Amdejčev Dnevnik

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Avatar
Amdejac
Postovi: 356
Pridružen/a: ned sij 30, 2011 12:34 pm
Lokacija: Usa
Kontakt:

Post Postao/la Amdejac » sri svi 11, 2011 10:32 pm

Ferdo je napisao/la:Javi se Pufu,nisu sirovine tako skupe.Pogotovo sad kad se može kupiti po kilu -dvije.Najskuplje je naše potrošeno vrijeme, pogotovo jer za dobro pivo trošimo jednako puno vremena kao i za manje uspješna kuhanja.
Nije mi dao vrag mira pa sam morao nešto skuhati. Pošto se baš i neznam koristiti s raznim pivarskim programima osmislio sam jednoga na "horuuuk" pa bumo vidli šta će ispast.

1 kg pšeničnih pahuljica
0,5 kg novogradiškog slada
0,2 karamel slada
1,3 kg back ekstrakta
0,16 kg melase (nisam više imao)
Napravio sam 17 litara tak da mi ostane 1,9 lit za pjenu u flaši.

Uglavnom počeo sam kuhati oko 18:00 i završio ujutro u 02:15. Odužilo se čekanje i hlađenje.

Uglavnom jučer je ujutro nakon 6 sati počelo je vrenje, a popodne burno vrenje jer je flaša od 5 galona u šupi gdje je temperatura popodne bila oko 24 stupnja. Danas je vrenje oslabilo i mislim da će za cca 6 dana u takvim uvjetima biti gotovo.
Jodna proba sa 1% Betadinom je bila negativna tak da mšloislim da je ošećerenje dobro prošlo.
SG je bio 1,052
Pivo kakvo bude bude, popit će se za ljetnih vrućina. :D
Zadnja izmjena: Amdejac, dana/u sub svi 21, 2011 9:45 pm, ukupno mijenjano 1 put.

Avatar
Amdejac
Postovi: 356
Pridružen/a: ned sij 30, 2011 12:34 pm
Lokacija: Usa
Kontakt:

Post Postao/la Amdejac » čet svi 12, 2011 9:29 am

Nakon 55 sati od stavljanja kvasca vrenje je skoro pa stalo. Mjehurić se pojavi svakih 5 minuta iako je temperatura 20 stupnjeva.
Gustoća je pala na 1.030 sa 1.052. Okusom je još sltakasto, ali fino.

Da li da pričekam još dan dva pa da idem pretočit zbog taloga koji se je dignuo na 3 litre, vjerojatno ga je dignuo kvasac koji je pao na dno jer jučer ujutro je bilo možda 1 litra. Ili da idem sa jednim vrenjem pa nakon toga drugo vrenje u flaše?

Avatar
ervin
Postovi: 460
Pridružen/a: čet stu 04, 2010 7:19 pm

Post Postao/la ervin » čet svi 12, 2011 9:36 am

kuda ti se zuri, nece pivu nista bit od taloga. pricekaj jos koji dan, jer ovako ces imat vise taloga u sekundarnom fermentoru

Avatar
diS
Postovi: 1159
Pridružen/a: uto ožu 29, 2011 8:28 pm
Lokacija: Kaštela

Post Postao/la diS » čet svi 12, 2011 2:00 pm

Ako ideš na sekundarnu onda je nekakvo generalno pravilo tjedan u primarnoj, dva u sekundarnoj i tri u bocama (1-2-3). Bez sekundarne fermentacije možeš držati 2-3 tjedna u primarnoj i nakon toga 3 u bocama (3-3). To su samo smjernice, sve ovisi o pivu kojeg radiš, koliko dobro je aeriran wort, temperaturi fermentacije..

Osobno ne bih toliko često otvarao fermentor, samo povećavaš mogućnost infekcije. Zaboravi ga par dana i onda izmjeri OG i odluči što dalje.

