Tamno (a mozda ispadne i crno) :)

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
buky1
Postovi: 1543
Pridružen/a: čet srp 16, 2009 7:48 am
Lokacija: Slavonski Brod

Post Postao/la buky1 » uto vel 16, 2010 11:57 pm

sutra najvjerovatnije flaširanje. Imate neku mjericu za šećer? tipa ono za djeciju hranu ili tako nesta...

Avatar
admin
Site Admin
Postovi: 1853
Pridružen/a: čet ožu 08, 2007 11:58 am
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la admin » sri vel 17, 2010 12:27 am

šećeri za birtije, već vagnuto 5g :) taman za litrene boce.... ima Metro valja..

Avatar
buky1
Postovi: 1543
Pridružen/a: čet srp 16, 2009 7:48 am
Lokacija: Slavonski Brod

Post Postao/la buky1 » sri vel 17, 2010 7:10 am

admin je napisao/la:šećeri za birtije, već vagnuto 5g :) taman za litrene boce.... ima Metro valja..
a ja sam mislio na grožđani, uvijek sam njega stavljao. Znači i ovaj obični radi dobro. Jel se otopi sav?

U biti, prije sam cijelu količinu istakao u nekakvu posudu i vagnem šećera za recimo 50 lit, promješama pa flaširam. Sad mi je žao to raditi kad imam fermentor i mogu fino na slavinu flaširati. Znači stresem šećer u bocu i na njega pivo? Jel treba šućkati ili nešto?

Avatar
Ferdo
Postovi: 2382
Pridružen/a: sub lis 18, 2008 7:31 am

Post Postao/la Ferdo » sri vel 17, 2010 8:26 am

Mala žličica ravno puna je točno 5 grama grožđanog šećera
Provjereno na preciznoj vagi
Stavljam šećer u bocu prije punjenja sve se otopi bez posebnog mješanja

Što se tiče otrovnosti svega što koristimo,pitati ću uskoro
na retreningu iz toksikologije...
Pa dajte postavite konkretna pitanja,na što sumnjate da je otrovno?
Prenesti ću i vaša pitanja uz moja koja sam već pripremio.

Avatar
buky1
Postovi: 1543
Pridružen/a: čet srp 16, 2009 7:48 am
Lokacija: Slavonski Brod

Post Postao/la buky1 » sri vel 17, 2010 10:35 am

Ma da, tako će i biti, u svaku žličica i to je to. zadnji put sam činimise stavio i 10g/lit pa nije ni jedna pukla. Možda i ne treba biti previše precizan.

Avatar
Ferdo
Postovi: 2382
Pridružen/a: sub lis 18, 2008 7:31 am

Post Postao/la Ferdo » sri vel 17, 2010 10:42 am

buky1 je napisao/la:Ma da, tako će i biti, u svaku žličica i to je to. zadnji put sam činimise stavio i 10g/lit pa nije ni jedna pukla. Možda i ne treba biti previše precizan.
Pa ide 10 g na litru!
5 g ide na pivsku flašu od pola litre!

Avatar
buky1
Postovi: 1543
Pridružen/a: čet srp 16, 2009 7:48 am
Lokacija: Slavonski Brod

Post Postao/la buky1 » sri vel 17, 2010 10:47 am

admin je napisao/la:šećeri za birtije, već vagnuto 5g :) taman za litrene boce.... ima Metro valja..
ej, daj se dogovorite jel 10 ili 5 na litru

zluf
Postovi: 53
Pridružen/a: ned stu 29, 2009 3:17 pm

Post Postao/la zluf » sri vel 17, 2010 11:48 am

buky ja sam sad stavljao po 7g u svaku litru i čini mi se najbolja mjera...volim jače gazirano, a i pjena mi je punija i od sad je to moja mjera. Nabavio sam jedan čep i kad ga napunim sa šečerom i poravnam mu vrh to mi ispada točno 7g... i tako svaka boca dobije prije punjenja. Nakon dva dana okrenem jednom boce i sve 5 :)
Prije sam stavljao 5g, al kao što sam napisao voim jače gazirano...

Avatar
Ferdo
Postovi: 2382
Pridružen/a: sub lis 18, 2008 7:31 am

Post Postao/la Ferdo » sri vel 17, 2010 12:25 pm

buky1 je napisao/la:
admin je napisao/la:šećeri za birtije, već vagnuto 5g :) taman za litrene boce.... ima Metro valja..
ej, daj se dogovorite jel 10 ili 5 na litru
http://www.pivarstvo.info/forum/viewtop ... 06&start=0

Preveo sam tekst o dodavanju šećera u boce.
Sve su mjere imperijalne,pa sam ih pretvorio u SI.
Na 5 galona ide 2/3 cup dekstroze.(Na 18,92 lit dodaje se 157,3 ml )
Rade tako da otope dekstrozu u 3 dl kipuće vode sve izliju u sekundarni fermentor neposredno prije flaširanja, izmješaju i pune.
Ne sviđa mi se mješanje prije flaširanja jer se diže talog, pa sam preračunao koliko bi to bilo dekstroze po litri piva.
Dakle na LITRU piva ide 8.26 MILILITARA dedstroze u sipini.
Mala čajna žličica ima volumen 5 MILILITARA
(žličice za sirup iz ljekarne su baždarene)
Na pivsku flašu od POLA LITRE ide 4 MILILITRA dekstroze,dakle nepuna mala žličica.

Dekstroza se dodaje kad prestane fermentacija, a to je mjesec dana od dana početka vrenja,u podrumskim uvjetima.
Dekstrozu dodajem izravno u flašu i na to natačem pivo.

