pranje kvasca - tutorial

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Avatar
400d
Postovi: 1894
Pridružen/a: pet pro 04, 2009 3:34 pm
Lokacija: Sarajevo, BiH

pranje kvasca - tutorial

Post Postao/la 400d » pon ožu 28, 2011 6:29 pm

ok ljudi, mislio sam za one koji nikad to nisu radili, pokazati kako se pere kvasac. na žalost nedostaju mi najvažnije slike, ali to ću pokušati opisati riječima :)

uglavnom, kada završi primarna fermentacija pivo ćete prebaciti u sekundarni fermentor ili odmah flaširati (zavisi šta više preferirate), i naravno nastojat ćete to uraditi što pažljivije kako se kvaščev talog ne bi previše oslobodio u samo pivo.

na dnu demižona ili kante/bačve, ostat će dakle tri sloja. prvi najgornji sloj je sloj piva koji niste uspjeli pretočiti, drugi sloj je kremasti bijeli sloj koji je naravno ono što vi želite - kvasac, i treći sloj na samom dnu su ostaci hmelja, proteina i svega ostalog što ne želite.

dakle, prije procedure ćete uzeti jednu veliku opranu i dezinficiranu teglu i pokušati u nju natočiti što više kvasca, a što manje ostalog smeća. ja na primjer nakon nekoliko pokušaja, uzmem veliku inox kašiku i tretiram je dezinfekcijskim sredstvom i onda s njom jednostavno pokupim u par zahvata kvasac i prebacim u teglu. na ovaj način dobijem jako puno kvasca i jako malo smeća u tegli.

kad prebacite kvasac u teglu (negdje do pola), onda ćete na taj kvasac naliti prethodno prokuhanu i ohlađenu vodu (pazite na temperaturu, voda mora biti na temperaturi sobe u kojoj se taj kvasac, odnosno pretočeno pivo, nalazilo.

slijedi snažno mućkanje sadržaja u tegli i nakon toga ide "odmor" u frižider. zavisno od vrste kvasca slijeganje može trajati od 20 minuta do 24 sata. u mom slučaju radilo se o kolsch tvrdoglavom kvascu kojemu je trebala cijela noć da se slegne u tegli. na samom vrhu ostalo je pivo, u sredini kvasac i na samom dnu je ostatak smeća....

uglavnom dobio sam ovo:
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Zadnja izmjena: 400d, dana/u čet ruj 13, 2012 12:23 pm, ukupno mijenjano 3 puta.

Avatar
400d
Postovi: 1894
Pridružen/a: pet pro 04, 2009 3:34 pm
Lokacija: Sarajevo, BiH

Post Postao/la 400d » pon ožu 28, 2011 6:33 pm

sljedeći korak je dezinfekcija bočica za kvasac. meni su se najbolje pokazale bočice od fruteka jer imaju jako snažan čep koji stvarno zabrtvi bočicu.

uglavnom, doooobro ih operite i pazite da čepove dobro operete jer se u njima zadržava najviše mirisa od soka. najbolje ih je prvo oprati u mašini za suđe.

nakon toga slijedi dezinfekcija i sanitacija, koju postižete prokuhavanjem u vodi bočica i čepova 15 minuta.

oprez: ne stavljajte bočice u već prokuhalu vodu, nego stavite u hladnu vodu u hladan lonac i zagrijavajte do ključanja. u suprotnom će vam bočice popucati.

uglavnom evo i slika:
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Avatar
400d
Postovi: 1894
Pridružen/a: pet pro 04, 2009 3:34 pm
Lokacija: Sarajevo, BiH

Post Postao/la 400d » pon ožu 28, 2011 6:35 pm

nakon što se vaš kvasac u velikoj tegli slegnuo i nakon što ste dezinficirali bočice kuhanjem u vodi pripremit ćete jednu steriliziranu čašu (može varikina, jod, star san what ever)
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Avatar
400d
Postovi: 1894
Pridružen/a: pet pro 04, 2009 3:34 pm
Lokacija: Sarajevo, BiH

Post Postao/la 400d » pon ožu 28, 2011 6:37 pm

sada ćete vrlo oprezno istočiti pivo iz tegle u čašu dok ne dođete do kvasca, a onda ćete polako i u jednakim omjerima odliti kvasac u bočice, otprilike do jedne trećine
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Avatar
400d
Postovi: 1894
Pridružen/a: pet pro 04, 2009 3:34 pm
Lokacija: Sarajevo, BiH

Post Postao/la 400d » pon ožu 28, 2011 6:41 pm

i za kraj, dolijete iz one čaše ostatak piva na kvasac u svaku bočicu i napravite male etikete na kojima označite o kojem se kvascu radi, datum pranja i generaciju. :D

nadam se da sam barem nekome pomogao da shvati kako se ovo radi i žao mi je što nisam napravio slike kada sam preljevao kvasac iz fermentora, ali to ste valjda shvatili i ovako iz priče.

pozdrav i živjeli!

p.s. još ću slikati ove bočice kada se kvasac u njima slegne pa ću postaviti ovdje
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Zadnja izmjena: 400d, dana/u pon ožu 28, 2011 6:55 pm, ukupno mijenjano 1 put.