Avatar
Amdejac
Postovi: 356
Pridružen/a: ned sij 30, 2011 12:34 pm
Lokacija: Usa
Kontakt:

Post Postao/la Amdejac » sri svi 25, 2011 8:05 pm

S početnih 1.052 nakon dva dana na 1.030.
Nisam ga dirao, ostavio sam ga na prvoj fermentaciji,pogledam s vremena na vrijeme, još uvijek lagano, ali stvarno lagano kipi iako temperatura preko dana dosegne 20 stupnjeva, a ne padne nikad ispod 15.
Idem sad izmjeriti nakon 2 tjedna vrenja i izmjerim 1.028.
Čak sam stavio i destiliranu vodu mislivši da refraktometar laže.
Kako je nakon 2 tjedna vrenja palo samo 0.002.

Idem ga sad pretočit, pa ću vidjeti za tjedan dana u drugoj fermentaciji šta će biti. Možda talog koji je na dnu koči kvasac, gornji dio taloga mi izgleda kao neka želatina.
Zadnja izmjena: Amdejac, dana/u sri svi 25, 2011 9:21 pm, ukupno mijenjano 1 put.

Avatar
Ferdo
Postovi: 2382
Pridružen/a: sub lis 18, 2008 7:31 am

Post Postao/la Ferdo » sri svi 25, 2011 8:36 pm

Amdejac je napisao/la:gornji dio taloga mi izgleda kao neka želatina.
Jesi li radio jodnu probu na kraju ukomljavanja?
Želatina upućuje na to da sav škrob koji nije pretvoren u šećer.
Opusti se i nastavi kuhati pivo

Avatar
Amdejac
Postovi: 356
Pridružen/a: ned sij 30, 2011 12:34 pm
Lokacija: Usa
Kontakt:

Post Postao/la Amdejac » sri svi 25, 2011 9:19 pm

Ferdo je napisao/la:
Amdejac je napisao/la:gornji dio taloga mi izgleda kao neka želatina.
Jesi li radio jodnu probu na kraju ukomljavanja?
Želatina upućuje na to da sav škrob koji nije pretvoren u šećer.
Jesam, sa Betadinom 1%.
Isprobao sam 1% Betadin prvo na "Gustinu" (krumpirov škrob), na brašnu, na masi prije ukomljavanja i uredno je reagirao tj. poplavio.
Nakon ukomljavanja nije bilo reakcije.

Maloprije sam pretočio u demižon od 25 litara tako da mi je u drugom demižonu ostao talog. Kad sam ga bolje pogledao nije bila želatina nego naslage od koma koji je prošao kroz vreću u kojoj sam kuhao i kasnije kroz gazu.
Mislim da nisam trebao kuhati pšenične pahuljice jer su se raskuhale, a kasnije u komu pretvorile u kašu tako da ih je nemoguće zadržati prilikom cjeđenja.
Okus piva je odličan, ali još uvjek malo slatkast. Budemo vidli šta će se dogoditi sutra. Da li će otkipiti kako bog zapovijeda ili ne.

Avatar
Ferdo
Postovi: 2382
Pridružen/a: sub lis 18, 2008 7:31 am

Post Postao/la Ferdo » sri svi 25, 2011 9:33 pm

Bitno da nije škrob.
Ako je okus dobar nemaš brige.Samo pusti da odvri do kraja.
Opusti se i nastavi kuhati pivo

Avatar
Amdejac
Postovi: 356
Pridružen/a: ned sij 30, 2011 12:34 pm
Lokacija: Usa
Kontakt:

Post Postao/la Amdejac » sri svi 25, 2011 9:39 pm

Ferdo je napisao/la:Bitno da nije škrob.
Ako je okus dobar nemaš brige.Samo pusti da odvri do kraja.
Pa neću valjda biti gori od Panorame. :lol: Valjda ću i ja uspijeti uzgojiti "mačke" (kožicu po površini).
Njegov kiseliš sam probao u nedjelju i stvarno je bilo dobro.

