pranje kvasca - tutorial

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Avatar
petro
Postovi: 862
Pridružen/a: ned svi 15, 2011 11:51 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la petro » čet kol 23, 2012 2:16 pm

diS je napisao/la:
petro je napisao/la:Jednostavno je tebi i svima koji ste već uhodani u to.
To sam i ja rekao kad sam vidio da ljudi kuhaju pivo doma :)
Možeš i bez razmnožavanja/stirplatea al trebaš imat dovoljnu količinu kvasca.... rekli bi ameri "to each his own".
Mislim da kvasca ima više nego dovoljno kad ga opereš a vrlo vjerojatno je da se sa jednom vrećicom kvasca može skuhati i više od 25-30 l za koliko se većinom preporuča.To je marketing proizvođača jer kad bi napisali da je dovoljno za 50 l ili više litara manje bi ljudi kupovali suhi kvasac.To je neko moje razmišljanje.

Avatar
400d
Postovi: 1894
Pridružen/a: pet pro 04, 2009 3:34 pm
Lokacija: Sarajevo, BiH

Post Postao/la 400d » čet kol 23, 2012 2:20 pm

petro je napisao/la:
diS je napisao/la:
petro je napisao/la:Jednostavno je tebi i svima koji ste već uhodani u to.
To sam i ja rekao kad sam vidio da ljudi kuhaju pivo doma :)
Možeš i bez razmnožavanja/stirplatea al trebaš imat dovoljnu količinu kvasca.... rekli bi ameri "to each his own".
Mislim da kvasca ima više nego dovoljno kad ga opereš a vrlo vjerojatno je da se sa jednom vrećicom kvasca može skuhati i više od 25-30 l za koliko se većinom preporuča.To je marketing proizvođača jer kad bi napisali da je dovoljno za 50 l ili više litara manje bi ljudi kupovali suhi kvasac.To je neko moje razmišljanje.
nije to baš tako. odnosno, u pravu si ti da se može s jednom vrećicom skuhati 50 litara, čak i 150 litara bi odfermentiralo. međutim to bi bio značajan underpitching, a to bi proizvelo velike količine estera i diacetila. postoji optimalna količina kvasca po litru worta kojim se izbjegavaju ove posljedice.

neki stilovi zahtijevaju ovaj underpitch, kao što je hefeweizen, baš radi poželjnih okusa koje proizvode, ali to je rijetkost. ako hoćeš čisto pivo, onda ne smiješ ni pretjerati sa kvascem, ali ni premalo staviti.
I like the smell of fermentation in the morning

Avatar
babangida
Postovi: 976
Pridružen/a: uto kol 23, 2011 4:23 pm
Lokacija: Slavonski Brod

Post Postao/la babangida » pet kol 24, 2012 4:07 pm

Ako imam kvasac na pivu, u teglici, u frizideru na 3-4-5 stupnjeva vec mjesecima, recimo 3-4mjeseca, da li je pametno riskirat s njim i koristit ga za sutrasnje kuvanje??? Ako ne smrdi trulo, povrtno ili kiselo, trebao bi biti zdrav, kaj ne?? Pliz help!!
Dvije litre na dan, doktor iz kuce van!!

Avatar
Svarrogh
Postovi: 2410
Pridružen/a: pet lis 22, 2010 1:00 pm
Lokacija: Vukovar

Post Postao/la Svarrogh » pet kol 24, 2012 5:32 pm

Jeste ali obavezno moras napraviti starter. I to po mogucnosti 500ml prvi step pa za drugi step vidi na yeast calcu koliko ti treba celija za tvoju kolicinu i gravity. Nikako nemoj samo taj kvasac istresti u pivo jer bi mogao imati under attenuation ili u najgorem slucaju da ti ne proradi...

baltazar
Postovi: 372
Pridružen/a: uto pro 15, 2009 6:58 am
Lokacija: Dugo Selo

Post Postao/la baltazar » ned kol 26, 2012 11:19 pm

baltazar je napisao/la: Kvasac slobodno operi kao i za svijetlo pivo,ali ga prije dodavanja sladovini malo aktiviraj( kad dobiš željenu gravitaciju odvoji litru -dvije sladovine ohladi i dodaj 50-70ml taloga)dok ti ispereš slad ,dok skuhaš pivo,dok ga ohladiš ovaj mini starter če bit u punom zamahu i kad ga dodaš sladovini za 8 sati imaš pjenu 5cm debelu...
Iako sam ljubitelj jednostavnosti ovo ne bih preporučio. Bez prokuhavanja sladovine riskiraš infekciju il u worst-case scenariju botulizam.

