ispiranje - mash out

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » pon vel 02, 2015 11:31 pm

Zvone ! srdačan pozdrav ! jedan si od rijetkih koji više čita nego kuha i to mi se jako sviđa.probirati po nijansama tvojeg posta bilo bi besmisleno.
neki danas več izumrli zanati , učili su se u zanatskoj školi najmanje tri godine .nakon toga je dečec trebal položiti majstorski ispit .
razumijevanje procesa i svrhe je bitno.
lako si je pomoči tipom na googlu-brew- mash out ;brewersfriend- calculator ;munich vs crystal;sparge vs fly sparge.....itd

prijatelji , polako

koliko je tek trebalo njemu da ponudi nešto pitko....

https://www.youtube.com/watch?v=W5pu5Q7qxhM


:hmelj: :pivo3:

Zvone
Postovi: 145
Pridružen/a: sri vel 20, 2013 3:29 pm
Lokacija: Šibenik

Post Postao/la Zvone » uto vel 03, 2015 11:36 am

Ne brini se Bademe, skuvam ja novu turu čim mi se isprazni fermentor :) Bitno je da praksa prati teoriju!

Drago mi je da mogu pomoći momcima, a i meni dobro dođe da se prisjetim nekih stvari. Svi znamo da se sve ove informacije mogu naći i na googlu, samo je problem šta po internetu ljudi svašta pišu, tako da nisu sve informacije provjerene (i mene su par puta ranije doveli u zabludu...).

Businessman
Postovi: 154
Pridružen/a: pon pro 08, 2014 8:31 pm
Lokacija: Fericanci

Post Postao/la Businessman » uto vel 03, 2015 9:05 pm

Artanis je napisao/la:
slawoner je napisao/la:artritisu moj, uvijek ispiranje radim sa onoliko litara koliko kg slada sam koristio + 5 litara...i sve uredno!...To vraćanje sladovine natrag u kominu je čisto da se slegne grain bed da dobiješ bolju filtraciju - kroz zrno, a onu prvu mutljagu ubacis natrag da se isfiltrira...aj zivio!

E slawoneru moj, pogledaj datum kada sam to pitao. Ima skoro tri godine.
No lijepo je vidjeti da i novim pivarima posluže stare teme.

I dalje radim batch sparge sa dva ispiranja. Prvu litru-dvije mutljage vratim kako si rekao. Ukomljavam sa oko 3 litre vode po kili slada. Npr. za turu od 35 litara (8,5 kila slada) - ukomljavam sa 26 litara a ispirem sa 32 litre. Nakon upijanja slada, isparavanja, malo taloga na kraju dobijem 35-36 litara piva u bocama. Eto, ako nekome pomogne.
Kolega Artanis molio bih objasnjenje ovog odnosa gore 35L i 8.5 kg slada? gdje je tu ovo 3:1? Trenutno pravim u beersmithu recept za turu od 150L gotove pive, pa sam zbunjen sto se tice ukomljavanja jer mi je mash tun zapremine 110L... predpostavljam da mi treba oko cca 30kg jecma? jesam li na dobrom put? evo volio bih cut misljenja znalaca kako bi odradili ovaj kuhanac, znaci koliko jecma? koliko vode za ukomljavanje i sa koliko odradit ispiranje? Hvala unaprijed :)

Avatar
isvara
Postovi: 2119
Pridružen/a: sri sij 23, 2013 9:37 am
Lokacija:
Kontakt:

Post Postao/la isvara » uto vel 03, 2015 9:33 pm

ako te zanima pogledaj:
Pivan 23 , 24 i 25 su kuhani kao 145-150 litara pa si pogledaj sva tri

http://www.pivarstvo.info/forum/viewtop ... e740c6a8f6


mlt je od 160 litara
120 litara vode + 38kg slada..... pun do čepa
uvjek ukomljavaj sa više vode jer je bolje
ako imaš manje vode a slad je po zimi hladan
nećeš dobiti željenu temperaturu
meni temperature dobro sjedaju sa 120 litara / 32-38kg
Pivo teče bubrezi se liječe !

