser » pet vel 13, 2015 1:06 am

znači, 24l na električnom štednjaku (marke te i te) - nema šanse!

dok je poklopljeno, ok, dotjeraš u loncu od 30l preko 2 ploče na 98,5'C (intenzivno mreškanje).
Čim otklopiš - bye bye temperatura, naravno, i to bespovratno.

Ovako će biti:
- 19l vode na 75'c
- ukomljavanje 6,05kg zrnja i prašine:
5kg ng slad
1kg carared
0.05kg kneipp (1800 EBC! :))
- ludi beersmith, a i još neki izvori na netu, misle da će zrnje upiti samo 3.70l povodom BIABa, ajde baš ćemo vidjeti
- cijeđenje
- s obzirom da mislim da će ipak nedostajati više vode, ispiranje s tom razlikom (spremna na 75'C)
- ostatak od (navodno) 15l - kuhanje
- postboil 13,52kg, kaže BS, cooling -0,54l
- nakon kuhanja, DODAVANJE 9L top up vode, s obzirom da je recept i dimenzioniran prema 22l batch size (npr preboil gravity 1.087) -> seniori, što kažete? i to hladne da potpomognem cold break...
- hlađenje, fermentor, nasađivanje, fermentiranje, čekanje, bociranje, kušanje, karbonizacija, kušanje preživjelih boca, kušanje boca iz vremenske kapsule (+4 mj.)

tako će biti, tko ima nešto protiv - molim da isto izusti u idućih 15 sati
keep calm and čitaj dalje forum

Avatar
isvara
Postovi: 2119
Pridružen/a: sri sij 23, 2013 9:37 am
Lokacija:
Kontakt:

Post Postao/la isvara » pet vel 13, 2015 1:16 am

da li je ta hladna voda ujedno i sterilna .. prokuhana i ohlađena ili misliš da će se sterilizirati kad je uspeš... ???
Pivo teče bubrezi se liječe !

Avatar
ekser
Postovi: 305
Pridružen/a: pon sij 06, 2014 11:31 pm
Lokacija: Zg/Pž

Post Postao/la ekser » pet vel 13, 2015 1:22 am

naravno... prokuhana i pripremljena upravo za tu namjenu!
keep calm and čitaj dalje forum

Zvone
Postovi: 145
Pridružen/a: sri vel 20, 2013 3:29 pm
Lokacija: Šibenik

Post Postao/la Zvone » pet vel 13, 2015 8:34 am

Jesi razmišljao o kupovanju immersion heatera da ti pomogne pri boilu veće količine sladovine? To ja trenutno radim. Kupio sam ovaj -
http://www.ebay.com/itm/Travel-Electric ... 4634604422 i prilično sam zadovoljan. Jedini mi je problem što je prejak za održavanje boila, tako da mi masu sladovine ispari, plus šta mi sladovina potamni od intenzivnog kuhanja. To ću riješiti tako da ga spojim preko dimmera
http://www.ebay.com/itm/SCR-Voltage-400 ... 2c8d216276
i smanjim snagu na cca pola kad prokuva.

Avatar
slawoner
Postovi: 1697
Pridružen/a: uto lip 12, 2012 1:52 am
Lokacija: pozega

Post Postao/la slawoner » pet vel 13, 2015 9:29 am

Zvone je napisao/la: plus šta mi sladovina potamni od intenzivnog kuhanja.
Nisam upoznat s ovim efektom, de to malo pojasni? Kako potamni?! Sta onda ako hoces tamnije pivo samo pojačaš boil??
Nemojte šta zamjerit i pozdrav'te kod kuće!

Avatar
ekser
Postovi: 305
Pridružen/a: pon sij 06, 2014 11:31 pm
Lokacija: Zg/Pž

Post Postao/la ekser » pet vel 13, 2015 9:31 am

ne da nisam razmišljao, već nisam niti znao da postoji :)
hvala na savjetu! šteta što sam navalio kuhati danas/sutra, nema teorije da do tada riješim takvu alatku, osim ako ima negdje u Zg - morat ću malo pronjuškat.. vidim da ima i slabijih (jeftinijih)

a ima li kakvih problema s ovim mojim prijedlogom da se skuha gustiš, pa nakon kuhanja razrijedi s dodatnih 50+ % hladne (sterilizirane) vode?
keep calm and čitaj dalje forum

munja
Postovi: 294
Pridružen/a: sri vel 27, 2013 10:05 am
Lokacija: Šibenik

Post Postao/la munja » pet vel 13, 2015 9:41 am

slawoner je napisao/la:
Zvone je napisao/la: plus šta mi sladovina potamni od intenzivnog kuhanja.
Nisam upoznat s ovim efektom, de to malo pojasni? Kako potamni?! Sta onda ako hoces tamnije pivo samo pojačaš boil??
jucer je Ygor pisao o ovome.
http://www.pivarstvo.info/forum/viewtop ... 5398#55398
Ygor je napisao/la:Sladovina koja se kuha u direktno plamenom grijanoj posudi ili sa uronjenim električnim grijačima će sigurno tijekom kuhanja više potamniti od one koja je kuhana u recimo duplikatoru ili u parom grijanoj posudi.

