PriMarius & Šogor in action

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Avatar
PriMarius
Postovi: 510
Pridružen/a: sri stu 24, 2010 6:03 pm
Lokacija: zagreb

Post Postao/la PriMarius » sri lip 13, 2012 8:39 pm

ovisi kak na kojem receptu, našel sam recept s 33IBU i neke s 25-30...

i original koristi fuggles a ne brewers gold - i to navodno dva hmeljenja, na 60min i na 15min (opet, kako prema kojem receptu)... ali smo mislili za prvi put napravit 'praviji' porter s jednim hmeljenjem, a i ovog brewers golda imamo taman tolko, pa da ga iskoristimo, a fugglesa nam fali 60g, pa bumo to za sljedeći put...
stin...stern...st'nning
numzph-numonh, bleeargh...

if you don’t like it, it probably wasn’t meant for you...

hahahahahahahahah hahahahah jač crč majkemmm... (Tinl)

Avatar
PriMarius
Postovi: 510
Pridružen/a: sri stu 24, 2010 6:03 pm
Lokacija: zagreb

Post Postao/la PriMarius » čet lip 14, 2012 12:21 pm

OLD je napisao/la:U svakom slučaju previše specijalnih sladova ali ako tako voliš.... Što se tiče tamnih sladova oni snizuju Ph vode tako da neznam kako si u EZ kalkulatoru dobio da ti je PH niži bez tamnih sladova :?: (ako sam dobro shvatio)

ma krivo sam napravil... samo sam isključil sa strane koja je vrsta slada, al nisam isključil i količine, pa mi je pH opal ispod 5... a kad stavim 0 za količine, pH je 6, tak da sa uključenim Roasted/Toasted i količinama je 5,78...

da li se, ako ukomljavamo samo PaleAle+Crystal kojima je pH znači oko 6 sa svim dodanim solima, te tome tek u kotao dodamo procjeđenu tekućinu natunkanih tamnih sladova, ukupni pH tada smanji u normalu ili bi tamne baš trebalo ukomljavati s baznim sladovima
stin...stern...st'nning
numzph-numonh, bleeargh...

if you don’t like it, it probably wasn’t meant for you...

hahahahahahahahah hahahahah jač crč majkemmm... (Tinl)

Avatar
OLD
Postovi: 1390
Pridružen/a: sub lip 11, 2011 12:07 pm
Lokacija: Sisak

Post Postao/la OLD » čet lip 14, 2012 1:07 pm

Najvažniji je taj ph tijekom ukomljavanja ,znači potrebno ih je zajedno ukomljavati .
Volim ih zahmeljene.

Avatar
diS
Postovi: 1159
Pridružen/a: uto ožu 29, 2011 8:28 pm
Lokacija: Kaštela

Post Postao/la diS » čet lip 14, 2012 1:36 pm

Nije baš da ih je neophodno ukomljavati, baš sam nekidan slušao podcast s Gordonom Strongom di se dotakao te teme.
Ovi sladovi imaj malu dijastatsku snagu i služe nam samo za otpuštanje okusa i boje.
U smislu pH reakcije će sniziti pH vrijednost, ali u smislu okusa otpustit će više gorčine i oporosti u sladovinu (nešto kao kava kad se ostavi da dugo kuha na visokoj temperaturi).

Uglavnom, ukoliko možemo sniziti pH drugim putem, npr. fosfornom ili mliječnom kiselinom ne trebamo ih ni ukomljavati, dovoljno ih je namakati 20-30 minuta i dodati u lonac za kuhanje, ili ih čak možemo dodati pred kraj ukomljavanja pri mash out-u, dovoljno da otpuste boju i okus.

@PriMarius
Jesi razmišljao da prokuhate vodu i tako snizite tvrdoću, to će smanjiti i pH. Prije svega bit će niži sadržaj Ca, tako da ćete moći s kalcijem preko gipsa i CaSO4 dodatno sniziti pH.
Nemojte pretherivati sa solima jer svaki element ima svoj učinak na okus, da ne završiš na pH 5.2 al s nepitkim pivom :wink:

Avatar
PriMarius
Postovi: 510
Pridružen/a: sri stu 24, 2010 6:03 pm
Lokacija: zagreb

