medno vino

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
buky1
Postovi: 1543
Pridružen/a: čet srp 16, 2009 7:48 am
Lokacija: Slavonski Brod

Post Postao/la buky1 » sri srp 27, 2011 11:54 am

Iznet ću ga na sunce kad dođem kući i promućkati dobro. Ako ne krene do večeras ide Dr. Oetker :)

Avatar
Ferdo
Postovi: 2382
Pridružen/a: sub lis 18, 2008 7:31 am

Post Postao/la Ferdo » sri srp 27, 2011 11:56 am

400d je napisao/la:
buky1 je napisao/la:Trenutno ne vidim, na poslu sam 20 km od fermentora :D
:lol:

Vidit cu kad dođem kući, ainoć nije davalo znakove života
ja inače osjetim fermentaciju u krugu od 30 kilometara od fermentora. telepatski :D
Staviti ću fermentore pod nadzornu kameru i pratiti sve parametre putem mobilnog interneta.Ili da nofce potrošim na frižider? Odluke,odluke...:)
Opusti se i nastavi kuhati pivo

Avatar
buky1
Postovi: 1543
Pridružen/a: čet srp 16, 2009 7:48 am
Lokacija: Slavonski Brod

Post Postao/la buky1 » sri srp 27, 2011 12:02 pm

Ferdo je napisao/la:Staviti ću fermentore pod nadzornu kameru i pratiti sve parametre putem mobilnog interneta.Ili da nofce potrošim na frižider? Odluke,odluke...:)


Ili da naskočiš jednom na Simonu ili neku drugu elitnu :lol: :lol: :lol: :twisted:

Avatar
buky1
Postovi: 1543
Pridružen/a: čet srp 16, 2009 7:48 am
Lokacija: Slavonski Brod

Post Postao/la buky1 » čet srp 28, 2011 7:04 am

Ipak je dr.oetker morao uzeti stvar u svoje ruke. Jutros veselo vrije, balončić po sekundi, ništa preinzezivno, ali radi

mirko
Postovi: 203
Pridružen/a: sub tra 02, 2011 12:48 am
Lokacija: Karlovac

Post Postao/la mirko » pet kol 05, 2011 5:59 pm

mirko je napisao/la:ovo izgleda odlično! :D
jedno pitanje za @400d, kako si začepio boce plutenim čepovima?
bump :D

Avatar
Amdejac
Postovi: 356
Pridružen/a: ned sij 30, 2011 12:34 pm
Lokacija: Bistra
Kontakt:

Post Postao/la Amdejac » pon kol 29, 2011 10:04 pm

Okušao sam se i ja danas sa medovačom. Gustoća 1.101. Dodao par čepića hmelja i 3 gr dr. Oetker narančine korice.
Ubacio sa 1 litru vinskog kvasca (6 gr) kojega sam nasadio jučer na 1.040 dekstroze.
Fermentacija je počela nakon sat vremena i uredno bučka.
Kako prepoznati pravog prijatelja?
Kad me se sjeti na Filipinima i kupi mi pivo, a onda ga nosi 12.000 kilometara da mi ga pokloni.
http://my.opera.com/Amdejac/albums/show.dml?id=9397062

Avatar
400d
Postovi: 1894
Pridružen/a: pet pro 04, 2009 3:34 pm
Lokacija: Sarajevo, BiH

Post Postao/la 400d » uto kol 30, 2011 8:11 am

mirko je napisao/la:
mirko je napisao/la:ovo izgleda odlično! :D
jedno pitanje za @400d, kako si začepio boce plutenim čepovima?
bump :D
čekić i lagano :D
I like the smell of fermentation in the morning

mirko
Postovi: 203
Pridružen/a: sub tra 02, 2011 12:48 am
Lokacija: Karlovac

Post Postao/la mirko » uto kol 30, 2011 5:23 pm

hvala na odgovoru, već sam se pomirio da ga neću dobiti :D
stvarno tako radi? jer vidio sam da se prodaju razne "čepilice" za plutene čepove ali cijena im višestruko premašuje granicu isplativosti :)

Avatar
scorpioX
Postovi: 94
Pridružen/a: ned srp 27, 2008 1:23 pm
Lokacija: Beograd

Post Postao/la scorpioX » čet ruj 08, 2011 8:58 am

Fasirao sinoc neku medovinu od pre vise od 2 godine. Vec sam i zaboravio tacno kad sam je pretocio u sekundarni. Bio sam ubedjen da je vec krenula da se pretvara u sirce i hteo sam da je otvorim da barem dobijem skoro 20 litara najskupljeg sirca. :)

Medjutim! Ispostavilo se da medovini nista ne fali, da je bistra poput vode, zlatne boje, slatka ali sa dosta alkohola. To je bio neki recept za klasicnu slatku medovinu, mislim da je islo 6 kg meda na turu od 20 litara. Ja sam malo odstupio od recepta koji zahteva par meseci odlezavanja na hrastovom cipsu (kockicama) tako sto sam taj korak preskocio. To je trebalo malo da ublazi osecaj velike slatkoce u ustima, no dobro.

Jedino sto sam lipsao dok sa sve pretocio u flajke od 0.33L. Cim ih ispraznim, lete u kantu za djubre!

