Pivo od jednu kunu

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
svabac
Postovi: 250
Pridružen/a: sri tra 13, 2016 2:45 pm
Lokacija: Zagreb/Slavonski Brod

Post Postao/la svabac » sri ožu 15, 2017 12:34 pm

Poljo je napisao/la:Samo bi napomenuo da se kod ovih freebeerova od ispiranja pripazi na ph i ne cijedi previše. Uz previsoki ph ili preniski finalni sg hoće tanini van.
mozes malo pojasnit? dio oko ph mi je jasan, ali sto znaci da se ne cijedi previse i kako/zasto dolazi do problema?

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la Poljo » sri ožu 15, 2017 1:03 pm

beersmith.com je napisao/la:So as the pH of the mash runnings go up and gravity of the runnings go down we again run the risk of extracting tannins near the end of the sparge. In particular pH levels above 6.0 and running gravity readings below roughly 20% of the target gravity are associated with tannin extraction. The most common method to avoid oversparging is to monitor the gravity of the runnings and stop sparging when the gravity falls below 1.008 for an average strength beer. Obviously that number would be higher or lower if brewing a very high gravity or low gravity beer. Some brewers with a pH meter also have the option of monitoring the pH of the runnings and stopping when the pH rises above 6.0.
slika

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » sri ožu 15, 2017 1:23 pm

kiternas je napisao/la:
mali badem je napisao/la:

naročito mi se sviđa-i skidam kapu- jedan hmelj- aurora na IPU u hipu. bez francuskih parfema i američkih hmeljeva-- čista domača cura bez šminke ( iste boje prije i pred svitanje) s mirisom tjela i oprave sušene kraj rijeke...
piva sa smješkom :pivo3: ahhoooooooooooooj

https://www.youtube.com/watch?v=Goz6OiWNV84



:zivjeli2: :zivjeli2:
Upravo to je i bila ideja. Nekako nisam 100% usvojio Auroru i čini mi se da ju baš ne znamo koristiti pa eksperimentiram. Uvijek mi dobro ispadnu piva sa lopatom Cascade na kraju ili Bitter sa EKG. Aurora mi je izazov i zabrijal sam si da ću "usavršiti" neko kućno pivo sa Aurorom i domaćim sladovima.
Možda bi mogli napraviti neko druženje s malim pivima (ispranim bljuvotinama) pa da vidimo ima li to smisla ili ne. Meni su dva u fermentaciji. Ova s Aurorom i izbljuvak od ipe Cascade-Mosaic. Taj drugi izbljuvak sam hmeljio sa 30g Magnuma na 60min.

:roll: nebi mogli. unaprijed ti velim da nema smisla. ostavi TO i Taj doživljaj za sebe , najbolje u jutro prije doručka , onak prigrijano , dvije jušne žlice...
ovdje se radi o poštovanju , sebe , nas i onoga što radiš pa je najbolje da ne nudiš ... :?
dugo se nismo vidli. ne znam na čemu si al nije dobro . šteta ! :oops:

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Post Postao/la Toples » sri ožu 15, 2017 1:27 pm

ti problemi s taninima se buju dogodili ako radiš "fly sparge"

ako radiš batch sparge, onda teško da ćeš povećati pH komine iznad 6 ako riktaš vodu za ispiranje ispod pH 6,

moooooožda ako ispireš 3-4 puta
save a tree - drink beer

kiternas
Postovi: 329
Pridružen/a: pon vel 27, 2012 11:45 am
Lokacija: Zagreb, Dubrava

Post Postao/la kiternas » sri ožu 15, 2017 3:29 pm

mali badem je napisao/la:
kiternas je napisao/la:
mali badem je napisao/la:

naročito mi se sviđa-i skidam kapu- jedan hmelj- aurora na IPU u hipu. bez francuskih parfema i američkih hmeljeva-- čista domača cura bez šminke ( iste boje prije i pred svitanje) s mirisom tjela i oprave sušene kraj rijeke...
piva sa smješkom :pivo3: ahhoooooooooooooj

https://www.youtube.com/watch?v=Goz6OiWNV84



:zivjeli2: :zivjeli2:
Upravo to je i bila ideja. Nekako nisam 100% usvojio Auroru i čini mi se da ju baš ne znamo koristiti pa eksperimentiram. Uvijek mi dobro ispadnu piva sa lopatom Cascade na kraju ili Bitter sa EKG. Aurora mi je izazov i zabrijal sam si da ću "usavršiti" neko kućno pivo sa Aurorom i domaćim sladovima.
Možda bi mogli napraviti neko druženje s malim pivima (ispranim bljuvotinama) pa da vidimo ima li to smisla ili ne. Meni su dva u fermentaciji. Ova s Aurorom i izbljuvak od ipe Cascade-Mosaic. Taj drugi izbljuvak sam hmeljio sa 30g Magnuma na 60min.