U flaši mora stajati 60 DANA.

jux
Postovi: 254
Pridružen/a: uto svi 05, 2009 4:19 pm

Post Postao/la jux » sri vel 17, 2010 1:58 pm

Ferdo je napisao/la:
buky1 je napisao/la:
admin je napisao/la:šećeri za birtije, već vagnuto 5g :) taman za litrene boce.... ima Metro valja..
ej, daj se dogovorite jel 10 ili 5 na litru
http://www.pivarstvo.info/forum/viewtop ... 06&start=0

Preveo sam tekst o dodavanju šećera u boce.
Sve su mjere imperijalne,pa sam ih pretvorio u SI.
Na 5 galona ide 2/3 cup dekstroze.(Na 18,92 lit dodaje se 157,3 ml )
Rade tako da otope dekstrozu u 3 dl kipuće vode sve izliju u sekundarni fermentor neposredno prije flaširanja, izmješaju i pune.
Ne sviđa mi se mješanje prije flaširanja jer se diže talog, pa sam preračunao koliko bi to bilo dekstroze po litri piva.
Dakle na LITRU piva ide 8.26 MILILITARA dedstroze u sipini.
Mala čajna žličica ima volumen 5 MILILITARA
(žličice za sirup iz ljekarne su baždarene)
Na pivsku flašu od POLA LITRE ide 4 MILILITRA dekstroze,dakle nepuna mala žličica.

Dekstroza se dodaje kad prestane fermentacija, a to je mjesec dana od dana početka vrenja,u podrumskim uvjetima.
Dekstrozu dodajem izravno u flašu i na to natačem pivo.

U flaši mora stajati 60 DANA.
ja radim tako da pivo iz primarnog ili sekundarnog pretacem u drugu posudu u kojoj je otopina dekstroze i vode,kako pivo tece tako se i perfektno mijesa.

Kolicina secera te vrsta ovisi o vrsti piva(tako recimo za lager trba vise secera,nego za stout).Takodjer kolicina secera ovisi o temperaturi piva,na kojmu je i na kojemu ce biti.

Medjutim evo ti link za kalkulator: http://hbd.org/cgi-bin/recipator/recipa ... ation.html

Avatar
admin
Site Admin
Postovi: 1853
Pridružen/a: čet ožu 08, 2007 11:58 am
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la admin » sri vel 17, 2010 2:16 pm

hmmm... well, znam da sve ovisi o svemu, no ja u svoja piva stavljam 5g saharoze (običan konzumni šećer) po LITRI. O gaziranosti mogu suditi oni koji su probali pivo (to i tebe uključuje Ferdo...). Ja sam pobornik slabije gaziranih piva no smatramo da su mi piva "normalno" gazirana s tih 5g po litri...

eto, moje 2 lipe a vi se sada dogovorite kako znate i umijete :) po meni bi svatko trebao probati s različitim količinama pa vidi što najviše odgovara njegovom ukusu, metodama i sl.

Avatar
Ferdo
Postovi: 2382
Pridružen/a: sub lis 18, 2008 7:31 am

Post Postao/la Ferdo » sri vel 17, 2010 3:12 pm

admin je napisao/la:hmmm... well, znam da sve ovisi o svemu, no ja u svoja piva stavljam 5g saharoze (običan konzumni šećer) po LITRI. O gaziranosti mogu suditi oni koji su probali pivo (to i tebe uključuje Ferdo...). Ja sam pobornik slabije gaziranih piva no smatramo da su mi piva "normalno" gazirana s tih 5g po litri...
Pivo ti je normalno gazirano s 5 g na litru.
Ja stavljam 5 ml volumena (kolika je nasipna gustoća? pojma nemam)
Kad sam vagao ispada oko 5 g u maloj žličici.
Nisu ni moja piva pregazirana, vidio si kako dugo perla ako odleži koliko treba.
Bitno je da pivo valja.

Avatar
buky1
Postovi: 1543
Pridružen/a: čet srp 16, 2009 7:48 am
Lokacija: Slavonski Brod

Post Postao/la buky1 » sri vel 17, 2010 3:58 pm

odo ja stavit 7 pa šta bude ;)

Avatar
admin
Site Admin
Postovi: 1853
Pridružen/a: čet ožu 08, 2007 11:58 am
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la admin » sri vel 17, 2010 6:03 pm

ono kaj je odlučujuće, je znati da je pivo potpuno odvrelo, tj ako nije do kuda je stiglo i do koliko bi odvrelo da ide do kraja. po tome se onda da proračunati i koliko još šećera fali. meni se dogodilo da sam prajmirao pivo koje ocigledno nije bilo dovoljno odvrelo pa je iz bačve tekla pjena... sada, ostavljam minimalno dva tjedna u primarnom i sve je ok.

Avatar
buky1
Postovi: 1543
Pridružen/a: čet srp 16, 2009 7:48 am
Lokacija: Slavonski Brod

Post Postao/la buky1 » sri vel 17, 2010 8:21 pm

Evo kako izgleda nakon sekundarne fermentacije a prije pretakanja u boce:

slika

Lijevo je ferdino crveno koje sam pio dok sam pretakao a desno moje. Dal da ga zovem tamno ili crno? :D Naravno moje još nema pjene, bit ce je za mjesec dva :)

Mogu reći da je ovaj fermentor koji sam kupio zakon. Na sljedećoj plaći ide još jedan! Pivo je već sada bistrije nego prije iz boce. A da ne pričam o gospodskom flaširanju na pipu!

Odgovori