Oskarova kuhanja

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Avatar
Svarrogh
Postovi: 2410
Pridružen/a: pet lis 22, 2010 1:00 pm
Lokacija: Vukovar

Post Postao/la Svarrogh » čet stu 28, 2013 4:27 pm

-Dodaj nekih 5% crystala
-Mozes koristiti Perle za gorcinu a hallertau zadnjih 15min za aromu. Nekih 0.5g po litri. Nek ti IBU bude 15
-Ubaci taj paketic bez startera. Fermentiraj na 20C
-Cim zavrsi fermentacija sto bi trebalo biti unutar par dana ostavi samo preko noci na cold crashu i flasiraj, sacekaj da se izgazira i pij

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » čet stu 28, 2013 6:57 pm

voda nek ti bude mekana , prokuhana . ili barem nemoj dodavati sulfate

Avatar
Oskar
Postovi: 603
Pridružen/a: uto kol 02, 2011 10:00 am
Lokacija: Vrapče, Zagreb

Post Postao/la Oskar » čet stu 28, 2013 7:09 pm

Svarrogh je napisao/la:-Dodaj nekih 5% crystala
-Mozes koristiti Perle za gorcinu a hallertau zadnjih 15min za aromu. Nekih 0.5g po litri. Nek ti IBU bude 15
-Ubaci taj paketic bez startera. Fermentiraj na 20C
-Cim zavrsi fermentacija sto bi trebalo biti unutar par dana ostavi samo preko noci na cold crashu i flasiraj, sacekaj da se izgazira i pij
S kristalom bi bilo slađe, iako mi se 15 IBU čini dosta nisko i bez kristala, zato nisam ni razmišljao o tome. Ali... zašto ne? A hmelj je prepisan iz recepta za Erdinger Dunkel klon - skužio sam da mi slabo ide slaganje hmeljeva, to jest ne mogu predvidjeti kakva će gorčina biti, pa koristim gotove stvari. Jesi probao tu kombinaciju?

Cold crash nisam nikad radio. Koja je razlika između kratkog i dugog cold crasha?

Avatar
Oskar
Postovi: 603
Pridružen/a: uto kol 02, 2011 10:00 am
Lokacija: Vrapče, Zagreb

Post Postao/la Oskar » čet stu 28, 2013 7:13 pm

mali badem je napisao/la:voda nek ti bude mekana , prokuhana . ili barem nemoj dodavati sulfate
Mislio sam koristit vodu sa Stalnjaka. Cl/SO4 je nekih 6:1, što mi se čini dosta loše za crno pivo. Nije li?

Avatar
Pop
Postovi: 853
Pridružen/a: pet srp 06, 2012 2:36 pm
Lokacija: Slavonski Brod

Post Postao/la Pop » čet stu 28, 2013 7:52 pm

Pa razlika je postotku bistrenja, ja sam na svom primjeru vidio da je duže bolje, za jedan dan može, a i ne mora se izbistriti.
Perverznjacima poručujem da mi rečenicu ne smatraju dvosmislenom.

Avatar
tinl
Postovi: 1719
Pridružen/a: sri vel 13, 2013 8:02 pm
Lokacija: požega

Post Postao/la tinl » čet stu 28, 2013 11:20 pm

Pop je napisao/la:Pa razlika je postotku bistrenja, ja sam na svom primjeru vidio da je duže bolje, za jedan dan može, a i ne mora se izbistriti.
Perverznjacima poručujem da mi rečenicu ne smatraju dvosmislenom.

misliš sigurmo na one kad kažem plus da mi uteraju pod mus??? khhhhhh.... živio.. !!
in fermantation we trust

Avatar
Oskar
Postovi: 603
Pridružen/a: uto kol 02, 2011 10:00 am
Lokacija: Vrapče, Zagreb

Post Postao/la Oskar » pet stu 29, 2013 10:34 pm

Evo i prva verzija...