:roll: nebi mogli. unaprijed ti velim da nema smisla. ostavi TO i Taj doživljaj za sebe , najbolje u jutro prije doručka , onak prigrijano , dvije jušne žlice...
ovdje se radi o poštovanju , sebe , nas i onoga što radiš pa je najbolje da ne nudiš ... :?
dugo se nismo vidli. ne znam na čemu si al nije dobro . šteta ! :oops:
ma joj... ti si to shvatil kao "genijalno" pivo za sladokusce. Ja to nekako vidim kao priliku za iskoristiti stari hmelj ili naučiti nešto. Naravno da nije dobro kao prava piva koja inače kuhamo. trenutno su mi ipe na repertoaru pa produžim kuhanje za dobiti 20 l nečega kaj bu se ili popilo ako je probavljivo ili hitilo ak nije.

Avatar
Šafran
Postovi: 73
Pridružen/a: ned svi 01, 2016 10:09 pm
Lokacija: Samobor

Post Postao/la Šafran » čet ožu 16, 2017 1:55 am

HeHe Vidim da ste se zaigrali sa reciklažom, :lol: , je moderno je to al nemojmo raditi kruh od piljevine i gipsa, nije rat. Ili je to NNNI sindrom. Znam da kad je čovjek u nuždi, pije sve ( etanol 98%+ voda+ juice, ma votka za prste polizat, a glava ko nova ujutro ili Fini konjak od Ilijaš i sinovi Co., eeee... to je već druga priča :twisted: :pivo2: ) No kaj sam htel reči, da su naše vrle Gradske pivovare tu priču dovele do savršenstva pa njih oponašat nema nekog smisla. Mislim da se malo pretjeruje u količini komponenti i mislim da je SMASH, odnosno kombinacija dva slada i dva hmelja, cijela paleta kvasaca i same metode varenja omogućuju dovoljno širok spektar za spravljanje vrhunskih skroz različitih piva.
Mali badem će me prozvat zbog toga jer već 4 godine radim sa istim receptom (uz male varijacije koje nastaju zbog nekih propusta u temperaturama), al kaj mogu kad mi je dobar i nemam vremena isprobavat novi.

Sve u svemu nebi htio sa se pojavi "objest", neznam kak bi to nazval, možda je pregrubi naziv, dost je kasno i išijas me trga pa sam možda i bezobrazan. Najte kaj zamerit. E da, uglavnom po propozicijama teme ja delam pivu za 1,31 kn/0,5l i to bez susprezanja, a u kanalizaciju puštam sladovinu 1033 jer nemam kud s njom, odnosno ide kravcama zajedno s tropom pa je sir valjda finiji. Eto , još jemput, najte mi kaj zamerit i vidimo se na VI homebrewingu
Vrč ide na vodu dok neko neda za pivo

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » čet ožu 16, 2017 11:36 pm

podsjećam ovim postom da smo 2015 imali druženje s "malim pivama"--low grawity....

http://www.pivarstvo.info/forum/viewtop ... w&start=45

svatko od nas ima svoj pivarski film -ili u kušanju kao član DPP-a ili kao kuhar a pogotovo kad se kuha na zadanu temu .
osobno mi je veliki izazov bio prepoznati tanke niti u tehnici, procesu i izboru sirovina koje čine skladni okus nježne pive . nije jednostavno . drugačije rečeno lako je zamastiti i zapapriti gulaš ( npr).ako je zadatak da svega bude cca 30% manje, pitam se što bi kušači rekli. od kuhara gulaša low grawity se ne traži .
takva low... piva ne mora biti isfurani spec gradskih pivovara. one koriste svoju kuruzu i štošta, s vojskom laboranata iza pozornice.

imam osjećaj da tu priču ni približno nismo završili...inače sam u sladnoj strani vage, u metežu vlastitog zrnja što donekle mijenja percepciju ( jer su bitno svježiji i intenzivniji )...ni sam nisam bio potpuno zadovoljan pivom koju smo Pola i ja ponudili. malo ispod 1.040 bio je to nedorečen pokušaj . s druge strane , po ko zna koji put pokazalo se koliko pogođena hmeljna priča može vitalno dignuti doživljaj. ponavljam - ------ pogođena hmeljna kombinacija- ne bilo kakva. Sergio je to odlično odradil .
za mene je ostal upitnik- što se još može a da presudno ne ovisi o hmelju.

složiti takvu nježnu isto je vještina pa kojekakve izraze na njenu dušu ne mogu prihvatiti čak i da je šatra ( iako sam ovom našem mamlaziću skooro sve oprostil :) ).....

