MOJE PRVE 4 SKUHANE PIVE

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » čet tra 19, 2012 9:15 am

"Ne diraj lava dok ne odspava". :malosamsipopil:
Zato je dobro imati prozirne fermentore (ili u njih staviti one male džejmsbondofske kamerice). Pravi pivar ništa ne prepušta slučaju, samo gutljaju.

Avatar
petro
Postovi: 862
Pridružen/a: ned svi 15, 2011 11:51 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la petro » čet tra 19, 2012 9:53 am

Do sada sam uvijek imal slučaj da mi je krajnji FG onaj koji je bio već nakon 8 ili 10 dana.I ovdje je slučaj da je ista vrijednost u razmaku od 5 dana(danas je 13 dan fermentacije) ali vide se mjehurići kaj znaći da radi još a FG ne ide dolje.

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » čet tra 19, 2012 10:23 am

To ti je sekundarno, tiho vrenje. Da si ga pretočio u sekundarni fermentor prije par dana, tra-la-la... sad nemoj. Ja bih ga ostavio da ode još koji mjehurić (dva do devet dana), ovisi da li će danas doći novi rizomi ili će me punica zvati da joj zamijenim baterije u daljinskom za TV, pa ću je morat poslat "u finu kantinu".

Avatar
petro
Postovi: 862
Pridružen/a: ned svi 15, 2011 11:51 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la petro » čet tra 19, 2012 10:39 am

Pretakal sam u sekundar samo jednom,i to kad mi je propišala bačva.Pustit ću još ovak 4 dana pa flaširanje.Prije sam držal u primaru 20 dana a kad sam skužil da je FG isti kak je bil i nakon 8-10 dana,odonda držim 15 dana i flaširam i nikad problema,hvala Bogu.Čak i ona piva za koju su rekli da je to chill haze na slici,je čista i bistra,milina.

Avatar
petro
Postovi: 862
Pridružen/a: ned svi 15, 2011 11:51 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la petro » čet tra 26, 2012 2:23 pm

Planiram prvi put koristiti minhenski slad kupljen kod Pufa pa nek mi iskusniji kažu koliko da ga minimalno stavim a da se lijepo osjeti.Planiral sam staviti 4 kg NG,1 kg minhen i 0.2 kg melano 40 ili crystal.Kvasac s-33,hmelj imam magnum i cascade.Jel bi taj moj neki recept bio ok ili da nekaj smanjim/dodam?

Avatar
frici
Postovi: 756
Pridružen/a: čet sij 20, 2011 9:28 am
Lokacija: baranja

Post Postao/la frici » čet tra 26, 2012 2:50 pm

Ako staviš minhenski slad izostavi sve ostalo,bez melana i kristala,mislim to je samo savjet po mom iskustvu.Probaj sa 10% minhenskog i ništa drugo i po mogućnosti neutralan kvasac,dobit ćeš pivo za prste polizat :wink:
frici

Avatar
petro
Postovi: 862
Pridružen/a: ned svi 15, 2011 11:51 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la petro » čet tra 26, 2012 2:57 pm

Onda ću staviti 4.5 kg NG i 0.5 kg minhena.Kvasac imam samo s-33.Najčešće s njim radim i zadovoljan sam s njim.

Avatar
petro
Postovi: 862
Pridružen/a: ned svi 15, 2011 11:51 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la petro » uto svi 08, 2012 9:22 am

Pitanje za iskusnije.
Kod predzadnje pive mi je nestalo plina baš u trenutku kad je sladovina zakipila i kad se fino digla pjena.Dok sam otišel po bocu,zamjenil i nastavil dalje,prošlo je nekih 15 minuta a dok je ponovno zakipilo možda i 25 min.Zanima me jel može taj prekid baš u tom trenutku utjecati kak na kvalitetu pive jer baš nisam zadovoljan s tom pivom pa si pokušavam objasniti kaj bi mogao biti uzrok tome a sjetio sam se da mi se dogodilo to kaj sam opisal.

Avatar
Mogwai
Postovi: 542
Pridružen/a: sub sij 21, 2012 3:41 pm
Lokacija: Sveta Nedelja/Samobor

Post Postao/la Mogwai » uto svi 08, 2012 9:29 am

To isto se i meni desilo.
Taman prije nego kaj mi je zakohalo nestalo mi je plina....
Trebalo mi je jedno 20-tak minuta dok sam vratio se s novom bocom plina i još jedno 30 minuta extra dok je zakuhalo kak se spada.
flaširao sam 05.05. pa javim za jedno mjesec dana da li je dobro pivo ili nije.

