i&k pivarenje

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Avatar
ajvek
Postovi: 116
Pridružen/a: sub tra 12, 2014 2:32 pm
Lokacija: novi marof

i&k pivarenje

Post Postao/la ajvek » uto tra 29, 2014 9:19 pm

Pozdrav svima, nov sam na forumu što se tiče pisanja, ali čitam vas već neko vrijeme i zahvaljujem vam što je skupljeno ovoliko znanja na jednom mjestu!
Pošto smo nedavno kolega i ja skuhali naše PRVO pivo eto da napišem naša iskustva :)

Od opreme smo koristili:
ukomljavanje - prijenosni frižider 32l s bakrenom drenažom
kuhanje - lonac od 54l na plinskom plameniku (prije kuhanja smo mislili da stane gotovo 60l)
fermentacija - stakleni demižoni s vrenjačama
Računali smo na efikasnost od 65%

Recept je bio sljedeći (radili smo dvije ture ukomljavanja tako da je sljedeći recept u biti x2):
5,00kg Pale Malt - Nova Gradiška (11,6 EBC) Grain 90,9 %
0,50kg Caramel/Crystal Malt -120L (236,4 EBC) Grain 9,1 %
30,00g Aurora - Novo [9,20 %] - Boil 60,0min Hop 35,IBUs
30,00g Styrian Goldings - Novo [4,60 %] - Boil 15,0min Hop 8,7IBUs
1,0pkg Safale American (DCL/Fermentis #US-05) [50,28 ml] Yeast

Est Original Gravity: 1,048 SG
Est Final Gravity: 1,010 SG
Estimated Alcohol by Vol: 5,0 %

Voda:
Koristili smo 80% vode iz prirodnog izvora Belski dol, a ostatak je bila pipovača. Vodu smo prokuhali i hladili do željene temperature za ukomljavanje.

Ukomljavanje:
Mash In -Add 14,30 l of water at 75,5°C 67,0°C 60 min
Mash Step -Add 10,35 l of water at 88,4°C 75,0°C 10 min
Mash Step 2 -Add 10,35 l of water at 75,0°C 75,0°C 10 min

Nažalost temperatura komine nam nije prošla prema beersmithu na 67°C nego 65,5°C, tako da samo oba ukomljavanja radili na toj temperaturi. Frižider smo dodatno zamotali u deku te je temperatura nakon 60min pala svega za 1°C.

Beersmith proračun je pogriješio u količini sladovine nakon ukomljavanja tako da smo ukupno završili sa 62l umjesto planiranih 56l!

Kuhanje:
S obzirom da smo pogrešno procijenili volumen lonca na kraju je u njega stalo 52l sladovine te smo na kraju kuhanja završili sa 44l sladovine. Lonac sa sladovinom smo hladili u plastičnoj kaci napunjenom vodom i bocama sa ledom, ali smo kroz gotovo dva sata uspijeli ohladiti tek na 30°C.
U tom trenutku smo napravili neke radnje za koje sam kroz kasnije čitanje shvatio da nisu bile pametne.
Naime pretočili smo sladovinu temperature cca 30°C u tri staklena demižona i aerirali da ujedno i ohladimo. Pošto je temperatura pala za svega 2-3 stupnja odlučili samo ih pokriti dezinficiranom alu folijom i ostaviti u podrumu da se ohlade do jutra jer je već bilo kasno. Ujutro smo ih morali dodatno ohladiti u ledenoj kupki i stavili smo dvije vrečice nerehidriranog US-05 kvasca (ravnomjerno raspoređeno) pri temperaturi 14°C.

Koristili smo refraktometar za mjerenje OG, pa je nakon preračuna (http://www.brewersfriend.com/) ispalo OG=1,048.
Pa smo bili sretni :D

Fermentacija:
Koristili smo tri staklena demižona (1x25l, 2x20l), očišćena disovom metodom i dezinficirana izosanom. Pošto nismo imali hidrometar, ostavili smo fermentaciju gotovo puna tri tjedna i nismo otvarali. Fermentacija se odvijala u zamračenom podrumu koji ima stalnu temperaturu 14°C, vrenje je započelo mislim kroz nekih 10 sati, ali ne mogu potvrditi da sam doživio "burno vrenje". Pjena je bila nekih 5cm ako se ne varam. Pošto je naglo zahladilo u zadnjih tjedan dana fermentacije - prenijeli smo fermentore kat više na temperaturu prostorije od 16°C-17°C gdje isto nije bilo naglih promjena u temperaturi.

