Voćno pivo?

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Avatar
malimiha
Postovi: 495
Pridružen/a: pet pro 19, 2008 1:34 pm
Lokacija: POŽEGA

Post Postao/la malimiha » pet lip 10, 2016 10:50 pm

fegi je napisao/la:teško je s višnjom, nije lako dobiti dobar okus a da ta kiselina ne prevlada... ja sad imam jednu turu u koju sam stavljal aroniju... mislim da je puno zahvalnije s njom... Pokušao sam s matičnim sokom koji nije baš uspješan pokušaj, no sušena aronija nešto je sasvim drugo...
ubaci malo sode birkarbone da skine kiselinu
dupe �enu krasi a tortu orasi,,

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » sub lip 11, 2016 1:21 am

malimiha je napisao/la:
fegi je napisao/la:teško je s višnjom, nije lako dobiti dobar okus a da ta kiselina ne prevlada... ja sad imam jednu turu u koju sam stavljal aroniju... mislim da je puno zahvalnije s njom... Pokušao sam s matičnim sokom koji nije baš uspješan pokušaj, no sušena aronija nešto je sasvim drugo...
ubaci malo sode birkarbone da skine kiselinu
hej Miha , i ti i ja smo mali al skupa imamo prek 200kg . kolko je to malo . daj to podebljaj objašnjenjem , iskustvom . što se dobije s tim . kakve su nus pojave . di ti je uporište teorije kad se nagneš ?

:hmelj: :pivo3:

Avatar
koljo
Postovi: 49
Pridružen/a: uto ožu 01, 2016 11:46 am

Post Postao/la koljo » pon pro 12, 2016 12:21 pm

Aronija mi je totalno zanimljiva.. Kako ste ju koristili (vi koji jeste)?

Smrznuta, sušena? Također u sekundar? I koje količine?

Palo mi na pamet probati staviti na početku kuhanja, jer je trpka, pa da isprobam nove nijanse gorčine. S druge strane, vjerojatno bi satrao sve voćne note...

PeroPivar
Postovi: 63
Pridružen/a: pon ožu 18, 2019 8:09 am

Re: Voćno pivo?

Post Postao/la PeroPivar » ned ruj 22, 2019 11:32 am

Pozdrav. Dali netko možda ima iskustva sa odležavanjem piva na mandarinama ili na naru? Ili sa korom mandarine u kuhanju?
Dobit ću od prijatelja 10ak kg domaćih eko mandarina iz doline Neretve i par kilograma nara/šipka. Mandarine još nisu skroz zrele ali kaže da su već sad jako slatke.

Jedino iskustvo mi je odlezavanje 19l ape na 1.4kg "pirea " od breskve. Breskve su bile narezane na kockice i zaleđene/odmrznute dva puta, izmiksane pa kratko prokuhane i ohlađene. Takav pire sam dodao direktno u primar nakon kraja fermentacije i ostavio na 18° tjedan dana nakon čega sam cold crashao 4 dana na 6°. Flasirano sa 4g secera po litri i to je malo previše bilo s obzirom na šećer iz breskve. Nakon dva i pol tjedna u bocama pivo se popilo u 4 dana. Breskva je ostala u pozadini ali dovoljno osjetna i ostavljala dojam da je taj okus dobiven hmeljenjem. Jako dobro iskustvo.
Možda bi preživjeli dan bez piva, no zašto riskirati?!

erda
Postovi: 620
Pridružen/a: pon stu 07, 2016 11:42 am
Lokacija: Osijek

Re: Voćno pivo?