Avatar
panorama
Postovi: 138
Pridružen/a: ned pro 19, 2010 10:57 am
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la panorama » čet svi 26, 2011 9:08 am

Ti ja dam kiseliš... :lol:
U našim je krajevima još uvijek bolje imat' kožicu nego bit' bez nje.. :D
Podroom brueri

Avatar
Amdejac
Postovi: 356
Pridružen/a: ned sij 30, 2011 12:34 pm
Lokacija: Usa
Kontakt:

Post Postao/la Amdejac » čet svi 26, 2011 9:19 pm

panorama je napisao/la:Ti ja dam kiseliš... :lol:
U našim je krajevima još uvijek bolje imat' kožicu nego bit' bez nje.. :D
Zbog one stare uzrečice:"Naj vraga zazivati, sam bude došel" i slušaj starije. :lol:
Pretočil sam pivo u flaše.
Danas kad sam došel doma vidio sam neke sitne bijele pjenaste nakupine pa nisam htio čekati do sutra da vidim kaj će od toga bit da nebi imao i ja 15 litara "Belgijskog lambica". :wink:
Okus je i dalje super. Bumo vidli kakav bude to dunkelwaizen od pšeničnih pahuljica i back extrakta.
Ženi sam napravio dvije flašice od po pola litre sa 50 ml amarena sirupa i 3 gr dekstroze, a za probu sam u jednu stavio 50 ml sirupa od limete i isto 3 gr dekstroze. Još nisam bio u berbi bazge tako da nisam kombiniral sa bazginim sirupom.

Avatar
Amdejac
Postovi: 356
Pridružen/a: ned sij 30, 2011 12:34 pm
Lokacija: Usa
Kontakt:

Post Postao/la Amdejac » ned svi 29, 2011 12:43 pm

Jedno brzinsko pitanje.
Idem kuhat 40 litara iz Back Ekstrakta, ali nemam dovoljno hmelja. Uvjek stavljam 2 gr aurore (8%) na litru, a sad imam samo 1,3 na litru.
Da li će to valjat?

Avatar
Ferdo
Postovi: 2382
Pridružen/a: sub lis 18, 2008 7:31 am

Post Postao/la Ferdo » ned svi 29, 2011 1:39 pm

Bez brige si,samo kuhaj.
Stavi sve na početku za gorčinu,poslije pretoka za 10-15 dana ubaci u sekundar nešto hmelja za aromu.
Nešto ćeš nabaviti do tada.
Opusti se i nastavi kuhati pivo

Avatar
Amdejac
Postovi: 356
Pridružen/a: ned sij 30, 2011 12:34 pm
Lokacija: Usa
Kontakt:

Post Postao/la Amdejac » ned svi 29, 2011 5:03 pm

Ferdo je napisao/la:Bez brige si,samo kuhaj.
Stavi sve na početku za gorčinu,poslije pretoka za 10-15 dana ubaci u sekundar nešto hmelja za aromu.
Nešto ćeš nabaviti do tada.
Puno hvala, ali nisam htio riskirati.
Napravio sam 24 litre. Bilo bi mi žao da sam upropastio 40 litara.
Iz ostatka ću već nešto iskombinirat. Moram pothitno do Pufa po sirovine.

Avatar
Amdejac
Postovi: 356
Pridružen/a: ned sij 30, 2011 12:34 pm
Lokacija: Usa
Kontakt:

Tamno pivo od Back Ekstrakta

Post Postao/la Amdejac » ned svi 29, 2011 9:32 pm

U 10 litara vode ubacio 3,85 kg Back Ekstrakta. Kad je zakipilo ubacio sam 23 grama Aurore i u vreći za kuhanje 30 grama Knaippa i 100 grama zobenih pahuljica.
Kasnije sve klasika. Nakon 40 minuta 11,5 gr hmelja i nakon 15 minuta još 11,5 gr hmelja. Ugasio nakon 5 minuta.
U lonac sam zatim ubacio 7 kg leda, promješao i ostavio poklopljeno da se ohladi.
Za 15 minuta temperatura je bila 23 stupnja, a led je bio sav otopljen.
Kroz gazu procjedio u demižon, a i fino se je aeriralo.
Pošto sam kuhao vani na dvorištu u hladovini, sa šlaufom nam natočio ostatak hladne vode do 24 litre.
Ubacio Muntons Ale kvasac kojega sam aktivirao prije kuhanja u flaši sa malo konzumnog šećera.
SG: 1.048

Odgovori