Voda za pivo

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Avatar
dbunic
Postovi: 80
Pridružen/a: ned svi 22, 2016 7:47 pm
Lokacija: Zagreb (Dubrava)
Kontakt:

Re: Voda za pivo

Post Postao/la dbunic » sri srp 22, 2020 6:01 pm

Evo da malo dignemo temu gore. Nakon nekoliko čitanja ove teme, istraživanja po internetu, upisivanja u EZ kalkulator, Bru'n Water i u Brewersfriend kalkulator slijedi nedoumica. Nalazim se u Dubravi (Čulinec) i koliko sam našao, spojeni smo na vodocrpilište Petruševec. Podaci iz tablice bitni za kuhanje piva su:

Kod: Označi sve

Čulinec pipovača
Ca      Mg      Na      Cl      SO4     CaCO3
63.4	14.6	7.1	8.9	14.3	236
Link sa svim podacima za Zagreb od 06/2020 se može naći -> https://www.vio.hr/o-nama/vodoopskrba/k ... greba/1852

Vrlo je vjerojatno da iz moje slavine teče voda u nekim omjerima i iz drugih vodocrpilišta tako da ova gore tablica u mojem slučaju možda nije posve točna ali od nečeg moram krenuti (osim ako se jednog dana ne odlučim poslati vodu na analizu).

Napravio sam test kako radi moj RO i ispada da je TDS vode iz slavine 265, a RO to skida na 12. Sukladno tom omjeru 12/265 sam pripremio kako izgleda RO voda:

Kod: Označi sve

RO voda
Ca      Mg      Na      Cl      SO4     CaCO3
2.87	0.66	0.32	0.4	0.65	10.7
Za sljedeće kuhanje ću pripremiti 70% RO i 30% vode iz pipe i onda za taj omjer (jednostavnom računicom) dobijem sljedeće podatke (to je moja polazna voda):

Kod: Označi sve

Omjer 70% : 30% (RO : pipovača)
Ca      Mg      Na      Cl      SO4     CaCO3
21	4.84	2.35	3	4.75	78.3
Budući da kuhamo IPA stil našao sam sljedeći profil koji bih htio sa solima prilagoditi:

Kod: Označi sve

IPA stil
Ca      Mg      Na      Cl      SO4     HCO3
130	18	12	40	200	60
Radi se o receptu s 10kg PaleAle baznog slada, 0,75kg CaraAmber i 0,5kg zobenih pahuljica s tim da se ukomljava u 40L vode i kasnije još ispire s 26L. Budući da prvi puta prilagođavam vodu, uz pomoć kalkulatora je ispalo da u vodu za ukomljavanje (tako mi je lakše da se soli dodaju samo u ukomljavanje) trebam dodati soli u sljedećim količinama:

Kod: Označi sve

22 g	Gypsum
6 ml	Calcium Chloride (dihydrate)
3 g	Epsom Salt
3 g	Baking Soda

5 ml	Phosphoric acid
S fosfornom kiselinom se dobije pH komine 5,43 što je vjerujem OK, a jedino što me brine je ukupna količina gipsa od 22g.

I konačno evo pitanja: jesu li to razumni brojevi za dodavanje soli? Ne bih htio "zagipsati" pivo prije i nego bude kuhano :D :D

Sorry ako sam se malo raspisao i hvala na odgovoru ...
Zadnja izmjena: dbunic, dana/u čet srp 23, 2020 1:21 pm, ukupno mijenjano 1 put.

erda
Postovi: 620
Pridružen/a: pon stu 07, 2016 11:42 am
Lokacija: Osijek

Re: Voda za pivo

Post Postao/la erda » sri srp 22, 2020 6:19 pm

Pa, sulfati su ti na 200 i tu treba dosta gipsa....

Avatar
dbunic
Postovi: 80
Pridružen/a: ned svi 22, 2016 7:47 pm
Lokacija: Zagreb (Dubrava)
Kontakt:

Re: Voda za pivo

Post Postao/la dbunic » čet srp 23, 2020 1:38 pm

erda je napisao/la:
sri srp 22, 2020 6:19 pm
Pa, sulfati su ti na 200 i tu treba dosta gipsa....
Inače su sulfati u originalnoj pripremi vode za IPA (tj. Pale Ale iz Bru'n Water) bili stavljeni na 300 što mi se činilo malo "too much" pa i s postavkom na 200 se treba dodati cca 20g gipsa. Čisto me zanima je li netko sa sličnim udjelom RO vode ili sa 100% RO vode u volumen od cca 60ak litara stavljao "odokativno" ovakve količine soli.
:pivo: :pivo:

erda
Postovi: 620
Pridružen/a: pon stu 07, 2016 11:42 am
Lokacija: Osijek

Re: Voda za pivo

Post Postao/la erda » čet srp 23, 2020 2:08 pm

dbunic je napisao/la:
čet srp 23, 2020 1:38 pm
erda je napisao/la:
sri srp 22, 2020 6:19 pm
Pa, sulfati su ti na 200 i tu treba dosta gipsa....
Inače su sulfati u originalnoj pripremi vode za IPA (tj. Pale Ale iz Bru'n Water) bili stavljeni na 300 što mi se činilo malo "too much" pa i s postavkom na 200 se treba dodati cca 20g gipsa. Čisto me zanima je li netko sa sličnim udjelom RO vode ili sa 100% RO vode u volumen od cca 60ak litara stavljao "odokativno" ovakve količine soli.
:pivo: :pivo:
Ma to ti je to.
Evo kolko sam ja stavljao na batch od 40L u zadnju IPU, 100% RO voda kao i uvijek.
Tamna piva radim s oko 60%-40% RO-pipa.
IPA.jpg
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Voda za pivo

