Primarna i sekundarna fermentacija

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
danny_boy
Postovi: 119
Pridružen/a: ned srp 08, 2012 11:54 am
Lokacija: Sarajevo

Primarna i sekundarna fermentacija

Post Postao/la danny_boy » sri kol 29, 2012 6:50 pm

Pozdrav svima,
imao bih nekoliko pitanja u vezi teme iz naslova, a možda bi odgovori bili korisni i drugim početnicima u ovome hobiju.

1. Koja je razlika izmedju primarne i sekundarne fermentacije, i zašto radimo sekundarnu fementaciju?

2. Da li primarna fermentacija traje 21 dan, bez obizira da li radimo sekundarnu?

3. Treba li nam airlock za sekundarnu fermentaciju ili može i bez njega (vjerovatno treba...)?

4. Koliko dugo traje sekundarna fermentacija?

Hvala unaprijed!

Avatar
diS
Postovi: 1159
Pridružen/a: uto ožu 29, 2011 8:28 pm
Lokacija: Kaštela

Post Postao/la diS » sri kol 29, 2012 9:17 pm

Sekundarna je za bistrenje i suho hmeljenje/dodavanje voća itd.

Fermentacija traje dok kvasci ne isfermentiraju sladovinu, dužina ovisi o OG-u piva, za slabija piva je dosta ukupno 2 tjedna dok za jača može trajati i nekoliko mjeseci. Još jedan razlog držanja u fermentoru je sazrijevanje i bistrenje tako da i ako je fermentacija završila ne znači da ga možeš odmah flaširat, bolje ga je ostavit da kvasci počiste eventualne neželjene okuse.

Airlock je kod sekundarne potrebniji nego kod primarne zbog male količine CO2 koju kvasci proizvode.

Sekundarna traje koliko želiš, obično 2 tjedna al opet ovisi o pivu.

Ja sam sekundar koristio samo jednom i nisam primjetio nekakvo poboljšanje, tako da piva standardnog OG-a (recimo <1.060) držim samo 2 tjedna u primarnom, nakon toga flaširanje i min. 3 tjedna u bocama na sobnoj temperaturi.

Avatar
danny_boy
Postovi: 119
Pridružen/a: ned srp 08, 2012 11:54 am
Lokacija: Sarajevo

Post Postao/la danny_boy » sri kol 29, 2012 9:22 pm

Hvala mnogo diS, ovo su jako korisne informacije za mene!

Avatar
400d
Postovi: 1894
Pridružen/a: pet pro 04, 2009 3:34 pm
Lokacija: Sarajevo, BiH

Post Postao/la 400d » pet kol 31, 2012 1:10 pm

diS je napisao/la:Sekundarna je za bistrenje i suho hmeljenje/dodavanje voća itd.

Fermentacija traje dok kvasci ne isfermentiraju sladovinu, dužina ovisi o OG-u piva, za slabija piva je dosta ukupno 2 tjedna dok za jača može trajati i nekoliko mjeseci. Još jedan razlog držanja u fermentoru je sazrijevanje i bistrenje tako da i ako je fermentacija završila ne znači da ga možeš odmah flaširat, bolje ga je ostavit da kvasci počiste eventualne neželjene okuse.

Airlock je kod sekundarne potrebniji nego kod primarne zbog male količine CO2 koju kvasci proizvode.

Sekundarna traje koliko želiš, obično 2 tjedna al opet ovisi o pivu.

Ja sam sekundar koristio samo jednom i nisam primjetio nekakvo poboljšanje, tako da piva standardnog OG-a (recimo <1.060) držim samo 2 tjedna u primarnom, nakon toga flaširanje i min. 3 tjedna u bocama na sobnoj temperaturi.
o ovome su vođene kilometarske rasprave na svim pivarskim forumima. rađeni su uporedni testovi i tako dalje. u raspravu su se uključivali neki od ljudi koji su tata-mate u pivarstvu i biokemiji.