Post Postao/la PriMarius » čet lip 14, 2012 3:04 pm

taj podcast sam i ja slušal prije nekog vremena, pa me zato i zanima to sve, a kak nisam do sad nijednu tamnu radil, neznam procijenit kaj me čeka...
našel sam i rasprave iz 2006 na tastybrew.com di se Denny Conn poziva na istu žensku i njen članak - Mary Anne Gruber's cold steep technique from the Briess Malting Co. September-October 2000 newsletter - a koju i Gordon u svojoj knjizi navodi kao referencu za prijedloge steep-anja...

a sad kak nam je savjetovano da je preveć specijalnih sladova, mi se čini da bi mi ta količina bila taman kolko treba za cold steeping di kažu da treba stavit i do dva puta više tamnog slada nego za warm steeping...

ako prokuhavamo vodu, koja je ono formula po kojoj se računa kolko ostaje kalcija? potražil sam na forumu, al nikak nać...
da li se prokuhavanjem smanjuje i sadržaj magnezija?


prebacili smo kuhanje za ponedjeljak, pa bum još malo proštudiral kaj bi nam bilo najbolje...
stin...stern...st'nning
numzph-numonh, bleeargh...

if you don’t like it, it probably wasn’t meant for you...

hahahahahahahahah hahahahah jač crč majkemmm... (Tinl)

Avatar
diS
Postovi: 1159
Pridružen/a: uto ožu 29, 2011 8:28 pm
Lokacija: Kaštela

Post Postao/la diS » čet lip 14, 2012 8:57 pm


Avatar
PriMarius
Postovi: 510
Pridružen/a: sri stu 24, 2010 6:03 pm
Lokacija: zagreb

Post Postao/la PriMarius » pet lip 15, 2012 3:32 pm

odlično, fala...

jedino mi se čini da se tvoj princip razlikuje od onoga kaj je Matt navel na HomeBrewTalk.com-u u par tema


From Dave Miller's Homebrewing Guide:

Quote:
You can estimate the effect of boiling for decarbonation (removing bicarbonate) by the following formula: boiling will remove all but about 30 to 40 ppm of carbonate-bicarbonate; at the same time, it will remove 3 ppm of calcium for every 5 ppm of carbonate. For example, if your water has a total alkalinity of 150 ppm, boiling will remove 110 to 120 ppm of that amount. At the same time, the calcium content of your water will be lowered by 66 to 72 ppm.
So essentially, you're limited in how much bicarbonate you can remove by how much calcium is in the water. That's why some people add gyspum or calcium chloride before boiling. I didn't want to do that because I didn't want the leftover chloride and/or sulfate in the water, as those *don't* boil off. My water has 86 ppm calcium and 386 ppm of bicarbonate. I divide 86 by 3 getting 28.66. Multiply that by 5 and I end up with 143 ppm of bicarbonate, rounded down, removed from the water, so 243 ppm remaining.

I then take my adjusted water, with 0 calcium and 243 ppm of bicarbonate, and feed it into Palmer's water spreadsheet. I dilute it partially with distilled water, depending on the color of the beer, and add salts to achieve the desired residual alkalinity that I want for that color of beer.

Used this method on the first two beers in Croatia. One was diluted 50/50 while the other only had 15% distilled water. And both times the mash pH was right on track to what I wanted, around 5.4 when the wort was chilled to room temp.


http://www.homebrewtalk.com/f128/bicarb ... pa-120918/
http://www.homebrewtalk.com/f128/formul ... ng-125880/
http://www.homebrewtalk.com/f13/effecti ... te-134108/


Sad, da li Matt još uvijek radi na isti način ili je otkril nekaj novoga, neznam, ali bum ga preispital na sljedećem druženju...
stin...stern...st'nning
numzph-numonh, bleeargh...

if you don’t like it, it probably wasn’t meant for you...

hahahahahahahahah hahahahah jač crč majkemmm... (Tinl)

Avatar
PriMarius
Postovi: 510
Pridružen/a: sri stu 24, 2010 6:03 pm
Lokacija: zagreb

Post Postao/la PriMarius » pet lip 15, 2012 4:31 pm

evo fotke Vienna SMaSH-a flaširanog 09.05.

slika

Recipe: SMaSH vienna
Brewer: dva 2.
Asst Brewer:
Style: Blonde Ale
TYPE: All Grain
Taste:
flaširano 09.05.2012. - okus baš dobar (reko gvozden)
20.05.2012. - bein ročkas - hvale ljudi dobro je
30.05.2012. - aftertaste nekak neodređen (nije parfimiran, al je čudan - nije loš nego neočekivan)
06.06.2012. - čudan aftertaste nestao - ostaje fino gorkasto nakon gutljaja