Avatar
Loody
Postovi: 203
Pridružen/a: sri ruj 01, 2010 10:56 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la Loody » pon ožu 28, 2011 6:47 pm

svaka čast, izvrstan tutorijal!

radim i ja tako, s tim da nakon što prvi put ulijem talog u tegle, pustim da se istaloži i još jednom odlijem u tegle bez onog najdonjeg sloja koji sadrži prljavštine (čini mi se da se i kode tebe vide).

edit: sad sam na predzadnjoj slici skužio da si i ti ostavio smeće na dnu tegle.
edit2: jebiga, sad sam skužio da si i prvu sliku preuredio :)
Zadnja izmjena: Loody, dana/u pon ožu 28, 2011 7:00 pm, ukupno mijenjano 2 puta.
penis bonus, pax in domus

Avatar
Svarrogh
Postovi: 2410
Pridružen/a: pet lis 22, 2010 1:00 pm
Lokacija: Vukovar

Post Postao/la Svarrogh » pon ožu 28, 2011 6:56 pm

Svaka cast! Kada radis starter, da li ga radis sa ekstraktom ili sacuvas sladovinu pa sa njom?

Avatar
400d
Postovi: 1894
Pridružen/a: pet pro 04, 2009 3:34 pm
Lokacija: Sarajevo, BiH

Post Postao/la 400d » pon ožu 28, 2011 7:00 pm

Svarrogh je napisao/la:Svaka cast! Kada radis starter, da li ga radis sa ekstraktom ili sacuvas sladovinu pa sa njom?
ja uradim mini mash par dana prije. znači samo ukomim 300 g mljevenog slada od kojeg cu naredni dan raditi pivo u loncu s 2 lit vode, prokuham nekih 15 minuta za dezinfekciju (ili dok ne svedem na 1,5 litara, što daje OG od 1.040) i onda ohladim i dodam kvasac

Avatar
Svarrogh
Postovi: 2410
Pridružen/a: pet lis 22, 2010 1:00 pm
Lokacija: Vukovar

Post Postao/la Svarrogh » pon ožu 28, 2011 7:11 pm

Super fora :) Taman imam onaj washe netz iz DM i ne moram se drndati oko cijeđenja. Hvala

Avatar
Svarrogh
Postovi: 2410
Pridružen/a: pet lis 22, 2010 1:00 pm
Lokacija: Vukovar

Post Postao/la Svarrogh » pon ožu 28, 2011 7:50 pm

Zaboravih te pitati. Koliko dugo ukomljavas?

Avatar
400d
Postovi: 1894
Pridružen/a: pet pro 04, 2009 3:34 pm
Lokacija: Sarajevo, BiH

Post Postao/la 400d » pon ožu 28, 2011 7:51 pm

Svarrogh je napisao/la:Zaboravih te pitati. Koliko dugo ukomljavas?
misliš za starter? pa 20-30 minuta ili do pozitivnog jodnog testa. za starter nije toliko bitno kako je ukomljeno, bitno je da je sav škrob konvertiran...

Avatar
Ferdo
Postovi: 2382
Pridružen/a: sub lis 18, 2008 7:31 am

Post Postao/la Ferdo » pon ožu 28, 2011 7:58 pm

Prije si mi bio ljepši.
Opusti se i nastavi kuhati pivo

Avatar
400d
Postovi: 1894
Pridružen/a: pet pro 04, 2009 3:34 pm
Lokacija: Sarajevo, BiH

Post Postao/la 400d » pon ožu 28, 2011 8:01 pm

Ferdo je napisao/la:Prije si mi bio ljepši.
hehe, nemam inspiracije, a ovo mi je avatar na drugim forumima.....

Avatar
Beca
Postovi: 487
Pridružen/a: uto srp 27, 2010 9:53 am
Lokacija: Virovitica

Post Postao/la Beca » uto ožu 29, 2011 11:28 am

Dali ti zaamrzavaš taj kvasac ili ga držiš u frižideru?

Avatar
400d
Postovi: 1894
Pridružen/a: pet pro 04, 2009 3:34 pm
Lokacija: Sarajevo, BiH

Post Postao/la 400d » uto ožu 29, 2011 11:39 am

Beca je napisao/la:Dali ti zaamrzavaš taj kvasac ili ga držiš u frižideru?
ne zamrzavam - jednom mi se slučajno smrznuo kvasac jer sam ga stavio na kraj frižidera i s njim nisam uspio napraviti starter. sve kvasce držim u vratima od frižidera...

Odgovori