čak sam i ja pokrenuo jednu takvu temu na homebrewtalku na kojoj se poprilično raspravljalo: http://www.homebrewtalk.com/f14/bottlin ... ys-287687/

uglavnom, zaključak većine tih rasprava je bio da za bilo kakvo pivo je potrebno najmanje 21 dan u primarnom fermentoru, što uključuje samu fermentaciju, ali i post-fermentacijske procese. naravno, postoje dvije struje - jedna koja tvrdi da je dovoljno 10-14 dana i druga koja tvrdi da mora odležati na kvascu najmanje 21-30 dana.

moje mišljenje iz vlastitog iskustva - pivo nakon 14 dana još uvijek nije spremno za flaširanje.

ja ipak mislim da ti prekratko držiš pivo u primarnom prije flaširanja, a ti vidi :D
I like the smell of fermentation in the morning

Avatar
Svarrogh
Postovi: 2410
Pridružen/a: pet lis 22, 2010 1:00 pm
Lokacija: Vukovar

Post Postao/la Svarrogh » pet kol 31, 2012 5:15 pm

Ja spadam u onu struju od 10 dana :) U 3-4 dana mi zavrsi fermentacija, ostavim jos 2 dana da kvasaca sve pocisti, cool crash, keg i to je to :zivjeli2:

Avatar
Zedni
Postovi: 1287
Pridružen/a: pon pro 21, 2009 11:18 pm
Lokacija: Bjelovar

Post Postao/la Zedni » pet kol 31, 2012 5:20 pm

Svarrogh je napisao/la:Ja spadam u onu struju od 10 dana :) U 3-4 dana mi zavrsi fermentacija, ostavim jos 2 dana da kvasaca sve pocisti, cool crash, keg i to je to :zivjeli2:
... ti u biti napravis COOL cold crash... :D hehe, onda u keg i to je to, a tjedan prije ispijanja nadrukas CO2! :D :zivjeli2:
On Tap:
Extra Stout, ESB, APA
Fermenting:
Saaz Pale Ale
Next Brews:
Weizen, Porter, IPA

Avatar
Svarrogh
Postovi: 2410
Pridružen/a: pet lis 22, 2010 1:00 pm
Lokacija: Vukovar

Post Postao/la Svarrogh » pet kol 31, 2012 5:21 pm

Hehe... pivo se osjeca cool dok se hladi :P ugl, cold crash :D

Avatar
buky1
Postovi: 1543
Pridružen/a: čet srp 16, 2009 7:48 am
Lokacija: Slavonski Brod

Post Postao/la buky1 » pet kol 31, 2012 5:33 pm

minimalno desetak dana primarna, poslje toga želatina i sekundarna od minimalno tjedan. Jednom sam pšenično flaširao ranije. Međutim sve češće pivo ostaje po3,4 ili 5 tjedana u primaru i onda samo dan dva preko želatine. neznam, čine mi se bistrija i mirnija piva. Nikad se ne dešava izlijetanje iz boce ili tako nešta. Čitao sam da schneidera fermentiraju u otvorenim fermentorima pa planiram i to probat kad ili ako ga budem kuhao

Avatar
400d
Postovi: 1894
Pridružen/a: pet pro 04, 2009 3:34 pm
Lokacija: Sarajevo, BiH

Post Postao/la 400d » pet kol 31, 2012 5:35 pm

buky1 je napisao/la:minimalno desetak dana primarna, poslje toga želatina i sekundarna od minimalno tjedan. Jednom sam pšenično flaširao ranije. Međutim sve češće pivo ostaje po3,4 ili 5 tjedana u primaru i onda samo dan dva preko želatine. neznam, čine mi se bistrija i mirnija piva. Nikad se ne dešava izlijetanje iz boce ili tako nešta. Čitao sam da schneidera fermentiraju u otvorenim fermentorima pa planiram i to probat kad ili ako ga budem kuhao
a zašto bi probavao u otvorenim fermentorima? šta misliš time dobiti?
I like the smell of fermentation in the morning

Avatar
400d
Postovi: 1894
Pridružen/a: pet pro 04, 2009 3:34 pm
Lokacija: Sarajevo, BiH