Recipe Specifications
--------------------------
Batch Size (fermenter): 26,000 l
Boil Size: 28,500 l
Bottling Volume: 25,000 l
Estimated OG: 1,056 SG
Estimated Color: 10,16 EBC
Estimated IBU: 27,8 IBUs
Brewhouse Efficiency: 75,00 %
Boil Time: 60 Minutes

Ingredients:
------------
Amt Name Type # %/IBU
6,000 kg Château Vienna (6,00 EBC) Grain 1 100,0 %
45,000 g Hallertauer Mittelfrueh [4,00 %] - Boil 60min Hop 2 16,0 IBUs
40,000 g Hallertauer Mittelfrueh [4,00 %] - Boil 20min Hop 3 8,6 IBUs
45,000 g Hallertauer Mittelfrueh [4,00 %] - Boil 5min Hop 4 3,2 IBUs
1,0 pkg Safale American (DCL/Fermentis #US-05) Yeast 5 -



malo nam podbaci efficiency tak da od planiranih 31 l batch size, završimo na 26 l, ali nam je s tim OG pogođen, tak da ne nadoljevamo dodatno vode... kak nam je napuknul areometar pa ne očitava kak treba, tj nakon kaj smo ga poljepili očitava tri crtice ispod očekivanog - znači vodu na sobnoj temperaturi umjesto 1.000 očita 0,994, tak da se ne opterećujemo s FGom zadnjih par tura, pošto ostavimo u primarnoj 3-4 tjedna i flaširamo, zasad je dobro - pive se popiju :), ali uskoro bumo kupili novi ili refractometar...
stin...stern...st'nning
numzph-numonh, bleeargh...

if you don’t like it, it probably wasn’t meant for you...

hahahahahahahahah hahahahah jač crč majkemmm... (Tinl)

Avatar
Artanis
Postovi: 631
Pridružen/a: pet ruj 16, 2011 10:14 pm
Lokacija: Požega

Post Postao/la Artanis » pet lip 15, 2012 5:11 pm

PriMarius, vidim da si hmeljio zadnjih pet minuta sa hallertauerom mittelfruh, pa me zanima kakav okus ima?

Do sada sam kuhao samo sa zeusom i cascadeom pa znam da imaju laganu mirisnu i osjetnu citrusnu aromu.

Planiram nabaviti neki od tih plemenitih hmeljeva poput saaza, tettnangera ili halertauera, pa ne znam što da očekujem od okusa. Kažu earthy i spicy aroma, što god to značilo?

Avatar
400d
Postovi: 1894
Pridružen/a: pet pro 04, 2009 3:34 pm
Lokacija: Sarajevo, BiH

Post Postao/la 400d » pet lip 15, 2012 5:38 pm

Artanis je napisao/la:PriMarius, vidim da si hmeljio zadnjih pet minuta sa hallertauerom mittelfruh, pa me zanima kakav okus ima?

Do sada sam kuhao samo sa zeusom i cascadeom pa znam da imaju laganu mirisnu i osjetnu citrusnu aromu.

Planiram nabaviti neki od tih plemenitih hmeljeva poput saaza, tettnangera ili halertauera, pa ne znam što da očekujem od okusa. Kažu earthy i spicy aroma, što god to značilo?
dok sam ne probaš vrlo je teško to objasniti ovako na slijepo. :)
I like the smell of fermentation in the morning

Avatar
PriMarius
Postovi: 510
Pridružen/a: sri stu 24, 2010 6:03 pm
Lokacija: zagreb

Post Postao/la PriMarius » pet lip 15, 2012 6:02 pm

sori, ali ja sam ti malo tupav za te okusne segmente... neznam prepoznat jbg... tj, ni ne provjerim koji hmelj ima kakve arome i kaj bi trebal osjetit u gotovoj pivi, nego provjerim recepte koji mi se čine ok, pa po njima napravimo, pa popijemo... bitnije mi je zasad da nam paše i da funkcionira - te okusne detalje bumo rješavali u sljedećim koracima kad bumo imali dost tura iza sebe da uopće mogu prema nečemu uspoređivat kaj je kaj...
stin...stern...st'nning
numzph-numonh, bleeargh...