Post Postao/la erda » pon ruj 23, 2019 8:08 am

PeroPivar je napisao/la:
ned ruj 22, 2019 11:32 am
Pozdrav. Dali netko možda ima iskustva sa odležavanjem piva na mandarinama ili na naru? Ili sa korom mandarine u kuhanju?
Dobit ću od prijatelja 10ak kg domaćih eko mandarina iz doline Neretve i par kilograma nara/šipka. Mandarine još nisu skroz zrele ali kaže da su već sad jako slatke.
Jedino iskustvo mi je odlezavanje 19l ape na 1.4kg "pirea " od breskve. Breskve su bile narezane na kockice i zaleđene/odmrznute dva puta, izmiksane pa kratko prokuhane i ohlađene. Takav pire sam dodao direktno u primar nakon kraja fermentacije i ostavio na 18° tjedan dana nakon čega sam cold crashao 4 dana na 6°. Flasirano sa 4g secera po litri i to je malo previše bilo s obzirom na šećer iz breskve. Nakon dva i pol tjedna u bocama pivo se popilo u 4 dana. Breskva je ostala u pozadini ali dovoljno osjetna i ostavljala dojam da je taj okus dobiven hmeljenjem. Jako dobro iskustvo.
Imam iskustva sa smrznutim malinama i aronijom.
Oboje 2x smrznuto/odleđeno i stavljano u sekundar, odležavano mjesec dana i flaširano u boce.
Jučer probao malinu, fina aroma, možda je malo pregazirano jer sam stavljao 7g/l.
Aroniju sam jučer flaširao, tako da ćemo uskoro vidjeti rezultate...

PeroPivar
Postovi: 63
Pridružen/a: pon ožu 18, 2019 8:09 am

Re: Voćno pivo?

Post Postao/la PeroPivar » čet lis 03, 2019 9:00 am

Jesu li maline cijele bile?
Možda bi preživjeli dan bez piva, no zašto riskirati?!

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Re: Voćno pivo?

Post Postao/la Toples » čet lis 03, 2019 9:03 am

PeroPivar je napisao/la:
čet lis 03, 2019 9:00 am
Jesu li maline cijele bile?
ja koristim cijele maline. bez beda povuče sve, postanu bijele nakon par dana
save a tree - drink beer

erda
Postovi: 620
Pridružen/a: pon stu 07, 2016 11:42 am
Lokacija: Osijek

Re: Voćno pivo?

Post Postao/la erda » čet lis 03, 2019 9:30 am

Toples je napisao/la:
čet lis 03, 2019 9:03 am
PeroPivar je napisao/la:
čet lis 03, 2019 9:00 am
Jesu li maline cijele bile?
ja koristim cijele maline. bez beda povuče sve, postanu bijele nakon par dana
Da, i ja sam koristio cijele, kupljene u Lidlu, nakon flaširanja su bile bijele ko sir :)

PeroPivar
Postovi: 63
Pridružen/a: pon ožu 18, 2019 8:09 am

Re: Voćno pivo?

Post Postao/la PeroPivar » čet lis 03, 2019 9:43 am

Lidlovače sam i mislio. Fala puno :pivo:
Možda bi preživjeli dan bez piva, no zašto riskirati?!

josip150
Postovi: 6
Pridružen/a: čet ožu 28, 2019 7:37 pm

Re: Voćno pivo?

Post Postao/la josip150 » uto lis 29, 2019 10:35 am

Pozdrav, da li netko ima iskustva s dodavanjem voća u kiselo pivo.

Ovaj tjedan bi mi trebao stići Luvulia Alcomeno kvasac. Radi se o kvascu koji se korisiti u proizvodnji vina, do sada sto sam istraživao dobro je se pokazao i za kisela piva.

Fermentira samo glukozu iz sladovine i zaustavlja se na 3.4 pH. Ne ostavlja nikakve arome iza sebe, nakon tri dana dodaje se kvasac koji će odraditi fermentaciju u mom slučaju US-05. U sladovinu prilikom kuhanja ću dodati 100g dextroze da budem siguran da će biti dovoljno glukoze da odradi i spusti pH.

Pivo ne bude kiselo kao kad se koristi lactobacillus iako je isti pH ali je puno jednostavnije i lakše raditi s kvascem.

Planirao sam dodavati višnje 3kg na 20l. Zanima me je li to dovoljno i da li će pivo biti previše kiselo od višanja. Pivo će biti 60/40 pils/wheat 10IBU 60min dodatak.

Razmišljam i da radim neki extrem 7-8kg višanja na 20l piva i kasnije radim miješanje s čistim pivom koje neću kiseliti.

PeroPivar
Postovi: 63
Pridružen/a: pon ožu 18, 2019 8:09 am

Re: Voćno pivo?

