Primarna i sekundarna fermentacija

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
linhen
Postovi: 95
Pridružen/a: uto stu 27, 2012 3:14 pm
Lokacija: Rijeka

Post Postao/la linhen » pon lip 03, 2013 9:53 pm

pklicov je napisao/la:ja imam plastičnu kantu i nikada se nije deformirala prilikomo cold crasha.
Jedno je plastična kanta, a drugo hermetički zatvoren fermentor. Ako ja svoj fermentor zatvorim original čepom on će se definitivno uvuć u sebe, ne trajno, ali dok mu ne oslobodim pristup zraku ili vratim na sobnu temperaturu će ostati takav. Koliki se podtlak stvara prilikom cold crasha i koliki podtlak fermentor moze izdrzat nemam namjeru testirat, zato i trazim rješenje koje ce dopustit da se tlak u fermentoru izjednači s vanjskim.

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » uto lip 04, 2013 8:27 am

Za očekivane probleme s vakuumom preporučio bih ovu bučkalicu:
http://themaltmiller.co.uk/index.php?_a ... ductId=367
Isti se napuni nekim dezificijentom, maksimalno do vrha donjeg lijevog i desnog (od svaka tri) balončića, pa kad plin ili zrak krenu kroz bučkalicu u bilo koju stranu, tekućina neće završiti ni vani, a ni u fermentoru, a služit će svrsi.
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

Avatar
davorst
Postovi: 186
Pridružen/a: pon pro 23, 2013 6:55 pm
Lokacija: Zagreb

prvo pivo

Post Postao/la davorst » sub pro 28, 2013 9:20 am

Pozdrav svima! Pravim prvo pivo iz extrakta a čitam dosta o kuhanju i vrti mi se u glavi jer ovih prazničnih dana ne skidam oči sa pivskih tema. Mislim na proljeće srediti garažu za početak ozbiljnijih kuhanja a za sada extrakti. Za početak sam smućkao ovo: http://www.positiv.hr/component/virtuem ... l?Itemid=0 i ovo: http://www.positiv.hr/component/virtuem ... l?Itemid=0 sutradan je dosta brčkalo u vrenjači a onda se polako smirivalo. Sada je 8 dana i još kad stisnem poklopac prođe koji "brćk" :-) i nivo vode u vrenjači nije izjednačen. Rekao bih da još "radi". U uputama je pisalo 7-10 dana prva fermentacija. Da li ću pogriješiti ako ostavim koji dan duže ili da perem boce i pretačem?
Tolko za sada, vjerujem da će te mi pomagati u mojim prvim koracima! Ima nas dosta u Vk koji bi pravili svoje pivo samo ja, ko mali majmun, moram sve prvi probati. Već 2,5 god. sam pravim kruh a sada počinjem pivo i meni drugo ne treba! Kruha i piva! :oops:
Kruha i piva! Pozdrav, Davor

Avatar
davorst
Postovi: 186
Pridružen/a: pon pro 23, 2013 6:55 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la davorst » sub pro 28, 2013 3:12 pm

Probao malo iz fermentora, negazirano, mutno al fino! Ne mogu ja čekat ode flaširat! :shock:
Kruha i piva! Pozdrav, Davor

Avatar
buky1
Postovi: 1543
Pridružen/a: čet srp 16, 2009 7:48 am
Lokacija: Slavonski Brod

Post Postao/la buky1 » sub pro 28, 2013 4:43 pm

Idi flasiraj. ZaNovu nemoras kupovat petarde, imat ces detonacije iz boca :mrgreen: pusti to jos koji dan ako nemas cime izmjeriti do kud je otkuhalo

Avatar
davorst
Postovi: 186
Pridružen/a: pon pro 23, 2013 6:55 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la davorst » sub pro 28, 2013 5:48 pm

Ma dok dodje alatka......
Samo dok skuzim kako stavit sliku s mobitela :)
Kruha i piva! Pozdrav, Davor

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » sub pro 28, 2013 6:40 pm

:shock: :roll: nemoj sliku s mobitela . to ti je skupo , neće ispast dobro , morat ćeš mjenjat mobitel.

ahhhhh , rađe pričekaj pa šalji s kompa. to ti je puno bolje :wink:

:hmelj:

Avatar
davorst
Postovi: 186
Pridružen/a: pon pro 23, 2013 6:55 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la davorst » sub pro 28, 2013 6:53 pm

je, u pravu si! Evo natočio u prozirnu bočicu jedno da se vidi. Nije bilo na vrhu pjene (kore) a taloga cca . Pisalo je u uputama 7-10 dana pa u boce a danas je 10-ti dan. Valjda nisam ništa s...o!? Okus je ok! balky šta ako počne pucat da li da ih otvorim pa ponovo zatvorim?
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Kruha i piva! Pozdrav, Davor