if you don’t like it, it probably wasn’t meant for you...

hahahahahahahahah hahahahah jač crč majkemmm... (Tinl)

Avatar
400d
Postovi: 1894
Pridružen/a: pet pro 04, 2009 3:34 pm
Lokacija: Sarajevo, BiH

Post Postao/la 400d » pet lip 15, 2012 6:15 pm

PriMarius je napisao/la:sori, ali ja sam ti malo tupav za te okusne segmente... neznam prepoznat jbg... tj, ni ne provjerim koji hmelj ima kakve arome i kaj bi trebal osjetit u gotovoj pivi, nego provjerim recepte koji mi se čine ok, pa po njima napravimo, pa popijemo... bitnije mi je zasad da nam paše i da funkcionira - te okusne detalje bumo rješavali u sljedećim koracima kad bumo imali dost tura iza sebe da uopće mogu prema nečemu uspoređivat kaj je kaj...
upravo tako. ja sam na samom početku mislio da je to s hmeljom samo marketing, jer mi je svaki isto smrdio/mirisao :D

ali nakon nekog vremena sam shvatio u kakvoj sam ogromnoj zabludi bio.

hmeljevi se drastično razlikuju po aromama i okusima. uporedimo li na primjer te "C" američke hmeljeve koji svi imaju citrusne arome sa njemačkim plemenitim, to su nebo i zemlja.

ili na primjer taj nelson sauvin koji često spominjem, a koji ima totalno neprepoznatljivu i neuporedivu aromu koja najviše podsjeća na zovu, odnosno bazgu i pomalo na crne ribizle....
I like the smell of fermentation in the morning

Avatar
400d
Postovi: 1894
Pridružen/a: pet pro 04, 2009 3:34 pm
Lokacija: Sarajevo, BiH

Post Postao/la 400d » pet lip 15, 2012 6:15 pm

dupli
I like the smell of fermentation in the morning

Avatar
PriMarius
Postovi: 510
Pridružen/a: sri stu 24, 2010 6:03 pm
Lokacija: zagreb

stoji FG na 1.024

Post Postao/la PriMarius » čet srp 12, 2012 12:37 pm

stoji mi porter već tri tjedna na primarnoj u spomenutoj kaci i mijenjam dnevno više puta vodu - i dođe mi refractometar danas napokon, i izmjerim 1.024... za pretpostavit je nakon tri tjedna da je tolki FG već više nekoliko dana - OG je bio 1.048...
pošto smo ovu šaržu nalili na keks S-04 od taman sflaširanog bittera, da li mi se isplati ubacit dodatnu vrećicu S-04 da još spustim FG ili da pretočim u drugi demižon i ubacim novi rehidrirani S-04, a ovaj isperem, ili da flaširam, čime će biti nešto slabije pivo, s oko 3,5% alkohola kad se ubroji i šećer za CO2...
stin...stern...st'nning
numzph-numonh, bleeargh...

if you don’t like it, it probably wasn’t meant for you...

hahahahahahahahah hahahahah jač crč majkemmm... (Tinl)

Avatar
400d
Postovi: 1894
Pridružen/a: pet pro 04, 2009 3:34 pm
Lokacija: Sarajevo, BiH

Re: stoji FG na 1.024

Post Postao/la 400d » čet srp 12, 2012 12:40 pm

PriMarius je napisao/la:stoji mi porter već tri tjedna na primarnoj u spomenutoj kaci i mijenjam dnevno više puta vodu - i dođe mi refractometar danas napokon, i izmjerim 1.024... za pretpostavit je nakon tri tjedna da je tolki FG već više nekoliko dana - OG je bio 1.048...
pošto smo ovu šaržu nalili na keks S-04 od taman sflaširanog bittera, da li mi se isplati ubacit dodatnu vrećicu S-04 da još spustim FG ili da pretočim u drugi demižon i ubacim novi rehidrirani S-04, a ovaj isperem, ili da flaširam, čime će biti nešto slabije pivo, s oko 3,5% alkohola kad se ubroji i šećer za CO2...
jbt, visoko je to.... ne znam šta bih ti preporučio....flaširanje sigurno ne. ne još. da nisi ti previše spustio temperaturu tom pivu? koji je recept bio?
I like the smell of fermentation in the morning

Odgovori