VIDEO: Početni koraci, pivo u 3 faze

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
diS
Postovi: 1159
Pridružen/a: uto ožu 29, 2011 8:28 pm
Lokacija: Kaštela

VIDEO: Početni koraci, pivo u 3 faze

Post Postao/la diS » ned vel 12, 2012 5:52 pm

Napravio sam par videa sa zadnjeg kuhanja za bratovu ekipu, možda još netko postane fanatik.. :)
Dobro će doć i za početnika u pivarenju..

http://www.youtube.com/watch?v=lHnipxEhaug

http://www.youtube.com/watch?v=Js50yjCBFts

http://www.youtube.com/watch?v=_8bnBLrfEgA
Zadnja izmjena: diS, dana/u sub vel 18, 2012 5:00 pm, ukupno mijenjano 1 put.

Avatar
Svarrogh
Postovi: 2410
Pridružen/a: pet lis 22, 2010 1:00 pm
Lokacija: Vukovar

Post Postao/la Svarrogh » ned vel 12, 2012 6:36 pm

Bas sam uzivao gledajuci :) Super ti je HERMS! :malosamsipopil:

Avatar
Ferdo
Postovi: 2382
Pridružen/a: sub lis 18, 2008 7:31 am

Post Postao/la Ferdo » ned vel 12, 2012 6:49 pm

Hvala na trudu.
Nastavi snimati sve faze u detalje tako da potpunim početnicima bude jasno što se događa. Slijedeća stvar koju bi trebao snimiti je filtracija komine i spiranje. Znam da je tlaka, ali tebi to tako dobro ide. Još malo pa ka Barbieri :)
Opusti se i nastavi kuhati pivo

Avatar
Zedni
Postovi: 1287
Pridružen/a: pon pro 21, 2009 11:18 pm
Lokacija: Bjelovar

Post Postao/la Zedni » ned vel 12, 2012 7:00 pm

Odlicno, pocetnicima ce super doci vidjeti iz prve ruke. ;)
On Tap:
Extra Stout, ESB, APA
Fermenting:
Saaz Pale Ale
Next Brews:
Weizen, Porter, IPA

Avatar
diS
Postovi: 1159
Pridružen/a: uto ožu 29, 2011 8:28 pm
Lokacija: Kaštela

Post Postao/la diS » ned vel 12, 2012 8:19 pm

Veljko je nenadmašiv :)

Ma nije problem snimit, samo se treba sjetit uzet mob.. nadam se da ću idući put kuhat s novim bačvama.. iako bi za početnike mogao napravit jednu turu s jednostavnijim sustavom.. da se ne prepadnu :)

Avatar
400d
Postovi: 1894
Pridružen/a: pet pro 04, 2009 3:34 pm
Lokacija: Sarajevo, BiH

Post Postao/la 400d » ned vel 12, 2012 9:27 pm

slika
I like the smell of fermentation in the morning

Avatar
400d
Postovi: 1894
Pridružen/a: pet pro 04, 2009 3:34 pm
Lokacija: Sarajevo, BiH

Post Postao/la 400d » ned vel 12, 2012 9:42 pm

jel možeš napraviti neki okvirni troškovnik za ovaj svoj kompletan sistem?

i ono što mi uvijek upadne u oči (znam, znam, paranoja i to...), ali kuhaš na plin u zatvorenom prostoru?

zar to nije malo opasno?
I like the smell of fermentation in the morning

Avatar
diS
Postovi: 1159
Pridružen/a: uto ožu 29, 2011 8:28 pm
Lokacija: Kaštela

Post Postao/la diS » ned vel 12, 2012 10:44 pm

Kad završim sa svim zbrojit ću sve troškove.. i zaplakat :)

Sigurno da je opasno, al opasno je i kad mi žena uključi fažol/grah i ostavi ga par sati da se kuha, djeca se igraju a prozori zatvoreni..
Treba pazit i ne ostavljat lonac dok se kuha, doduše imam u planu napravit napu s cijevnim ventilatorom.

Avatar
ervin
Postovi: 460
Pridružen/a: čet stu 04, 2010 7:19 pm

Post Postao/la ervin » pon vel 13, 2012 12:30 am

400d je napisao/la:jel možeš napraviti neki okvirni troškovnik za ovaj svoj kompletan sistem?

i ono što mi uvijek upadne u oči (znam, znam, paranoja i to...), ali kuhaš na plin u zatvorenom prostoru?

zar to nije malo opasno?
ma nije uopce opasno, isto kuham na plin. jedina potencijalno opasna stvar je CO2 koji se skuplja na podu. ali ni to nije tolko opasno jedino bas da zaspis na podu, a plamenik izgori cijelu bocu. a sumnjam da bi ti i tada nesto bilo. jedina zajebana stvar, ako je plamenik prljav, (sto se kuzi po plamenu) je nepotpuno izgaranje, i da ti nadruka monoksida, on nema mirisa, laksi je od zraka, a otrovan je. plamen uvijek mora biti plave boje i siguran si!

Avatar
400d
Postovi: 1894
Pridružen/a: pet pro 04, 2009 3:34 pm
Lokacija: Sarajevo, BiH

Post Postao/la 400d » pon vel 13, 2012 3:31 pm

@ervin: pa da, mene je i strah isključivo monoksida (koji je lakši od zraka koliko mi je poznato)...a ček, jel to znači da kad je plavi plamen, ne oslobađa se monoksid nikako???? to mi je malo sumnjivo, sta ja znam...