Post Postao/la Poljo » čet srp 23, 2020 2:49 pm

Mislim da su ti te 200 sulfatne ipe malo zastarile, tj. pregazilo ih vrijeme. To je bilo vise u eri natjecanja u IBUima dok se nije islo toliko na juicy/fruity okuse hmeljeva koji se u biti vise naglasavaju balansom prema kloridima.

One ipe s hrpom magnuma na 60min i nešto malo hmelja na kraju kuhanja.

Btw, ovako odokativno mi se cini da pumpas kalcij previse. Ako vec i dizes toliko sulfate nebi bilo lose dizati znacajniji dio kroz magnezij sulfat (epsom).

Ja uglavnom idem na neki 50-50 omjer gipsa i epsoma jer mi inace kalcij skace previsoko.
slika

Avatar
FrendPero
Postovi: 203
Pridružen/a: uto pro 25, 2018 10:07 am

Re: Voda za pivo

Post Postao/la FrendPero » čet srp 23, 2020 3:37 pm

Slažem se tu sa Poljom. Sulfate uvijek drzim ispod 100, polovicu njih dodam sa epsomom a drugu polovicu gipsom. Kloridi 1.5-2x vise nego sulfati.

Avatar
dbunic
Postovi: 80
Pridružen/a: ned svi 22, 2016 7:47 pm
Lokacija: Zagreb (Dubrava)
Kontakt:

Re: Voda za pivo

Post Postao/la dbunic » čet srp 23, 2020 4:22 pm

erda je napisao/la:
čet srp 23, 2020 2:08 pm
Ma to ti je to.
Evo kolko sam ja stavljao na batch od 40L u zadnju IPU, 100% RO voda kao i uvijek.
Tamna piva radim s oko 60%-40% RO-pipa.
IPA.jpg
Hvala za info - to mi je trebalo da vidim jesu li količine soli za 60L piva tu negdje. Čisto da znam da se nije negdje zastranilo.
Poljo je napisao/la:
čet srp 23, 2020 2:49 pm
Mislim da su ti te 200 sulfatne ipe malo zastarile, tj. pregazilo ih vrijeme. To je bilo vise u eri natjecanja u IBUima dok se nije islo toliko na juicy/fruity okuse hmeljeva koji se u biti vise naglasavaju balansom prema kloridima.

One ipe s hrpom magnuma na 60min i nešto malo hmelja na kraju kuhanja.

Btw, ovako odokativno mi se cini da pumpas kalcij previse. Ako vec i dizes toliko sulfate nebi bilo lose dizati znacajniji dio kroz magnezij sulfat (epsom).

Ja uglavnom idem na neki 50-50 omjer gipsa i epsoma jer mi inace kalcij skace previsoko.
Probao sam upisati takve omjere i ispada da bi profil vode ugrubo u tom slučaju onda bio ovakav:

Kod: Označi sve

Ca      Mg      Na      Cl      SO4     HCO3
80	20	20	50	150	60
Stavio sam i malo sode bikarbone zbog nutrijenata za kvasac (natrij) da ga ima za pravilan rast.
FrendPero je napisao/la:
čet srp 23, 2020 3:37 pm
Slažem se tu sa Poljom. Sulfate uvijek drzim ispod 100, polovicu njih dodam sa epsomom a drugu polovicu gipsom. Kloridi 1.5-2x vise nego sulfati.
Zar ne bi trebalo biti više sulfata nego klorida da se istakne aroma/okus hmelja ...

Avatar
FrendPero
Postovi: 203
Pridružen/a: uto pro 25, 2018 10:07 am

Re: Voda za pivo

Post Postao/la FrendPero » čet srp 23, 2020 4:35 pm

Ja sam pri vecim sulfatima percipirao taj okus više kao gorčinu nego aromu. Čak bi rekao da maltiness kod viših klorida daje puno bolju podlogu za arome/okuse hmeljeva. Npr kod NEIPA su ti omjeri u korist klorida posebno bitni a dobro dode i u ipama i apama ako se cilja na juicy mouthfeel.

