PH NG slada

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
Ferdo
Postovi: 2382
Pridružen/a: sub lis 18, 2008 7:31 am

PH NG slada

Post Postao/la Ferdo » uto sij 03, 2012 3:19 pm

Zamolio me naš kolega Svarrogh da izmjerim PH vrijednost našeg slada.
Da bi rezultati bili koliko toliko usporedljivi sa sličnim mjerenjima koja su rađena na stranim forumima i sa mjerenjima koja koja ćemo tek eventualno raditi opisti ću postupak. Također prosljeđujem i pdf file koji mi je Svarrogh poslao.
Slad je samljevan u mlincu za kavu, (između griza i oštrog brašna).
Voda je RO, PH 7,0.
Omjer slada i vode je 1:4 ( 200g slada i 800 ml vode )
Ukomljavanje je trajalo 10 min. na 65ºC.
Naglo sam hladio na 25ºC u vodenoj kupelji.
Za mjerenje je korišten PH metar o kojem se pisalo na forumu, kupljen na ebay-u:
http://www.ebay.com/itm/Digital-pH-Mete ... 3cb9968d90
Mjerenje pokazuje vrijednost između 5,8 i 5,9 ( više se zadržava na 5,9) što je vrlo blizu vrijednostima iz grafikona na stranici br.4 ovog pdf dokumenta.
Ako će netko ponavljati mjerenje ili mjeriti PH nekih drugih sladova neka radi istom metodom.
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Opusti se i nastavi kuhati pivo

Avatar
Svarrogh
Postovi: 2410
Pridružen/a: pet lis 22, 2010 1:00 pm
Lokacija: Vukovar

Post Postao/la Svarrogh » uto sij 03, 2012 4:21 pm

Svaka cast Ferdo na ovom postu i trudu. U EZ kalkulatoru za pilsner slad stoji da pilsner ima ph 5.75 Stavicu u kalkulator vrijednosti sto si dobio i sugran sam da ce mi u buducnosti ph biti tocniji. Kupicu ph metar sa automatskom korekcijom temperature u narednih mjesec dana pa cu moci dati svoj doprinos u mjerenju i podacima. Jos jednom zahvaljujem :zivjeli2:

Avatar
Zedni
Postovi: 1287
Pridružen/a: pon pro 21, 2009 11:18 pm
Lokacija: Bjelovar

Post Postao/la Zedni » uto sij 03, 2012 5:11 pm

Imam ph/klor metar doma... jer sam prosle godine kupio bazen od neki 6,7 kubika pa da mogu vodu odrzavati sa ph-/klor/algicid... da ne mjenjam vodu svako malo, ali posto se nisam upustao u korekciju vode za pivo nisam niti mjerio, samo sam po ferdinom savjetu zadnje dvije ture napravio sa "dan prije" prokuhanom vodom...

Uglavnom, probat cu koristiti taj uredaj i mogu staviti mjerenja komine, sad mi je zao sto nisam 01.01.2012 na psenicnom mjerio, jer mi uredaj bio cca 100mm od mene.. :/ Inace, voda iz pipe mi pokazuje oko 7,3-7,5

:indianabeer:
On Tap:
Extra Stout, ESB, APA
Fermenting:
Saaz Pale Ale
Next Brews:
Weizen, Porter, IPA

Avatar
Ferdo
Postovi: 2382
Pridružen/a: sub lis 18, 2008 7:31 am

Post Postao/la Ferdo » uto sij 03, 2012 5:36 pm

Ne znamo kada je tvoj PH metar baždaren. Trebao bi očitati PH vrijednost neke poznate pufer otopine pa napraviti korekciju-baždarenje.
Ako imaš nekog kemičara-laboranta da ti nabavi malo pufer otopine ili
http://www.edurashop.com/analizavodephm ... -1479.html
Kad se već planira potruditi oko nečega tad treba vjerovati instrumentu inače je sav trud uzaludan.
Opusti se i nastavi kuhati pivo

Avatar
Zedni
Postovi: 1287
Pridružen/a: pon pro 21, 2009 11:18 pm
Lokacija: Bjelovar

Post Postao/la Zedni » uto sij 03, 2012 7:09 pm

Uredaj je ovakav PH CL2 Chlorine Meter Swimming Pool e sad, kada je na OFF onda mjeri PH, a kada ga upalis onda ga se kalibrira i mjeri sadrzaj klora. To mi je sluzilo za bazen. :D Kazem nisam se igrao jos sa vodom za PIVO jer moram prvo narucit neki filter za RO vodu sa ebaya.
On Tap:
Extra Stout, ESB, APA
Fermenting:
Saaz Pale Ale
Next Brews:
Weizen, Porter, IPA

Avatar
Ferdo
Postovi: 2382
Pridružen/a: sub lis 18, 2008 7:31 am

Post Postao/la Ferdo » uto sij 03, 2012 7:34 pm

Kako se automatski kalibrira za mjerenje PH ?
To je dobar uređaj za svoju namjenu, nisam siguran da se može primjeniti za preciznija mjerenja.
Opusti se i nastavi kuhati pivo

zrinski
Postovi: 355
Pridružen/a: pet kol 13, 2010 1:21 pm
Lokacija: Zagorje zelene

Post Postao/la zrinski » sri sij 04, 2012 11:16 am

Fredo, kako ti baždariš taj phmetar. Imam takav ali ga nisam baždario jer neznam kako (izgleda komplicirano) . Dobio sam sa njim dva paketića nećeg kaj valjda služi za baždarenje. Koliko može biti odstupanje nebaždarenog phmetra? :D
Koristil sam ga par puta i izmjeril mi je ph 5,9
Da li si mjerio vodu iz reverzne osmoze kad si naveo da je ph 7,0?
Ako je voda iz reverzne osmoze 7,0 onda bih mogao pomoću nje baždariti ph metar, to bi bilo jednostavnije.
Stvarnost je iluzija nastala nedostatkom alkohola u krvi.