Punjenje boca:
Hidrometar nam je stigao na dan punjenja pa smo bili jako napeti da vidimo što smo dobili :D
Punili smo u boce od 0,5 i 0,33l koje su jedan dan stajale u dm-ovoj verziji W5 oxi sredstva (naljepnice poispadale ko blesave), isprane u hladnoj i toploj vodi i ostavljene u izosanu do prije punjenja.
Posuda za punjenje boca nam je bio frižider korišten za ukomljavanje (opran, ispran i deznificiran) sa crijevom nataknutim na pipu da pivo čim manje oksidira.
Osjećaj kad prvi put otvoriš fermentor i skužiš da ima miris po pivu, a nakon mjerenja i okus....zasuzi ti oko nakon tri tjedna čekanja :D
Rješavali smo jedan po jedan fermentor, prokuhali šećer u vodi i dodali istočenom pivu u frižideru. Stavljali smo 5g/0,5l, za ovo pivo može i više, ali odlučili smo da za prvi put se držimo prosjeka.

Hidrometar je pokazao na dva demižona FG=1,010, a u trećem FG=1,005!
Što bi dalo AVB=5,64% iz jednog fermentora, a iz druga dva AVB=5%

Boja je lijepa crvenkasto brončana, ali je bilo mutno čak i u menzuri. Okusom stvarno dobro :)
Dobili smo ukupno cca 38l u bocama.

Ovaj petak će biti tjedan dana kako smo flaširali pa ćemo probati što se dešava i poslikat! (i vjerojatno kuhat drugu rundu!)


S obzirom da svaki dan naučimo nešto novo, bolje da napišem što nije bilo baš pametno od nas i što moramo popraviti:

-ostaviti vodu da duze stoji nakon prokuhavanja?
-krivi koeficjent za gubljenje temperature u MLT prilikom mash in-a
-prilikom drugog ukomljavanja, temperatura prve sladovine (na čekanju) nam je vjerojatno pala ispod 50°C
-koristili smo drvenu kuhaču prilikom ukomljavanja, kuhanja i miješanja prokuhane sladovine (ali barem nakon vremena kontakta u izosanu)
-predugo hlađenje sladovine
-aerirali i pretočili sladovinu temperature 30°C u fermentor
-nismo rehidrirali kvasac
-previše praznog prostora u demižonima prilikom fermentacije?

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » uto tra 29, 2014 11:09 pm

odlično , dečki . ovo sve vuče na dobro. kad razumijete što je problem , nači će te i rješenja .

--svrha prokuhavanja vode ja da ju omekšamo taloženjem karbonata .živahnim kipljenjem prvo izlazi CO2 (mjehuriči ) oslobađajući karbonate ( koji čine privremenu , promjenjivu tvrdoču vode ) koji postanu vidljivi nakon hlađenja .praktično je vodu prokuhati dan ranije da se postapeno ohladi barem do sobne temp i prije upotrebe pretočiti sve osim tog bijelog taloga na dnu .na ovaj način voda je izgubila blizu 2/3 tvrdoče.

kvasac se očito ovaj put nije uvrijedil , ali dobro ga je rehidrirati .
pasale su mu, izgleda temp od 15- 18c
--probajte za sljedeće složit nekakav hladnjak
--nadam se da su flaše doooooobro isprane od W5
--5g na 0,5l je cca maximum šečera ( osim za pšenična ). 7-8 g /L je sasvim dovoljno .

veselim se vašem guštanju i kušanju :) :pivo3: :zivjeli:

Avatar
jonathan livingston
Postovi: 402
Pridružen/a: pon pro 30, 2013 11:12 pm
Lokacija: zg
Kontakt:

Re: i&k pivarenje

Post Postao/la jonathan livingston » sri tra 30, 2014 6:54 am

Čestitam dečki i samo hrabro naprijed! :zivjeli2:
ajvek je napisao/la: Voda:
Koristili smo 80% vode iz prirodnog izvora Belski dol,

Vodu iz Belskog dola i ja nekad koristim, kad dojdem vu zagorje pa si zemem sobom vu zg.
Dal to znači da imamo istu pivu :shock: :lol:

Avatar
ja_jesam
Postovi: 388
Pridružen/a: uto ruj 20, 2011 8:36 am
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la ja_jesam » sri tra 30, 2014 9:33 am

super. bravo :). kad bih usporedio vaš način prvog piva i svoj bome je miljama bolje. i po svemu siguran sam da je super ispalo ;).
pa nije problem drvene kuhače prilikom kuhanja i ukomljavanja ;). i ne treba se dezinficirat kad samo kuhanje to radi ;).
a i rehidracija kvasaca nije obvezna, al je jako dobra je praksa jer se time aktiviraju sve stanice. inače možeš izgubit i do 60% stanica. u slučaju ove lakše pive to i nije neki problem, ali kod jačih definitivno je.
a to cjelonoćno hlađenje je problem :). tu se uspijevaju razvit bakterije pa nije baš zgodno. možda da više puta mijenjate vodu. kad sam ja hladio u kadi, dosta sam brzo uspio na nekih 20ak stupnjeva ohladit.
za pivo koje ste radili rekao bih da je 65C bolja temperatura nego 67C. tako da i to je dobro ;). i super izolaciju imate ;).
kad računaš sladovinu koju dobiješ ukomljavanjem, računaš da ti kila slada upije kilu vode, no realno to bude i manje, tipa 0.8kg/l i to samo prilikom ukomljavanja, ispiranje je ulaz vode = izlaz sladovine, tako da, ako uzmemo u obzir sve to, ne znam kak je beersmith reko 56l. al i nije bitno tolko, bilo bu više piva ;). nisu to enormne razlike. 10% je OK ;).

Avatar
isvara
Postovi: 2119
Pridružen/a: sri sij 23, 2013 9:37 am
Lokacija:
Kontakt:

Re: i&k pivarenje

Post Postao/la isvara » sri tra 30, 2014 9:33 am

ajvek je napisao/la: Koristili smo tri staklena demižona (1x25l, 2x20l), očišćena disovom metodom
meni je ta metoda bila super dok nakon 10 kuhanja nisam okrnjio grljke na skoro svim demižonima (34 lit.)

onda sam uzeo pjesak 10-14 granulacije i počeo prati s tim... preporodio sam se!
malo vode, pjesak i dobro promućkaš i gotovo :idea:
Pivo teče bubrezi se liječe !

Avatar
johnny2211
Postovi: 362
Pridružen/a: čet lis 24, 2013 11:53 am
Lokacija: Varaždin

Post Postao/la johnny2211 » sri tra 30, 2014 9:53 am

Čestitam na uspjehu! Vidim da smo blizu, trebali bi se naći jednom.

Jedino malo ste previše šećera stavili, al prije nego se pojavi problem vjerojatno bute sve popilio ionako:-)

Aj javite se na pm da popijemo neko pivo. Dapaće ako ima jos tko iz VZ i okolice napravimo neko druženje.

AlokinInjek
Postovi: 132
Pridružen/a: čet tra 04, 2013 9:30 pm
Lokacija:

Post Postao/la AlokinInjek » sri tra 30, 2014 12:06 pm

johnny2211 je napisao/la:Dapaće ako ima jos tko iz VZ i okolice napravimo neko druženje.
Ima još netko iz VZ i okolice. ;)

piccasso je isto reko da bi se organiziralo neko druženje nas koji smo iz sjeverozapanih dijelova Hrvatske...

Avatar
ajvek
Postovi: 116
Pridružen/a: sub tra 12, 2014 2:32 pm
Lokacija: novi marof

Post Postao/la ajvek » sri tra 30, 2014 8:21 pm

hvala dečki :)
cilj nam je napraviti pivo za gledanje SP, nadam se da nece nestat do tada :D
jonathan livingston je napisao/la:Vodu iz Belskog dola i ja nekad koristim, kad dojdem vu zagorje pa si zemem sobom vu zg.
Dal to znači da imamo istu pivu :shock: :lol:
treba probat pa cemo znati :)

ja_jesam je napisao/la:kad računaš sladovinu koju dobiješ ukomljavanjem, računaš da ti kila slada upije kilu vode, no realno to bude i manje, tipa 0.8kg/l i to samo prilikom ukomljavanja, ispiranje je ulaz vode = izlaz sladovine, tako da, ako uzmemo u obzir sve to, ne znam kak je beersmith reko 56l. al i nije bitno tolko, bilo bu više piva ;). nisu to enormne razlike. 10% je OK ;).
mi smo računali da 1kg slada upija 1,2l :)
cudno da nitko nije pitao što smo napravili s preostalih 10l sladovine koja nije stala u lonac. išli smo testirat :D
naime, drugi dan smo napravili jos 5l sladovine od čistog NG slada pomiješali i dobili oko 12l nakon kuhanja (isti omjer i vrijeme hmeljenja ko i dan prije) i pola vrečice US-05. Fermentacija je bila u plastičnom karnistru (isto da testiramo). Dobili smo također ABV=5%, svjetlije i slabijeg okusa nego prethodno (razumljivo).
Flaširano je 10l, što uz prethodinih 38l daje ukupno vrlo lijepih 48l :D

vidjeti ćemo na što će to ličiti nakon što malo odstoji, ipak je stajalo 1 dan prije kuhanja.

johnny2211 je napisao/la:Čestitam na uspjehu! Vidim da smo blizu, trebali bi se naći jednom.