Zaboravih napisat PROKUHAT SLADOVINU.... :oops:

pklicov
Postovi: 852
Pridružen/a: sri vel 20, 2013 10:11 am
Lokacija: Zagreb, Dubrava

Post Postao/la pklicov » čet lip 13, 2013 3:11 pm

Bok ljudi,

Malo izvlačim ovu temu iz zaborava :). Dakle, doma imam par sačuvanih teglica smrznutog kvasca. Može li mi netko reći jel mi postupak stepanja i račun točan ili ne :).

Dakle:
Nastepao sam 100mL kvasca i pustio da se slegne u frižideru. Ostalo mi oko 80mL tvrdog kvasca što je oko 80x1.9=152 milijarde stanica. To sam podjelio u 2 teglice i smrznuo. Vadim van, odmrznem i stavljam u mješalicu za stepanje. Dakle, nakon odmrzavanja imam u teglici 40mlx1.9x20%=15.2milijarde stanica, po pretpostavci, i to stavljam stepati u pola litre startera. Po kalkulatoru mi za stirplate kaže da bi mi trebalo izaći nakon stepa oko 85 milijardi stanica i nakon drugog stepa od litre 225 milijarde stanica. Tako sam radio i dobio sam oko 140 mL kvasca i ako idem po pretpostavci od 1.9 milijardi stanica po litri mi ispadne da mi je to oko 266 milijardi. E sad, jeli mjerenje količine taloga ispravna metoda, pošto mi o tome ovisi početna količina i količina nakon odmrzavanja i opet krajnja količina u starteru.

zapravo da skratim, ja sam svaki put starter ohladio, i onda mjerio koliko imam mL kvasca, jer nisam htio baš underpitchati previše ili staviti puno kvasca u pivu :)

Avatar
t32
Postovi: 373
Pridružen/a: čet lis 18, 2012 12:51 pm
Lokacija: Đakovo

Post Postao/la t32 » čet sij 02, 2014 7:45 pm

Imam jedno zanimljivo pitanje. Naime, da li oprani kvasac iz prošle runde može okusom utjecati na okus piva ako je u normalnim doziranim količinama po kalkulatoru? Dakle, da li je isto staviti neki oprani kvasac nakon IPA-e ili pak nakon nekog Kolscha u sljedeće pivo?

Avatar
Ferdo
Postovi: 2382
Pridružen/a: sub lis 18, 2008 7:31 am

Post Postao/la Ferdo » čet sij 02, 2014 8:06 pm

Ako se kvasac propisno opere, odnosno ako mu se odvoje slojevi proteina i hmelja, tad nema utjecaja na okus sljedce sarze.
Ako se sljedeca sarza piva samo izljeva na talog predhodne tad je preporuka da se ide od manje hmeljenih piva prema vise hmeljenim, odnosno od svjetlijih prema tamnijim sarzama.
Opusti se i nastavi kuhati pivo

Avatar
Oskar
Postovi: 603
Pridružen/a: uto kol 02, 2011 10:00 am
Lokacija: Vrapče, Zagreb

Post Postao/la Oskar » čet sij 02, 2014 10:04 pm

U idealnim uvjetima sve bude ok. Sad, pitanje je kolko idealni uvjeti budu. I najčistijem čistuncu potkrade se infekcija. Osim tog, nemoj to radit za piva s visokim ABV, jednostavno se kvasac izmori, neću sad ulazit u diskusije oko membrane i sl.
Za piva koja su maltene ista jedno za drugim i imaju oko 5% ABV, možeš natočit sladovinu na talog od zadnje fermentacije. Govorim o prvoj generaciji. Naravno da je i to podložno infekciji, uzmi to u obzir...

Avatar
t32
Postovi: 373
Pridružen/a: čet lis 18, 2012 12:51 pm
Lokacija: Đakovo

Post Postao/la t32 » čet sij 02, 2014 11:14 pm

konkretno se odnosilo na oprani kvasac iz teglice,a ne na dodavanje pive na kvasc u bačvi. male su to količine pa zato pitam, decilitar i po kvasca na 25 litara piva mislim da opet ne bi trebalo toliko prevladati okusom.