Post Postao/la 400d » pet kol 31, 2012 5:36 pm

Svarrogh je napisao/la:Ja spadam u onu struju od 10 dana :) U 3-4 dana mi zavrsi fermentacija, ostavim jos 2 dana da kvasaca sve pocisti, cool crash, keg i to je to :zivjeli2:
ne znam, meni je ogromna razlika u okusu uzorka na 10 i na 20 dana.
I like the smell of fermentation in the morning

Avatar
Zedni
Postovi: 1287
Pridružen/a: pon pro 21, 2009 11:18 pm
Lokacija: Bjelovar

Post Postao/la Zedni » pet kol 31, 2012 5:41 pm

400d je napisao/la: ne znam, meni je ogromna razlika u okusu uzorka na 10 i na 20 dana.
a da li ti je razlika u krajnjem odlezavanju piva, znaci ako si ga flasirao nakon 10 dana i probao nakon mjesec, ili ako si ga flasirao nakon 20 i probao nakon mjesec dana (tada je 10 dana duze odlezao)?
On Tap:
Extra Stout, ESB, APA
Fermenting:
Saaz Pale Ale
Next Brews:
Weizen, Porter, IPA

Avatar
Svarrogh
Postovi: 2410
Pridružen/a: pet lis 22, 2010 1:00 pm
Lokacija: Vukovar

Post Postao/la Svarrogh » pet kol 31, 2012 5:42 pm

Otvorenom fermentacijom se dobija na esterima sto je pozeljno kod psenicnih piva. Meni svako pivo odlezi propisno u kegu ali ga ne ostavljam pre dugo u fermentoru.

Avatar
buky1
Postovi: 1543
Pridružen/a: čet srp 16, 2009 7:48 am
Lokacija: Slavonski Brod

Post Postao/la buky1 » pet kol 31, 2012 5:43 pm

400d je napisao/la:
buky1 je napisao/la:minimalno desetak dana primarna, poslje toga želatina i sekundarna od minimalno tjedan. Jednom sam pšenično flaširao ranije. Međutim sve češće pivo ostaje po3,4 ili 5 tjedana u primaru i onda samo dan dva preko želatine. neznam, čine mi se bistrija i mirnija piva. Nikad se ne dešava izlijetanje iz boce ili tako nešta. Čitao sam da schneidera fermentiraju u otvorenim fermentorima pa planiram i to probat kad ili ako ga budem kuhao
a zašto bi probavao u otvorenim fermentorima? šta misliš time dobiti?

nemam pojma ali moram probati :D mislim da mile otvoreno fermentira?

Avatar
400d
Postovi: 1894
Pridružen/a: pet pro 04, 2009 3:34 pm
Lokacija: Sarajevo, BiH

Post Postao/la 400d » pet kol 31, 2012 5:46 pm

buky1 je napisao/la:
400d je napisao/la:
buky1 je napisao/la:minimalno desetak dana primarna, poslje toga želatina i sekundarna od minimalno tjedan. Jednom sam pšenično flaširao ranije. Međutim sve češće pivo ostaje po3,4 ili 5 tjedana u primaru i onda samo dan dva preko želatine. neznam, čine mi se bistrija i mirnija piva. Nikad se ne dešava izlijetanje iz boce ili tako nešta. Čitao sam da schneidera fermentiraju u otvorenim fermentorima pa planiram i to probat kad ili ako ga budem kuhao
a zašto bi probavao u otvorenim fermentorima? šta misliš time dobiti?

nemam pojma ali moram probati :D mislim da mile otvoreno fermentira?
radije probaj nešto što će imati nekog efekta na pivo :wink: ovako samo imaš rizik od infekcije i ništa više.... ima ona priča da na taj način kvasac ima kontinuiran pristup kisiku, ali I don't buy that.
I like the smell of fermentation in the morning

Avatar
buky1
Postovi: 1543
Pridružen/a: čet srp 16, 2009 7:48 am
Lokacija: Slavonski Brod

Post Postao/la buky1 » pet kol 31, 2012 5:56 pm

lakši pristup kisiku i lakši odtok co2 dva zasmrditog procesom fermentacije. To bi držao prvih nekoliko dana burne fermentacije a sekundar bi išao zatvoreno. Inace kad sam kretao kuhati nisam ni znao šta je airlock

Odgovori