Businessman
Postovi: 154
Pridružen/a: pon pro 08, 2014 8:31 pm
Lokacija: Fericanci

Post Postao/la Businessman » uto vel 03, 2015 9:46 pm

Hvala, pivane pratim vec duze vrijeme ali opet te neke omjere nekuzim kako dobijete, valjda cu se snac, prva tura mi je ispala vrhunska nadam se da ce i ova

Avatar
slawoner
Postovi: 1697
Pridružen/a: uto lip 12, 2012 1:52 am
Lokacija: pozega

Post Postao/la slawoner » uto vel 03, 2015 10:55 pm

biiznismenu - mash od 110 litara, a radio bi turu od 150 litara piva...za 150 litara piva ti treba 100 litara veći mash
Nemojte šta zamjerit i pozdrav'te kod kuće!

Businessman
Postovi: 154
Pridružen/a: pon pro 08, 2014 8:31 pm
Lokacija: Fericanci

Post Postao/la Businessman » sri vel 04, 2015 2:06 pm

slawoner je napisao/la:biiznismenu - mash od 110 litara, a radio bi turu od 150 litara piva...za 150 litara piva ti treba 100 litara veći mash
evo sta beersmith kaze...

Mash Steps Name Description Step Temperature Step Time
Mash In Add 65,16 l of water at 75,2 C 66,7 C 60 min

Sparge: Fly sparge with 129,89 l water at 75,6 C

slada ide ukupno 33kg...
negdje sam ocito zajebao...
E sad dali je izvedivo ovo sto beersmith preporuca?

damirb
Postovi: 122
Pridružen/a: ned lis 13, 2013 9:13 am
Lokacija: Buzet

Post Postao/la damirb » sri vel 04, 2015 2:12 pm

Zvone je napisao/la:Ne brini se Bademe, skuvam ja novu turu čim mi se isprazni fermentor :) Bitno je da praksa prati teoriju!

Drago mi je da mogu pomoći momcima, a i meni dobro dođe da se prisjetim nekih stvari. Svi znamo da se sve ove informacije mogu naći i na googlu, samo je problem šta po internetu ljudi svašta pišu, tako da nisu sve informacije provjerene (i mene su par puta ranije doveli u zabludu...).
Bravo Zvone bravo, zaslužio si ne samo Jackhammera nego ću ti i Favorit jedan donijeti :D više su mi praktično značila tvoja dva posta od svih do sada pročitanih blogova, pedefa i pogledanih filmića na youtube. Mislim da ponekad autori izostave "sitnice" koje su početniku zapravo "krupne" stvari...no, nebitno, svi to moramo proći kao početnici :)

Sad da se vratim na "praktično". Sa količinama i temperaturama iz slikice slika
Kad narastem biti ću pivar :)

Avatar
slawoner
Postovi: 1697
Pridružen/a: uto lip 12, 2012 1:52 am
Lokacija: pozega

Post Postao/la slawoner » sri vel 04, 2015 4:15 pm

Businessman je napisao/la:
slawoner je napisao/la:biiznismenu - mash od 110 litara, a radio bi turu od 150 litara piva...za 150 litara piva ti treba 100 litara veći mash
evo sta beersmith kaze...

Mash Steps Name Description Step Temperature Step Time
Mash In Add 65,16 l of water at 75,2 C 66,7 C 60 min

Sparge: Fly sparge with 129,89 l water at 75,6 C

slada ide ukupno 33kg...
negdje sam ocito zajebao...
E sad dali je izvedivo ovo sto beersmith preporuca?
NE znam za beersmith i njegove recepte, al mi nekak nije logično da sa duplo više vode ispireš nego sto koristiš za ukomljavanje - i mislim da će kom sa 30 kila slada i 60 litara vode biti toliko gust da se s njim nece moci radit...

Ja radim ovako : Koliko litara gotovog piva želim toliko vode sipam na ukomljavanje, zatim dodajem slad.Ispirem s onoliko litara koliko kila slada sam koristio + 5 litara za isparavanje. To znaci izgleda ovako:

za 50 litara:

50 litara vode na ukomljavanje
10kg slada

ispiranje sa 10 litara vode + 5 litara za isparavanje = 15L
...

I uvijek dobijem 50 litara piva (U BOCU!) sa 5% alc!

A ispirat sa DUPLO više vode nego što koristim za ukomljavanje je meni strano i ne radim tako...sad možda netko radi na taj način?? - ali my way je uvijek rezultirao odličnim pivima uredne OG i FG! ŽIVLI!
Zadnja izmjena: slawoner, dana/u sri vel 04, 2015 4:31 pm, ukupno mijenjano 2 puta.
Nemojte šta zamjerit i pozdrav'te kod kuće!