Ako si kod ukomljavanja ili pretakanja sladovine u lonac za kuhanje dosta aerirao sladovinu ( HSA ) ona će tijekom kuhanja više potamniti od one kod koje nisi napravio HSA.

Tijekom kuhanja sladovine sa visokim pH dolazi do ubrzane maillardove reakcije koja za posljedicu ima izraženo tamnjenje sladovine. ( ista reakcija kao i kod proizvodnje melano tipa slada u sladarama ali sada u loncu za kuhanje).

Preveliki doticaj fermentiranog piva sa zrakom ( kisikom ) kod pretakanja i kod flaširanja isto ima utjecaj na dodatno tamnjenje piva tijekom odležavanja.

Sve te sitne detalje BS jednostavno ne može znati tako da ti kod točne procjene finalne boje može pomoći jedino iskustvo i dobro poznavanje opreme i procedura koje koristiš.

Avatar
ekser
Postovi: 305
Pridružen/a: pon sij 06, 2014 11:31 pm
Lokacija: Zg/Pž

Post Postao/la ekser » pet vel 13, 2015 9:54 am

ekser je napisao/la: a ima li kakvih problema s ovim mojim prijedlogom da se skuha gustiš, pa nakon kuhanja razrijedi s dodatnih 50+ % hladne (sterilizirane) vode?
da odgovorim sam sebi, ovo su potencijalni problemi partial boila, odnosno prednosti full boila:

You eliminate nearly all risk of bacterial contamination.
There will always be some bacteria present in your beer, but a full boil will greatly reduce the chance that your
beer will have any off-flavors. Many water systems have bacteria present, and since you are not topping off your
fermenter with unboiled water, you eliminate the chance that this will contaminate your beer.
Better hop utilization.
Since your water to malt (extract) ratio is much higher, more of the alpha acids are able to be absorbed into the liquid,
yielding better utilization. It is wise to get a full, rolling boil going to get good bitterness from your hops. Also, you’ll
want to leave the lid off of the boil or leave a gap of 1 to 2 inches, so the compounds that cause undesirable flavors and
aromas can be boiled off.
Vastly improved color and flavor.
Since your concentration of sugars is much lower, the wort doesn’t caramelize as it does in a partial boil.
Caramelization darkens the wort, and has a big effect on the flavor of your beer. Most brewers would agree that a
full boil has the biggest impact on the flavor of your beer.
keep calm and čitaj dalje forum

Avatar
isvara
Postovi: 2119
Pridružen/a: sri sij 23, 2013 9:37 am
Lokacija:
Kontakt:

Post Postao/la isvara » pet vel 13, 2015 11:06 am

ekser je napisao/la: a ima li kakvih problema s ovim mojim prijedlogom da se skuha gustiš, pa nakon kuhanja razrijedi s dodatnih 50+ % hladne (sterilizirane) vode?
jedino me zanima cijeđenje sladovine da bi dobio gustiš...
da li si onda dobro iscijedio trop tj. isprao trop.... ?
ili je još šećera ostalo što nisi isprao?
Pivo teče bubrezi se liječe !

Avatar
ekser
Postovi: 305
Pridružen/a: pon sij 06, 2014 11:31 pm
Lokacija: Zg/Pž

Post Postao/la ekser » pet vel 13, 2015 11:40 am

to je dobro pitanje,
s obzirom da se radi o o BIABu, efektivno bi bilo nakon cijeđenja sladovine iz vreće još preliti dio vode za ispiranje preko tropa u vreći (ili lakši način, ubaciti u novi lonac s pripremljenom vodom pa opet iscjediti tamo), međutim ono što mi je još uvijek upitno je količina te vode, naime ona ovisi o tome koliko će slad zaista upiti vode, koju ću morati nadoknaditi - ja sam očekivao onaj standard cca 1,1l po kg (i munja kaže da zrno ne zna gdje je :)), no BeerSmith i pojedini izvori na internetu kažu za BIAB cca 0,6l po kg
jedva čekam da vidim tko je u pravu :)
keep calm and čitaj dalje forum

Avatar
slawoner
Postovi: 1697
Pridružen/a: uto lip 12, 2012 1:52 am
Lokacija: pozega

Post Postao/la slawoner » pet vel 13, 2015 2:39 pm

munja je napisao/la:
slawoner je napisao/la:
Zvone je napisao/la: plus šta mi sladovina potamni od intenzivnog kuhanja.
Nisam upoznat s ovim efektom, de to malo pojasni? Kako potamni?! Sta onda ako hoces tamnije pivo samo pojačaš boil??
jucer je Ygor pisao o ovome.
http://www.pivarstvo.info/forum/viewtop ... 5398#55398
Ygor je napisao/la:Sladovina koja se kuha u direktno plamenom grijanoj posudi ili sa uronjenim električnim grijačima će sigurno tijekom kuhanja više potamniti od one koja je kuhana u recimo duplikatoru ili u parom grijanoj posudi.

