Veliki eksperiment s fermentacijom

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
vili23
Postovi: 231
Pridružen/a: uto ožu 06, 2012 12:52 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la vili23 » čet ožu 28, 2013 10:45 am

odlično!! svaka čast!
predlažem da se stavi "važno" da stoji uvijek gore

Avatar
BanjoBrewer
Postovi: 463
Pridružen/a: sri pro 15, 2010 11:03 am
Lokacija: Zaprešić

Post Postao/la BanjoBrewer » čet ožu 28, 2013 11:23 am

JE BO TE, svaka čast, količina truda, vremena i volje uložena u ovo je impresivna i malo nas je koji bi uspjeli ovako nešto napraviti. Meni osobno odgovorilo na nekoliko pitanja. Puno hvala na ovome!

špico
Postovi: 211
Pridružen/a: pon lis 15, 2012 7:59 am

Post Postao/la špico » čet ožu 28, 2013 11:36 am

Hvala ti 400

Kupujem nastavak za miješanje boje :D
Maslinar

Avatar
tinl
Postovi: 1719
Pridružen/a: sri vel 13, 2013 8:02 pm
Lokacija: požega

Post Postao/la tinl » čet ožu 28, 2013 12:17 pm

Svaka cast s ovim si defonitivno skrenuo pozornost na neke stvari koje sam znao al im ustvari nisam peidodvao puno paznje, takodjer idem po mjesac boje. Hvala.

Avatar
OLD
Postovi: 1390
Pridružen/a: sub lip 11, 2011 12:07 pm
Lokacija: Sisak

Post Postao/la OLD » čet ožu 28, 2013 12:20 pm

400d svaka čast na trudu.
Htio bih samo dodati jednu stvar vezanu uz količinu kalcija i vrstu kvasca koju sam primjetio kod svojih zadnjih kuhanja. Po onome što sam primjetio različitim vrstama kvasca treba drugačija količina kalcija tj kvasci se ne talože isto uz jednake količine kvasca, npr.
Weihenstaphan (wyeast 3068) uz 54 ppm Ca ,bez irske mahovine, nakon jedno mjesec dana u boci daje bistro pivo (ne jako bistro ali prebistro za jedan weizen), potrebno je uzmutiti onaj talog sa dna boce da bi se dobila ona mutnoća weizen-a.
Sljedeća tri piva koja sam radio imaju jednak profil vode i jednaku količinu kalcija (90 ppm-a), te sam koristio irsku mahovinu.
American ale 2 (wyeast 1272) , niti nakon mjesec dana u boci ne pokazuje znakove bistrenja, mutno kao frutek, nema znakova nikakve infekcije i sl.
Nottingham ( suhi kvasac) bistrije nego Wyeast 1272 ali ipak mutno
US-05 - već nakon završene refermentacije u bocama pivo je prilično bistro, a nakon odležavanja na hladnom industrijski bistro i čak ga je teško uzmutiti.

Ovo sve me zainteresiralo nakon naručivanja kvasaca kod Brewlab-a gdje osim vrste kvasca pogodne za neku vrstu piva navode i potreban sadržaj minerala vode za određeni tip kvasca. Ne navode, doduše, koje minerale, nego samo vrstu vode sa niskim udjelom minerala, srednjim ili visokim. Budući da je kalcij tu prisutan u najvećim koncentracijama očito igra važnu ulogu.Kod ovih drugih dostupnih tekućih ili suhih kvasaca ti podaci nisu dostupni ali je izgleda ipak nešto o čemu treba voditi računa.
Volim ih zahmeljene.

Avatar
400d
Postovi: 1894
Pridružen/a: pet pro 04, 2009 3:34 pm
Lokacija: Sarajevo, BiH

Post Postao/la 400d » čet ožu 28, 2013 12:28 pm

old, naravno, kod flokulacije je prvenstveno bitna genetika soja kvasca koji se koristi. naravno, spomenuo sam u eksperimentu da postoje kvasci koji su jako dobri flokulatori, kao i oni koji su jako loši.

naravno da je za weizen piva na primjer poželjna što niža flokulacija i da su ti kvasci, čak i uz prisustvo većeg nivoa minerala loši flokulatori.

međutim, ja sam samo htio vidjeti i izmjeriti da li kalcij stvarno ima efekt na flokulaciju u eksperimentu sa potpuno jednakim uzorcima. prema ovome što sam vidio za ovaj kvasac koji je loš flokulator, potrebno je minimalno 50 mg/l Ca da bi se počeo taložiti.

pošto sam ove slike radio jučer, tek par dana nakon kraja fermentacije a uzorci nisu pomjerani, opet ću ih uslikati za koji dan, pa će se možda bolje vidjeti razlika....