Avatar
davorst
Postovi: 186
Pridružen/a: pon pro 23, 2013 6:55 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la davorst » sub pro 28, 2013 6:54 pm

oprosti buky1 ja te prekrstio, nije namjerno!
Kruha i piva! Pozdrav, Davor

Avatar
Zedni
Postovi: 1287
Pridružen/a: pon pro 21, 2009 11:18 pm
Lokacija: Bjelovar

Post Postao/la Zedni » sub pro 28, 2013 7:36 pm

Probaj za 3 dana jednu bocu, po gaziranosti ces vidjet i probat opet za koji dan… ako leti pjena van ili je pregazirano popij sve kroz 24sata da nemas brige sa pucanjem. :D

P.S. Balky je kralj! 8) :zivjeli2:
On Tap:
Extra Stout, ESB, APA
Fermenting:
Saaz Pale Ale
Next Brews:
Weizen, Porter, IPA

Avatar
davorst
Postovi: 186
Pridružen/a: pon pro 23, 2013 6:55 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la davorst » sub pro 28, 2013 8:10 pm

stavio sam i par boca od kelta sa onim pivskim čepom sa gumicom pa ću njih prve otvoriti i ovu malu od corone za probu. Ima i jednu pet od jamnice sa malo manje šećera za probu. Popiti u 24 sata nije problem :lol:
Kruha i piva! Pozdrav, Davor

Avatar
davorst
Postovi: 186
Pridružen/a: pon pro 23, 2013 6:55 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la davorst » sri sij 01, 2014 2:34 pm

svima sretna 2014- ta uz što bolje pivo! ja moje nisam mogao izdržati da ne probam nakon 4 dana u boci i pitko i već solodno gazirano. Od uzbuđenja se ne sjetih sliknit ali bit će slikica sa sljedećim. Još koje sa extraktom a onda bi se bacio u kuhanje uz vaše savjete i pomoć po potrebi.
U zdravlje!
Kruha i piva! Pozdrav, Davor

Avatar
Jurgen Windcaller
Postovi: 16
Pridružen/a: pet ruj 27, 2013 1:49 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la Jurgen Windcaller » sri svi 21, 2014 1:24 pm

Stara tema, nova pitanja

odlučio sam se po prvi puta raditi sekundarnu fermentaciju i postupak mi je poprilično jasan, no nije mi baš jasan tajming. Mislio sam slijediti 1-2-3 pravilo (čit. 1-2-kad god odlučim da je dobar trenutak za degustaciju), za koje sam svjestan da nije univerzalno, ali pivo mi je poprilično standardnog profila pa mislim da bi pasalo

za 22l

NG 100%

25 g northen brewer 60 min
20 g saaz 20 min
40 g saaz 5 min

US-05 (oprani)

OG:1.046

Ne bih htio ulaziti u polemike jeli sekundar potreban ili nepotreban u ovom slučaju, odlučio sam se isprobati pa da vidim rezultate. No u svakom slučaju muči me kada. Naime već je deveti dan fermentacije, a krausen se još uvijek tvrdoglavo drži na vrhu piva, vrenjača još uvijek umjereno bućka, ali jutros izmjereni SG iznosi 1.005, što bi prema beer smith-u trebao biti ujedno i FG. Probao sam uzorak i jako sam zadovoljan, pa sam isključio mogućnost da se zadržao krausen koji eventualno mogao nastati fermentacijom divljih kvasaca. Tako da nisam siguran jeli fermentacija gotova ili nije, ili je krausen samo tu zbog post fermentacijskih procesa.

Koje je vaše stručno mišljenje, pročitao sam da bi prerano pretakanje moglo izazvati buttery off-flavour, kojeg definitivno ne želim, jeli sada pre rano ili da pričekam povlačenje krausena?

kiki
Postovi: 381
Pridružen/a: čet ruj 17, 2015 12:53 pm
Lokacija: Đakovo

Post Postao/la kiki » sri ožu 16, 2016 2:51 pm

Kad si mogao dvije godine, pričekaj još koji dan. slika
I may be a vegan but i still eat pussy

http://bogbogova.blogspot.hr/

ninoid
Postovi: 303
Pridružen/a: uto srp 28, 2009 9:36 pm
Lokacija: Zadar

Re: Primarna i sekundarna fermentacija

Post Postao/la ninoid » sub vel 03, 2018 3:15 pm

Bi li se karbonizacija piva mogla odvijati u sekundarnom fermentoru umjesto u bocama?
Pa onda natočiti u bocu, ohladiti i odmah piti?

Time bi se zauzelo manje mjesta, ne treba ti gomila boca, a i i nema problema sa pucanjem boca.

Odgovori