Aj javite se na pm da popijemo neko pivo. Dapaće ako ima jos tko iz VZ i okolice napravimo neko druženje.
mi smo iz novog marofa. nema problema, rado ćemo se podružit i popit koju :)

Avatar
ajvek
Postovi: 116
Pridružen/a: sub tra 12, 2014 2:32 pm
Lokacija: novi marof

Post Postao/la ajvek » ned svi 04, 2014 5:00 pm

pozdrav,

planiramo za koji dan opet kuhat, recept bi bio sljedeći:

5,00 kg Pale Malt - Nova Gradiška (11,6 EBC) Grain 1 90,0 %
0,50 kg Carahell (Weyermann) (25,6 EBC) Grain 2 10,0 %
30,00 g Northern Brewer [11,00 %] - Boil 60,0 min Hop 3 47,8 IBUs
30,00 g Styrian Goldings - Novo [4,60 %] - Aroma Steep 15,0 min Hop 4 0,0 IBUs
1,0 pkg English Ale 514 (Mauribrew #) Yeast 5 -

Est Original Gravity: 1,052 SG
Est Final Gravity: 1,013 SG
Estimated Alcohol by Vol: 5,1 %
Bitterness: 47,8 IBUs Calories: 427,1 kcal/l
Est Color: 17,8 EBC

Mislim da će FG ipak biti manji od 1,013.
kvasac: http://www.maurivin.com/upload/MAURIBRE ... %20TDS.pdf

Mash In Add 14,30 l of water at 76,7 C 68,0 C 60 min
Mash Out Add 10,77 l of water at 87,8 C 75,6 C 10 min
Mash Step 2 Add 10,77 l of water at 75,6 C 75,6 C 10 min

Trebali bi dobiti 30l prije kuhanja, a na isparavanju+talog izgubiti nekih 6-8l. Znači fermentor 22l, a flaširano nadam se 20l :)

Vaše mišljenje?
Da li je previše 22l sladovine u 25l staklenom demizonu prilikom fermentacije?

Avatar
Ygor
Postovi: 420
Pridružen/a: pon kol 26, 2013 5:38 pm
Lokacija: Osijek

Post Postao/la Ygor » ned svi 04, 2014 7:11 pm

Pozdrav

Evo par detalja :

Slad iz nove gradiške je Pilsen malt a ne Pale Malt

Nije toliko ključno za aromu ali eto ... ( većina na forumu ga koristi umjesto pale slada ).

http://www.pivarstvo.info/forum/viewtop ... a&start=15

Vidječeš na linku da je svjetliji, a imaš i podatke koje trebaš upisati u Beersmith ako ga koristiš.

Za primarnu fermentaciju 22 litre u posudi od 25 litara preporučam izradu i korištenje "blow off tube " umjesto vrenjače.

https://www.google.com/search?q=blow+of ... 8&bih=1004

U biti jednostavno pomagalo koje ima istu funkciju kao i vrenjača ali omogućava izlaz viška pjene iz demižona.

.

Avatar
ajvek
Postovi: 116
Pridružen/a: sub tra 12, 2014 2:32 pm
Lokacija: novi marof

Post Postao/la ajvek » pon svi 05, 2014 9:39 pm

hvala na savjetima :)

Avatar
ajvek
Postovi: 116
Pridružen/a: sub tra 12, 2014 2:32 pm
Lokacija: novi marof

Post Postao/la ajvek » sri svi 07, 2014 4:38 pm

jučer smo probali naše prvo pivo (nakon 10 dana karbonizacije) i super smo zadovoljni :)

čak i pokusna šarža (opisana u drugom odgovoru) od 10l je ispala dobro, dok ove "originalne" su sjajne :)

evo par slika, pokusna šarža:
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Avatar
ajvek
Postovi: 116
Pridružen/a: sub tra 12, 2014 2:32 pm
Lokacija: novi marof

Post Postao/la ajvek » sri svi 07, 2014 4:40 pm

prema receptu iz prvog odgovora:
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » sri svi 07, 2014 8:11 pm

ajveki , čestitam :hmelj:

dobra priprema je urodila ovakvim plodom !!

ak ste vi zadovoljni, i ja sam .

ponudite iskusnijima da komentiraju okus i ....ponovite ovo :pivo3: :hmelj:

Avatar
johnny2211
Postovi: 362
Pridružen/a: čet lis 24, 2013 11:53 am
Lokacija: Varaždin

Post Postao/la johnny2211 » sri svi 07, 2014 8:30 pm

Dečki Cestitam! Samo naprijed.

Fotke takodjer, samo nastavite slikati dalje:-)

Odgovori