Suho hmeljenje

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Avatar
Ferdo
Postovi: 2382
Pridružen/a: sub lis 18, 2008 7:31 am

Post Postao/la Ferdo » ned sij 29, 2012 3:21 pm

Pajdo je napisao/la:
Ferdo je napisao/la:Tko je nabavio hmeljni ekstrakt od kolege Ervina, sad ima priliku suho hmeljiti s ovim ekstraktom. Samo oprezno s doziranjem, gorko je k'o vrag.
a omjer? jesmo saznali koliko %AA ima taj ekstrakt uopće?
U kuhanje sam stavljao 5-7g na 50 lit. još nisam suho hmeljio s ovim ekstraktom. Predpostavljam da je 2-3 g na 50 lit. dovoljno?
Evo malo linkova:
http://hopunion-com.securec19.ezhosting ... ?p7=open#4
http://www.yakimachief.com/hopproducts/ycCO2.pdf
Opusti se i nastavi kuhati pivo

Avatar
babangida
Postovi: 976
Pridružen/a: uto kol 23, 2011 4:23 pm
Lokacija: Slavonski Brod

Post Postao/la babangida » pet srp 13, 2012 2:47 pm

Da li hmelj u ceserima upakiran u recimooo, sterilnu gazu nece kontaminirati pivo kada ga se kao takvog "metne" u sekundar?
Hocu pitati, treba li se sami hmelj posebno "sterilizirati" s necim prije ubacivanja u sekundarni fermentor?

Nikad probo' a probat bi 'tijo.
Ko' mirisnu livadu proljetnu,
ja bi mlado pivo pijo!
Dvije litre na dan, doktor iz kuce van!!

Avatar
Svarrogh
Postovi: 2410
Pridružen/a: pet lis 22, 2010 1:00 pm
Lokacija: Vukovar

Post Postao/la Svarrogh » pet srp 13, 2012 2:52 pm

Nece kontaminirati. Slobodno stavi.

Avatar
400d
Postovi: 1894
Pridružen/a: pet pro 04, 2009 3:34 pm
Lokacija: Sarajevo, BiH

Post Postao/la 400d » pet srp 13, 2012 5:38 pm

Svarrogh je napisao/la:Nece kontaminirati. Slobodno stavi.
jbg, ja imam fobiju od tog suhog hmeljenja.... :cry:

nekoliko puta mi se ukiselilo nakon suhog hmeljenja i ja vise ne bacam hmelj u hladno pivo.

nije mi žao uduplati količinu hmelja u zadnjih pet minuta da bi dobio sličan efekt....
I like the smell of fermentation in the morning

Avatar
Alivio
Postovi: 1071
Pridružen/a: sub lip 05, 2010 11:53 am
Lokacija: SB

Post Postao/la Alivio » uto stu 06, 2012 2:10 pm

Kakvo bi bilo i što bi se dogodilo sa pivom ako namjerno pretočimo u fermentor talog aromatičnog hmelja koji dodajemo na kraju kuhanja (pelete) ??
Gorki bi bio u vrećici da se može odvojiti ..
Čovjek uči dok je živ i na kraju umire glup.

Avatar
Ferdo
Postovi: 2382
Pridružen/a: sub lis 18, 2008 7:31 am

Post Postao/la Ferdo » sri stu 07, 2012 8:29 am

To neznam. Nešto slično su nekada radili Škoti za svoja tipična piva. Koliko sam uspio zapamtiti, oni su koristili isti hmelj za nekoliko kuhanja. Svaki put bi dodali određenu količinu novog hmelja.
Što veliš na ideju da i aromatični hmelj kuhaš u vrećici? Tad ne bi u sekundar natakao i neželjeni proteinski lom. Ostaje pitanje koliko je arome ostalo u tom hmelju?
Opet moram napisati:"Isprobaj, pa nam javi rezultate" :D
Opusti se i nastavi kuhati pivo

Avatar
Alivio
Postovi: 1071
Pridružen/a: sub lip 05, 2010 11:53 am
Lokacija: SB

Post Postao/la Alivio » sri stu 07, 2012 11:43 am

Vjerujem da je mnogima kao i meni ponekad pobjeglo malo taloga hmelja pri pretakanju u fermentor pa se ipak ništa loše nije dogodilo ..
Slično Škotima su nekada babe kuhale kavu ,prosuše soc pa dodaju pola nove kave ..
Mislim da u hmelju koji se dodaje na nula minuta ostaje puno neiskorištenih aroma a ovako bi se izbjegle infekcije koje se mogu pojaviti kod suhog hmeljenja ..
Za vrećicu si u pravu ..
Isprobao sam ja svašta pa tako i jednu škrtačku turu ..
Nakon Popovog prvog kuhanja sam trećim ispiranjem slada dobio oko 15L sladovine koja je imala lijepu boju i miris ali skoro ništa šećera ..
Drugi dan sam u toj sladovini ukomio još 1,5 kg NG slada ,prokuhao sa hmeljom koji je također ostao od Popovog kuhanja uz mali dodatak novog i par litara vode da bih na kraju dobio 17L piva ..
Dodao 0,5 kg kandiranog šećera,0,2 kg meda i već korišteni WB-06 ..
Kod fermentacije se dogodila neka čudna pojava ..Pjena debljine nekih 40mm nije nestala ni nakon dvadesetak dana ..bila je gusta kao šlag i gumenasta ..to još nikada nisam imao ..
Pivo je bilo malo gorče i osjetio se na irsku mahovinu koja je bila skupa sa hmeljom u istoj vrećici što mi baš i nije pasalo ali ipak se popilo ..
Toliko za sada o isprobavanju a drugi put opišem kako sam kuhao pivo od starog kruha .. :D :D
Čovjek uči dok je živ i na kraju umire glup.