Avatar
petro
Postovi: 862
Pridružen/a: ned svi 15, 2011 11:51 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la petro » čet sij 02, 2014 11:21 pm

Ja sam dugo koristio uvijek novu vrećicu kvasca za fermentaciju i tek sam se prošlo ljeto odlučio koristiti kvasac više puta.Prvo sam sa jednim paketićem us-05 napravio 20 l pale ale-a,nakon femrentacije sam u staklenku od 660-700 ml napunio do vrha čim više čistog kvasca.Na dan slijedećeg kuhanja(svaka 3 do 4 tjedna)sam na pola hlađenja izdvojio litru sladovine u veliku staklenku od 2 i pol litre,ohladio brzo do 18C i u to usuo cijelu teglicu skupljenog kvasca i ostavio dok se ostatak sladovine ne ohladi do kraja i nakon cca 40 min bi u fermentor izlio vulkan koji bi nastao u toj stalenci od 2.5 litre.
Na taj način sam zaredom radio 3 pale ale-a,pa alt pa robust porter,IBU-i su išli od 35-42,alkohol od 5.8-6.5%.Znači prvih 20 litara sa kvascem iz vrećice i onda još 4 puta po 30 litara sa skupljenim kvascem iz teglice.
Sve pive su ispale kak su trebale i kak sam htio.

Avatar
t32
Postovi: 373
Pridružen/a: čet lis 18, 2012 12:51 pm
Lokacija: Đakovo

Post Postao/la t32 » čet sij 02, 2014 11:58 pm

zamislio sam da pri idućem kuhanju odvojim jednu litru sladovine i ohladim ju na 18-20C i ubacim oprani kvasac iz tegle od pale ale ture od prije mjesec dana i da pustim da to 'odradi' do kraja kuhanja i prije dodavanja kvasca, nadam se da će upaliti.

Avatar
petro
Postovi: 862
Pridružen/a: ned svi 15, 2011 11:51 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la petro » pet sij 03, 2014 12:02 am

Upalit će,samo uzmi sladovinu koja je barem neko vrijeme kuhala a ne neprokuhanu sladovinu nakon ukomljavanja ali vjerojatno si i mislio tak napraviti.

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » pet sij 03, 2014 12:04 am

po svemu doživljenom , skuhanom i kušanom na druženjima s poštovanim pivarima-----slažem se s master ferdom .
samo bih još dodao utjecaj overpitchinga , nadnasada kvasca na konačni okus . ponavljam -----okus. ovaj dio je , čini mi se, još nedovoljno istražen.čak i unatoč istaživanjima 400D.........
kad se nekome poklopi , sljedeći dan može kuhati i sve prebaciti na keks od kvasca . usuđujem se reći da opet tamnije pive u tom slučaju imaju prednost, hm --tko će to potvrditi. .u praksi, čak i treći dan čeka keks svoju sudbinu. literatura o0 tome ne govori ništa jer je to šlamperaj ( temp je 8 c s tek tolko tekućine da nije suh ).ovo je praktična varijanta , ali osi m dobrog startera nemora nuditi kvalitetu konačnu......
kušam upravo jedno takvo . je prerano i nalazim mu neprirodne zamjerke ( fermalo je na temp od 16-19 ). radi se o us05 koji je obradil smash. obradil je i rundu APA u 6 dana .

rađe čekam autobus nego da sazrije piva , ali u hodu naučiš svašta :)

Avatar
t32
Postovi: 373
Pridružen/a: čet lis 18, 2012 12:51 pm
Lokacija: Đakovo

Post Postao/la t32 » pet sij 03, 2014 12:50 am

Pitchnit kvasac star mjesec dana prema mr malty calculatoru bez startera bi bio rizik ali ipak i taj kalkulator daje neke smjernice. Recimo dva tjedna vec racuna broj vitalnih stanica i zato sa svakim tjednom treba vise i vise kvaleta. Starter koji bi radio bi mi bila zapravo neka sigurnost kako bi dokaao da je kvasac ziv,ali ako je covjek u zurbi i nema paketic pri ruci nema bas ni izbora.

Odgovori