Kod: Označi sve

Dunkelweizen
================================================================================
Batch Size: 24,000 L
Boil Size: 28,500 L
Boil Time: 60,000 min
Efficiency: 70%
OG: 1,059
FG: 1,015
ABV: 5,7%
Bitterness: 13,0 IBUs (Tinseth)
Color: 21 SRM (Morey)

Fermentables
================================================================================
                       Name  Type    Amount Mashed Late Yield Color
        Pilsner (2 Row) Bel Grain  3,000 kg    Yes   No   79%   2 L
            Wheat Malt, Bel Grain  3,000 kg    Yes   No   81%   2 L
                Munich Malt Grain 400,000 g    Yes   No   80%   9 L
        Chocolate Malt (UK) Grain 250,000 g    Yes   No   73% 450 L
 Caramel/Crystal Malt - 60L Grain 350,000 g    Yes   No   74%  60 L
Total grain: 7,000 kg

Hops
================================================================================
      Name Alpha   Amount  Use       Time   Form IBU
     Perle  7,0%  8,000 g Boil 60,000 min Pellet 4,7
 Hallertau  4,5% 16,000 g Boil 15,000 min Pellet 3,0
  Tettnang  4,0% 16,000 g Boil 60,000 min Pellet 5,3

Yeast
================================================================================
          Name Type Form   Amount   Stage
 Safbrew WB-06  Ale  Dry 11,000 g Primary

Avatar
Oskar
Postovi: 603
Pridružen/a: uto kol 02, 2011 10:00 am
Lokacija: Vrapče, Zagreb

Post Postao/la Oskar » pon sij 06, 2014 2:08 pm

Dunkelweizen još čeka da stigne zadnji prerequisite - akvarijski grijač.

U međuvremenu some notes to myself:

* od 3 5-litarske testne šarže, dvije imaju neugodan aftertaste, jedna je fina; sve sam u međuvremenu testirao tako da sam nagnuo fermentor i istočio čašu. Ove dvije su u fermentoru imale zelenkastosmeđi rub koji pripisujem ostacima peleta, a treća baš i nije jer je rađena s listićima. Znači, ako se radi s peletima, ne dopustiti da se rub od fermentora otopi jer to jednostavno NIJE FINO.

* 5-litarske šarže je PUNO teže držati na konstantnoj temperaturi nego 20-litarske; vjerojatno su zato neki testovi ispali loši, iako nisu trebali :(

Avatar
Oskar
Postovi: 603
Pridružen/a: uto kol 02, 2011 10:00 am
Lokacija: Vrapče, Zagreb

Post Postao/la Oskar » pet sij 31, 2014 11:37 pm

Akvarijski grijač stigo.
U međuvremenu sam naravno u nestrpljenju propremio teren za nešto drugo - oživjlavanje kvasca iz frizera.

Ovako:
* skuhao par litara sladovine OG 1.040, pilsner slad i smrznuo ju
* jednu piksu ostavio nesmrznutu na oko nule (vani ispred vrata) ne bi li je uskoro iskoristio
* izvadio kvasce iz frizera na sobnu temperaturu
* 70-ak ml sladovine prokuhao u maloj bebivita piksici, u express loncu s malo vode, bebivita pokrivena folijom, 15min, s ubačenim stir barom
* polako ohladio na 50-60°C, izvadio iz lonca u drugu posudu s malo vode
* u istu posudu stavio piksicu s kvascem da se temperira
* kad se istemperiralo ubacio kvasac u sladovinu i brzo natrag pokrio
* stavio na stirplate
* vrtilo se oko sat vremena da bi shvatio da nisam napuhao headspace kisikom, pa sam eto i to napravio dodatno

Dajem vremena do sutra navečer.

Avatar
Oskar
Postovi: 603
Pridružen/a: uto kol 02, 2011 10:00 am
Lokacija: Vrapče, Zagreb

Post Postao/la Oskar » sub vel 01, 2014 10:19 am

12 sati poslije čini mi se da je tekućina promijenila boju iz žućkastoprozirne u kakao-varijantu. Kad sam zaustavio stirplate, 10 minuta poslije se jasno vidio bijeli prsten od mjehurića oko površine. Rekao bih - indikator vrenja ili infekcije.