Ako si kod ukomljavanja ili pretakanja sladovine u lonac za kuhanje dosta aerirao sladovinu ( HSA ) ona će tijekom kuhanja više potamniti od one kod koje nisi napravio HSA.

OPA! toliko skuhanih piva i opet ima prostora za naučit nešto novo...kakav hobi!

Tijekom kuhanja sladovine sa visokim pH dolazi do ubrzane maillardove reakcije koja za posljedicu ima izraženo tamnjenje sladovine. ( ista reakcija kao i kod proizvodnje melano tipa slada u sladarama ali sada u loncu za kuhanje).

Preveliki doticaj fermentiranog piva sa zrakom ( kisikom ) kod pretakanja i kod flaširanja isto ima utjecaj na dodatno tamnjenje piva tijekom odležavanja.

Sve te sitne detalje BS jednostavno ne može znati tako da ti kod točne procjene finalne boje može pomoći jedino iskustvo i dobro poznavanje opreme i procedura koje koristiš.
OPA! Toliko skuhanih piva i opet ima prostora za naucit nesto novo...Kakav hobi! :shock: :shock:
Nemojte šta zamjerit i pozdrav'te kod kuće!

Avatar
Artanis
Postovi: 631
Pridružen/a: pet ruj 16, 2011 10:14 pm
Lokacija: Požega

Post Postao/la Artanis » sub vel 14, 2015 4:50 pm

slawoner je napisao/la:
OPA! Toliko skuhanih piva i opet ima prostora za naucit nesto novo...Kakav hobi! :shock: :shock:[/quote]

Da, za ovo nisam ni ja znao. No u biti i za pretpostaviti je da svaka promjena u receptu ili promjena načina kuhanja (opreme) mora utjecati na nešto.

Normalno, ako se čovjek želi igrati s bojama, po meni neka samo doda neki postotak specijalnih sladova koji će zasigurno imati najveći utjecaj na boju nego nešto drugo. Pogotovo ako svako kuhanje koristiš istu tehniku.

Pohvala Ygoru na nepresušnom izvoru informacija. Vidi se tko je glavni tehnolog Dobrih Pantelija.



:indianabeer:

Avatar
ekser
Postovi: 305
Pridružen/a: pon sij 06, 2014 11:31 pm
Lokacija: Zg/Pž

Post Postao/la ekser » sub vel 14, 2015 10:29 pm

Šta je ovo, majko mila?!
Nisam još niti izvještaj s današnjeg kuhanja stigao napisati, a već se dešavaju piz*arije!!

Samo ukratko o kuhanju - umjesto red ispao brown ale, EBC kneippa je veći od 1800, radio biab, iskoristivost puno manja nego BS predviđa, no zato upijanje veće nego BS kaže, detalje javim...

no prvo da riješimo ovo!

znači, biab sam radio, manju količinu (partial boil) pa dodao hladnu, ranije prokuhanu vodu na kraju kuhanja, odmah spustio temp na 60'C s tim, nemam chillera pa sam zato koristio i irish moss pri kuhanju,
sve skupa odnio van na hlađenje,
nakon jedno 4 sata pala temp na cca 25'C, pretočio u fermentor, dodao kvasac,

izgledalo ovako:

EDIT - nije odmah izgledalo ovako, prvo je naravno imalo pjene od bućkanja radi pretakanja i kvasca, no nakon nekog vremena se sve smirilo do ove bonaze:

slika

nakon cca 3h išao vidjeti ima li kakvih novosti, vrenjača miruje u potpunosti, pa skinuo poklopac i ugledao ovo:

slika

slika

nakon 3 sata civilizacija se razvila, već su otkrili pismo još samo barut i gotov sam do ujutro!!?!?! pa koji k?

ostaje nada da je to zakašnjeli proteinski break, no zašto do vraga ne potone na dno već se skuplja na vrhu?? al nije ni pjena pa da je samo na vrhu - to su žlundre koje se prožimaju kroz cijeli fermentor...

:| :shock:
Zadnja izmjena: ekser, dana/u sub vel 14, 2015 11:36 pm, ukupno mijenjano 1 put.
keep calm and čitaj dalje forum

Avatar
ekser
Postovi: 305
Pridružen/a: pon sij 06, 2014 11:31 pm
Lokacija: Zg/Pž

Post Postao/la ekser » sub vel 14, 2015 10:34 pm

evo dok sam ovo napisao, već su zauzeli cijelu površinu i rade pripreme za slanje prve izvidničke rakete kroz vrenjaču (čitaj, raste pritisak na vodu u vrenjači)!!

večeras spavam s jednim okom otvorenim i vrećicom vinobrana pod jastukom!!!
keep calm and čitaj dalje forum

Avatar
ekser
Postovi: 305
Pridružen/a: pon sij 06, 2014 11:31 pm
Lokacija: Zg/Pž

Post Postao/la ekser » sub vel 14, 2015 10:53 pm

žlundre...
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
keep calm and čitaj dalje forum

Odgovori