Slawoner

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Avatar
Sadvar
Postovi: 121
Pridružen/a: sub lis 04, 2014 11:34 am
Lokacija: Križevci

Post Postao/la Sadvar » pet lis 02, 2015 9:44 am

Vidim da se ovdje razglabalo o aromi hmelja, flame off-u i hlađenju pa da ne otvaram novi topic...
Nakon poslijednjeg druženja u MBR-u, a nakon debate sa Malim Bademom, došli smo do zaključka da je APA koju sam donio tehnički korektna ali da joj fali malo više arome. I stvarno je ispala sa manje arome nego ona koju sam kuhao u proljeće gdje je sve bilo fino izbalansurano. Oprema je ista, recept je isti - Cascade za aromu 10, 5 i 0 min. Nakon sagledavanja svih činjenica zaključio sam da je u pitanju "zvetreni" stari hmelj koji mi nije dao aromu već je sve ono što je trebalo postati aroma otišlo u gorčinu. A bio mi je čudan već na prvi pogled i prvi šnjof - više prašine, manje peleta, slabiji miris. Kupljen je neposredno prije kuhanja tak da se nije kod mene "zvetril".
To smo riješili. E sad...
Priloženi dijagram uzima u obzir samo "boiling time". Dali je to OK i koja je to temperatura koja bi bila granična za aromu? 75 stupnjeva? 80?
Veselim se vašim komentarima...
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

domagoj_os
Postovi: 122
Pridružen/a: sub kol 31, 2013 6:05 pm
Lokacija: Osijek

Post Postao/la domagoj_os » pet lis 02, 2015 10:17 am

Najbolje hmeljne arome (ako isključimo suho hmeljenje) sam dobio kada bi sladovinu najprije ohladio na 80°C, zatim ubacio hmelj i ostavio 20-30 minuta prije nego što nastavim hlađenje.

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » pet lis 02, 2015 2:13 pm

svi oni koji koriste spiralu za hlađenje imaju hmelj praktički do 20c , do pretoka .znači 20-30 min nakon kuhanja ( osim onih koji koriste vrečice ).
recimo klasično hmeljenje na 60-50 , pa oko 20 min , pa ispod 10 min , trebalo bi dati dobre rezultate.
međutim još prošle godine sam primjetil da uobičajeni postupak ne daje očekivano . I počneš sumnjati u postupak , tehniku.
hmelja očito nema dovoljno u ponudi pa do nas dolaze ostaci puno puta prepakirani. navodno je urod 2016 !! več prodan .proizvođači su vezani ugovorom pa ako slučajno ima viška....
ispada da će friški hmelj imati samo oni koji ga imaju u vrtu :D

Avatar
Sadvar
Postovi: 121
Pridružen/a: sub lis 04, 2014 11:34 am
Lokacija: Križevci

Post Postao/la Sadvar » pet lis 02, 2015 2:29 pm

A ništ onda...
Čupam vinograd i krećemo sa novom djelatnosti. Možda još skopam koji rizom iz Gregurovca.

Avatar
slawoner
Postovi: 1697
Pridružen/a: uto lip 12, 2012 1:52 am
Lokacija: pozega

Post Postao/la slawoner » pet lis 02, 2015 6:48 pm

Bademe, hoces reci da fine hmeljne arome uobicajenim hmeljenjem i tehnikama slabo izvučeš?...tipa 80°C 30 minuta i te šeme?
Nemojte šta zamjerit i pozdrav'te kod kuće!

Avatar
OLD
Postovi: 1390
Pridružen/a: sub lip 11, 2011 12:07 pm
Lokacija: Sisak

Post Postao/la OLD » pet lis 02, 2015 8:19 pm

Samo mala napomena, US-05 je najbolji kvasac za kasno hmeljena piva. Neki kvasci prilikom fermentacije znaju odnijeti podosta hmeljne arome.
Volim ih zahmeljene.

Avatar
slawoner
Postovi: 1697
Pridružen/a: uto lip 12, 2012 1:52 am
Lokacija: pozega

Post Postao/la slawoner » pet lis 02, 2015 9:33 pm

OLD je napisao/la:Samo mala napomena, US-05 je najbolji kvasac za kasno hmeljena piva. Neki kvasci prilikom fermentacije znaju odnijeti podosta hmeljne arome.
ovo je dobra informacija 8)
Nemojte šta zamjerit i pozdrav'te kod kuće!