Bumo vidli.

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » sub vel 01, 2014 10:25 am

//////Rekao bih - indikator vrenja ili infekcije. ///////

kvaščić osjeća tvoju strepnju pa bi mogel pasti u depru :wink:

relax, misli pozitivno :) :pivo3:

Avatar
Artanis
Postovi: 631
Pridružen/a: pet ruj 16, 2011 10:14 pm
Lokacija: Požega

Post Postao/la Artanis » sub vel 01, 2014 11:00 am

Ja sam razmišljao napraviti pšenično kao po tvom receptu samo bez čokoladnog slada. No, to bi trebao biti onda weissbier. Koliko sam čitao na netu, za dunkelweizen ide najmanje 20-30% munich slada, odn. većina pšenični ostalo munich i malo karamelnog, bez čokoladnog.

BJCP

By German law, at least 50% of the grist must be malted wheat, although some versions use up to 70%; the remainder is usually Munich and/or Vienna malt.

Avatar
Oskar
Postovi: 603
Pridružen/a: uto kol 02, 2011 10:00 am
Lokacija: Vrapče, Zagreb

Post Postao/la Oskar » sub vel 01, 2014 9:20 pm

Artanis je napisao/la:Ja sam razmišljao napraviti pšenično kao po tvom receptu samo bez čokoladnog slada. No, to bi trebao biti onda weissbier. Koliko sam čitao na netu, za dunkelweizen ide najmanje 20-30% munich slada, odn. većina pšenični ostalo munich i malo karamelnog, bez čokoladnog.

BJCP

By German law, at least 50% of the grist must be malted wheat, although some versions use up to 70%; the remainder is usually Munich and/or Vienna malt.
Ak pogledaš početak, originalna ideja je bila Erdinger Dunkel klon, pa me ovaj put nije puno dirao BJCP, makar to i ne bio pravi dunkelweizen. Stvarno bih volio napraviti takvo pivo.
Zadnja izmjena: Oskar, dana/u sub vel 01, 2014 11:31 pm, ukupno mijenjano 1 put.

Avatar
Oskar
Postovi: 603
Pridružen/a: uto kol 02, 2011 10:00 am
Lokacija: Vrapče, Zagreb

Oživljavanjke kvasca update

Post Postao/la Oskar » sub vel 01, 2014 9:24 pm

Upravo stepano na 350ml.

Sladovina za to je stajala 1 dan u frižideru i kad sam je otvorio nije bilo nikakvih čudnih mirisa. Prebacio u friško opranu erlenmeyericu, pokrio folijom, stavio u ekspres lonac i propištio 20 minuta. Nakon toga ohladio na sobnu i prebacio kvasac u to. Kvasac iz 50ml flašice je mirišio ok, poput... piva koje se radi.

Kad sam prebacio kvasac, mirisalo je... malo čudno. Malo vuče na mokrog peseka. Al se nadam da bu ok, jer je sladovina kakti sterilizirana. Ili?

Avatar
Oskar
Postovi: 603
Pridružen/a: uto kol 02, 2011 10:00 am
Lokacija: Vrapče, Zagreb

Post Postao/la Oskar » sri vel 05, 2014 11:10 pm

2 dana se vrtilo na stirplateu i dobio sam kraussen u jednoj od pauzi od vrtnje, relativno brzo (24 sata?). Kraussen se nastavio još jedan dan, pa sam prebacio nakon 48 sati sve u friđ ne bi li se staložilo da što prije stavim u novu finu mirišljivu sladovinnu. I evo, već 48 sati fermentira u frižideru ko divlje. Jedva se riješio kraussena, sad je sve i dalje mutno. Wtf!

Kolko vidim, tek se večeras počelo malo bistrit. čekam da još izflokulira da stepam na 1,5-2l. O majke mu ga...

Odgovori