Avatar
dbunic
Postovi: 80
Pridružen/a: ned svi 22, 2016 7:47 pm
Lokacija: Zagreb (Dubrava)
Kontakt:

Re: Voda za pivo

Post Postao/la dbunic » čet srp 23, 2020 4:57 pm

FrendPero je napisao/la:
čet srp 23, 2020 4:35 pm
Ja sam pri vecim sulfatima percipirao taj okus više kao gorčinu nego aromu. Čak bi rekao da maltiness kod viših klorida daje puno bolju podlogu za arome/okuse hmeljeva. Npr kod NEIPA su ti omjeri u korist klorida posebno bitni a dobro dode i u ipama i apama ako se cilja na juicy mouthfeel.
Ovo mi je jako dobra informacija. Uglavnom želim u IPA pivo koje kuhamo naglasiti arome/okuse hmelja (recimo citre i cascade), a ne naglasiti ukupnu gorčinu. Budući da još ne znam kakav je "malty" okus (pretpostavljam da je to slatkasto) odnosno na drugu stranu što bih dobio s više sulfata, možda ipak "okrenem" vodu za prvi puta u korist klorida ...
Zadnja izmjena: dbunic, dana/u čet srp 23, 2020 7:46 pm, ukupno mijenjano 1 put.

Avatar
Stefano
Postovi: 666
Pridružen/a: čet ožu 01, 2018 10:05 am
Lokacija: Zagreb

Re: Voda za pivo

Post Postao/la Stefano » čet srp 23, 2020 6:52 pm

The world has changed!

:pivo:

Avatar
FrendPero
Postovi: 203
Pridružen/a: uto pro 25, 2018 10:07 am

Re: Voda za pivo

Post Postao/la FrendPero » čet srp 23, 2020 10:16 pm

dbunic je napisao/la:
čet srp 23, 2020 4:57 pm


Ovo mi je jako dobra informacija. Uglavnom želim u IPA pivo koje kuhamo naglasiti arome/okuse hmelja (recimo citre i cascade), a ne naglasiti ukupnu gorčinu. Budući da još ne znam kakav je "malty" okus (pretpostavljam da je to slatkasto) odnosno na drugu stranu što bih dobio s više sulfata, možda ipak "okrenem" vodu za prvi puta u korist klorida ...
Sad si me sjetio da sam u svojim pivarskim početcima zapeo u istom uvjerenju. "Krivo" sam shvatio to naglašavanje hmelja sa sulfatima. To je trajalo sve dok nisam unio krive postavke u kalkulator i stavio više CaCl2 od planiranog. Na istom kuhanju sam prvi put ukomljavao na 70° sto je ostavilo vise ne fermentabilnih šećera i dalo još tijela. Ta mi je IPA ostala u super sjecanju. Citra, Mosaic i Columbus, baš je bila varljiva sočna bomba sa cca 7% abv.

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Voda za pivo

Post Postao/la Poljo » pet srp 24, 2020 2:43 am

dbunic je napisao/la:
čet srp 23, 2020 4:22 pm
Zar ne bi trebalo biti više sulfata nego klorida da se istakne aroma/okus hmelja ...
Ne, sulfati ističu gorčinu hmelja (stara škola ibu race ipa), a arome i okus se pojačavaju kloridima. (prema trenutnom new england jiru)
slika

Avatar
dbunic
Postovi: 80
Pridružen/a: ned svi 22, 2016 7:47 pm
Lokacija: Zagreb (Dubrava)
Kontakt:

Re: Voda za pivo

Post Postao/la dbunic » sub srp 25, 2020 9:40 am

Idući vikend je kuhanje i probat ćemo onda s vodom u kojoj je "naglasak" na kloridima u odnosu na sulfate (2 : 1). Profil vode bi onda bio:

Kod: Označi sve

Ca      Mg      Na      Cl      SO4     HCO3
90	10	30	140	60	24
Jedino mi nisu jasni ovi HCO3. To dolazi s inicijalnom "tvrdoćom" koja je za 70 : 30 RO voda i pipovača postavljeno na 78ppm CaCO3 i na to se utječe (fosfornom) kiselinom i sodom bikarbonom ... negdje sam pročitao da je bolje sodu izbjegavati, a natrij dodavati s kuhinjskom soli. Na kraju su ukupne soli za dodavanje u ukomljavanje ispale ovako:

Kod: Označi sve

6 ml	Phosphoric acid			Water Agt	Mash	0 min.
12 ml	Calcium Chloride (dihydrate)	Water Agt	Mash	1 hr.
5 g	Gypsum				Water Agt	Mash	1 hr.
2 g	Epsom Salt			Water Agt	Mash	1 hr.
5 g	Salt				Water Agt	Mash	1 hr.
Bumo videli kak bu ispalo :pivo:

Avatar
FrendPero
Postovi: 203
Pridružen/a: uto pro 25, 2018 10:07 am

Re: Voda za pivo

Post Postao/la FrendPero » sub srp 25, 2020 7:10 pm

Iskreno ja do sada nikad nisam koristio kuhinjsku sol za rihtanje vode. CaCl2, epsom i gips i to je to. Pipovaci ne vjerujem iako znam analizu(Sašnak) jer je ona promjenjiva.

erda
Postovi: 620
Pridružen/a: pon stu 07, 2016 11:42 am
Lokacija: Osijek

Re: Voda za pivo

Post Postao/la erda » sub srp 25, 2020 9:33 pm

dbunic je napisao/la:
sub srp 25, 2020 9:40 am
negdje sam pročitao da je bolje sodu izbjegavati, a natrij dodavati s kuhinjskom soli.
Ovo prvi put čujem.

Odgovori