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » pet lis 02, 2015 10:34 pm

slawoner je napisao/la:Bademe, hoces reci da fine hmeljne arome uobicajenim hmeljenjem i tehnikama slabo izvučeš?...tipa 80°C 30 minuta i te šeme?
nakon gašenja plamena pričekam cca 5 min da se sve smiri i počinjem hladiti.što brže i kolko je moguće niže

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Post Postao/la Toples » sub lis 03, 2015 7:32 am

slawoner je napisao/la:
OLD je napisao/la:Samo mala napomena, US-05 je najbolji kvasac za kasno hmeljena piva. Neki kvasci prilikom fermentacije znaju odnijeti podosta hmeljne arome.
ovo je dobra informacija 8)
negdje sam čitao usporednu usporedbu s "m10 workhorse" i baš je ispalo tako - petica je ostavila puno više okusa i mirisa i hmelja i slada
save a tree - drink beer

Avatar
slawoner
Postovi: 1697
Pridružen/a: uto lip 12, 2012 1:52 am
Lokacija: pozega

Post Postao/la slawoner » pon lis 05, 2015 10:08 pm

danas je bilo mjerenje ovog stronga... Nevjerojatno koliko ga je petica pojela - sa 1.104 je pao na 1.020!! Vidim da je krauzen počeo opadat i mislim da je to to...Odradio sam dekokciju pa sam tu SIGURNO dobio nefermentabilnih šećera tako da pretpostavljam da je to razlog mjerenog FG-a 1.020... Drugi mogući razlog bi mogao biti da je petica pomrla uslijed velike količine alkohola - sutra ću izvući jednu testnu bocu na gaziranje pa cemo vidjeti dali je kvasac ziv ??

Ono sto mi je veliko otkriće u ovom kuhanju je tolerancija US05 na alkohol za koju sam mislio da je puuuno niža - po formuli sa ovim OG-om i FG-om ispada cca 11.5% Alc. (ne ulazim sada u one šeme sa aerometrom u 100%-tnom alkoholu ect. )

So far so good - cugno pivo iz fermentora i stvarno sam super zadovoljan...
Nemojte šta zamjerit i pozdrav'te kod kuće!

Avatar
Vjeko
Postovi: 808
Pridružen/a: ned svi 31, 2015 9:37 pm
Lokacija: Zg<->Pž

Post Postao/la Vjeko » pon lis 26, 2015 11:04 pm

BanjoBrewer je napisao/la:Obično ide lagering pa karbonizacija

1. morao bi ga jaaaako dugo ostavit da se toliko slegne i da ne povučeš nešto kod flaširanja

2. nemoj da se smrzne i OK si.

Ja ih lageriram recimo na 1 - 2 C oko 2 mjeseca i nisam imao problema s karbonizacijom, stavim flaširano tri tjedna na 22 - 25 C i super. Prvi puta sam držao kao na "lager ferm" temperaturi, no to ih nije probudilo.

Ak te baš frka da nemaš dovoljno živih kvasaca možeš dodat nove prije flaširanja.
eee to tražim, blast from the past!
taman se počeo brinut hoće mlado lagerirano altbirasto doći do neke normalne razine karbonizacije... prije nego popijemo zadnju bocu :)
znači, još koji dan/tjedan...

Avatar
Vujo33
Postovi: 234
Pridružen/a: čet kol 06, 2015 11:50 am
Lokacija: Slavonski Brod

Post Postao/la Vujo33 » uto lis 27, 2015 6:07 am

domagoj_os je napisao/la:Najbolje hmeljne arome (ako isključimo suho hmeljenje) sam dobio kada bi sladovinu najprije ohladio na 80°C, zatim ubacio hmelj i ostavio 20-30 minuta prije nego što nastavim hlađenje.
Moram potvrditi istinitost navoda kolege iz Esekera :D ...meni je Pop jako pomogao kad me je pozvao kod sebe i objasnio mi kako on dobiva aromu kod hlađenja sladovine. POPE ŽIVIO TI MENI! :zivjeli2:


NEGO DA PITAM SVE PRISUTNE KAKVA SU VAM ISKUSTVA SA KVASCEM JMW10 ilti Workhorse 10?
&#8222;Ah, pivo, moja jedina slabost. Moja ahilova peta, ako baš hoćeš."

Avatar
buky1
Postovi: 1543
Pridružen/a: čet srp 16, 2009 7:48 am
Lokacija: Slavonski Brod

Post Postao/la buky1 » uto lis 27, 2015 7:14 am

Slika govori više od 1000 riječi
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Avatar
slawoner
Postovi: 1697
Pridružen/a: uto lip 12, 2012 1:52 am
Lokacija: pozega

Post Postao/la slawoner » uto ožu 22, 2016 9:08 pm

uspješno uzgajanje stefanovog pšeničnog kvasca odrađeno i sad ce se fino neki hefeweizen radit ooo da!...

Nasadio ga iz piva njihovog u sladovinu og 1.050... trebalo mu je cca 4 dana da proradi iako sam ja mislio da nikada neće vođen idejom da nakon pasterizacije nije puno toga preživjelo ali eto veselo radi i razmnozava se gad jedan prefini i toliko prekrasno miriši na bananu da je to čudo jedno!

Sad ga jos malo uzgojiti pa srokat turu weizena!
Nemojte šta zamjerit i pozdrav'te kod kuće!

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la Poljo » uto ožu 22, 2016 9:25 pm

jel bude šta za prodaju? :D :indianabeer:
slika

Odgovori