i još jedna stvar, irska mahovina nema nikakvog efekta na taloženje kvasca, nego samo na koagulaciju proteina, dakle otpadaka od slada....ona ima negativan naboj, a proteini pozitivan, pa ih veže i zajedno tonu na dno....
I like the smell of fermentation in the morning

Avatar
OLD
Postovi: 1390
Pridružen/a: sub lip 11, 2011 12:07 pm
Lokacija: Sisak

Post Postao/la OLD » čet ožu 28, 2013 12:44 pm

Stoji ovo sa flokulacijom , ali sam htio reći da ja imam potpuno različita iskustva . Ovaj 1272 navodno proizvodi industrijski bistra piva, a kod mene je mutno kao frutek. Amerikanci se opet na mnogo mjesta žale na bistrinu piva kod US-05 kod mene opet bistra da bolje ne može. Jedino mi je objašnjenje količina kalcija i njegova uloga. Želim reći da i inače visoko flokulentni kvasac očito ima problema sa bistrenjem ako nema dovoljno kalcija.Izgleda da je na nama samima da otkrijemo koje su to količine jer proizvođači te podatke ne daju. Moram napomenuti da sam sa T-58 i količinom kalcija dobio rezultate slične tvojima.Onoliko koliko se da ocijeniti na slikama, znači oko 100 ppm-a kalcija (ne baš bistro).
Volim ih zahmeljene.

munja
Postovi: 294
Pridružen/a: sri vel 27, 2013 10:05 am
Lokacija: Šibenik

Post Postao/la munja » čet ožu 28, 2013 2:22 pm

doktorat :D
svaka cast, ovo je u top3 najkorisnije teme na forumu.

svakako treba oznaciti kao "Vazno" da se lako pronalazi.

Avatar
petro
Postovi: 862
Pridružen/a: ned svi 15, 2011 11:51 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la petro » čet ožu 28, 2013 2:37 pm

Tek sam kod zadnje dvije pive prilagođavao vodu u potpunosti dodavanjem soli i također sam primjetio da se kvasac u bocama super brzo istaložio i piva se puno prije počela bistriti nego prije gdje sam vodu prilagođavao 50/50 % RO i pipovača.

Svaka čast na trudu i strpljenju dok si provodio eksperiment.

Avatar
Alivio
Postovi: 1071
Pridružen/a: sub lip 05, 2010 11:53 am
Lokacija: SB

Post Postao/la Alivio » čet ožu 28, 2013 4:39 pm

400d svaka ti čast ..skidam kapu ..
:zivjeli2:
Čovjek uči dok je živ i na kraju umire glup.

kiternas
Postovi: 329
Pridružen/a: pon vel 27, 2012 11:45 am
Lokacija: Zagreb, Dubrava

Post Postao/la kiternas » čet ožu 28, 2013 6:47 pm

Za oskara!

newsmitty
Postovi: 203
Pridružen/a: ned vel 10, 2013 10:10 pm
Lokacija: zagreb

Post Postao/la newsmitty » čet ožu 28, 2013 6:59 pm

stvarno zaslužilo na Važno! staviti... :!:

gogi272
Postovi: 25
Pridružen/a: čet pro 20, 2012 2:59 pm
Lokacija: Dramalj

Post Postao/la gogi272 » čet ožu 28, 2013 10:48 pm

Čestitam,vrlo poučno.

Avatar
400d
Postovi: 1894
Pridružen/a: pet pro 04, 2009 3:34 pm
Lokacija: Sarajevo, BiH

Post Postao/la 400d » čet ožu 28, 2013 10:54 pm

ma hvala ljudi, ovo zapravo i nije bilo tako teško, samo je trebalo malo volje. struka mi je otprilike ovo upoređivanje veličina i brojeva, sa statistikom nemam problema, tako da mi to nije predstavljalo problem, a u isto vrijeme mi je bilo neizmjerno zanimljivo pratiti sve ove uzorke.

uskoro planiram jedan drugi eksperiment gdje će mi trebati 50 + ljudi da probaju između dva uzorka piva i ispune kratki upitnik.

isto tako očekujem zanimljive rezultate koje ću također objaviti. imam u planu da dokažem jednu vrlo zanimljivu tezu. :)

samo mi je problem gdje naći uzorak od 50 + ljudi da probavaju pivo :mrgreen:

:zivjeli2:
I like the smell of fermentation in the morning

Avatar
BanjoBrewer
Postovi: 463
Pridružen/a: sri pro 15, 2010 11:03 am
Lokacija: Zaprešić

Post Postao/la BanjoBrewer » pet ožu 29, 2013 10:02 am

Donesi ga npr. 1.6. u ZG kad će biti natjecanje, imat ćeš i više od 50 ljudi koji znaju ponešto o pivi na istom mjestu. Ili napravi dobar tulum doma ;-)

Odgovori