Avatar
Artanis
Postovi: 631
Pridružen/a: pet ruj 16, 2011 10:14 pm
Lokacija: Požega

Post Postao/la Artanis » sri vel 04, 2015 4:16 pm

Businessman je napisao/la:
Kolega Artanis molio bih objasnjenje ovog odnosa gore 35L i 8.5 kg slada? gdje je tu ovo 3:1? Hvala unaprijed :)

Pazi, kad se kaže odnos 3:1 - misli se na = količina vode u litrama : 1 kg slada -- u mash tunu pri ukomljavanju .

Kasnije normalno dodaš još vode pri drugom ispiranju pa taj odnos bude veći. Npr. ako te zanima, sa 1 kilom slada možeš dobiti 4-5 litara gotovog piva.

U biti sve količine i brojeve pri kreiranju recepta (a recept moraš imati, ne možeš kuhati otprilike, bar ne prvi put) trebaju krenuti (po meni) od količine sladovine koja ti stane u lonac za kuhanje.

Za te količine koje planiraš kuhati, isvara ti može pomoći. Što se mene tiče izračun ti je ovakav:

Imam lonac za kuhanje od 50 litara, prema tome ne mogu kuhati više od 45-46 litara sladovine, jer malo prostora treba ostaviti da ne kipi kod ključanja. I to ti je ključna brojka - 45.

Da bi dobio 45 litara tekućine (sladovine) u loncu, kroz mash tun (ukomljavač) mora proći oko 55 litara tekućine (kroz dva protoka). 8,5 kila slada x 1.2 = 10,2 litara ostane u mash tunu jer ga upije slad. Tih 55 litara vode, ako dijeliš na dva protoka po pola znači da trebaš imati posudu za grijanje od bar 30 litara i mash tun od isto 50 litara kao i lonac za kuhanje (jer ćeš nekad praviti i jača piva s više slada).

Znači 45 litara u loncu - 6 litara koje ispare - 1,5 litra koja se gubi hlađenjem (smanjuje se volumen vode) - 1,5 litra taloga u loncu - 1 litra taloga u fermentoru = 35 litara piva u bocama.

Osobno imam dva fermentora od 25 litara pa podijelim turu, jer mi taman stanu u komoru za fermentaciju. No, idealno bi bilo kad bih imao jedan od 50 litara.

Za ture od 35 litara gotovog piva:

Lonac za grijanje - 35 litara
Ukomljavač - 50-60 litara
Lonac za kuhanje - 50 litara
Fermentor - 50 litara

Zvone
Postovi: 145
Pridružen/a: sri vel 20, 2013 3:29 pm
Lokacija: Šibenik

Post Postao/la Zvone » sri vel 04, 2015 5:11 pm

damirb je napisao/la:
Zvone je napisao/la:Ne brini se Bademe, skuvam ja novu turu čim mi se isprazni fermentor :) Bitno je da praksa prati teoriju!

Drago mi je da mogu pomoći momcima, a i meni dobro dođe da se prisjetim nekih stvari. Svi znamo da se sve ove informacije mogu naći i na googlu, samo je problem šta po internetu ljudi svašta pišu, tako da nisu sve informacije provjerene (i mene su par puta ranije doveli u zabludu...).
Bravo Zvone bravo, zaslužio si ne samo Jackhammera nego ću ti i Favorit jedan donijeti :D više su mi praktično značila tvoja dva posta od svih do sada pročitanih blogova, pedefa i pogledanih filmića na youtube. Mislim da ponekad autori izostave "sitnice" koje su početniku zapravo "krupne" stvari...no, nebitno, svi to moramo proći kao početnici :)

Sad da se vratim na "praktično". Sa količinama i temperaturama iz slikice slika
Dobro si ukapirao :) Mash out se uglavnom drži 10ak minuta.

Dobro sad, nije 76 stupnjeva neka magična brojka koja ti garantira da neće doći do štopanja (to prvenstveno ovisi o sastavu sladova i dodataka, o veličini samljevenog zrna, o veličini proreza, omjeru voda/zrno...), ali svakako smanjuje tu mogućnost. Također, temperatura povrh 77 stupnjeva ti samo povećava mogućnost da dođe do ekstrakcije tanina, ali ako ti je pH ispod 6.0 (mjeren na sobnoj temperaturi) trebalo bi sve biti u redu i sa višim temperaturama. Primjer: dekokcija.