Avatar
petro
Postovi: 862
Pridružen/a: ned svi 15, 2011 11:51 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la petro » uto svi 08, 2012 9:32 am

Mogwai je napisao/la:To isto se i meni desilo.
Taman prije nego kaj mi je zakohalo nestalo mi je plina....
.
Razlika između naša dva slučaja je kaj je meni taman zakipilo a ti si napisal da je tebi nestalo plina neposredno prije nego kaj je zakuhalo.

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » uto svi 08, 2012 9:37 am

To ti teoretski ne može pokvariti pivu nikako, osim ak' ti se kakvi mišići nisu prikrali loncu pa ... hm... kad su vidjeli da je lonac postao prilično neoprezan ... :D .

Avatar
Mogwai
Postovi: 542
Pridružen/a: sub sij 21, 2012 3:41 pm
Lokacija: Sveta Nedelja/Samobor

Post Postao/la Mogwai » uto svi 08, 2012 9:44 am

petro je napisao/la:
Mogwai je napisao/la:To isto se i meni desilo.
Taman prije nego kaj mi je zakohalo nestalo mi je plina....
.
Razlika između naša dva slučaja je kaj je meni taman zakipilo a ti si napisal da je tebi nestalo plina neposredno prije nego kaj je zakuhalo.
Onda dobro... nebum niš javil jel je dobro ispalo ili nije.

Avatar
petro
Postovi: 862
Pridružen/a: ned svi 15, 2011 11:51 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la petro » uto svi 08, 2012 9:49 am

Don Genovese je napisao/la:To ti teoretski ne može pokvariti pivu nikako, osim ak' ti se kakvi mišići nisu prikrali loncu pa ... hm... kad su vidjeli da je lonac postao prilično neoprezan ... :D .
Lonac sam poklopil s poklopcem i pokril s dekom dok sam skočil do skladišta po drugu bocu.Ma i ja si mislim da to ne može puno utjecati.
Radil sam pivu od 5 kg NG, 0.5 kg zobene i 0.5 aroma 100 i kaj se tiče okusa,okus je ok,a najveće zamjerke su kaj je piva mutna skroz a prijašnje ture su se nakon skoro 3 tjedna u bocama dosta izbistrile a isto tak kad otvorim bocu i natočim co2 brzo nestane.Mislil sam da je do čepova ali ljepo se čuje onaj kssss kad otvorim bocu a i dvije boce sam protresel ko luđak i nigdje ne pušta.Onda si mislim da sam stavil premalo šećera ili mi možda vaga dobro ne radi.Stavljam u zadnjih par tura po 3 g dekstroze po boci i nakon 5 dana se već dobro izgazira.Kod ove pive je bio FG 1.018 pa sam čak mislil da je i tih 3 g previše.Slijedeće kaj sam posumnjal je da sam možda sfušal kaj s tim pahuljicama.Njih sam ubacil zajedno sa sladom i sve skupa se ukomljavalo 80 minuta na 68C.Nakon toga sam se sjetil da mi je nestalo plina i sad ko će ga znati zakaj mi je piva totalno mutna a mjehurići nestanu brzinom munje kad se natoči u čašu.

Avatar
petro
Postovi: 862
Pridružen/a: ned svi 15, 2011 11:51 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la petro » uto svi 08, 2012 9:56 am

Mogwai je napisao/la:
petro je napisao/la:
Mogwai je napisao/la:To isto se i meni desilo.
Taman prije nego kaj mi je zakohalo nestalo mi je plina....
.
Razlika između naša dva slučaja je kaj je meni taman zakipilo a ti si napisal da je tebi nestalo plina neposredno prije nego kaj je zakuhalo.
Onda dobro... nebum niš javil jel je dobro ispalo ili nije.
Ma ne Mogwai.Samo ti javi,nego sam si samo mislil da je možda razlika u našim slučajevima.Imal sam već slučaj kad mi je nestalo plina prije nego kaj je zakipilo i nije bilo problema.Piva je bila jako dobra.

Avatar
petro
Postovi: 862
Pridružen/a: ned svi 15, 2011 11:51 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la petro » pet svi 11, 2012 10:53 pm

Sutra imam feštu doma,prvi rođendan od sina,dolazi mi 15-tak ljudi a bojim im se ponuditi svoju pivu jer sad sam se šokiral.Otvorim bocu pive a iz ohlađene pive(3 dana u frižideru) se lagano uskovitla pjena prema van,naravno i talog ponovno zamuti pivu.Zakaj bi se to dogodilo kod pive koja je u bocama točno 2 mjeseca,super se izbistrila a kad sam istu pivu pil nakon 3 ili 4 tjedna u bocama,normalno sam otvaral bocu i natočil bez kovitlanja taloga i pjenjenja.Inače okus je odličan,samo kaj to gadno izgleda u čaši kad sve pliva.Mislim da bum moral ujutro po kupovnu pivu da se ne sramotim pred ljudima.

Odgovori