Diskusije o kvascima

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Avatar
admin
Site Admin
Postovi: 1853
Pridružen/a: čet ožu 08, 2007 11:58 am
Lokacija: Zagreb

Diskusije o kvascima

Post Postao/la admin » sub kol 15, 2009 1:48 pm

Potaknut lošim iskustvima nekih članova:

Eto, imati na umu da ako se naručuje s neta uzimati skuplje i kvalitetnije kvasce...

Dobra iskustva:
- Fermentis (Ale)
- Muntons (Ale)
- Braupartner (untergaerig (lager, donje vrenje))

Loša iskustva:
- Nottingam Ale (treba mu dulje da zavrije, poželjan starter)
Zadnja izmjena: admin, dana/u čet lis 15, 2009 8:53 am, ukupno mijenjano 1 put.

okarm
Postovi: 324
Pridružen/a: ned srp 19, 2009 10:15 pm
Lokacija: ZG

Post Postao/la okarm » sub kol 15, 2009 2:10 pm

ja sam imao problem sa muntons gold kvascem... u toploj vodi je proradio ko lud, u ohladjenoj sladovini mrtav....

nottingham sam kasnije samo sipao u sladovinu i za par sati je zakipjelo....

jux
Postovi: 254
Pridružen/a: uto svi 05, 2009 4:19 pm

Post Postao/la jux » ned kol 16, 2009 2:14 pm

Heh, ja nisam imao losa iskustva ni sa jednim.Vidit cu kakav je ovaj safale wheat kvasac kad budem radio psenicno do mjesec dana.Bolje da bude dobar jer je skup.

Ako se moze znat kakva losa iskustva su vezana uz nottingham ?

darkland
Postovi: 181
Pridružen/a: uto kol 04, 2009 9:37 pm
Lokacija: izmedju bosne hr i germany

Post Postao/la darkland » ned stu 01, 2009 10:26 pm

Et ja danas nesto skuhao pa da pitam za ovaj suhi kvasac od brau-partner ,gornjeg vrenja, koliko mu treba da reagira. Bilo je pivo 6h na sobnoj temp. Oci mi ispadose gledajuci u zvono i cekati baloncice

Avatar
Ferdo
Postovi: 2382
Pridružen/a: sub lis 18, 2008 7:31 am

Post Postao/la Ferdo » pon stu 02, 2009 9:25 am

darkland je napisao/la:Et ja danas nesto skuhao pa da pitam za ovaj suhi kvasac od brau-partner ,gornjeg vrenja, koliko mu treba da reagira. Bilo je pivo 6h na sobnoj temp. Oci mi ispadose gledajuci u zvono i cekati baloncice
Prvih 12-24 h sata nakon dodavanja kvasca su "aerobna faza" kada kvasci povećavaju svoj broj troše kisik iz dobro aerirane pivovine.
Kad njihov broj po volumenu tekućine dosegne optimum počinje fermentacija, tada vidimo mjehuriće u vrelnjači.
Dakle,sve ovisi o temperaturi,prozračenosti,volumenu budućeg piva i količini (tipu) dodanog kvasca.

darkland
Postovi: 181
Pridružen/a: uto kol 04, 2009 9:37 pm
Lokacija: izmedju bosne hr i germany

Post Postao/la darkland » pon stu 02, 2009 7:08 pm

eeeeeeeeeeeem konacno dosao kuci s posla i bris u podrum . pojavila se pjena u vrenjaci- znaci pocelo je?

darkland
Postovi: 181
Pridružen/a: uto kol 04, 2009 9:37 pm
Lokacija: izmedju bosne hr i germany

Post Postao/la darkland » čet stu 26, 2009 7:16 pm

darkland je napisao/la:Et ja danas nesto skuhao pa da pitam za ovaj suhi kvasac od brau-partner ,gornjeg vrenja, koliko mu treba da reagira. Bilo je pivo 6h na sobnoj temp. Oci mi ispadose gledajuci u zvono i cekati baloncice
pivo je svoje odradilo i vec je skoro popijeno. sve mi odgovara osim mirisa kvasca koji je ostao i dalje nakon par tjedana jak.ajde par uputa kako smanjiti okus kvasca i njegov miris. da pojacam dozu hmelja ili da stavim jos nesto u pivo (med isl.)

vkralj
Postovi: 39
Pridružen/a: pet svi 29, 2009 2:02 pm

Kvasac iz Hrvatske?!

Post Postao/la vkralj » pet svi 14, 2010 10:54 am

Kupio sam kvasac iz Njemačke (hbs24) i slučajno pogledao i ima što vidjeti da se taj kvasac Safale s-04 proizvodi u Hrvatskoj?! Na drugom kvascu piše samo da je proizvedeno u Belgiji.

http://img245.imageshack.us/img245/4306/kvasac.jpg

vkralj
Postovi: 39
Pridružen/a: pet svi 29, 2009 2:02 pm

Post Postao/la vkralj » pet svi 14, 2010 11:09 am

našao, čini se da Kvasac d.o.o. puni/proizvodi ove kvasce
http://www.lesaffre.com/en/the-group/le ... dwide.html
Sad sam im posalo mail da vidim da li naši proizode iste ili imaju samo puninicu.