Avatar
Amdejac
Postovi: 356
Pridružen/a: ned sij 30, 2011 12:34 pm
Lokacija: Bistra
Kontakt:

Post Postao/la Amdejac » čet ruj 22, 2011 8:16 am

Nakon tri tjedna pretočio sam medovaču i malo probao.
Gustoća je pala sa 1.101 na 1.096, osjeti se dobrp alkohol, ali je još jako slatko.
Kako je nakon dva tjedna burne fermentacije fermentacija stala, nakon pretoka sam ubacio 10 grama rehidriranog vinskog kvasca. Nisam siguran da li fermentira, ali nekako mi se čini kao da je u tihom vrenju.
Da li je normalno da nakon samo dva tjedna fermentacija stane?
Kako prepoznati pravog prijatelja?
Kad me se sjeti na Filipinima i kupi mi pivo, a onda ga nosi 12.000 kilometara da mi ga pokloni.
http://my.opera.com/Amdejac/albums/show.dml?id=9397062

Avatar
mad_alchemist
Postovi: 384
Pridružen/a: uto lip 14, 2011 11:18 am
Lokacija: Istra

Post Postao/la mad_alchemist » čet ruj 22, 2011 11:31 am

čuj, tjedan i nešto imaš intenzivnu fermentaciju glukoze (40 i nešto % sastava meda) ,akon čega sljedi nekooliko mjeseci polagane fermentacije fruktoze (drugih 40 i nešto % sastava meda). Ta se fermentacija jedva primjeti. Ako staviš u demižon s čepom, primjete se mjehurići na najužem dijelu kod čepa, ali radi, ne brini. Ja svoju običavam pretočit nakon tjedan dva i maknut ostatke kvasca na dnu da ne ostave neugodne spojeve usljed raspada kvasca kroz 6 mjeseci. Onda je ostaviš par mjeseci i degustiraš koliko je slatka. NEMOJ sve popit prije, vjeruj mi, isplati se čekat :D

Avatar
scorpioX
Postovi: 94
Pridružen/a: ned srp 27, 2008 1:23 pm
Lokacija: Beograd

Post Postao/la scorpioX » čet ruj 22, 2011 4:27 pm

mad_alchemist je napisao/la: Gustoća je pala sa 1.101 na 1.096, osjeti se dobrp alkohol, ali je joą jako slatko.
Samo da proverim da brojka 1.096 nije greska u kucanju. Ako je burno vrilo dve nedelje, gustina bi trebalo da bude oko 1.030. Koji si ono kvasac koristio?
mad_alchemist je napisao/la: Ja svoju običavam pretočit nakon tjedan dva i maknut ostatke kvasca na dnu da ne ostave neugodne spojeve usljed raspada kvasca kroz 6 mjeseci. Onda je ostavią par mjeseci i degustiraą koliko je slatka. NEMOJ sve popit prije, vjeruj mi, isplati se čekat :D
Potpisujem sve sto napisao. :)

Avatar
Amdejac
Postovi: 356
Pridružen/a: ned sij 30, 2011 12:34 pm
Lokacija: Bistra
Kontakt:

Post Postao/la Amdejac » čet ruj 22, 2011 8:16 pm

Nije greška u kucanju niti u mjerenju.
Kvasac je vinski vulgaris, kakav obično nalazimo u poljoapotekama, bez ikakvih specifikacija.
Vjerojatno će otkipjeti, ali polako. Ako ne popit će se slatko. :)
Kako prepoznati pravog prijatelja?
Kad me se sjeti na Filipinima i kupi mi pivo, a onda ga nosi 12.000 kilometara da mi ga pokloni.
http://my.opera.com/Amdejac/albums/show.dml?id=9397062

Avatar
mad_alchemist
Postovi: 384
Pridružen/a: uto lip 14, 2011 11:18 am
Lokacija: Istra

Post Postao/la mad_alchemist » pet ruj 23, 2011 12:41 am

ma pojest će ga, ne brini... takav i ja koristim. Samo mu daj vremena i bit će suha ko barut, s punim postotkom ABV.

Avatar
Amdejac
Postovi: 356
Pridružen/a: ned sij 30, 2011 12:34 pm
Lokacija: Bistra
Kontakt:

Post Postao/la Amdejac » pet ruj 23, 2011 6:08 am

Išao sam kupiti kvasac i kad sam pitao trgovca za karakteristike u čudu me je gledao i rekao mi da je to vinski kvasac. Odgovorio sam mu da je pas pas i da će čuvati dvorište, ali da kad kupuješ psa zanima te da li je pas veliki ili mali, da li ima dugu ili kratku dlaku, da li ima šilljate ili kčlempave uši, koje je boje itd.
Lik me je i dalje gledao kao da sam pao s marsa jer kupci su dolazili i uzimali vinski kvasac ne pitajući ništa.
Kako prepoznati pravog prijatelja?
Kad me se sjeti na Filipinima i kupi mi pivo, a onda ga nosi 12.000 kilometara da mi ga pokloni.
http://my.opera.com/Amdejac/albums/show.dml?id=9397062

Odgovori