Moje prvo pivo

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

flep47
Postovi: 52
Pridružen/a: uto lip 17, 2014 10:12 pm
Lokacija: Slavonski Brod/Požega

Moje prvo pivo

Post Postao/la flep47 » uto lip 24, 2014 10:17 pm

Prije 11 dana napravio sam svoju prvu pivu. S obzirom da sam novi u ovome odlučio sam se za najlakšu varijantu, a to je pivo iz vrećice. Kupio sam sastojke kod dečki u Slavonskom Brodu. Dakle vrećica ekstrata Lagera, uz dodatak vrećice pripadajućeg kvasca, kilogram dekstroze, sredstvo za dezinfekciju, vrenjaču. Sve sam napravio prema receptu i stavio da fermentira u demižonu od 34 litre. Nisam imao orginal čep pa sam kupio pluteni, probušio ga i u njega umetnuo vrenjaču. U vrenjaču sam usuo moju domaću rakiju. Kada sam u demižon usuo izmješane sastojke, tenmperatura je bila oko 20 stupnjeva usuo sam kvasac. Sutradan su počeli ići sitni mjehurići i stvarati se fina pjena uz rubove demižona. Tako je još uvijek. Jedino što nisam primjetio da kroz rakiju u vrenjači prolaze mjehurići. Računam da je u demižonu dovoljno prostora, a možda baš vrenjača i ne dihta najbolje u plutenom čepu. To i dalje ostaje tako, i dražati ću najmanje tri tjedna. Sada pitanje za sve vas koji imate više iskustva, kojeg izuzetno cijenim, da li sam uradio sve kako greba, da li je OK što u vrenjači nema mjehurića, jedno da napomenem da je u početku rakija bila potisnuta prema gore, a sada je u vaser vagi,
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Zadnja izmjena: flep47, dana/u uto lip 24, 2014 10:45 pm, ukupno mijenjano 1 put.

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » uto lip 24, 2014 10:26 pm

Ž flep ,
ekstrakt lager i pripadajući lager ?? kvasac odradili su svoje na previsokoj temperaturi i moguće da je odfermalo . jesi mjerio gustoću ? :?

flep47
Postovi: 52
Pridružen/a: uto lip 17, 2014 10:12 pm
Lokacija: Slavonski Brod/Požega

moje prvo pivo

Post Postao/la flep47 » uto lip 24, 2014 10:48 pm

Nisam mjerio jer još nisam kupio hydrometar. Htio sam se uvjeriti da li će od ovoga biti što. Koliko sam čitao na forumu neću pogriješiti ako ga malo duže ostavim u fermentatoru. Jesam li u pravu?

T0M
Postovi: 208
Pridružen/a: ned ožu 10, 2013 11:41 am
Lokacija: Lug Poznanovecki

Post Postao/la T0M » uto lip 24, 2014 11:23 pm

I ja sam u pocetku koristio izbuseni pluteni cep koji nije najbolje dihtao, pa vrenjaca nije buckala, no sve jedno je kvasac preradio secer u alkohol.

Najbolje ti je koristit one gumene cepove s rupicom, oni dobro dihtaju, pa ti vrenjaca veselo bucka.

Takodjer bilo bi dobro da od nekog posudis hidrometar da izmjeris gustocu, no vec nakon tjedan dana u normalnim uvjetima sladovina odfermentira. Ja svoje pive drzim 14 dana u fermentoru, no mislim da ne budes pogrijesio ak ostavis 3 tjedna. Nek me netko ispravi ako grijesim.

flep47
Postovi: 52
Pridružen/a: uto lip 17, 2014 10:12 pm
Lokacija: Slavonski Brod/Požega

moje prvo pivo

Post Postao/la flep47 » uto lip 24, 2014 11:30 pm

Super, to sam i mislio, ali složiti ću si ja jedan fermentator već sam naručio slavinu i gumice za poklopac. Još ću s dečkima iz Požege malo razmjeniti iskustva, i mislim da će sve biti OK. Neka se popije u zdravlje!

pklicov
Postovi: 852
Pridružen/a: sri vel 20, 2013 10:11 am
Lokacija: Zagreb, Dubrava

Post Postao/la pklicov » uto lip 24, 2014 11:52 pm

Pluto ti ne dihta baš najbolje, ali vrlo vjerojatno da ti je kvasac odradio pošto se vidi na demižonu fini sloj krausena koji je bio za vrijeme duboke fermentacije... pričekaj još par dana pa to sflašira. pošto nemaš hidrometar onda probaj pivu na jezik pa vidi gdje si :)

Avatar
Alivio
Postovi: 1071
Pridružen/a: sub lip 05, 2010 11:53 am
Lokacija: SB

Post Postao/la Alivio » uto lip 24, 2014 11:58 pm

Pa kud baš lager i to još u ovo doba godine a nema se kontrolirane temperature ??
Na gljiveni čep je trebalo namotati malo teflon trake da dihta a malo i na vrenjaču ..
Posudim ti ja hidrometar da možeš provjeriti stanje prije flaširanja ..
Tri tjedna ništa ne diraj i pokrij demižon nečim tamnim da nije na svjetlu ..
:zivjeli2:
Čovjek uči dok je živ i na kraju umire glup.