Avatar
Pajdo
Postovi: 454
Pridružen/a: pon pro 07, 2009 1:58 am
Lokacija: zg

Post Postao/la Pajdo » sri sij 04, 2012 6:12 pm

zrinski je napisao/la:Fredo, kako ti baždariš taj phmetar. Imam takav ali ga nisam baždario jer neznam kako (izgleda komplicirano).
I ja imam takav... mislim da kalibriranje nije baš komplicirano nego samo upute zvuče komplicirano a ustvari im je prijevod sa kineskog na engleski toliko loš da ne razumiješ šta zapravo treba napraviti.

nisam još ni koristio a kamoli kalibrirao. Srećom Ferdo još ima šalabahter za to dok je studirao pa će nam opisati postupak ;)

živili!

edit: čitao sam da RO i DEMI voda nemoraju nužno biti ph7.0, ovisno koliko otopljenog CO2 ima u njima. tako nešto...
Zadnja izmjena: Pajdo, dana/u sri sij 04, 2012 6:16 pm, ukupno mijenjano 1 put.

Avatar
Ferdo
Postovi: 2382
Pridružen/a: sub lis 18, 2008 7:31 am

Post Postao/la Ferdo » sri sij 04, 2012 6:15 pm

Odmjeriš 250 ml destilirane vode ( točno 250 ml ) i u tome otopiš sadržaj većice.
Ta otopina zadržava PH vrijednost navedenu na vrećici.
U čistu suhu staklenu čašu se natoči nešto te pufer otopine, u nju se uroni PH metar do crte.
Treba se voditi briga o temperaturi otopine, detalji su na vrećici.
Instrument se uključi i čeka da da se očitavanje umiri, ako je očitana vrijednost različita od nazivne vrijednosti pufera vrši se baždarenje malim odvijačem( dobije se uz PH metar)
Voda bi trebala biti PH 7, ali to nije uvijek tako.
Napravio sam otopinu i provjerio sam točnost instrumenta, točno je očitao i nisam trebao pomicati vijak za baždarenje. Otopinu pufera čuvam na tamnom mjestu u staklenoj posudi dobro zatvoreno.
Opusti se i nastavi kuhati pivo

Avatar
OLD
Postovi: 1390
Pridružen/a: sub lip 11, 2011 12:07 pm
Lokacija: Sisak

Post Postao/la OLD » sri sij 04, 2012 8:54 pm

Jel moguće da voda iz bojlera (ohlađena) ima PH za jedan stupanj niži?
Volim ih zahmeljene.

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » čet sij 05, 2012 10:12 am

nebi smjelo biti razlike u pH čak i da je voda prokuhana pa ohlađena na temp baždarnog uzorka.u protivnom bi imali jednostavan način da se približimo na pH5-6.greška je mogla nastati različitim temp uzoraka ili ti voda u bojleru reagira s nečim što joj promjeni pH,međutim kad bi ti voda iz bojlera izlazila sa pH6,ti bi bil jedini koji u bojleru nema kamenca :wink:

Avatar
400d
Postovi: 1894
Pridružen/a: pet pro 04, 2009 3:34 pm
Lokacija: Sarajevo, BiH

Post Postao/la 400d » čet sij 05, 2012 11:29 pm

mali badem je napisao/la:nebi smjelo biti razlike u pH čak i da je voda prokuhana pa ohlađena na temp baždarnog uzorka.u protivnom bi imali jednostavan način da se približimo na pH5-6.greška je mogla nastati različitim temp uzoraka ili ti voda u bojleru reagira s nečim što joj promjeni pH,međutim kad bi ti voda iz bojlera izlazila sa pH6,ti bi bil jedini koji u bojleru nema kamenca :wink:

u bojleru se nalazi i mali milion bakterija, jer se voda u bojleru grije samo do max. 70°C što je nedovoljno da sve pobije... ovo može biti uzrok....
I like the smell of fermentation in the morning

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » ned srp 29, 2012 3:09 pm

voli bi da netko prokomentira pretpostavku iz predhodnog( mojeg) posta.
:?
pitanje :može li se trakicama kao na slici očitati vrijednost između cjelih brojeva .npr 6,5,pH 7,25 i sl. u nekim slučajevima se jedna ili dvije boje nepoklapaju kod usporedbe.
pitanje se odnosi na pH fix 0-14
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Avatar
Svarrogh
Postovi: 2410
Pridružen/a: pet lis 22, 2010 1:00 pm
Lokacija: Vukovar

Post Postao/la Svarrogh » ned srp 29, 2012 5:06 pm

Ovo su ti najgore trakice i u pivarstvu ti nista ne znace. Nadji si one sa rasponom od 4 do 6. Imas ih na copperkettlu! Pozz

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » ned srp 29, 2012 5:17 pm

vjeruj ima i gorjih,ali poklonjenom konju se ne gleda u zube :)

Odgovori