Ž :hmelj: :pivo3:

@šafran -- nemam te razloga ni pravo prozivati. i sam ne ekspam previše . tek se povremeno gubim u kombama i željama , jer kak i sam veliš , strašno ih je puno. ili si u hmelju , ili u kvascu, ili u sladu , ili u domaćem sladu i kristalima ... ili...ili ...ili ...pa ti zaigraj sve. no ipak priuštiti si promjenu ponekad možemo.. he he , naravno pričam samo o pivi..:D

ahhoooooooooooooooj

svabac
Postovi: 250
Pridružen/a: sri tra 13, 2016 2:45 pm
Lokacija: Zagreb/Slavonski Brod

Post Postao/la svabac » pon ožu 27, 2017 9:26 am

ja sam u subotu skuhao jedno, i iako nije skroz po pravilima teme neka stoji:

kuhao sam taj dan ipu sa oko 8kg zrnja i oko 200g hmelja u boilu (nista od hmelja nije kuhano dulje od 15 min). dan prije sam flasirao apu i sacuvao 60g citre s kojom sam dry hopao.

ponovno isprao to zrnje sa 30L vode
prokuhao
na 60 min dodao oko pola ove citre iz dry hopa
na 15 min drugu polovicu
na 10 min dodao kilu secera
na 1 min dodao sav hmelj iz proslog kuhanja

OG 1.036, 20L u fermentoru

ohladio i ubacio oprani M29

probao sam sladovinu, i sasvim pristojnog je okusa i mirisa

ako mi se bude dalo, dry hopat cu ga sa hmeljem koji izvadim nakon dry hopanja ove iste ipe.

s obzirom na secer i o kojem se kvascu radi, ocekujem FG oko 1.000, tako da ce ispast i solidan ABV

ukupno 15 lipa po boci (hvala galebu na ispravci)


(nadam se da se nitko nece uvrijedit :twisted: )
Zadnja izmjena: svabac, dana/u uto ožu 28, 2017 9:31 am, ukupno mijenjano 1 put.

kiternas
Postovi: 329
Pridružen/a: pon vel 27, 2012 11:45 am
Lokacija: Zagreb, Dubrava

Post Postao/la kiternas » uto ožu 28, 2017 4:23 am

Naslov ove teme upućuje na tako nešto. Još ako rezultat bude zadovoljavajući, nama se tko što ljutiti.

Avatar
jonathan livingston
Postovi: 402
Pridružen/a: pon pro 30, 2013 11:12 pm
Lokacija: zg
Kontakt:

Post Postao/la jonathan livingston » uto ožu 28, 2017 7:33 am

svabac je napisao/la: na 10 min dodao kilu secera

ukupno 0kn
6 kn + plin/drva :wink:

svabac
Postovi: 250
Pridružen/a: sri tra 13, 2016 2:45 pm
Lokacija: Zagreb/Slavonski Brod

Post Postao/la svabac » uto ožu 28, 2017 9:30 am

jonathan livingston je napisao/la:
svabac je napisao/la: na 10 min dodao kilu secera

ukupno 0kn
6 kn + plin/drva :wink:
imas pravo za secer, ispravio sam originalni post. plin po pravilima teme ne ide u trosak

kiternas
Postovi: 329
Pridružen/a: pon vel 27, 2012 11:45 am
Lokacija: Zagreb, Dubrava

Post Postao/la kiternas » sri ožu 29, 2017 1:27 pm

Iskandirao pola kile šećera i ostatak od ipe hmeljio sa sg i nacijepio sa opranim danstar abaye. Desetak kuna svega za 20l. Kuhano na drva paralelno s ipom (15min razlike koliko treba da mi 40l prođe kroz hladnjak.)

Avatar
Vjeko
Postovi: 808
Pridružen/a: ned svi 31, 2015 9:37 pm
Lokacija: Zg<->Pž

Post Postao/la Vjeko » sri svi 10, 2017 1:53 pm

http://www.beerproject.be/en/beers/15-babylone

evo udarite koju turu sa starim kruhom, dodatna ušteda

a ne samo praviti kruh od iskorištenog slada :)

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la Poljo » sri svi 10, 2017 2:27 pm

Zanimljiva teorija.. nisam se toga sjetio.
Stavljam u TODO listu.. zvuci zanimljivo :D
slika

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Post Postao/la Toples » sri svi 10, 2017 2:35 pm

Poljo je napisao/la:Zanimljiva teorija.. nisam se toga sjetio.
Stavljam u TODO listu.. zvuci zanimljivo :D
navodno ukrajinci rade neš tako...nije baš fino kak sam čuo

al puca ko prava :mrgreen:
save a tree - drink beer

Odgovori