medno vino

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
frici
Postovi: 756
Pridružen/a: čet sij 20, 2011 9:28 am
Lokacija: baranja

Post Postao/la frici » sri srp 20, 2011 9:51 am

Hvala kolega!
frici

Avatar
scorpioX
Postovi: 94
Pridružen/a: ned srp 27, 2008 1:23 pm
Lokacija: Beograd

Post Postao/la scorpioX » sri srp 20, 2011 10:03 am

frici je napisao/la:Hvala kolega!
Nema na cemu. ;)

Evo recepta* koji sam pominjao kao full-proof:

5L stakleni balon

1.8 kg narandžinog meda (s obzirom da kod mene u blizini ne rastu, ja koristim ili svetliji livadski ili bagremov)
1 velika narandža isečena na 8 delova ili sitnije
1 šaka suvog grožđa (oko 25 grožđica)
1 štapić cimeta
1 karanfilić (ne jednu kašičicu!)
*opciono može se dodati malo morskog oraščića
1 kašičica suvog pekarskog kvasca iz kesice (preporucujem Dr.Oetker)
dopuniti vodom do 5 litra

Proces:

Rastopiti med u mlakoj vodi i staviti u balon.

Oprati dobro narandžu da bi se uklonili pesticidi i iseći na osmine i ugurati u balon sa sve korom.

Ubaciti suvo grožđe, karanfilić (klincic), štapić cimeta i eventualne druge začine. Dopuniti hladnom vodom do nekih 7.5-8 cm od vrha da bi se ostavilo mesta za penu. Može se eventualno dopunuti vodom posle prvih nekoliko dana intenzivnog vrenja.

Maksimalno izmućkajte sastojke u balonu tako što ćete dobro da ga protresete.

Kad dostigne sobnu temperaturu u vašoj kuhinji, dodajte 1 kašičicu kvasca. Mozete da promešate ali i ne morate.

Zatvorite balon i namestite vrenjaču. Odložite na tamno i toplo mesto mesto. Fermentacija će započeti za najviše sat vremena. Nakon što se intenzivno penjenje zaustavi za par dana, dodajte malo vode bez da ga tresete ili mešate.

Posle 2 meseca i par dana, fermentacija će se potpuno zaustaviti i medovina će se izbistriti sama od sebe. Onda možete da ubacite crevo sa gazom na jednom kraju i otočite tečnost iz balona u flaše. Ukoliko dovoljno sačekate, narandža će pasti na dno balona, ali nije neophodno. Ako se medovina izbistrila znači da je spremna.

Za fermentaciju se preporučuje tamno mesto u kuhinji gde je temperatura malo viša, od 21C do 27C.

*recept preuzet sa sajta gotmead.com
Zadnja izmjena: scorpioX, dana/u sri srp 20, 2011 10:14 am, ukupno mijenjano 1 put.

Avatar
frici
Postovi: 756
Pridružen/a: čet sij 20, 2011 9:28 am
Lokacija: baranja

Post Postao/la frici » sri srp 20, 2011 10:11 am

Eee to se traži! To je dosta jednostavno,danas ću kupiti sastojke i odmah napraviti,ovo mora da je jako fino,oduševit ću ženicu hehe! hvala još jednom
frici

Avatar
Svarrogh
Postovi: 2410
Pridružen/a: pet lis 22, 2010 1:00 pm
Lokacija: Vukovar

Post Postao/la Svarrogh » sri srp 20, 2011 11:35 am

Frici, nemoj da je previse odusevis da ne bi palo jos koje dijete a onda se pozdravi sa kuhanjem :P

Avatar
diS
Postovi: 1159
Pridružen/a: uto ožu 29, 2011 8:28 pm
Lokacija: Kaštela

Post Postao/la diS » sri srp 20, 2011 1:41 pm

LOL!

Scorpio hvala na receptu.
Jel velika razlika u okusu medovine ukoliko fermentira s Dr. Oetkerovim ili vinskim kvascem (sviđa mi se spomenuti ICV-D47 za puniji okus)?
Pretpostavljam da za veću šaržu (20ak L) proporcionalno uvećamo sirovine..

Avatar
scorpioX
Postovi: 94
Pridružen/a: ned srp 27, 2008 1:23 pm
Lokacija: Beograd

Post Postao/la scorpioX » sri srp 20, 2011 2:46 pm

@Svarrogh: ne odgovaram za pozitivne posledice koje mogu da nastupe usled konzumiranja konacnog proizvoda. :D
diS je napisao/la:LOL!