@dis: ono što me jako zanima, je koliko ti treba vremena da završiš jedno kuhanje? naravno, slaganje i čišćenje svih cijevi i elemenata uključeno u to vrijeme?
I like the smell of fermentation in the morning

Avatar
diS
Postovi: 1159
Pridružen/a: uto ožu 29, 2011 8:28 pm
Lokacija: Kaštela

Post Postao/la diS » pon vel 13, 2012 4:43 pm

Ajd ako te baš jako zanima.. :)
U subotu sam kuhao i započeo sam u 3, u 8 je sve bilo oprano i očišćeno, znači nekih 5 sati.

Avatar
ervin
Postovi: 460
Pridružen/a: čet stu 04, 2010 7:19 pm

Post Postao/la ervin » pon vel 13, 2012 4:43 pm

400d je napisao/la:pa da, mene je i strah isključivo monoksida (koji je lakši od zraka koliko mi je poznato)...a ček, jel to znači da kad je plavi plamen, ne oslobađa se monoksid nikako???? to mi je malo sumnjivo, sta ja znam...
?
ako te je bas tako strah ostavi prozor malo pritvoren i to je to. nepotpuno izgaranje je najlakse prepoznat po tome sto stvara čađu na loncu i daje žuti plamen. ako ti je plamen plave boje, u pricipu se ne stvara monoksid ni metan.

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » uto vel 14, 2012 1:04 am

dodao bih,ali ako griješim -napišite ili dodajte radi sigurnosti

vatrogasni" ubrzani" tečaj:::trokut----za gorenje su potrebne tri osnovne s(tvari) --KISIK------GORIVA TVAR----TEMPERATURA ,ako nešto fali nema plamena .

kad se zaključi da je na nekoj kući izbio požar zbog neispravnih el. instal,najčešće(zaključujem po poznavanju struke) je uzrok prejaki osigurać koji treba štiti ono "iza" ili loši spojevi kod kojih dolazi do iskrenja(stare utičnice,grla za žarulje,oštećena izolacija produžnih kablova,svi međuspojevi,oksidacije ,galvanizacije itd.) iskrenje =temperatura+kisik,a goriva tvar je sve okolo!!!!!!

PLIN----svako izgaranje troši kisik.opasno je zaspati uz otvoreni plamen,jer u zatvorenoj prostoriji brzo nastaje nedostatak kisika koji "poremeti"izgaranje ----rezultat ----monoksid

@400D plamenici koje koristimo za kuhanje nisu opasni dok ih imamo pod nadzorom. jer oni nemaju nikakvu zaštitu zatvaranja plina po nestanku plamena ,kužiš? kod kuhanja na otvorenom najveća frka je vjetar.kod kuhanja u zatvorenom bitno je da znaš da stalno gori i povremeno provjetravanje.

ako slučajno nema plamena a ventil plina je otvoren----------provjetravanje prostorije 15-20 min bez pokušaja paljenja plamenika ili svjetla hm ,ali to se neće dogoditi dok paziš na ukomljavanje ili kuhanje

ako sam ikome pomogao :pivo3: :)

Avatar
400d
Postovi: 1894
Pridružen/a: pet pro 04, 2009 3:34 pm
Lokacija: Sarajevo, BiH

Post Postao/la 400d » uto vel 14, 2012 2:11 pm

@mali badem: znam da sam dosadan, ali iz ovoga što si ti napisao da se zaključiti da monoksid nastaje samo prilikom nedostatka dovoljne količine kisika prilikom izgaranja? a kako se onda desi da ljudi masovno pogibaju od monoksida iz kupaoničkog bojlera koji ima kontroliran dotok kisika? dakle, ipak se stvara neki monoksid koji se vrati kroz instalacije...ponavljam, laik sam i ne znam puno o ovome, samo pretpostavljam....


@dis: moram ti reći da me je poprilično zaintrigirao tvoj sistem. daj mi reci koliko kW su ti grijači ukupno?
također me zanima, da li je voda prilikom zagrijavanja samo u HLT-u pa je poslije prebacuješ u mash tun ili je od samog početka podijeljena između HLT-a i Mash tun-a?

da li može ići obični grijač od bojlera? i kako si zabrtvio grijače? kako si bio siguran da ova plastika može podnijeti temperaturu grijača?
I like the smell of fermentation in the morning

Avatar
ervin
Postovi: 460
Pridružen/a: čet stu 04, 2010 7:19 pm

Post Postao/la ervin » uto vel 14, 2012 2:44 pm

400d ti stvarno gadno uplašen :) da, monoksid nastaje iskljucivo izagranjem goriva na bazi ugljika bez dovoljno kisika.

evo doslovno formula:

C+O2=CO2 - dovoljno kisika, dobijemo ugljicni dioksid
2C+O2=2CO - nedovoljno kisika, dobijemo ugljicni monoksid
2H2+O2=2H2O - od vodika nastaje vodena para
(nadam se da se nisam zeznuo negdje, to ce znati nas dezurni kemicar)
jasno?

ljudi koji masovno pogibaju od bojlera ocito ga nisu servisirali od kad su naslijedili stan od prabake, pa je bio u pitaj boga kakvom stanju

Odgovori