Za početak, drži se plana - mash out, pa ispiranje sa vodom temp 76-77 stupnjeva.

Avatar
ekser
Postovi: 305
Pridružen/a: pon sij 06, 2014 11:31 pm
Lokacija: Zg/Pž

Post Postao/la ekser » čet vel 05, 2015 12:09 pm

Ajde mi pliz samo provjerite ovaj postupak kojeg ćemo s idućih kuhanjem krenuti, zanima me jel sve zamišljeno kako treba ili imate kakav prijedlog:

Željena količina koju ćemo kuhati: cca 80l
Željena količina za fermentore: cca 70l
1. U MLT ide 52l vode na 75'C, po BS-u
2. dodajemo cca 20kg slada
3. slad upije 20-22l vode, što znači da je u MLTu 30-32l sladovine
4. držimo na temp 67'C 60min
5. dodajemo 48l vode na 87'C, po BS-u, i time podižemo temp na 76'C, te držimo 10 min
6. cijedimo sladovinu
7. dobijemo cca 80l za kuhanje (est pre-boil gravity 1.053)

najveća količina komine u MLTu je 52+20/2+48 = cca 110l (nije problem, MLT nam je 150l)

E, sad, dodatno pitanje - mi imamo želju dalje kuhati u 2 lonca (50+30) da bi u 2 fermentora završilo 45 + 25l - zbog toga nam je važno da sladovina bude gustoćom ravnomjerna, jer prvo cjedimo u jedan pa drugi lonac - hoćemo li imati koliko toliko ravnomjerne pre-boil gustoće u oba lonca?
keep calm and čitaj dalje forum

Businessman
Postovi: 154
Pridružen/a: pon pro 08, 2014 8:31 pm
Lokacija: Fericanci

Post Postao/la Businessman » sub vel 07, 2015 6:39 pm

ok, puno stvari su mi jasnije, znaci ipak cu morat napravit veci mash tun... tnx spasili ste jedan pivski zivot :lol:

Avatar
tinl
Postovi: 1719
Pridružen/a: sri vel 13, 2013 8:02 pm
Lokacija: požega

Post Postao/la tinl » sub vel 07, 2015 7:17 pm

ekseru ima tu više stvari koje bi mogle jabavati vaše kokoši u ovom hrabrom poduhvatu..

nisam nikad tako radio ali svejedno sam siguran da možeš računati na to da iz dva lonca neće jednako isparavati tijekom kuhanja zbog vrste i dimenzije lonca i nejednake vatre te sigurno nećeš pogoditi iste gustoće taman da ih i iscjediš ravnomjerno.

također ćeš tu fulati i u količini batch size pive zbog nejednakog isparavanja.

treča stvar je to što ti je to prvi put da radiš s tim mlt-om i tu češ doživjeti zajeb.. MLT u koji stane 20 i više kg slada drugačije cijedi od onog u koji stane 5 kg slada iz prostog razloga što velika količina mokrog slada svojom težinom sama sebe cijedi i tu ne vrijedi računica da slad popije 1,1 l / kg no to češ morati naučiti iskustvom na svojoj opremi jer za to kalkulator ne postoji.

U mlt-u od 150L treba paziti i na temp razlike između dna i vrha koje mogu biti drastične..

probleme razlike u gustoći bi riješio najlakše da sve skuhano utrpaš u jedan fermentor koji ako nemaš ja ti ga mogu posuditi osim ako nemaš poseban razlog da odvojeno fermentiraš..

sve to nisu razlozi da od toga odustaneš samo te upozoravam da češ napraviti pivo koje neće biti po tvojim proračunima što ne znači da neće valjati osim ako ne planiraš neki klon.. Najbolje da dođeš na pivo pa to u 2 - 4 - 6 - ili nekoliko očiju usmeno prevrnemo..
in fermantation we trust

Avatar
isvara
Postovi: 2119
Pridružen/a: sri sij 23, 2013 9:37 am
Lokacija:
Kontakt:

Post Postao/la isvara » ned vel 08, 2015 2:49 am

potpisujem.....
Pivo teče bubrezi se liječe !

Odgovori