Scorpio hvala na receptu.
Jel velika razlika u okusu medovine ukoliko fermentira s Dr. Oetkerovim ili vinskim kvascem (sviđa mi se spomenuti ICV-D47 za puniji okus)?
Pretpostavljam da za veću ąarľu (20ak L) proporcionalno uvećamo sirovine..
Recept koji koristi pekarski kvasac je tako krojen da omoguci brzu fermentaciju, tj. dobre rezultate za kratko vreme. I to je sasvim OK za neki uvod u pravljenje medovine. Kolicine u receptu se naravno uvecavaju proporcionalno do zeljene kolicine.

Raditi sa D-47 je teze i duze, ali su rezultati daleko bolji. To je inace moj omiljeni vinski kvasac. Poredjenja radi, u pivarstvu je veci posao sve do vrenja, dok je u vinarstvu (a medovina spada u prirodna vina) priprema mosta relativno laka, dok je fermentacija zahtevna.

Da skratim: ako se snalazis u pivarstvu, nece ti biti neki veci problem da radis sa vinskim kvascima samo ako imas volju da se time bavis. Dodatni napor se u ovom slucaju isplati!

Avatar
mad_alchemist
Postovi: 384
Pridružen/a: uto lip 14, 2011 11:18 am
Lokacija: Istra

Post Postao/la mad_alchemist » sri srp 20, 2011 2:53 pm

meni vinski od uvaferma radi savršeno s medovinom. Treba mu vremena da razgradi fruktozu, ali ono... isplati se. A pijemo je i dok fermentira lol Samo da naglasim, iz mog iskustva, dobro je pretočit nakon prve fermentacije (glukoze) i maknut kvasac. Pustit je treba dok se ne izbistri. Božansko piće. Kad ulovim vremena ću napisat par sitnica o povijesti.

Zadnji put sam trave kuhao u manjoj količini kako nebih ubio med (inače ga ne dižem preko 40°C). Kao neka vrsta dekokcije, samo za trave. Hmelj divlji funkcionira savršeno.

Avatar
400d
Postovi: 1894
Pridružen/a: pet pro 04, 2009 3:34 pm
Lokacija: Sarajevo, BiH

Post Postao/la 400d » sri srp 20, 2011 3:01 pm

ja sad razmišljam da u ove svoje boce ubacim po jednu stabljiku svježe kadulje.....

šta mislite da li bi bilo ok?
I like the smell of fermentation in the morning

Avatar
mad_alchemist
Postovi: 384
Pridružen/a: uto lip 14, 2011 11:18 am
Lokacija: Istra

Post Postao/la mad_alchemist » sri srp 20, 2011 3:02 pm

da, definitivno... bilo bi bolje u boilu, ali ovo će bit kao neki dry hopping. Samo nemoj previše. Probaj list dva na pola litre.

Avatar
400d
Postovi: 1894
Pridružen/a: pet pro 04, 2009 3:34 pm
Lokacija: Sarajevo, BiH

Post Postao/la 400d » sri srp 20, 2011 3:26 pm

mad_alchemist je napisao/la:da, definitivno... bilo bi bolje u boilu, ali ovo će bit kao neki dry hopping. Samo nemoj previše. Probaj list dva na pola litre.
misliš da će biti ok ta kombinacija kadulje sa narančom, klinčićem i cimetom?
I like the smell of fermentation in the morning

Avatar
mad_alchemist
Postovi: 384
Pridružen/a: uto lip 14, 2011 11:18 am
Lokacija: Istra

Post Postao/la mad_alchemist » sri srp 20, 2011 3:39 pm

za naranču ne znam. ali klinčiće i cimet kombiniram s kaduljom, pelinom i hmeljom u medovini, čak sam i jedan herbal ale (gruit) napravio tako. Meni je super ukus. Trebaš probat. Pivo je vuklo na Grottenbier, a medovina je jednostavno bila super.

Avatar
scorpioX
Postovi: 94
Pridružen/a: ned srp 27, 2008 1:23 pm
Lokacija: Beograd

Post Postao/la scorpioX » sub srp 23, 2011 10:48 pm

Evo jednog recepta na koji sam naleteo u literaturi, u pitanju je braggot (medovina od meda i slada) pod nazivom 'Don't Cry For Me Spargentina Barley Wine-Style Braggot'. U mirisu se osecaju tonovi karamele pomesani sa medom i sladom. Hmelj daje prijatnu blago gorku aromu koja omogucava balans sa punim i osobeno slatkim telom ove medovine. Boja se krece od narandzaste do svetlije braon, a pena je postojana.