Avatar
buky1
Postovi: 1543
Pridružen/a: čet srp 16, 2009 7:48 am
Lokacija: Slavonski Brod

Post Postao/la buky1 » čet svi 20, 2010 8:06 am

vkralj je napisao/la:našao, čini se da Kvasac d.o.o. puni/proizvodi ove kvasce
http://www.lesaffre.com/en/the-group/le ... dwide.html
Sad sam im posalo mail da vidim da li naši proizode iste ili imaju samo puninicu.


Zvao sam sad broj koji stoji na stranici i kaže neka teta da oni rade kojekakve kvasce ali nikakve pivske :cry: :x

Avatar
admin
Site Admin
Postovi: 1853
Pridružen/a: čet ožu 08, 2007 11:58 am
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la admin » čet svi 20, 2010 2:17 pm

bilo je pre dobro da bi bilo istinito....

Avatar
ŠegrtMarko
Postovi: 203
Pridružen/a: sub lis 10, 2009 12:40 pm
Lokacija: Zagreb/Daruvar

Post Postao/la ŠegrtMarko » čet svi 20, 2010 3:48 pm

Treba još koji put nazvati pa pričati sa raznim tetama, možda ova teta nema pojma što oni zapravo rade. Slično kao tete na referadi :)

AnteKnj
Postovi: 234
Pridružen/a: uto sij 13, 2009 7:31 pm
Lokacija: Beerland

Post Postao/la AnteKnj » pet srp 09, 2010 11:28 am

Bok svima!
Eto, ovdje: http://www.kokot-agro.hr/proizvodi/sredstva_kvasci.html
ima kvasaca za sve.
Saccharomyces bayanus - kvasac za donje vrenje;
Saccharomyces cerevisae - kvasac gornjeg vrenja.

Proučavajući po internetu, ti kvasci se koriste i za pivo kao i za vino, sve ovisi na kojoj se temperaturi događa vrenje.
Kako pivari u svijetu naprave svoj brand-kvasac? Čitao sam kako se kvasac razmnožava. Hrani ga se najjednostavnije sa wort-om od kojega se i radi ciljana vrsta pive. Kvasac se aktivira u staklenci, doda mu se dovoljno wort-a, spremi na tamno mjesto i čuva na temperaturi nekoliko stupnjeva celzijusa nižoj od ciljane temperature fermentacije buduće pive, kako ne bi naglo nabujao, već se nekoliko dana do tjedana množi. Kad se prestane množiti, može ga se ostaviti tako i još neko dulje vrijeme u mirovanju, a može mu se opet dodati wort-a, pa će se još razmnožavati. Dio kvasca se uvijek može oduzeti za proizvodnju pive, a ostatak ostaje za proizvodnju daljnjeg kvasca. Tako je kvasac uvijek svjež, tj. prve generacije iz proizvodnje kvasca, najbliži očekivanoj kvaliteti kvasca za vrenje buduće pive, čime se smanjuju rizici ako se očekuje konstanta u kvaliteti konačnog proizvoda- pive. Naravno, nakon nekog vremena kvasac se pretače u čiste posude kako bi se osigurala čistoća i kvaliteta kvasca.

Zanimljiv je posebno ovaj PREMIUM BLANC 12 V, čini mi se da bi mogao biti odličan za lambic piva (voćnog okusa) ako tko radi pivu s višnjama ili.. Možda sam u krivu, jer nisam isprobao, za sada.
Lijenost, politika i nasilje čovjekovi su najveći neprijatelji!
Čovjek bi trebao čovjeku biti bolji nego brat bratu!

Avatar
Beca
Postovi: 487
Pridružen/a: uto srp 27, 2010 9:53 am
Lokacija: Virovitica

Post Postao/la Beca » čet ruj 09, 2010 9:47 am

Ja isprobao sa kvascem gornjeg vrenja(premium chardonney), pivo je dobro odvrilo i odličnog je okusa. Doduše to mi je prvi put ali ja sam zadovoljan.

darkland
Postovi: 181
Pridružen/a: uto kol 04, 2009 9:37 pm
Lokacija: izmedju bosne hr i germany

Post Postao/la darkland » čet ruj 09, 2010 8:34 pm

Beca je napisao/la:Ja isprobao sa kvascem gornjeg vrenja(premium chardonney), pivo je dobro odvrilo i odličnog je okusa. Doduše to mi je prvi put ali ja sam zadovoljan.
e sad kad sam kupovao hmelj za admina primio me na razgovor dipl ing pivarstva "pivski majstor" poklonio pol kile nothingam ale
kvasca i kaze da za pivo donjeg vrenja nikako ne uzimati "mrtve " suhe kvasce vec da za donje vrenje izricito svjezi kvasac se koristi.zbog preniske temp mrtvi tj suhi kvasac ne moze odraditi kvalitetno.i ne kuzim zasto uopce koristiti donje vrenje u ljeti pa imati problem sa hladjenjem ili obrnuto . ti kvasci su i razvijeni zbog razlike temp zimi i ljeti

Odgovori