recept

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Avatar
buky1
Postovi: 1543
Pridružen/a: čet srp 16, 2009 7:48 am
Lokacija: Slavonski Brod

recept

Post Postao/la buky1 » pet kol 21, 2009 9:42 pm

kolega dobio neku knjizicu mini-mini (6x4cm) formata i naletio na neki recept za pivo pa sad zapeo da mu nabavim sastojke... al meni je recept skroz sumnjiv, pogotovo omjer slada i hmelja :shock:

CRNO PIVO

9 lit vode
15dkg ječma
12 dkg šećera
10 dkg hmelja
4 dkg kukuruznog brašna
15 gr. kvasca

U većoj posudi kuhajte przeni jecam,hmelj,secer i vodu. Mora vriti 60 min. Kukuruzno brasno stavite u platnenu vrecicu koju potopite u vrelu vodu. Neka kuha jos 60 min. Potom tekućinu procjedite i ohladite. Umjesajte kvasac. Kad se kvasac rastvori, tekućinu filtrirajte kroz nekoliko slojeva gaze. Ulijte u boce koje dobro začepite. Pivo posluzite nakon dva do tri dana....

Molim komentare!


Po meni premalo ječma, previše hmelja, a bogami i kvasca... Premalo vrijeme odlezavanje.... I zanima me o kojem se kvascu tu radi...

Inace knjizica se zove "Kuharica nasih krajeva" izdavac B-graf d.o.o. Zapresic

Avatar
malimiha
Postovi: 495
Pridružen/a: pet pro 19, 2008 1:34 pm
Lokacija: POŽEGA

Post Postao/la malimiha » pet kol 21, 2009 10:21 pm

po meni hmelja stvarno previse 10g/lit piva hmm

aj ovaj secer nadomjesti slad al opet neznam

kukuruzno brasno neznam ono pise na ovom pivu kupovno među ostalom u sastavu pise i kukuruzna krupica

jux
Postovi: 254
Pridružen/a: uto svi 05, 2009 4:19 pm

Re: recept

Post Postao/la jux » pet kol 21, 2009 10:35 pm

buky1 je napisao/la:kolega dobio neku knjizicu mini-mini (6x4cm) formata i naletio na neki recept za pivo pa sad zapeo da mu nabavim sastojke... al meni je recept skroz sumnjiv, pogotovo omjer slada i hmelja :shock:

CRNO PIVO

9 lit vode
15dkg ječma
12 dkg šećera
10 dkg hmelja
4 dkg kukuruznog brašna
15 gr. kvasca

U većoj posudi kuhajte przeni jecam,hmelj,secer i vodu. Mora vriti 60 min. Kukuruzno brasno stavite u platnenu vrecicu koju potopite u vrelu vodu. Neka kuha jos 60 min. Potom tekućinu procjedite i ohladite. Umjesajte kvasac. Kad se kvasac rastvori, tekućinu filtrirajte kroz nekoliko slojeva gaze. Ulijte u boce koje dobro začepite. Pivo posluzite nakon dva do tri dana....

Molim komentare!


Po meni premalo ječma, previše hmelja, a bogami i kvasca... Premalo vrijeme odlezavanje.... I zanima me o kojem se kvascu tu radi...

Inace knjizica se zove "Kuharica nasih krajeva" izdavac B-graf d.o.o. Zapresic

Lal, da nije za 90 l ne za 9 :) sala..Jedino ako nije svjezi hmelj mozda jer svijezeg treba 5-8 puta vise kolicinski.

aa% je slabiji samo zato jer je tezina veca

Avatar
admin
Site Admin
Postovi: 1853
Pridružen/a: čet ožu 08, 2007 11:58 am
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la admin » sub kol 22, 2009 12:09 pm

Po meni bi bilo najbolje da mu daš prave sastojke i pravi recept pa da se čovjek ne razočara. Daj mu slada i hmelja i pravog pivskog kvasca i neka radi. Neka si sam preprži malo slada za boju i gotovo.

Ovi recepti naših baka su možda tada bili dobri no danas kada ima pravih sastoja nema potrebe za to...

Avatar
buky1
Postovi: 1543
Pridružen/a: čet srp 16, 2009 7:48 am
Lokacija: Slavonski Brod

Post Postao/la buky1 » sub kol 22, 2009 12:52 pm

ma tako ce i biti, a tu knjizicu nek bacu u kur... On je vec treci kojeg sam zaineteresirao za kuhanje, sutra dvojica dolaze vidjeti kako kuham.... Kad svi pocnemo kuhat propast ce pivare naše :D

Kupio danas toplomjer u apoteci, 80 kn od -10 do +150... Podjela 1 stupanj C

marbor
Postovi: 243
Pridružen/a: pet ožu 23, 2007 5:43 pm

Post Postao/la marbor » ned kol 23, 2009 8:35 am

Kod toplomjera moraš paziti da budu isključivo ALKOHOLNI ili DIGITALNI živin ti je opasan ako se razbije i živa iscuri u tekućinu može doći do trovanja.

Avatar
buky1
Postovi: 1543
Pridružen/a: čet srp 16, 2009 7:48 am
Lokacija: Slavonski Brod

Post Postao/la buky1 » ned kol 23, 2009 8:44 am

piše da je alkoholni. znaci za nuždu se može i popit ono iz njega :D

narucio sam jutros i digitalni

Odgovori