flep47
Postovi: 52
Pridružen/a: uto lip 17, 2014 10:12 pm
Lokacija: Slavonski Brod/Požega

moja prva piva

Post Postao/la flep47 » sri lip 25, 2014 12:04 am

Ma pluteni čep je najvjerojatnije krivac, kada sam ga izbušio, a išao sam milimetar manjim svrdlom od promjera vrenjače, učinilio mi se da to lagano ide. Kako je pluto porozno ostale su šupljine. Nije to problem, ali izostao je onaj lijepi elefakat brbl, brbl. Ali ne radimo to zbog toga već zbog pive neka ona bude dobra. Kada ovo uvježbam, idemo na složenije postupke proizvodnje, kojim me faciniraju naše kolega s foruma. Radujem se danu kada ću probati njihovo pivo i kada ću moći ponuditi svoje na kušanje.

Avatar
slawoner
Postovi: 1697
Pridružen/a: uto lip 12, 2012 1:52 am
Lokacija: pozega

Post Postao/la slawoner » sri lip 25, 2014 1:24 am

druže flep, vidim da vam za lokaciju piše sl.Brod/Požega...eto pošto požega ima dosta jaku homebrew scenu i dobro smo organizirani i angažirani zamolio bih vas da mi se javite privatnom porukom pa cemo se sve dogovoriti, dat cemo vam potrebne i korisne savijete, a posjedujemo i poprilično puno opreme koju si međusobno posuđujemo - između ostalog i vama prijeko potreban hidrometar... do tada bih vas pozvao da bacite oko na slijedece linkove

http://www.pivarstvo.info/forum/viewtopic.php?t=3502
http://www.pivarstvo.info/forum/viewtopic.php?t=4216 - obavezno dođite na druženje

p.s. - što se samog piva tice, to je odfermentiralo, vidi se trag na staklu od 'fermentacijske pjene' koja je sad lagano u opadanju, odnosno već je opala. slobodno to flaširaj iako si jaaako pogriješio što nisi radio sa ale kvascem jer je 20°C puno previše za lager...
Nemojte šta zamjerit i pozdrav'te kod kuće!

flep47
Postovi: 52
Pridružen/a: uto lip 17, 2014 10:12 pm
Lokacija: Slavonski Brod/Požega

Moje prvo pivo

Post Postao/la flep47 » sri lip 25, 2014 10:24 am

Hvala ti na odgovoru, ali da sam znao kupio bih nešto drugo. Dakle ti misliš da se to može sipati u boce, bez obzira što još uvijek idu sitni mjehurići.
Evo postaviti ću sliku ambalaže koncentrata.
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Avatar
Ferdo
Postovi: 2382
Pridružen/a: sub lis 18, 2008 7:31 am

Post Postao/la Ferdo » sri lip 25, 2014 10:41 am

Zašto se taj stil zove lager? Možda zato jer nakon primarne fermentacije odležava još 2-3 mjeseca na 0°C? Definitivno loš izbor za prvo pivo koje nestrpljivo želiš kušati.
Pod hitno mjenjaj čep. CO2 mora ići kroz vrenjacu van,kroz iste rupice kuda CO2 ide van kisik će ulaziti unutra kad se fermentacija stiša. To nije dobro.
Ni u šali ne flaširaj dok se fermentacija potpuno ne zaustavi.
Opusti se i nastavi kuhati pivo

Avatar
slawoner
Postovi: 1697
Pridružen/a: uto lip 12, 2012 1:52 am
Lokacija: pozega

Post Postao/la slawoner » sri lip 25, 2014 11:11 am

eto ferdo ti je sve rekao...iako moja piva ovako izgledaju kada im je gustoća jednaka završenoj fermentaciji, ali posto nemas mjerni instrument ostavi ga jos 5 dana malo neka stoji...
Nemojte šta zamjerit i pozdrav'te kod kuće!

flep47
Postovi: 52
Pridružen/a: uto lip 17, 2014 10:12 pm
Lokacija: Slavonski Brod/Požega

Post Postao/la flep47 » sri lip 25, 2014 12:16 pm

Sada me uhvatila panika. Tinl mi je rekao da ima vrenjacu za demizon od 34 litre. Poslao sam mu poruku na om ne znam da li je pri računalu. Ako NETKO iz Požege ima jedan za posuditi dok ne nabavim neka mi se javi dok sam još u Daranovcima.

flep47
Postovi: 52
Pridružen/a: uto lip 17, 2014 10:12 pm
Lokacija: Slavonski Brod/Požega

Post Postao/la flep47 » sri lip 25, 2014 12:17 pm

Sada me uhvatila panika. Tinl mi je rekao da ima vrenjacu za demizon od 34 litre. Poslao sam mu poruku na om ne znam da li je pri računalu. Ako NETKO iz Požege ima jedan za posuditi dok ne nabavim neka mi se javi dok sam još u Daranovcima.

Avatar
tinl
Postovi: 1719
Pridružen/a: sri vel 13, 2013 8:02 pm
Lokacija: požega

Post Postao/la tinl » sri lip 25, 2014 12:21 pm

odgovorio sam ti na poruku
in fermantation we trust

Odgovori