Naše drugo kuhanje

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
tomek
Postovi: 1
Pridružen/a: pet ruj 18, 2009 10:43 am

Naše drugo kuhanje

Post Postao/la tomek » pet ruj 18, 2009 12:22 pm

Bok ljudi!

Evo jučer smo uspjeli skuhat oko 75 litara. Vidjet cemo kak ce ispast.
To nam je bilo drugo kuhanje unazad dva tjedna.

Ajmo sad po redu!

Dakle, Krešo Milas i ja (Tomislav Novak) smislili da bi kuhali pivu, tj Krešo je bio inicijator, a ja sasvim slučajno radim u Ireks Aromi i kažem pa mi imamo slad i ovo ono. I tako mi dogovorili kuhanje.

U četvrtak 3.9. smo oko 17 sati počeli kuhat. Krešo je nabavio hmelj i kvasac od admina, a ja sam nabavio ekstrakt slada. Kupili smo bačvu u bauhausu od 60l sa vrenjačom i pipicom. Užasno smo pazili na čistoću i sve jako dobro oprali i dezinficirali. Prvo kuhanje je prošlo super, kuhali smo pa negdje do 1 ujutro i bilo je veselo, škvadra se skupila i lagano se cugalo i kuhalo. U loncu od 15 litara smo skuhali 15 litara sladovine od 5 kg ekstrakta i to smo krckali jedno 45 minuta pa smo dodali cca 55-60 grama hmelja i tako još pustili da lagano kipi još otprilike toliko. Kad smo odlučili da je ok, u bačvu smo napunili 15 litara hladne vode i kroz gazu procjedili kuhanu sladovinu i hmelj. E onda smo u bacvu dodali kvasac koji smo prije kuhanja razmutili u 2dcl vode. I dobro promjesali u bacvi i dobro zatvorili bačvu. Ostavili smo tako da stoji 13 dana i Krešo je onda isflaširao i stavio po cca 10gr grožđanog šećera po boci. I eto prekjučer u srijedu probali dve flaše i bilo je super, ali još nije bilo co2 pa je bilo malo celavo. Ali super okusa. Mora još malo odležati u flašama smo zaključili. :)

I tako mi se dogovorili ajmo novo kuhanje u četvrtak. Krešo nabavio bačvu 120l i dogovorio sa adminom za kvasac i hmelj i da ce nam admin doc pogledat situaciju. Opet ja nabavio slad samo ovaj put 15kg i rekli ajmo 90 litara sad ovu sarzu. I eto nas na kupu i ponudili adminu našu pivu iz ove prve šarže koju smo nazvali "Alpinističko pivo", naravno dobro ohladenu. I tako admin cugne, i kaze decki dobro ste to skuhali i jos na nase cudenje kaze admin ima dosta co2 i stvarno od srijede do cetvrtka se super zmulziralo. I eto tako nam je znaci prva šarža uspjela i ispalo je 3 gajbice Alpinističke!

A sad o ovom kuhanju jučer. Isto tako oko 18 krenuli kuhat ista procedura samo više slada, nismo uspjeli sve strpat u kuhanje pa nam je ostalo cca 2kg slada pa smo i u finalu dobili oko 74l pive u drugoj šarži koja sad mora odležat barem 14 dana, a vidjet ćemo kako će ići vrenje. Ovo je prvo bilo meni se čini ekspresno gotovo. Ovaj put smo imali malo problema sa cijeđenjem, malo je dulje potrajalo jer nam je sladovina bila gušča pa se gaza brzo zapunila pa smo morali mjenjat gaze i tako. Inače zadovoljni smo u finali. Druga se zove "Čvarkuša" i to zato jer smo cijedili kroz dve cjediljke prije gaze, naravno kroz koje su se prije cijedili čvarke! :)

Hehe!

Eto zasad tolko, javit ćemo kak će bit za dva tjedna. Samo sad moramo nabavit još flaša.


Pozdrav,
Tomek

Odgovori