Avatar
Pop
Postovi: 853
Pridružen/a: pet srp 06, 2012 2:36 pm
Lokacija: Slavonski Brod

Post Postao/la Pop » pon srp 14, 2014 12:56 pm

Suho hmeljenje u primaru - da li sve češće prakticirate ili ipak sekundar?

Avatar
ja_jesam
Postovi: 388
Pridružen/a: uto ruj 20, 2011 8:36 am
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la ja_jesam » pon srp 14, 2014 1:02 pm

ja, baš osobno, prakticiram primar jer kako to koristim za američke stilove gdje mi je pivo općenito 18ak dana u fermentoru, pa nije potreban sekundar, a i koristim onu mudru: što manje pimplanja, bolje. tim više što nemam načina da napravim sekundar bez da mi kisik dođe u vopi.

Avatar
babangida
Postovi: 976
Pridružen/a: uto kol 23, 2011 4:23 pm
Lokacija: Slavonski Brod

Post Postao/la babangida » pon srp 14, 2014 6:37 pm

Suhim hmeljenjem u primaru gospoda kvasci "pokradu" arome hmelja i ostane ti malo arome. Malo, u smislu da je humulus lupulus potentna biljka koja moze dati vise arome, recimo ako se suho hmelji u sekundaru. Tako sam procitao na engleskim jezicima na internetima i tako radim. Hmeljio sam suho i u primaru, tako da iz prakse znam da jeste istina ovo sto se iznad pravim pametan. Majke mi moje.
Dvije litre na dan, doktor iz kuce van!!

Avatar
ja_jesam
Postovi: 388
Pridružen/a: uto ruj 20, 2011 8:36 am
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la ja_jesam » uto srp 15, 2014 8:34 am

oho. e to je ondak dobar argument za sekundar :). ne znam kako mi je to promaklo.

Avatar
ja_jesam
Postovi: 388
Pridružen/a: uto ruj 20, 2011 8:36 am
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la ja_jesam » uto srp 15, 2014 8:48 am

iako, suho hmeljenje se radi nakon kaje fermentacija gotova i kad su se kvasci staložili i aktivnost im pada. tako da je pitanje kolko oni mogu arome ubiti pošto nisu baš aktivni. moraču to istestirati zlu ne trebalo.

Radna Skela
Postovi: 63
Pridružen/a: pet srp 11, 2014 11:57 am
Lokacija: Daruvar

Post Postao/la Radna Skela » čet srp 31, 2014 1:28 pm

Pozz svima...prvi puta sam suho hmeljio sa 1g/L bez ikakvih vrecica nakon sto je fermentacija bila gotova i to direktno u primar! Sav sretan flasirao testnu kolicinu (dodatno se sepurio i hvalio kod zene kako sam odlicno pivo skuhao) i shvatim da nisam procijedio, tj. dio hmelja je otisao u boce zajedno sa pivom! :shock: :? Da li se moze pokvariti? Sto mogu ocekivati? Da li ga procijedite ili na koji nacin da hmelj ostane u fermentoru? Tnx

Radna Skela
Postovi: 63
Pridružen/a: pet srp 11, 2014 11:57 am
Lokacija: Daruvar

Post Postao/la Radna Skela » čet srp 31, 2014 2:15 pm

Pozz svima...prvi puta sam suho hmeljio sa 1g/L bez ikakvih vrecica nakon sto je fermentacija bila gotova i to direktno u primar! Sav sretan flasirao testnu kolicinu (dodatno se sepurio i hvalio kod zene kako sam odlicno pivo skuhao) i shvatim da nisam procijedio, tj. dio hmelja je otisao u boce zajedno sa pivom! :shock: :? Da li se moze pokvariti? Sto mogu ocekivati? Da li ga procijedite ili na koji nacin da hmelj ostane u fermentoru? Tnx

Avatar
isvara
Postovi: 2119
Pridružen/a: sri sij 23, 2013 9:37 am
Lokacija:
Kontakt:

Post Postao/la isvara » čet srp 31, 2014 2:53 pm

nisam nikada radio suho hmeljenje ali koliko znam to bi se trebalo raditi u sekundarnom fermentoru,a ne u primarnom
Pivo teče bubrezi se liječe !

Odgovori