Sastojci za 19 L (5 gal):

Celo zrno:
1.8 kg pale slad
230 gr kristalni slad

Ekstrakt:
1.5 kg pale ekstrakt slada (tecni) ili 1.35 kg suvog

Ostalo :
57 gr Cascade hmelja (opciono)
4.55 kg nekog srednje tamnog meda, pozeljno od jagodicastog voca tipa jagode, maline, kupine, itd.
10 gr Lalvin D-47 kvasca
2 kasicice Go-Ferm hrane za kvasac
2 kasicice Fermaid-K hrane za kvasac

Postupak:
U primarni fermentor od minimum 25 litara uliti 9.5 litara vode i ohladiti na 13C.

-celo zrno
Ukomljavanje na 65C (30 min). Ukupna kolicina dobijene sladovine treba da se krece izmedju 5.7 i 6.6 litara. Staviti da zavri, dodati hmelj (po zelji) i kuvati sat vremena.

-ekstrakt
Staviti 4.5 litara vode da zavri. Iskljuciti vatru, dodati ekstrakt i hmelj po zelji. Kuvati sat vremena.

--------------------

Kad je kuvanje zavrseno, skloniti sa vatre, dodati med i dobro promesati. Ohladiti na 38C i dodati u fermentor gde se vec nalazi voda. Temperatura nakon mesanja bi trebala da bude izmedju 18 i 24C.

Rehidrirati suvi vinski kvasac na sledeci nacin:
U 75 ml flasirane (ili prokuvane vode) na 42C dodati Go-Ferm hrane za kvasce. Kada temperatura padne na 40C, kvasac i dobro promesati. Sacekati 15-20 minuta da kvasac pocne da peni.

Dodati rehidrirani kvasac u fermentor i izvrsiti aeraciju. Prvi znaci fermentacije bi trebalo da se pojave izmedju 1 do 24 sata.

Prvih 3 dana ponavljati proces aeracije dnevno.

Kada 1/3 fermentabilnog secera bude potrosena (utvrditi areometrom), dodati 1 kasicicu Fermaid-K hranivo za kvasce. Ponoviti postupak dodavanja kada jos 1/3 secera bude potrosena.

Po okoncanju primarne fermentacije, pretociti u sekundarni fermentor i odlezavati mininum 6 meseci.

Pre razlivanja u flase, dodati 120 grama razmucenog meda ili secera po izboru.

Avatar
buky1
Postovi: 1543
Pridružen/a: čet srp 16, 2009 7:48 am
Lokacija: Slavonski Brod

Post Postao/la buky1 » pon srp 25, 2011 9:03 am

Morao sam isprobati recep sa narandžama. Mogu vam reći da medovina i nije jeftin sport, čak ni meni koji imam svoj med, jer da sam ga prodao mogao sam kupiti sastojke za 300 i koju litru piva :shock:

Al što bi Bosanci rekli, jebaji ga :D

Kvasac sam stavio Uvaferm CM http://www.pavin.hr/Item.aspx?Id=160 i hranu Go Ferm http://www.pavin.hr/Item.aspx?Id=171

Još nije krenulo pravo vrenje,a smutio sam u subotu. Tek poneki mjegurić u airlocku i to me zabrinjava, dolazim u napast da uguram kocku germe u fermentor za svaki slučaj. :D

Radio sam po receptu od scorpioX-a, jedino što sam stavio vodu da zakuha pa onda stavljao medu u vrelu a ne u mlaku. To sam radio jer je med bio kristaliziran pa se teže topio.

slika
slika

Avatar
Ferdo
Postovi: 2382
Pridružen/a: sub lis 18, 2008 7:31 am

Post Postao/la Ferdo » pon srp 25, 2011 9:27 am

Med čak kad je razređen nije dobro mjesto za kvasce.Zato se i preporuča starter čak 10% od volumena medovine.
Jesi li stavio hranu za kvasce?
Opusti se i nastavi kuhati pivo

Avatar
scorpioX
Postovi: 94
Pridružen/a: ned srp 27, 2008 1:23 pm
Lokacija: Beograd

Post Postao/la scorpioX » pon srp 25, 2011 9:33 am

I moje je misljenje negde na liniji sa Ferdovim. To je prilicno koncentrisani most, pretpostavljam da kvasac koji si naveo ima problema da proradi.

Odgovori