Post Postao/la PeroPivar » uto lis 29, 2019 1:27 pm

Pozdrav. Ja sam zadnja dva soura kiselio sa LGGom, 330ml na 20 l sladovine direktno u fermentor. Limunska kiselost. Zadnji je bio Berliner w, 30 litara podijeljeno na 3 jednaka dijela. U jedan dio je islo pola kile kivia, u drugi pola kile malina a u treći pola kile mandarina iz Metkovića. Kivi i malina su oduševili a mandarina nije još probana. Kivi sam ogulio, narezao i dva puta zsledio i zaledene dodao , mandarine ogulio i isto tako dva puta ledio i zaledene dodao, a maline su iz lidla direktno dodane iz vrecice.
Možda bi preživjeli dan bez piva, no zašto riskirati?!

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Voćno pivo?

Post Postao/la Poljo » uto lis 29, 2019 3:14 pm

Vrhunski guide sa svim informacijama za blendanje piva s voćem:
http://sourbeerblog.com/a-guide-to-blen ... ith-fruit/

Kiselo pivo i je najbolje pivo za blend s voćem jer je i većina voća kisela.
Neka okvirna računica za količinu je 100g/l za neki balans voća/baznog stila, a nekih 200g/l za dominantan okus voća.
To sad naravno malo varira ovisno o vrsti i dominantnosti samog voća, kao i o svježini.
ali je puno jednostavnije i lakše raditi s kvascem.
Nisam baš do sad primjetio neke komplikacije i teškoće u radu s laktobacilom.
Ovaj tjedan bi mi trebao stići Luvulia Alcomeno kvasac
To bi trebao biti Lachancea thermotolerans strain (nije Saccharomyces). Radio sam jednom s njim, u solo fermentaciji bez drugog kvasca, i nisam dobio ni malo kiseline. Možda ono 0.1-0.2 pH ispod standardnog pale ale-a. Radilo još par ljudi sa sličnim rezultatima koliko znam.

Ne vidim ni ovdje neke rezultate u berliner weisse rangeu. Većinom spušta pH na oko 4-4.1
http://www.milkthefunk.com/wiki/Nonconv ... motolerans
slika

Avatar
Pemac
Postovi: 729
Pridružen/a: uto stu 14, 2017 5:06 pm
Lokacija: Hercegovac/Jarun

Re:

Post Postao/la Pemac » uto sij 14, 2020 5:16 pm

Pop je napisao/la:
čet tra 02, 2015 8:24 pm
Flaširano danas.
Rezime: Šumsko voće se fino osjeti, gazirao sam jednu gajbu sa 2.5g običnog i 1,3g vanilin šećera, ostalo sam gazirao običnim šećerom.
U drugoj šarži je višnja koja se isto fino osjeti, tu se i alkohol malo jače osjeti, vjerovatno zbog one rakije kruške u kojoj sam držao mahunu vanilije, a ista je izražena u mirisu, u okusu malo slabije.
Vidjet ćemo kad se malo iskarbonizira pa ću moći malo detaljnije opisati.
"gazirao sam jednu gajbu sa 2.5g običnog i 1,3g vanilin šećera" - jel probao tko nesto slicno jos da moze dati konkretniji rezime?

erda
Postovi: 620
Pridružen/a: pon stu 07, 2016 11:42 am
Lokacija: Osijek

Re: Re:

Post Postao/la erda » sri sij 15, 2020 7:51 am

Pemac je napisao/la:
uto sij 14, 2020 5:16 pm
"gazirao sam jednu gajbu sa 2.5g običnog i 1,3g vanilin šećera" - jel probao tko nesto slicno jos da moze dati konkretniji rezime?
Koji si ti lik :)
Nisam još čuo da netko gazira pivo s vanilin šećerom :)

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Re: Re:

Post Postao/la Toples » sri sij 15, 2020 8:25 am

erda je napisao/la:
sri sij 15, 2020 7:51 am
Pemac je napisao/la:
uto sij 14, 2020 5:16 pm
"gazirao sam jednu gajbu sa 2.5g običnog i 1,3g vanilin šećera" - jel probao tko nesto slicno jos da moze dati konkretniji rezime?
Koji si ti lik :)
Nisam još čuo da netko gazira pivo s vanilin šećerom :)
meni je to palo na pamet jer su mahune vanilije skupe dosta. Ali nisam nikadaaaaaaaaa :mrgreen:
save a tree - drink beer

Odgovori